PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سرعت بيش از حد فن رو چه كنم؟!

sherlock_Holmes
26-05-2007, 03:43
دوستان سلام
من وقتي با سيستمم كاري مثل رندر يا بازي ميكنم بسيار فنش با سرعت ميچرخه و خيلي صدا ميده انگار كه قراره پرواز كنه!!
نميشه كاري كرد با سرعته معمولي بچرخه؟ (كم بچرخ هميشه بچرخ!!)
كيس الگانسه و دو تا فن پهلوش داره كه وقتي سنسور بهش دستور بده روشن ميشه و يه فن هم بر سقفش!

گرافيكم هم Gforce 6600gt هستش كه فكر كنم باعث گرم شدن زياديه كيس همين كارت باشه. آره؟

لطفا راهنماييم كنيد كه چطور دماي داخلي كيس رو در حد مطلوب نگه دارم و اين سرعت فن رو اگه بشه كم كنم.
ممنون از همه...:20:

ahsanx
26-05-2007, 05:52
اگر از روز اول به اینصورت نبوده و کار فن عادی نیست سه علت داره

از ویروسی شدن کامپیوتر که بگذریم , البته مطمئن شو که ویروسی نشده , سه عامل رو بررسی میکنیم. شما

در موقع بازی و کارهای سنگین از حداکثر سی پی یو کار میکشین که باعث میشه دمای سی پی یو بالا بره و در

نهایت برای سلامت سی پی یو و پایین آوردن دما سرعت فن زیادتر میشه که دما رو پایین بیاره .

اول : اینکه زیاد شدن سرعت فن نشانه سلامت سیستمتون هست ولی اگه نسبت به قبل سرعت و صدای فن

بیشترشده , احتمال داره که ویندوزتون مشکل داشته باشه برای اطمینان شما باید سه کلید ( کنترل و آلت و

دیلیت ) رو با هم بگیرین تا پنجره task manager باز بشه و بعد به سر برگ performance برو , در این پنجره درحالت

معمولی که تازه کامپیوتر رو روشن کردین و هیچ برنامه ای باز نیست باید در قسمت cpu usage شاخص بين

صفر و يك باشه و با زدن رفریش تا حدود 25 تا 30 بره و برگرده که در این حالت با باز کردن برنامه ای مثل مدیا پلیر در

حال پخش تا 45 میره که ویندوز سالمه . اگر هم که غیر از این حالت بود ویندوز مشکل داره که یا باید ویندوز رو عوض

کنین و یا یه یوزر جدید در کنترل پنل درست کنین . در ضمن اینو بگم که اگر ویندوز هم نصب کردین , بهتره که 2 تا یوزر

داشته باشین که یکی رو برای بازی بذارین و یکی هم برای اینترنت , چون وقتی که به اینترنت میرین بعد از مدتی این

حالت پیش مییاد که در حالت معمولی که هیچ برنامه ای باز نیست سی پی یو در حال کاره که به سیستم فشار

میاد و برای خنک شدن سیستم . فنها سرعتشون بیشتر میشه .

دوم : اگر از ویندوز نبود (که به احتمال زیاد از همون ویندوزه ) شما میتونین به قسمت setup کامپیوتر برین و در این

قسمت دمای سی پی یو رو از روی دفترچه مادر برد تنظیم کنید . من قبلا این کارو برای کامپیوتر دوستم که خیلی

دستکاری شده بود انجام دادم و مشکلش حل شد .

سوم : اینکه در قسمتی که سی پی یو نصب شده , گرد و غبار زیادی گرفته و این گرد و خاک باعث کثیفی پره های

فن سی پی یو و همچنین تکه آلومنیمی که به عنوان رادیات استفده میشه شده و در نتیجه عمل خنک شدن خوب

انجام نمیشه که در این حالت باید کاملا تمیز بشه . و دیگه اینکه بین سی پی یو و رادیاتوری که به فن وصل میشه

خمیری هست که باعث خنک شدن و همچنین تماس بیشتر با رادیاتور هست . در ضمن حتما هر چند وقت شما باید

این قسمتها را برای خاک و گرد و غبار چک کنید تا عمر سیستم بیشتر بشه .

موفق باشی

sherlock_Holmes
26-05-2007, 15:32
ممنون از جواب كاملتون
خيلي بدردم خورد .ميشه توضيح بديد چطور ميشه رفت و دماي CPU رو تنظيم كرد؟ از Setup...

raheman
26-05-2007, 22:07
من متوجه نشدم فن cpu رو می فرمایید و یا کیسو.
اگه Cpu منظورتون هست می تونید با انتخاب cool'n'quiet صدای آن را تا حد زیادی پایین بیارید تا زمانی که احتیاج نداره زیاد کار نکنه .
من در کیسم همیشه بازه و با اینکار حداقل ده درجه دمای کامپیوترم پایینه .

saviss
26-05-2007, 22:10
ممنون از جواب كاملتون
خيلي بدردم خورد .ميشه توضيح بديد چطور ميشه رفت و دماي CPU رو تنظيم كرد؟ از Setup...
راست میگن ایشون
مادربردمن گیگا هست وتو بایوسش همچین امکانی رو نداره
ممنون میشم جواب من روهم بدید(چون دمای نرمال بدون پروسسم روی60هست)البته ویروس میروس نداره ولی خودم وسواس دارم:دی
چون از شرکت هامیپرسم میگن عادیه ......اماپریشب یکی از دوستام عین سیستم منو اسمبل کرد ودمای سی پی یوش روی34:18:هست
ضمنا همه کاری هم کردم ازخمیر بگیرتاعوض کردن مین برد!!!!!!

raheman
26-05-2007, 23:00
راست میگن ایشون
ممنون میشم جواب من روهم بدید(چون دمای نرمال بدون پروسسم روی60هست)البته ویروس میروس نداره ولی خودم وسواس دارم:دی
چون از شرکت هامیپرسم میگن عادیه ......اماپریشب یکی از دوستام عین سیستم منو اسمبل کرد ودمای سی پی یوش روی34:18:هست

خوب بود مشخصات cpu , مادربردتون می ذاشتی .

saviss
26-05-2007, 23:15
خوب بود مشخصات cpu , مادربردتون می ذاشتی .
GIGA81865PE775-G
INTEL3.6
RAM1.5Ghz
HDD:2*80MAXTOR
GRAPHIC:5200-128MB
POWER:500W
BIOS:UPDATE V3

raheman
26-05-2007, 23:38
GIGA81865PE775-G
INTEL3.6
RAM1.5Ghz
HDD:2*80MAXTOR
GRAPHIC:5200-128MB
POWER:500W
BIOS:UPDATE V3

طبق مشخصات مادر بردتون ویژگی
H/W Monitoring

1. System voltage detection
2. CPU temperature detection
3. CPU / System fan speed detection
4. CPU warning temperature
5. CPU / System fan failure warning
6. CPU smart fan control
داره یعنی باید بتونه سرعت فن رو تنظیم کنه
منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و اگه cpu 661 یا 660 باشه نباید مشکلی داشته باشی.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
در ضمن پیشنهاد می دم بایاستو آپدیت کنی. امیدوارم مشکلت حل بشه.

saviss
26-05-2007, 23:49
طبق مشخصات مادر بردتون ویژگی
H/W Monitoring

1. System voltage detection
2. CPU temperature detection
3. CPU / System fan speed detection
4. CPU warning temperature
5. CPU / System fan failure warning
6. CPU smart fan control
داره یعنی باید بتونه سرعت فن رو تنظیم کنه
منبع:
در ضمن پیشنهاد می دم بایاستو آپدیت کنی. امیدوارم مشکلت حل بشه.
ممنونم اما بااینکه خیلی وقته بایوس رو آپدیت کردم(توضیح عرض کردم
BIOS:UPDATE V3آخرین ورژن از خودسایتش)
اما حتی باداشتن ویژگی شماره ی6هم بازدما همونه که هست=60درجه
فن اضافه هم کمکی نکرده
البته سیستم پایداره وحتی یک بار برای امتحان هیت سینک رو برداشتیم ....دما تا93هم رسید ولی اتفاقی نیافتاد!!!
خودم یک مقداری برام جای تعجبه چون تااونموقع که دوستم سیستمشو عین من نبسته بود فکرمیکردم عادیه ...اما الان یک مقدارجالبه برام که دوتا سیستم عین همدیگه....
حتی مین رو دادم ویه مین آکبنداز آوازنگ گرفتم..CPUهم باکس اینتل بودش خودم بازش کردم....حالاجریان چیه؟ نمیدونیم
همه موندن ازتعجب!!!

raheman
26-05-2007, 23:57
حتی مین رو دادم ویه مین آکبنداز آوازنگ گرفتم..CPUهم باکس اینتل بودش خودم بازش کردم....حالاجریان چیه؟

پس شما مین و cpu رو هم عوض کردید همین مشکلو داشتید.
یه سوال دیگه اگه در کیسو باز بزاری دماش تا چقدر میشه.

saviss
27-05-2007, 00:05
پس شما مین و cpu رو هم عوض کردید همین مشکلو داشتید.
یه سوال دیگه اگه در کیسو باز بزاری دماش تا چقدر میشه.
فرقی نمیکنه حداکثر2درجه تفاوت میکنه
البته الان موقع کار دریچه ی کولرگازی بطورمستقیم رو به فنی هست که هوارو به داخل کیس میکشه ....نمیدونم اگه نبود چی میشد؟!!!
آنتی ویروس اوریژنال وبروزه
آنتی اسپای ورهم بهمچنین!!
ویندوزهم مشکلی نداره

raheman
27-05-2007, 00:13
کامپیوتر عجیبی داری ، راستی دماشو از بایوس چک می کنی یا ویندوز و یا اینکه کیست lcd داره...؟ شاید دما را اشتباه نشون می ده چون دمای 90 برای cpu زیاده و ممکنه نیم سوزش کنه

saviss
27-05-2007, 00:19
کامپیوتر عجیبی داری ، راستی دماشو از بایوس چک می کنی یا ویندوز و یا اینکه کیست lcd داره...؟ شاید دما را اشتباه نشون می ده چون دمای 90 برای cpu زیاده و ممکنه نیم سوزش کنه
نکته همینه
هم ازبایوس(بلافاصله موقع بوت)!!!!! وهم باهرنرم افزاردیگه توی ویندوزهم تست کردیم اما همینطوریه......
اون دمای93هم برای یکی دودقیقه بودش بعدش خودمون شات داونش کردیم....میخواستیم ببینیم جریان از چه قراره...

raheman
27-05-2007, 00:22
احتمال داره سنسور های کامپیوترتتون سالم نباشه بهر حال دیگه مخم به جیی قد نمیده چون هم مادربدو و هم cpu رو عوض کردی.راستی پاورت هم یه تست بکن.

saviss
27-05-2007, 00:26
باورکن پاورروهفته ی پیش عوض کردم؟
اگه از سنسورها هم باشه که قاعدتا باید وقتی مین رو عوض کردم درست بشه....
حالا بروبچ آواژنگ ازدوستام هستن ...گفتن ببرمش یک روز کامل زیر بار وتست بزارنش ببینن چشه
بازم ممنون از توجه تون

raheman
27-05-2007, 22:15
خواهش می کنم .:11:

saviss
27-05-2007, 23:28
خواهش می کنم .
یه فن چهارم !!نصب کردم........:13:
اگه پائین نیومد....
فردا میبرمش گارانتی......
می ذارمش زیر بار........اساسی.....

raheman
27-05-2007, 23:48
راستی بردیش پیش دوستت تا همشو باز کنه ، ببینی مشکل از چیه؟
مگه گارانتی هاشو جداگانه نداری(منظورم اینه که اول باید ببینی کدوم قسمتش مشکل داره تا اونو ببری).

piremard
28-05-2007, 10:33
راست میگن ایشون

تست بگیرید --[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

saviss
28-05-2007, 21:13
تست بگیرید --[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون از لینک...:11:
اما این تست فقط روی مادربرد های اینتل جواب میده....بعداز داونلود ونصب ارور داد ونوشته بود که مخصوص مادربردهای اینتل هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]