PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سؤال در مرد پاسکال:فارسی نویسی در پاسکال؟

mofi
24-05-2007, 18:00
کسی می دو نه چطور میشه تو پاسکال فارسی نوشت؟

NoneForce
24-05-2007, 18:56
کسی می دو نه چطور میشه تو پاسکال فارسی نوشت؟

سلام
مثل اينكه بدجوري گرفتار داس شديد!
فارسي نويسي 2مرحله دارد
1 - فارسي سازي كاراكترها
2- دريافت ورودي از كاربر بصورت راست به چپ

مرحله دوم كه مشكل خاصي نيست‏. شروع ميكنيد به خواندن صفحه كليد ‏, بعد از دريافت كليد اونو روي صفحه چاپ ميكنيد و مكان نما را يك كاراكتر به سمت چپ شيفت ميدهيد.

در مورد فارسي سازي كاراكترها هم سالها پيش يك راهنماي چند صفحه اي نوشتم كه روش طراحي فونت و فارسي سازي را توضيح دادم. سعي ميكنم تو اين 1-2 روزه پيداش كنم و ارسال كنم.

ولي باز هم ميگم زياد آلوده داس نشيد‏, جوانيتون را ازتون ميگيرد

mofi
24-05-2007, 22:09
آره بدجور کلافه ی داس شدم.ولی من یه مشکل دارم.اگه یادتون وقتی در مورد یونیت موس تو پاسکال درخواست دادم خود شما یه آدرس برای دانلود گذاشته بودید.توی اون کاراکتر ها فارسی شده اند .ولی وقتی برنامه رو EXE می کنم جواب نمی ده.یعنی مثلاً اگر به جای کاراکتر 141# حرف"آ" رو گذاشتیم کاملاً درست عمل می کند یعنی با write(#141) حرف "آ" چاپ می شود ولی بعد از EXE شدن فایل مجدداً همان کاراکتر قبل از "آ" چاپ می شود.

NoneForce
26-05-2007, 09:12
آره بدجور کلافه ی داس شدم.ولی من یه مشکل دارم.اگه یادتون وقتی در مورد یونیت موس تو پاسکال درخواست دادم خود شما یه آدرس برای دانلود گذاشته بودید.توی اون کاراکتر ها فارسی شده اند .ولی وقتی برنامه رو EXE می کنم جواب نمی ده.یعنی مثلاً اگر به جای کاراکتر 141# حرف"آ" رو گذاشتیم کاملاً درست عمل می کند یعنی با write(#141) حرف "آ" چاپ می شود ولی بعد از EXE شدن فایل مجدداً همان کاراکتر قبل از "آ" چاپ می شود.

سلام
فونتهاي تحت داس مثل ويندوز نيستند كه هميشه باقي بمانند، وقي مد صفحه عوض شود فونتها نيز به حالت اوليه برمي گردند.

اين هم راهنما :
توجه : اين راهنما را براي ابزاري به نام FMaker نوشتم. در اينجا با روش طراحي فونت آشنا مي شويد. در قسمت زير سورس FMaker يا در واقع تابع فارسي سازي يك كاراكتر را ميبينيد. براي فارسي سازي كل صفحه كليد بايد اين تابع را با مقادير مختلف صدا كنيد.(كدپيج براساس ايران سيستم است)
متاسفانه چون متن تحت داس بود مجبور شدم از صفحه كپچر بگيرم.

تصوير : (به علت بلند بودن ارتفاع ، تصوير را در وارد متن نكردم)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

روال تغيير كاراكتر :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

روال تغيير فونت :‌(فراخواني تابع بالا براي تمام حروف)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

مرد مباح
26-05-2007, 09:47
ميتوني هم از دوتا برنامه معروف در اين زمينه استفاده كني.
يك برنامه F وجود داره كه ميتوني باهاش فارسي تايپ كني و فونتهاي فارسي رو ببيني.
ولي از من به تو نصيحت.
Pascal رو ول كن. چون ديگه به درد نميخوره. من قبل دلفي Foxpro,Pascal,C,Basic و ... رو كار كردم ولي الان روي تمام سيستمها ويندوز هست و همه دوست دارن محيط ويندوز رو ببينن.

حالا خود داني.
ضمنا اگه اين فايلس كه گفتم به دردت ميخوره بگو تا لينكشو بدم.
موفق باشي.

H A M E D
26-05-2007, 10:24
ميتوني هم از دوتا برنامه معروف در اين زمينه استفاده كني.
يك برنامه F وجود داره كه ميتوني باهاش فارسي تايپ كني و فونتهاي فارسي رو ببيني.
ولي از من به تو نصيحت.
Pascal رو ول كن. چون ديگه به درد نميخوره. من قبل دلفي Foxpro,Pascal,C,Basic و ... رو كار كردم ولي الان روي تمام سيستمها ويندوز هست و همه دوست دارن محيط ويندوز رو ببينن.

حالا خود داني.
ضمنا اگه اين فايلس كه گفتم به دردت ميخوره بگو تا لينكشو بدم.
موفق باشي.
اين برنامه F كه شما ميگين واقعا چيز بدرد بخوري هست براي اين كار. البته ورژن هاي مختلف داره هر كدوم ساخت يه شركت. يادمه سابق كه خدمت مي رفتم همه برنامه ها رو مجبور بوديم با فاكس پرو 2.6 كاركنيم! حالم ديگه از داس به هم ميخوره! ياد خدمت ميفتم.

mofi
26-05-2007, 11:06
آره مرد مباح خوشحال مي شم اگه لينكشو بذاري

مرد مباح
26-05-2007, 12:04
اينم لينكش.
لطفا سريع دانلود كن و بهم بگو تا پاكش كنم.
اميدوارم به دردت بخوره با ScrollLock از حالت En به Fa ميره.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
موفق باشي

mofi
26-05-2007, 14:13
دانلود كردم.ميتوني پاكش كني.ولي چطوري كار ميكنه؟هر دكمه اي رو ميزنم زرتي خارج ميشه!

مرد مباح
27-05-2007, 12:37
اين برنامه رو بايد توي خود برنامت اجرا كني.
يا بري توي DOS Prompt و اونجا اجراش كني.
چون توي DOS يك برنامه رزيدنت توي حافظت ميشه.
ولي چون برنامه تحت داس هست توي ويندوز ميپره بيرون.