PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : با سلام..يه چندتا تفاوت اساسي و جالب ميان قدرت برنامه نويسي دلفي و ويژوال بيسيک ميخواستم بدونم...

Arash_XL7710i_207
20-05-2007, 15:01
من خودم وي بي کار ميکنم و ميخوام از بين اين دوتا يکي رو انتخاب کنم.

ahmad1358
20-05-2007, 15:49
از نظر قدرت زیاد فرقی نمیکنند ولی در دلفی همان کارهایی که در وی بی میتوان انجام داد را خلیلی راحتتر میتوان انجام داد

hamed2661
20-05-2007, 15:55
از نظر قدرت زیاد فرقی نمیکنند ولی در وي بي همان کارهایی که در دلفي میتوان انجام داد را خیلی راحتتر میتوان انجام داد

H A M E D
20-05-2007, 16:04
از لحاظ قدرت اگر بخوايم مقايسه كنيم. بايد از كسي بپرسيم كه هم دلفي رو زياد كار كرده و هم وي بي رو.
من به نظر خودم و تا جايي كه با اين دوتا زبان كار كردم ميگم كه دلفي به مراتب ساده تر از وي بي هست. ولي وي بي امكاناتي داره كه بعضي وقتا دست پيدا كردن به اونها توي دلفي كار سختيه! از اين لحاظ و اگر به نسبت بخوايم مقايسه كنيم هر دو مساوي هستن و دوتا زبان متفاوت كه برنامه نويسي مي تونه يكيشونو يادبگيره و براي نوشتن برنامه هاش از اون استفاده كنه.
خود من دلفي رو خيلي بيشتر مي پسندم ولي خوب دلفي اشكالات زيادي داره كه اون اشكالات رو من در وي بي هيچ وقت نديدم.

ahmad1358
20-05-2007, 18:02
حالا که اینطوری میگین یه برنامه مثال بزنین که با هر دوتا بنویسیم شما با وی بی ما دلفی کارا هم با دلفی.

مرد مباح
22-05-2007, 10:00
سلام حامد جان.
شما چندين بار به اين نكته اشاره كرديد كه يك سري مشكل توي دلفي ديدي.
ميشه بيشتر دربارش توضيح بدي؟؟

ضمنا آرش عزيز.
دلفي نسبت به وي بي خيلي سريعتر و روتينتره.
چون حجم كامپوننتهايي كه داره خيلي بيشتر و در نتيجه سرعت رو بالاتر ميبره و لازم نيست براي هر كاري Ocx نصب كني. البته از لحاظ قدرتي نميدونم كدوم بهتره.

Mahmood_N
23-05-2007, 03:30
سلام

ولي خوب دلفي اشكالات زيادي داره كه اون اشكالات رو من در وي بي هيچ وقت نديدم.
میشه چند تا از مشکلاتش رو بگید ...
هر کاربری که جایی از کد نویسی گیر میکنه ، اونجا رو به عنوان یک مشکل زبان برنامه نویس طلقی می کنه ، ولی اگه بیشتر بررسی بشه ، میشه برای حل یک مسئله در برنامه نویسی چندین راه حل پیدا کرد ، حالا مثلا دلفی یک راه حلی داره و وی بی یک راه حا دیگه ... و کلا هدف یک زبان برنامه نویسی فراهم کردن محیطی مجهز و سریع و قدرتمند برای ساخت و توسعه یک نرم افزار است که به نظر من دلفی حداقل از نظر سرعت و قدرت از VB خیلی بهتره ... ( اوج قدرت نمایی دلفی رو می تونید توی نسخه 2007 ببینید ) ...
به نظر من دلفی برای نوشتن یک Win Application ، بهتر از VB است ...
از جمله برتریهای دلفی میشه به سرعت و قدرت زیاد ، دارا بودن یک زبان شیرین و جذاب ( که من اصلا این مورد رو توی زبان VB ندیدم ) ، ایجاد و تحویل پروژه بدون دردسر ( لازم نیست شصت کیلو فایل و DLL سوار برنامه کنید تا کار کنه و موقع ساخت Setup نیازی به فایلهای پروژه و ... نیست ) ، دارا بودن کامپوننتهای زیاد و مناسب برای هر کاری ( حتی Web Application ) ، کامپایلر قدرتمند که هرگز کامپایلر VB نمی تونه با دلفی مقابله کنه و ... ، و یکی از نکته های عالی اون پشتیبانی کامل از شی گرایی است که البته ما در پروژه هامون ازش استفاده نمی کنیم ولی در سطح حرفه ای خیلی خیلی مفید است ...
حداقل برای انجام پروژه های نرم افزاری برای یک شرکت یا ... در ایران ، من دلفی رو پیشنهاد می کنم ...

موفق باشید ...

1795
24-05-2007, 11:13
با سلام خدمت همه دوستان عزيزم
من تاحدودي با دلفي و وي بي كار كردم و دلفي رو بيشتر پسنديدم . يكي از محاسني كه به نظر من دلفي داره اينه كه هلپ فوق العاده اي داره و من اينو تو ديگر برنامه ها و مخصوصا وي بي كمتر ديدم . من IDSN رو برا وي بي نصب كردم ولي چيز زيادي عايدم نشد . گذشته از اون error هاي دلفي خيلي واضحتر است و ما منظور كامپايلر رو از خطايي كه بهمون داده راحتتر مي فهميم . ديگه اينكه دلفي خودش يك پايگاه داده مجزا داره و در عين حال ميتونيد از db هاي ديگه مثل access, sql server ,foxpro,dbs استفاده كنيد و وي بي تو اين زمينه ضعيف تره يعني خودش پايگاه داده مجزا نداره . و يه مورد ديگه اينكه شما در دلفي يه سري از كامپوننتها رو كه نياز داري خودش داره و بقيه رو بايد نصب كني ولي در وي بي كامپوننتهاي كمي رو بطور پيش فرض در اختار شما ميگذاره . ديگه چيزي به ذهنم نميرسيه . قربون همتون

Arash_XL7710i_207
24-05-2007, 12:02
میگن دلفی توابع زیادی داره هم api و هم ساده...
درسته؟؟

Mahmood_N
24-05-2007, 15:32
سلام

به نظر من دلفي داره اينه كه هلپ فوق العاده اي داره
کاملا موافقم ... ، خیلی از مشکلاتم رو حل کرده ...

میگن دلفی توابع زیادی داره هم api و هم ساده...
درسته؟؟
آره درسته ...

Arash_XL7710i_207
25-05-2007, 01:33
یعنی بیشتر از وی بی؟؟

مرد مباح
25-05-2007, 10:44
دوستان. توابع Api كه به زبان برنامه نويسي ربطي نداره و همش از ويندوز مشتق شده. ولي درباره كامپوننتها ميتونم اينو بگم كه كامپوننتهاي دلفي خيلي خيلي بيشتره.
البته بحث ما فقط كامپوننتهايي است كه در حالت اوليه در اختيار قرار ميگيره.

Mahmood_N
25-05-2007, 11:02
دوستان. توابع Api كه به زبان برنامه نويسي ربطي نداره و همش از ويندوز مشتق شده.
سلام
درسته ، ولی یک زبان برنامه نویسی باید امکان دسترسی و استفاده از اونها رو فراهم کنه یا نه ؟ ، اگه این کار رو نکنه شما باید تک تک DLL ها رو لود کنی و توابعشون رو اجرا کنی !!!!

یعنی بیشتر از وی بی؟؟
همونطور که جناب مرد مباح گفتن ، به ویندوز مربوط می شه و نمی شه گفت که کدوم بیشتر داره ، چون این توابع در یک کتابخانه هستند و یک زبان برنامه نویسی ( دلفی یا VB ) همه اونها رو اختیار خواهند داشت ، اگه این طور نباشه نمی شه در برخی موارد روی قدرت اون زبان حساب کرد ... !
موفق باشید ...

lvlr_13@13@l<'s
18-10-2007, 20:50
با سلام...من خودم با هر 2 تاش کار کردم و به نظرم دلفی خیلی بهتره!

مهمترین مزیتش اینه که : فایل اجراییش رو میشه برخلاف Vb تو هر سیستمی اجرا کرد...

البته زیاد صداشو در نیارین که رقیب زیادتر میشه :21:!!!

موفق باشین...

DrXoX
18-10-2007, 21:09
سلام

من هم مثل بقیه دوستان هم وی بی کار کردم هم دلفی تفاوت زیادی با هم ندارن ، برنامه نویسی هر دوشون

هم تقریبا ساده هستش ، پروژه های زیادی هم در زمان دانشجویی با هر دو تاشون نوشتم

والا اگه بگم دلفی بهتره می گین چون انجمن دلفی هستش اینو میگم ، ولی نه تو ایران اینطوری که من دیدم و

شنیدم از وی بی بیشتر برای ساختن بازی و نرم افزار های سبک استفاده میشه ولی از دلفی برای پروژه های

سنگین مثلا پروژه های دارای بانک های اطلاعاتی بزرگ استفاده میشه نه این که از وی بی برای این کارها استفاده نمی شه ، یا از

دلفی برای ساخت بازی و نرم افزار های سبک استفاده نمیشه ، میشه ولی کمتر

به هر حال اگر نظر من رو بخواین میگم هر کدوم که بیشتر با اون کار کردین و مسلط تر هستید رو ادامه بدین و هیچ وقت فکرتونو مشغول

این سوال ها نکنید

Arman_1367
19-10-2007, 01:30
من نمي دونم چرا هر كسي كه تازه چند روزه به دنياي برنامه نويسان پا مي زاره به خودش اجازه مي ده كه دلفي را با وي بي مقايسه كنه تا حالا شده كسي لامبورگيني(دلفي) را با ژيان پكيده تو كاراژ(وي بي) مقايسه كنه.
درسته تو Api مثل هم هستند ولي وي بي يك زبان آموزشي هست در حد خيلي ضعيف.در حالي كه با دلفي در دنيا داره پروژه هاي عظيم ارائه ميشه.

راستي يادم رفت بگم اين ضعيف بودن برنامه نويسه نه مشكل در كمپايلر كه بعضي ها از اون ياد مي كنند.

در ضمن از زمان دلفي 6 با دلفي كار كردم با C# كار كردم با C++ كار كردم و ... اما در دنياي ما Vb يك زبان محصوب نمي شه.مگر براي بازي با اون سينتكسش....

يا حق...

ADRIEN
19-10-2007, 01:49
من نمي دونم چرا هر كسي كه تازه چند روزه به دنياي برنامه نويسان پا مي زاره به خودش اجازه مي ده كه دلفي را با وي بي مقايسه كنه تا حالا شده كسي لامبورگيني(دلفي) را با ژيان پكيده تو كاراژ(وي بي) مقايسه كنه.
درسته تو Api مثل هم هستند ولي وي بي يك زبان آموزشي هست در حد خيلي ضعيف.در حالي كه با دلفي در دنيا داره پروژه هاي عظيم ارائه ميشه.

راستي يادم رفت بگم اين ضعيف بودن برنامه نويسه نه مشكل در كمپايلر كه بعضي ها از اون ياد مي كنند.

در ضمن از زمان دلفي 6 با دلفي كار كردم با C# كار كردم با C++ كار كردم و ... اما در دنياي ما Vb يك زبان محصوب نمي شه.مگر براي بازي با اون سينتكسش....

يا حق...

نظر DrXoX تاييد ميشه
خيلي در اين موارد بحث شده بحث كل كل كه نيست!!!!!!!
جاي تعجب داره از كي اتومبيل رو با زبان برنامه نويسي مقايسه ميكنند
و كي گفته كه تو دنياي ما VB يه زبان محسوب نميشه؟

romixery
19-10-2007, 10:45
دوستان درست ميگن.
اگه همين سوال رو توي انجمن VB.NET پرسيده ميشد مطمئن باشين جوابهاي متفاوتي با جوابهاي بچه هاي اين انجمن گرفته مي شد.
ولي خدا و پير و پيغمبريشو بخواين دلفي از نظر سرعت، روتيني، و سازگاري با هر سيستم عاملي حرف نداره.
من حتي برنامه هاي دلفي رو توي Vista هم اجرا كردم و جواب گرفتم. اين در حالي هست كه چند تا از برنامه هايي كه دوستانم با VB.net نوشته بودن در Vista اجرا نشد. و از توابع API اشكال مي گرفت.
ولي به هر حال اين بحث ادامه پيدا نكنه بهتره چون به قول Majeed جان بحث كم كم داره حالت كل كل به خودش ميگيره
موفق باشين
باي

Morteza_SOS
19-10-2007, 14:24
به نام خدا
سلام دوستان چرا بحث های بی مورد می کنید چرا به طور عملی این دو را با هم مقایسه نمی کنید .
خود من یکی از طرفداران پرو پا قرص ویژوال بیسیک 6 بودم ولی به جایی رسیدم که فهمیدم خیلی از خواسته هامو نمیتونه برآورده کنه به خاطر همین بود که حدود یک سالی هست دارم دلفی کار می کنم و هر چه بیشتر یاد می گیرم می فهمم که چه اشتباهی کردم به سراغ وی بی رفته بودم !
در ضمن وی بی برای اجرا شدن روی کامپیوتر کابر نهایی که استفاده کننده می باشد نیاز به نصب کردن یک سری اکتیو ایکس و ... دارد در صورتی که دلفی بدون هیچ مشکلی در کامپیوتر کاربر اجرا می شه .
دلفی خیلی سریعتره نسبت به وی بی !
دلفی خیلی پیچیده تره نسبت به وی بی .
وی بی خیلی محدوده در صورتی که دلفی دست برنامه نویس را برای مانور دادن روی پروژه باز می گذاره .
دلفی خیلی کامپوننت داره .
ادیتور هوشمند و بسیار عالی ای داره .
و...
که اگه با توضیحات بالا قانع نشدید فقط باید از طریق ساخت یک پروژه در دلفی و وی بی با یکدیگر مقایسه کرد .

Mahmood_N
20-10-2007, 15:33
با توجه به اينكه دوستان نظراتشون رو دادند ، فكر كنم دوستمون بتونه انتخابش رو انجام بده ...

اما چند نكته :

اين يك حقيقت هست كه دلفي از VB بهتره ... ، من با نظر جناب Arman_1367 موافقم ، VB يك زبان آموزشي با يك Syntax مسخره هست ...

شايد براتون سئوال باشه كه چرا اين همه ( در ايران ) طرفدار داره ؟! ، خوب اگه شما به آموزش و پرورش ما هم نگاهي بكنيد مي بينيد كه كتابهاي آموزشي كامپيوتر همگي در مورد VB هست كه نميدونم كدوم احمقي اين انتخاب رو انجام داده ... !
بارها در سايتهاي مختلف زبان VB رو به عنوان يك زبان غير استاندارد معرفي كردن ، بهتره بريد و مطالعه اي در مجلات كامپيوتري در اين مورد داشته باشيد ، اما توجه كنيد كه نويسنده مقاله با سواد باشه ( بعضي از مقالات رو كه آدم ميخونه واقعا مسخره اند !! )

به هر حال من كه هرگز دنبال VB نخواهم رفت ( با اين كه باهاش آشنا هستم ) ...

تنها دليل به جا ماندن اين زبان در بين برنامه نويسهاي ( به نظر من بي تجربه ) اينه كه مايكروسافت ازش حمايت ميكنه و محصولي همچون VS 2005 يا .Net باهاش سر و كار دارن ...
اگه ميخوايد از تكنولوژي .Net عقب نمونيد توسيه ميكنم #C رو ياد بگيريد ...

ولي سعي كنيد يكي از زبانهاي دلفي يا ++C را حتما بلد باشيد ...

و نكته ديگه اين كه محصولات شركت بورلند ( كه به CodeGear تغيير نام داده ) ، چون تمركز اصلي اين شركت رو محيطهاي برنامه نويسي هست خيلي قويتر از محصولات برنامه نويسي شركت مايكروسافت هست ، اين قضيه با اومدن RAD Studio ثابت شده ...

موفق باشيد ...

مرد مباح
20-10-2007, 21:00
دوستان لطف کنید به سایر زبانها توهین نکنید.

1. مرتضی جان. من خودم دلفی کارم و خسلس وقت پیش رفتم سراغ VB در حالی که دلفی کار میکردم.
ولی اصلا با محیطش حال نکردم. ولی این موضوع که شما میگید رو خیلیا که VB دارن دقیقا عکسشو میگن.
یعنی میگن مزیت و گستردگی VB تی اینه که همه ActiveX ها و DLL ها رو میتونی توش add کنی و بسته به کاری که میخوای بکنی ازس استفاده کنی ( نمیدونن کامپوننتهای دلفی راحتتر این کارو میکنه).

2. بزرگترین مشکلی که من توی دلفی دیدم اینه که همه انواع مختلف OCX که با زبانهای دیگه نوشته شده باشه رو یاپورت نمیکنه.
برای مثال من یک OCX دست ساز رو گرفتم (چون برای ارتباط با سخت افزار خاصی نیازش داشتم). ولی هر کاری کردم توی Delphi7 اینپورت نشد. وقتی به سازنده گفتم گفت با دلفی 5 تستش کرده. منم ناچار اون تیکه رو توی دلفی 5 پیاده کردم. (شاید مشکل از ساخت ActiveX بوده ولی با VB ساخته شده بود). ولی این برام خیلی سوال موند که چرا توی دلفی 5 کار میکرد ولی توی دلفی 7 نه.

3. مزیت اصلی VB سازگاری کامل اون با محصولات خود MicroSoft هست و این تنها مزیتی که من توش حس کردم. ولی با وجود این، هم سرعتش از دلفی پائینتره و هم موقع نصب تعداد زیادی DLL نیاز داره تا بتونه کارشو بکنه و این هم بزرگترین مشکل این زبان هست.

Morteza_SOS
13-11-2007, 17:58
دوستان لطف کنید به سایر زبانها توهین نکنید.

1. مرتضی جان. مزیت اصلی VB سازگاری کامل اون با محصولات خود MicroSoft هست و این تنها مزیتی که من توش حس کردم. ولی با وجود این، هم سرعتش از دلفی پائینتره و هم موقع نصب تعداد زیادی DLL نیاز داره تا بتونه کارشو بکنه و این هم بزرگترین مشکل این زبان هست.

تایید میشه

Morteza_SOS
13-11-2007, 18:02
به نام خدا
با سلام از دوستان کسی می تونه من را راهنمایی کنه من پروژه ای تهیه کرده ام که در آن تعدادی ادیت باکس و باتن و عکس و .... است حالا می خواهم در پروژه ی نهایی که تحویل کاربر می دهم باتنی برای ذخیره برنامه به صورت فایل اجرایی Exe قرار بدم .
در اصل می خام توسط پروژه ام فایل اجرایی تولید کنم این کار به چه صورت انجام میشه .

Mavix
13-11-2007, 22:42
با سلام

دلفی بهترینه چون هیچ وقت توش نموندم که برم سراغ دیگری و منتشو بکشم والا

F A R H A D
14-11-2007, 07:37
به نام خدا
با سلام از دوستان کسی می تونه من را راهنمایی کنه من پروژه ای تهیه کرده ام که در آن تعدادی ادیت باکس و باتن و عکس و .... است حالا می خواهم در پروژه ی نهایی که تحویل کاربر می دهم باتنی برای ذخیره برنامه به صورت فایل اجرایی Exe قرار بدم .
در اصل می خام توسط پروژه ام فایل اجرایی تولید کنم این کار به چه صورت انجام میشه .

دوست عزیز موضوع تاپیک: "چندتا تفاوت اساسي و جالب ميان قدرت برنامه نويسي دلفي و ويژوال بيسيک"

لطفا سوال خودتون رو در همون تاپیکی که قبلا مطرح کردید پیگیری کنید. تشکر