PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطور میتونم یک کلید فشاری را به کامپیوتر وصل کنم؟

poldarmisham
18-05-2007, 13:06
سلام
برای قسمتی از پروژه ام باید یه رله یا کلید فشاری را به کامپیوتر وصل کنم.
وقتی کلید فشرده میشه ( on میشه ) کامپیوتر تشخیص بده و دستوری که براش تعریف میکنم را اجرا کنه.
لطفا در این مورد راهمایی کنید

Mehran NZ
19-05-2007, 01:46
خوب زبانتون و مشخص کنید تا دوستان بتونن کمکتون کنن

poldarmisham
19-05-2007, 23:03
زبان برنامه برام مهم نیست
من برای قسمتی از پروژه ام نیاز دارم که یه کلید فشاری یا رله به کامپیوتر وصل کنم و هر وقت کلید فشرده شد کامپیوتر از طریق وبکم عکس بگیره و save کنه
لطفا کمک کنید

_H2_
24-05-2007, 15:08
سلام
راحت ترین راه برای ارتباط وسایل و ابزار به رایانه برای پروژه های کوچک استفاده از پورت LPT یا همان پورت پیرنتر یا همان درگاه سنترونیکس است.

این درگاه شامل خروجی و ورودی است که بسیار راحت میتوان آن را از داخل برنامه کنترلر کرد.
ترتیب و شماره پین ها را باید ببینم و برایتان بنویسم ولی شماره پورتش تا جایی که یادم است (اولین شماره) 0x0378H است، جزییات پین ها را انشا ا... اگر یادم باشد تا شنبه در می آورم و برایتان میگذارم.

_H2_
26-05-2007, 10:02
اطلاعات تک تک پایه های کانکتور sub-D25 مربوط به درگاه LPT1 :
پین ها :
01 - STROB - Address: 0x37A.0 - I/O
02 - D0 - Address: 0x378.0 - OUT
03 - D1 - Address: 0x378.1 - OUT
04 - D2 - Address: 0x378.2 - OUT
05 - D3 - Address: 0x378.3 - OUT
06 - D4 - Address: 0x378.4 - OUT
07 - D5 - Address: 0x378.5 - OUT
08 - D6 - Address: 0x378.6 - OUT
09 - D7 - Address: 0x378.7 - OUT
10 - ACK - Address: 0x379.6 - INP
11 - BUSY - Address: 0x379.7 - INP
12 - PE - Address: 0x379.5 - INP
13 - SELECT - Address: 0x379.4 - INP
14 - AUTO FEED - Address: 0x37A.1 - I/O
15 - ERROR-NC - Address: 0x379.3 - INP
16 - INT - Address: 0x37A.2 - I/O
17 - SEL IN - Address: 0x37A.3 - I/O
18 ~ 25 - GND = زمین = صفر ولت

همانطور که از لیست فوق مشخص است در گاه LPT1 شامل سه پورت مجزا برای آدرس دهی است (LPT2 در صورت وجود شماره x278 را دارد)
- پورت اول با آدرس x378 صرفاً خروجی است، پین های این درگاه توانایی ارائه جریان 2.6mA و تحمل پیک 24mA را دارند.
- پورت دوم با آدرس x379 صرفاً ورودی است، بیتهای 0 و 1 و 2 این درگاه در دسترس نیستند.
- پورت سوم با آدرس x37A میتواند به عنوان ورودی یا خروجی استفاده شود و نیبل بالارتبه آن در دسترس نیست و نباید استفاده شود، خروجی های این پورت توانایی ارائه جریان 7mA را دارد، برون ده این پورت برای سطح منطقی 1 معمولاً کم است و گاهاً بایک مقاومت بالابرنده ولتاژ تأمین میشود.

استاندارد رعایت شده در سطوح ولتاژ این درگاه ها طبق استاندارد TTL است.

برای دسترسی به پورت ها در زبان های مختلف راههای نسبتاً مشابه ای وجود دارد.
در کدهای زیر عدد 123 به درگاه x378 فرستاده میشود (D0~D7)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
البته شنیده ام که کد ++C فوق، در XP جواب نمیدهد.
برای VB.Net و #C هم نیاز به دانلود یک DLL اضافی دارید.

در مورد اتصال کلید نکته کوچک دیگری هم وجود دارد و آن نواسانات ناشی از اتصال و قطع کلید است.
بعد از فشار کلید حدود 20mS طول میکشد تا اتصال تثبیت شود و خروجی ثابت گردد (و نیز زمان قطع) در نتیجه مثلاً اگر با نرم افزار شمارنده ای ساخته باشید که تعداد دفعات فشار کلید را بشمارد و به نکته فوق دقت نکرده باشید امکان دارد با هر بار فشار کلید شمارنده 20 یا حتی 30 مورد فشار داده شدن کلید را بشمارد!!!! پس دقت کنید. کلید بعد از فشار شما سریع و قطعی وصل نمیشود و حدود 20mS مدام قطع و وصل میشود تا بالاخره پایدار میشود.

برای رفع مشکل فوق در برنامه باید از یک وقفه زمانی استفاده کرد و به محض دریافت اولین تغییر وضعیت، برنامه 20ms صبر کند و اگر هنوز وضعیت درست بود آنوقت اقدام به کاری کند، البته میتوانید از یک فیلتر پایین گذر ساده در کلید استفاده کنید، مثلاً با یک خازن 1uF تا 10uF احتمالاً مشکل حل میشود و اگر از مقاوتی هم استفاده شود که واقعاً عالی میشود و واقعاً فیلتر پایین گذر ساده ای خواهیم داشت که نواسانات اضافی را حذف میکند.

ضمناً در حالت ساده شده نباید طول سیم بین کلید و رایانه زیاد باشد، زیاد شدن طول سیم اثرات مخربی بر کارکرد درست دارد، (افزایش مقاومت، افزایش ظرفیت خازنی، ناپایداری امپدانس و افزایش پارازیت و هوم و...) که در صورت نیاز باید یا مقاومت بالابرده ولتاژ (کاهش امپدانس = تثبیت خط) و یا در حالت پیشرفته با ترانزیستورها یا تقویت کننده های عملیاتی وضعیت انتقال را بهبود بخشید.

در مورد خروجی هم (در صورت نیاز) حواستان باشد اتصال کوتاه رخ ندهد یا بیشتر از آمپرهای بیان شده از آنها جریان نکشید و گرنه به رایانه تان صدمه میزند! برون ده خروجی ها در سطح صفر منطقی بالاتر است، پس همیشه از صفر به عنوان روشن کننده خروجی استفاده کنید، اگر هم به جریان قوی تری نیاز دارید میتوانید از یک ترانزیستور معمولی PNP (مثلاً BC557) به همراه یک مقاوت بیس استفاده کنید و اگر باز هم جریان بالاتری میخواهید میتوانید از دو ترانزیستور دوقطبی یا یک دارلینگتون (مثل BD140) استفاده کنید و باز اگر جریان قوی تری و ولتاژ بالاتری در حد خاموش و روشن وسایل برقی نیاز دارید میتوانید از یک رله در خروجی استفاده کنید و به راحتی وسایل 220 ولت پرقدرت را هم کنترل کنید.

اگر کمک بیشتری میخواهید، دقیق تر توضیح دهید که چه کاری میخواهید انجام دهید و نیز زودتر زبان برنامه نویسی تان را مشخص کنید، من نمی گویم VB.Net چپ است و راست است (!) و هیچی مثل آن نمیشود و... ولی در صورت انتخاب VB.Net یا حداقل #C من راهنمایی بیشتری میتوانم به شما بکنم.
موفق باشید.

_H2_
26-05-2007, 10:52
سلام مجدد!
آقا میبخشید حواسم زیادی جمع است!!!
اینم لینک دانلود آن DLL برای محیط #C و VB.Net ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

gol-e-golab
03-06-2007, 06:46
اطلاعات تک تک پایه های کانکتور sub-D25 مربوط به درگاه LPT1 :
پین ها :
01 - STROB - Address: 0x37A.0 - I/O
02 - D0 - Address: 0x378.0 - OUT
03 - D1 - Address: 0x378.1 - OUT
04 - D2 - Address: 0x378.2 - OUT
05 - D3 - Address: 0x378.3 - OUT
06 - D4 - Address: 0x378.4 - OUT
07 - D5 - Address: 0x378.5 - OUT
08 - D6 - Address: 0x378.6 - OUT
09 - D7 - Address: 0x378.7 - OUT
10 - ACK - Address: 0x379.6 - INP
11 - BUSY - Address: 0x379.7 - INP
12 - PE - Address: 0x379.5 - INP
13 - SELECT - Address: 0x379.4 - INP
14 - AUTO FEED - Address: 0x37A.1 - I/O
15 - ERROR-NC - Address: 0x379.3 - INP
16 - INT - Address: 0x37A.2 - I/O
17 - SEL IN - Address: 0x37A.3 - I/O
18 ~ 25 - GND = زمین = صفر ولت

همانطور که از لیست فوق مشخص است در گاه LPT1 شامل سه پورت مجزا برای آدرس دهی است (LPT2 در صورت وجود شماره x278 را دارد)
- پورت اول با آدرس x378 صرفاً خروجی است، پین های این درگاه توانایی ارائه جریان 2.6mA و تحمل پیک 24mA را دارند.
- پورت دوم با آدرس x379 صرفاً ورودی است، بیتهای 0 و 1 و 2 این درگاه در دسترس نیستند.
- پورت سوم با آدرس x37A میتواند به عنوان ورودی یا خروجی استفاده شود و نیبل بالارتبه آن در دسترس نیست و نباید استفاده شود، خروجی های این پورت توانایی ارائه جریان 7mA را دارد، برون ده این پورت برای سطح منطقی 1 معمولاً کم است و گاهاً بایک مقاومت بالابرنده ولتاژ تأمین میشود.

استاندارد رعایت شده در سطوح ولتاژ این درگاه ها طبق استاندارد TTL است.

برای دسترسی به پورت ها در زبان های مختلف راههای نسبتاً مشابه ای وجود دارد.
در کدهای زیر عدد 123 به درگاه x378 فرستاده میشود (D0~D7)

البته شنیده ام که کد ++C فوق، در XP جواب نمیدهد.
برای VB.Net و #C هم نیاز به دانلود یک DLL اضافی دارید.

در مورد اتصال کلید نکته کوچک دیگری هم وجود دارد و آن نواسانات ناشی از اتصال و قطع کلید است.
بعد از فشار کلید حدود 20mS طول میکشد تا اتصال تثبیت شود و خروجی ثابت گردد (و نیز زمان قطع) در نتیجه مثلاً اگر با نرم افزار شمارنده ای ساخته باشید که تعداد دفعات فشار کلید را بشمارد و به نکته فوق دقت نکرده باشید امکان دارد با هر بار فشار کلید شمارنده 20 یا حتی 30 مورد فشار داده شدن کلید را بشمارد!!!! پس دقت کنید. کلید بعد از فشار شما سریع و قطعی وصل نمیشود و حدود 20mS مدام قطع و وصل میشود تا بالاخره پایدار میشود.

برای رفع مشکل فوق در برنامه باید از یک وقفه زمانی استفاده کرد و به محض دریافت اولین تغییر وضعیت، برنامه 20ms صبر کند و اگر هنوز وضعیت درست بود آنوقت اقدام به کاری کند، البته میتوانید از یک فیلتر پایین گذر ساده در کلید استفاده کنید، مثلاً با یک خازن 1uF تا 10uF احتمالاً مشکل حل میشود و اگر از مقاوتی هم استفاده شود که واقعاً عالی میشود و واقعاً فیلتر پایین گذر ساده ای خواهیم داشت که نواسانات اضافی را حذف میکند.

ضمناً در حالت ساده شده نباید طول سیم بین کلید و رایانه زیاد باشد، زیاد شدن طول سیم اثرات مخربی بر کارکرد درست دارد، (افزایش مقاومت، افزایش ظرفیت خازنی، ناپایداری امپدانس و افزایش پارازیت و هوم و...) که در صورت نیاز باید یا مقاومت بالابرده ولتاژ (کاهش امپدانس = تثبیت خط) و یا در حالت پیشرفته با ترانزیستورها یا تقویت کننده های عملیاتی وضعیت انتقال را بهبود بخشید.

در مورد خروجی هم (در صورت نیاز) حواستان باشد اتصال کوتاه رخ ندهد یا بیشتر از آمپرهای بیان شده از آنها جریان نکشید و گرنه به رایانه تان صدمه میزند! برون ده خروجی ها در سطح صفر منطقی بالاتر است، پس همیشه از صفر به عنوان روشن کننده خروجی استفاده کنید، اگر هم به جریان قوی تری نیاز دارید میتوانید از یک ترانزیستور معمولی PNP (مثلاً BC557) به همراه یک مقاوت بیس استفاده کنید و اگر باز هم جریان بالاتری میخواهید میتوانید از دو ترانزیستور دوقطبی یا یک دارلینگتون (مثل BD140) استفاده کنید و باز اگر جریان قوی تری و ولتاژ بالاتری در حد خاموش و روشن وسایل برقی نیاز دارید میتوانید از یک رله در خروجی استفاده کنید و به راحتی وسایل 220 ولت پرقدرت را هم کنترل کنید.

اگر کمک بیشتری میخواهید، دقیق تر توضیح دهید که چه کاری میخواهید انجام دهید و نیز زودتر زبان برنامه نویسی تان را مشخص کنید، من نمی گویم VB.Net چپ است و راست است (!) و هیچی مثل آن نمیشود و... ولی در صورت انتخاب VB.Net یا حداقل #C من راهنمایی بیشتری میتوانم به شما بکنم.
موفق باشید.

با سلام خدمت دوست عزیز
لطفا در مورد پین ها و دستوراتی که نوشته اید توضیح بیشتری بدهید
ذر ضمن آخرین خط کدی که نوشتید در ویژوال بیسیک 6 جواب نداد و ارور میده

gol-e-golab
03-06-2007, 06:51
ببخشید
درضمن فایل Dll شما به صورت حروف ماشین دیده می شود!!!!

gol-e-golab
03-06-2007, 06:52
ببخشید
درضمن فایل Dll شما به صورت حروف ماشین دیده می شود!!!!!!!

_H2_
03-06-2007, 13:15
سلام
اون دستور برای VB8 بود نه VB6 ! و حتماً باید فایل مذکور (Port.dll) در System32 کپی شده باشد (البته بعد از پایان طراحی برنامه و ارائه نسخه EXE بودن DLL فوق در کنار EXE کفایت میکند)

در مورد دانلود هم میبخشید، در حال طراحی سایتی جدید در یک با فضای وب یک میزبان خوش نام هستنم، ایمیل دهید فایل را ایمیل کنم.

در مورد توضیح هم چشم! متن جدیدی حاضر میکنم و با جزییات بیشتر طریقه اتصال کلید و LED را میگویم.

poldarmisham
03-06-2007, 14:20
جناب h2 ممنون از لطفتون
منتظر توضیحاتتون هستم

poldarmisham
03-06-2007, 23:22
امروز یه بنده خدایی واسم یه برنامه نوشته بود تحت c++ .
ولی اجرا نمیشد. همانطور که گفتید در ویندوز ایکس پی مشکل داره.
لطفا یه برنامه برای این موضوع برام نویسید که در محیط ویندوز اجرا بشه. زبانش هم برام مهم نیست. هر طور خودتون صلاح میدونید
مرسی

poldarmisham
05-06-2007, 12:53
دوستان کسی نمیتونه این برنامه را برام بنویسه؟
جناب H2 شما نمیتونید کمکم کنید؟

_H2_
06-06-2007, 10:05
سلام
من در این دو روز تعطیلی سرم بسیار شلوغ بود ولی بیش از چهار صفحه A4 آن هم با فونت ریز تا حالا تایپ کرده ام و چند نقشه صاده را هم کشیده و به gif و سایز متحد تبدیل کرده ام، ولی متأسفانه هنوز تایپ دارد، انشا ا... امشب باز هم تایپ میکنم و باز انشا ا... زودتر از شرمندگی .......

poldarmisham
07-06-2007, 00:18
خیلی خیلی ممنون از لطفتون

poldarmisham
09-06-2007, 23:05
جناب h2 مطالب اماده نشد ؟؟
بدجوری کارم گیر این برنامه است

_H2_
10-06-2007, 11:35
:11: :11: :11: سلام :11: :11: :11:
بیشترش حاضر استريال البته من سایتی گرفته ام و فعلاً قصد راه اندازی و معرفی اش را نداشتم ولی دیدم قرار دادن مقاله در اینجا با آن شکلش و ضعف طراحی و به دلخواه کردن در اینجا نمیشود، خواستم PDF کنم دیدم حاضر نیست در نتیجه از دیروز به شدت روی سایت کار کردم تا حداقل بخش مقالاتش راه بیافتد که موفق شدم.

یا لینک زیر میتوانید مقاله را مشاهده کنید، بخش مربوط به LED تمام شده ولی بخش اتصال کلید ناقص است:11: :11: :11: انشا ا... میبخشید!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
حالا که حداقل بخش نمایش مقالات حاضر است میتوانم مجدداً وقت خالی ام صرف تکمیلش کنم.
البته اگر کمی خلاقیت به خرج دهید و مطالب این تاپیک را هم ادقام کنید در اتصال کلید هم مشکل نخواهید داشت! :11: :11: :11: بازم ببخشید که این همه طول کشید و هنوز مقداری باقی مانده!
انشا ا... خدا من رو از روی زمین بردارد تا از شرم راحت بشدید! ایشا ا...
امیدوارم بخش های تایپی و تصاویر تا این لحظه مفید باشد با آرزوی تمام شدن سریعتر و وقت خال بیشتر برای من!! :31:

مجدداً عضر خواهی میکنم. :11:
فعلاً بای! :31:

poldarmisham
12-06-2007, 00:07
خیلی خیلی ممنونم
واقعا لطف کردید.
منتظر ادامه مطالب خوبتون هستم

_H2_
12-06-2007, 10:33
سلام :11:
آقا تمام بید! :33:
البته میخواستم بخش های در مورد تهیه ولتاژ دقیق رگوله شده 5 ولت هم اضافه کنم، دیدم هم وقت ندارم و هم زیاد مربوط نیست!!! :3:

ضمناً در حال حاضر کمی غلط املایی تابلو دارد، اساتید ادبیات ببخشند و دندان بر روی جگر ادبیات فارسی بگذارند، در اولین فرصت درستش میکنم. :11: :31:

poldarmisham
14-06-2007, 00:42
باز هم ممنون
امشب حتما میخونمش

poldarmisham
15-06-2007, 00:23
مطالب خوبتون را خوندم.
یه مقدار روشن شدم اما یه مشکل بزرگ دارم البته ببخشید که یکم پررو هستم اخه چاره دیگه ای ندارم.
من رشته تحصیلیم عمران است و اصلا برنامه نویسی بلد نیستم ( در حد 3 واحد دانشگاهی)
دیگه چه برسه کار کردن با پورت و..
لطف میکنید چند خط برنامه واسه این کار برام بنویسید؟ به هر زبانی باشه مهم نیست فقط در محیط ویندوز بشه باهاش کار کرد. این نکته هم اضافه کنم که هدف اصلی این برنامه این است که وقتی کلید فشرده شد ( حتی برای چند صدم ثانیه) برنامه از طریق وبکم عکس بگیره و ذخیره کنه.
البته فعلا قسمت وبکم و.. اماده نشده فقط میخوام قسمت کلید را تست کنم. مثلا وقتی کلید فشرده شد سیستم بوقی جیغی چیزی بزنه.
مرسی

_H2_
16-06-2007, 10:04
سلام
اولاً، دیشب وقت کمی پیدا کردم و مقاله را مجدداً مرور کردم و یک دو جین غلط املایی را درست کردم! :11:
در مورد برنامه نمونه هم، چشم! ولی فقط شاید شب وقت اینکار را پیدا کنم، پس شاید فردا یا پس فردا!! :11:

البته کاری ندارد و مشکل از وقت خود من است.
فعلاً خدانگه دار.

_H2_
17-06-2007, 16:28
سلام
یک مشکل و شایه کوچک!!!
یکی از بروبچ در یک فروم دیگر میگفت که فایل Port.dll در XP کار نمیکند!!!! :3: :37:
این مطلب زیاد توفیقی در مقاله نمیکند ولی اگر صحت داشته باشد باید یک فایل بدردبخور خودم با ++VC یا VAsm بسازم یا یکی دیگر پیدا کنم، سعی میکنم صحت مطلب فوق را سریعتر تست کنم.

در کل گفتم تا دوستان آگاه باشند و اگر صحت داشت و در XP موفق نشدند، ناامید نشوند. ما با DLL جدید برمیگردیم!!!! :31: :12: :47:

poldarmisham
17-06-2007, 22:56
جناب H2 ممنون از پیگیری شما.
قبلا یکی از دوستانم یه برنامه برام نوشته بود که با C++ کار میکرد.
اما هرکاری کردم اجرا نمیشد و اصلا کامپایل نمیشد و از Inportb و Outportb ایراد میگرفت. یه فایل Dll هم داده بود که نصب کردم اما فایده نداشت و برنامه کامپایل نمیشد.
به همین خاطر مزاحم شما شدم.
منتظر برنامه شما هستم

_H2_
19-06-2007, 10:26
سلام
متاسفانه حق با ان دوستم در فروم دیگر بود!
XP اجازه دسترسی مستقیم به پورت ها را نمیدهد و هر برنتامه ای که بخواهد از طریق دستور مستقیم out اسمبلی چیزی را بفرستد دچار مشکل میشود!!!!

من هم از همین طریق DLL ساخته بودم و مجدداً میخواستم بسازم و پری شب کلی با ولت متر و دم و تشکیلات الاف شدم ولی نتیجه ای نداد!
البته بی نتیجه هم نبود، یک سری API پیدا کردم و اینطور که معلوم است باید پورت به صورت قانونی باز شود و ارسال و دریافت از طریق خود API های XP صورت بگیرد، البته هنوز طرز کار کردن دقیق با این API ها را بلد نیستم.

و نیز شنیده ام یک DLL دیگر میتواند در XP هم ارسال و دریافت را انجام دهد، سعی میکنم پیدایش کنم، دانلودش کم و آزمایشش بکنم.
فعلاً بای!

poldarmisham
19-06-2007, 23:05
خیلی ممنون
منتظر میمونم

_H2_
20-06-2007, 10:09
سلام
آقا حل شد! (من خودم شخصاً تست کردم و جواب گرفتم)
گفته دوستان را (در فروم دیگری) دنبال کردم و توانستم آخرین نسخه inpout32.dll را از سایت خودش دانلود کنم.

در کل تغییر dll و نام API های موجود در آن موجب تغییر دو سطر از مقاله قبلی شد!
مقاله را مجدداً تغییر دادم و لینک دانلود را هم حذف کردم لینک دانلود هم تصحیح شد و port.dll هم به دلیل درپیتی، کلاً از لیست از لیست دانلودهای سایت حذف شد.!

لینک مجدد مقاله و دانلود فایل برای آنکه که حال برگشتن به پستهای قبل را ندارند!!!
راستی ما نوفهمیدیم این شاهکار تگ های URL که این شکلی شدند، چیه؟ مد روزه؟!

در مورد نمونه کد هم باید بگویم همراه همین dll نمونه ای بود برای VB6 و VC++6 ولی به علت قدیمی بودن ورژن آپلودشان نکردم.
ولی دیدن یا ندیدنشان برایتان فرقی نمیکند!!! مثلاً نمونه VB6 اش این است:

فرم دو دکمه و دو تکس باکس دارد!
با زدن دکمه Command1 ورودی از پورت با شماره موجود در Text1 خوانده شده و در Text2 نشان داده میشود.
با زدن دکمه Command2 عدد موجود در Text2 به پورت با شماره موجود در Text1 فرستاده میشود.

poldarmisham
20-06-2007, 21:42
خیلی خیلی ممنونم
مطالب را خوندم و فایل هم دانلود کردم
میتونم یه خواهش دیگه کنم؟
من نیاز دارم که اون نقشه کلید شماره دو را اجرا کنم اما اصلا برنامه نویسی بلد نیستم. چون اصلا جزئ رشته تحصیلیم نیست. میشه سورس این برنامه را بزاری تا من کامپایل کنم و اجرا کنم؟
البته بستن کلید را دیگه خودم بلدم ( چشمک)

poldarmisham
22-06-2007, 23:12
هل من ناصر ینصرنی

_H2_
23-06-2007, 10:32
سلام

هل من ناصر ینصرنی
:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:
آخه دل انگیز بابا! کدش همان دو سه خطی بود که نوشتم! :31:
باشه ایمیل بده، یک نمونه برایت میفرستم که یک پنجره داشته باشد، هر وقت کلید را زدی پنجره اش سبز شود و هر وقت نزدی سفید!!!! :blink: :31: خوب بید!

poldarmisham
24-06-2007, 23:57
جیگرت گاز گاز نشسته نمک نزده
nashakiba_1986@yahoo.com

از الان رفتم تو stand by تا شما ایمیل بفرستی.

_H2_
25-06-2007, 10:55
سلام

جیگرت گاز گاز نشسته نمک نزده

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:
فرستادم، گرچه من دیگه برای بابامم کد VB6 نمینویسم، ولی کد شما را اثتثناً هم با VB8 نوشتم و هم با VB6.
همانکاری را که گفتم باید انجام دهد، ولی تستشان نکردم، و ضمناً هر دو نمونه علاوه بر سورس شامل EXE کامپایل شده نیز هستند.

poldarmisham
26-06-2007, 18:31
سلام
ایمیلتون رسید. خیلی ممنونم
امشب میخوام تست کنم. باید مدار دوم که در سایتتون گذاشتید را ببندم دیگه؟

یه سوال در مورد این مدار دارم.
چرا پایه های 18 تا 24 به GND وصل شده؟ و این GND دقیقا باید به کجا وصل بشه؟ در مدارات الکترونیک قطب منفی را اینطوری نشان میدن . این قطب منفی باید از کجا تامین بشه؟

_H2_
27-06-2007, 10:00
سلام

سلام
ایمیلتون رسید. خیلی ممنونم
امشب میخوام تست کنم. باید مدار دوم که در سایتتون گذاشتید را ببندم دیگه؟

یه سوال در مورد این مدار دارم.
چرا پایه های 18 تا 24 به GND وصل شده؟ و این GND دقیقا باید به کجا وصل بشه؟ در مدارات الکترونیک قطب منفی را اینطوری نشان میدن . این قطب منفی باید از کجا تامین بشه؟

کمی یادم رفته ولی گمان کنم بر اساس نقشه اول برنامه درست شده!
GND مخفف Ground است به معنی زمین، یعنی سطح ولتاژ مبداء = زمین مدار = صفر ولت مدار = شاسی مدار !!!! :31: از لحاظ واقعی و علمی GND به نقطه ای اطلاق میشود که در محاسبات ولتاژ آن را صفر در نظر میگیریم! ولی در حالت عامیانه میتوان گفت GND همان قطب منفی منبع تغذیه است، که در این مورد جاری ما هم صادق است ولی از نظر علمی و مخصوص در مدارات الکتریکی با چند سطح ولتاژ مختلف دیگر نمی توان چنین چیزی را بیان کرد.
مجدداً تاکید میکنم در مدارات تک ولتاژی، در مبانی محاسباتی و ریاضی الکترونیک، میگویم دو سطح اختلاف پتانسیل داریم، صفر ولت و مثلاً پنج ولت!
ولی در حالت عامیانه میگوییم، قطب مثبت و قطب منفی!

poldarmisham
27-06-2007, 23:05
با این توضیحات اخرش من باید این Gnd را به کجا وصل کنم؟
ایا پینی از خود پورت هست که بشه Gnd را به اون وصل کرد؟
یه مورد دیگه هم هست:
من نمیفهمم برای چی باید پایه های 18تا 24 به Gnd وصل بشن؟ اصلا این پایه ها چه کاری برای ما انجام میدن؟
مگه برای وصل کردن کلید ما بیشتر از دو پایه نیاز داریم؟

_H2_
28-06-2007, 10:01
سلام

با این توضیحات اخرش من باید این Gnd را به کجا وصل کنم؟
ایا پینی از خود پورت هست که بشه Gnd را به اون وصل کرد؟
یه مورد دیگه هم هست:
من نمیفهمم برای چی باید پایه های 18تا 24 به Gnd وصل بشن؟ اصلا این پایه ها چه کاری برای ما انجام میدن؟
مگه برای وصل کردن کلید ما بیشتر از دو پایه نیاز داریم؟
ای داد بیداد! :31:
وقتی که دارید از یک منبع تغزیه خارجی استفاده میکنید، (مثلاً در مدار شکل یک کلیدها در همان مقاله! یا در بیشتر نمونه های مدارات نمونه برای LED !)
قطب مثبت آن آداپتور (5 ولت) را باید به نقطه مشخص شده وصل کنید (VCC-5V+) و قطب منفی را به محل GND

یعنی کلیه ی پایه های 18 الی 25 از داخل به هم وصل هستند و همه به قطب منفی پاور رایانه وصل شده اند.! (که ما در مداراتمان باز برای اطمینان، کاهش پارازیت، افزایش میزان آمپر و... این پایه ها را باز به هم وصل میکنیم!)

اما اگر بخواهید از شکل دوم استفاده کنید، نیاز به منبع تغذیه خارجی (مثل آداپتور 5 ولت) ندارید و کافیست بدون توجه به نقطه GND مدار را مونتاژ کنید! ولی در این حالت و اگر تضمین عملکرد برایتان مهم است نباید سیم متصل شده به کلید زیاد بلند باشد! (عدد دقیق نمیتوانم بگویم و دلایلش هم در همانجا ذکر شده!)

چون شاید منبع تغذیه 5 ولت مناسب نداشته باشید، برایتان کدها را برای استفاده از مدار دوم تغییر میدهم و مجدداً میفرستم، اینطوری به منبع تغذیه هم نیاز ندارید. (البته مدارات ورودی LPT شامل مقاومت های بالاکش (فارسی را پاس بداریم! :31:) هم هستند که ظریب اطمینان را برای مدار دوم بالا میبرند، ولی من آنها را لحاظ نکرده ام!)

mk110
28-06-2007, 15:34
پولدار ميشم عزيز
شما چرا اصرار داريد كه بصورت سخت افزاري از بيرون كامپيوتر يك كليد را بزنيد
ميتوانيد با يك نرفزار كوچك اين كار را بكنيد و از نرم افزار تريدينگ خودتان عكس بگيريد و عكس را با تاريخ مشخص و با ليبل مشخص (مثلا USD/AUD) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]در مسير مورد نظر ذخيره كنيد.
اگر اين بدردت ميخوره بگو تا برايت انجام بدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به اميد حق

poldarmisham
29-06-2007, 00:11
H2 جان ایندفعه دیگه ترکوندی خدایی. بدجوری داره کارم راه میفته.
mk110 عزیز شدیدا منتظر پیشنهاد شما هستم. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که این نرمافزار برای کنترل قسمت دیگه ای از طرح استفاده میشه به این صورت که یه کلید فشاری ( احتملا رله ) باید به کامپیوتر وصل بشه و هر وقت فشرده شد سیستم از طریق وبکم عکس بگیره از جایی که تنظیم شده و سیو کنه

mk110
29-06-2007, 01:31
سلام
هيچ مشكلي نيست .
توضيح بدهيد آيا وب كم به همين كامپيوتر متصل است يا خير
اگر بله كه با همين برنامه كه گفتم كار شما راه مي افته. وب كم شما يا يو اس بي هست يا پورت ويدئو داره و به كپچر كارت متصل كه هر دو را نرم افزاري ميشه كنترل كرد.

واگر نه پس وب كم نيست يك دوربن جداي از سيستم شماست كه آن را ميخواهيد كنترل كنيد كه اونوقت اين مدار ارائه شده دوستمون بايد عوض بشه به اين ترتيب كه شما يك كليد روي صفحه كليد را به اينكار اختصاص ميدهيد و وقتي فشرده شد از طريق يكي از پينهاي پورت موازي يك رله متصل به ترانزيستور بعنوان درايور فعال ميكنه
تا اينجا بسه شما دقيق مراحل كار خودت را بصورت شماي كلي ترسيم كن من برنامه و سخت افزار را برايت آماده ميكنم و با پيك يا پست ميفرستم تا زياد درگير مراحل كار سخت افزاري نشي ( پورت موازي خيلي حساسه و با كوچكترين اشتباه در جريان اضافي بار و ولتاژ اضافه ميسوزد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

poldarmisham
29-06-2007, 23:44
طرحی که من باید روی کامپیوتر اجرا کنم بسیار سادست.
طرح من شامل یک سنسور هست که به یک رله وصل میشه و فقط رله باید به کامپیوتر وصل بشه. پس نوع سنسور و.. هیچ ارتباطی به کامپیوتر نداره.
هر وقت سنسور فعال بشه رله وصل میشه و وقتی رله وصل بشه کامپیوتر باید توسط دوربین عکس بگیره و سیو کنه.
حتما میدونید که رله دقیقا مثل یه کلید ساده عمل میکنه.
و فقط دو پایه ان باید به کامپیوتر وصل بشه. دقیقا مثل کلید.
البته هنوز دوربین مناسب طرح تهیه نشده چون هنوز به اون مرحله نرسیدم. در حال حاضر نیاز به این برنامه دارم تا بتونم قسمت کامپیوتر و سنسور را تنظیم کنم.
دقیقا چه جور سخت افزاری نیاز هست؟ اگر از ولتاژ خود کامپیوتر استفاده کنیم دیگه مشکلی نباید پیش بیاد درسته؟

mk110
30-06-2007, 02:53
عزيز برادر

براي فعال كردن كامپيوتر حتما نبايد رله وصل كرد. هر چند رله باعث ايزوله شدن مدار ميشود.
نوع سنسور را اگر ميفرموديد دقيقا نقشه مناسب كار را شسته و رفته برايتان ميكشيدم و ضمنا برنامه مناسب فعال سازي دوربين هم بايد نوشته شود.
سوال من اين است كه اگر شما ميخواهيد توسط يك سنسور از اوضاع مطلع باشيد چرا ديگر كامپيوتر بكار ميبريد.
يك دوربين ديجيتال ارزان در حد 50000 تومان بخريد . سنسور Pir را توسط مدار واسط به آن متصل نماييد و از اوضاع و احوال عكس بگيريد و بعدا براحتي مموري دوربين را در كامپيوتر تخليه و عكسها را آرشيو نماييد.
من چنين پروژه ايي را را حدود 7 سال پيش براي يك اداره كه نياز به كنترل داشت با دوربينهاي اون زمان كه حافظه هاي 4 مگابايتي داشتند ساختم و بخوبي جواب داد و حدود 2 سال مورد مصرف قرار گرفت و با ارزان شدن تجيزات كنترلي و مراقبتي سيستم به چندين ست با قابليتهاي بيشتر ارقاء يافت.
فكر كنم پروژه شما هم در همين حد باشد بيخود كامپيوتر خودت را روشن نذار.
كل اين طرح با 50 يا 60 هزارتومان قابل ساخت است. اگر همين بدرت ميخوره و سنسور مورد نظرت همونه كه گفتم بگو تا طرح كامل را با معرفي يك دوربين خوب هم برايت بفرستم.

خدا ياور شما باشد.

poldarmisham
30-06-2007, 13:45
بسیار ممنون از همکاریتون
جریان از این قرارا هست که یک حسگر در منطقه خاصی از زمین قرارا میگیره و هر وقت که خودرویی از روی سنسور عبور کنه سیستم باید عکسبرداری کنه.
البته ممکنه خودروها سرعت زیاد داشته باشند. مثلا 100 کیلومتر در ساعت و یا حتی بیشتر . به همین خاطر باید سرعت سیستم و عکسبرداری بالا باشه و کیفیت عکس گرفته شده هم در حدی باشه که بشه پلاک خودرو را خواند.
سنسوری هم که صحبتش شد دقیا یک کلید است که طول زیادی داره و یک خط چند متری را پوشش میده.
لطفا اگر در مورد سنسور هم پیشنهادی دارید مطرح کنید. چون در بازار نتونستم همچین چیزی پیدا کنم و الان پیگیر هستم که خودم همچین سنسوری بسازم

poldarmisham
30-06-2007, 13:48
یه مسئله ای هم که یادم رفت بگم اینه که اکثر دوربینهای موجود در بازار وقتی کلید گرفتن عکس را فشار میدید 1 ثانیه بعد عکس میگیره که با توجه به سرعت بالایی که خودرو ممکنه داشته باشه از دیدرس دوربین خارج میشه و عکس گرفته شده یا تار میشه یا اصلا کارایی نداره

_H2_
30-06-2007, 15:18
سلام
انشا ا... که زودتر پولدار بشید!!!! ولی فعلاً یک کم باید خودتان را از پول های عزیزتر از جان دور کنید و به فکر خرید یک دوربین با پدر و مادر دار باشید! :31: :31: :31:

mk110
30-06-2007, 20:33
سلام
ببنيد اين پروژه چند سالي است كه عملا به اجرا درآمده اما هنوز وزارت راه و نيروي انتظامي مجاب به بكار گيري سيستم داخلي نشده و من خودم دو سال است كه پيگير اين موضوع هستم ولي متاسفانه موفق نشده ام آنها را راضي كنم.
البته اين را گفتم كه از سابقه كار در ايران آگاه باشيد اما اگر فقط براي دانش افزايي خودتان است كه ميتوانم كمكتان كنم من در مرحله اول فكر كردم براي كار تريدينگ خودتان ميخواهيد.
اگر هم ميخواهيد واقعا دنبال كار را بگيريد اول برويد سراغ نيروي انتظامي خدمت سردار رويانيان اگر ايشان موافقت كردند از شما بخرند آنوقت بقيه كار را پيگيري كنيد
اما براي اطلاع شما عرض ميكنم براي انجام اينكار سنسور خاصي نميخواد و سنسور بكار برده شده بسيار ارزان و مدار كنترلي نيز ساده است و جمعا با 10 هزار تومان اين بخش ساخته ميشود . اما پرهزينه ترين بخش خود دوربين و جعبه محافظ و نصب سيستم است كه براي كارهاي جاده ايي شما بايد با استانداردهاي آي پي 6 در صنعت برق و الكترونيك آشنايي كامل داشته باشيد و سيستم خود را مبتني بر آن استانداردها بسازيد تا حداقل هاي لازم را براي بازاريابي سيستم را اخذ كنيد.
دوربين با لنز وايد - دريچه شاتر 1/70- سيستم ultra auto iris از ويژه گيهاي اصلي است كه بايد در نظر داشته باشيد ( چنين دوربيني با مشخصات كامل پس از چند ماه تحقيق و بررسي بر روي دوربينهاي موجود در ايران و نمونه هاي موجود در بازارهاي چين ژاپن فرانسه انگليس و آلمان كه قابل خريد براي ما ايراني ها بود طي چند گزينه بدست آمده و در حال حاضر در اختيار من است البته چندين شركت و گروه ديگر هم روي اين موضوع كار كرده اند و به نتايج خوبي هم رسيده اند اما همه آنها به بن بست اصلي همان عدم توجه صاحب اصلي مواجه شده اند كه در حال مذاكره هستند )

موضوع بعدي كه شما بايد به آن توجه كنيد اگر ميخواهيد فقط عكس بگيريد كه هيچ اما اگر نياز به پردازش تصوير و استخراج شماره و ارسال آن به مركز نيز مورد نظر باشد بايد به خيلي مسائل ديگر نيز فكر كني.
يعني با اين تفصيل شما واقعا بايد بصورت تيمي كار كنيد و انفرادي به نتيجه رسيدن يكمقدار دور از فهم و عقل است چون هم هزينه بالايي براي تحقيق بايد صرف كنيد البته اگر پولدار باشيد شايد بشه.
البته عزيز برادر من نميخواهم شما را منصرف كنم و نااميدتان كنم اما اگر واقعا چنين پروژ ه ايي را ميخواهيد انجام بدهيد و بعنوان ابتكار يا اختراع هم مطرح بكنيد بايد به موارد گفته شده توجه كنيد .
اگر ميخواهيد تنها اين كار را انجام دهيد اولا بايد بدانم چه سن و سالي داري و تحصيلاتت در چه سطحي است و البته از سوال اوليه تان حدودا ميشود حدس زد كه از الكترونيك و مخابرات ديجيتال و پردازش اطلاعات چنداني نداريد (ببخشيد اين طوري ميگم چون عادت دارم با افرادي كه روبرو ميشوم و سوالي دارند بطور واضح همه جوانب كار را روشن كنم و قصدم بي احترامي نيست چون هر كسي را بهر كاري ساخته اند و من هم قائل به خواستن توانستن است هستم ) به هر صورت همه جوره در خدمت هستم و از پاسخ به شما انشا الله خسته نميشوم.

راستي توي اون سايتهاي فاركس دلار مولار را بيخيال شدي يا به نتيجه ايي رسيده ايي ما را هم بي خبر نساز.

يا حق

poldarmisham
30-06-2007, 23:49
خیلی ممنون از راهنماییتون
حقیقتش من اصلا اطلاع نداشتم که این طرح قبلا ساخته شده و ....
راستی چطوری مشه فهمید طرحی که میخوام کار کنم قبلا ساخته شده یا نه؟
لطفا در مورد سنسور یه مقدار توضیح بدید که اسمش چیه و چطوری کار میکنه چون من خیلی دنبالش گشتم ولی پیدا نکردم. فقط سیستم loop detector برای همچین چیزایی ساخته شده بود که اون هم از نظر کارایی محدودیت داشت و بیشتر برای پشت چراغ قرمز استفاده میشد نه برای جاده های بین شهری و ماشینهای در حال حرکت با سرعت بالا.
در اینترنت هم که سرچ کردم فقط یه شرکت روی همچین طرحی کار کرده بود اما اون فقط برای ورودی پارکینگها بود و سیستم استخراج شماره پلاک از عکس را هم کار کرده بود.
از بابت کم سوادی هم حق با شماست . من دانشجوی عمران هستم و اطلاعات مختصری هم که در الکترونیک دارم از دوره دبیرستان است که البته دیگه خیلی قدیمی شده.
در مورد فارکس هم من به عنوان کشی که دو سال وقتو انرژی خودش را روی این کار گذاشته به همه پیشنهاد میکنم اگر تا حالا شروع به این کار نکردن اصلا وارد این کار نشن چون نسبت به وقت و انرزی که میزاری نتیجه نمیگیری. البته من ضرر نکردم اما اگر برگردم به دو سال پیش دیگه سراغ این بازار نمیرم. اختراع و اکتشاف با همه کمبودهایی که هست لذتش بیشتره و ارزشش را داره

mk110
01-07-2007, 00:23
سلام
همانطور كه فرموديد بهترين لذت كسب علم و دانش و تجربه علي الخصوص در زمينه هاي نيازهاي جديد مردم است.
عزيز جان براي آنكه بفهمي چه چيزي ساخته شده راه هاي متعددي وجود داره كه بهترين راه همين سرچ در اينترنت است . روشهاي مختلف جستجو را بايد بكار ببري . تقريبا تمام موارد بلاخره يك جايي در اينترنت ميتواني پيدا كني .
اگر هم از موضوعات داخلي ميخواهي بطور مستقيم مطلع بشي همون راه اول هم ميشه و هم درخواست دادن در همين انجمن هاست . البته من هم اطلاعات تمام چيزايي كه بعنوان اختراع يا ابتكار در ايران ثبت شده و يا پايان نامه ها و مقالات گوناگون را با توجه به ارتباطاتم با مراكز علمي و تحقيقي در اختيار دارم اما مجاز به انتشار عمومي آن نيستم.
اگر مورد خاصي در نظرت بود بگي سعي ميكنم بموقع كمك كنم.
اما در مورد سنسور همانطور كه توضيح دادم روشهاي متعددي را ميتوانيد بكار بگريد كه من روشهاي زير را پيشنهاد ميكنم.
روش راديويي ( سنسورهاي فركانس بالا Uhf راداري)
سنسور التراسونيك
انعكاس نور مادون قرمز با ***** ضد نور خورشيد و وسايل نقليه و لنز متمركز كننده

گروه من در سيستم ارائه شده روش اول و دوم را استفاده كرده ايم و تا سرعت هاي 200 كيلومتر در ساعت را براحتي آشكار و با دقت بالا بكار گرفتيم.

براي دوربين هم نوع بخصوصي را با تغييرات خاص بصورت الكترو مكانيكي طراحي كرديم كه بسيار كارآمد بود .
براي سيستم كنترل و پردازش تصوير هم از Dsp دوبل استفاده كرديم.

كل پروژه تا به جواب قطعي و با استاندارهاي بين المللي برسد چيزي در حدود 15 ميليون تومان در طي 9 ماه هزينه در بر داشت . اما براي توليد انبوه و يا بعبارتي محصول نهايي ما 400 هزارتومان قيمت گذاري شده اما متاسفانه تا الان نتوانستيم وارد قرارداد اجرائي شويم( ميرن از چيني ها ميخرن كه كپي نسخه انگليسي است:7: )

يا حق

poldarmisham
01-07-2007, 13:22
اینطور که از توضیحات شما متوجه شدم کارایی طرح شما با چیزی من فکر میکردم فرق داره.
شما سیستمی طراحی کردید که خودروهای با سرعت غیر مجاز را تشخیص میده و از اونا عکسبرداری میکنه. درسته؟
مبنای کار شما سرعت غیر مجاز بده.
یعنی وقتی از التراسونیک استفاده میکنید با فرستادن موج و تجزیه و تحلیل موج برگشتی از نظر زمان و.. خودروهایی که سرعت بیشتر از حد مجاز دارند را شناسایی میکنیدو عکسبرداری انجام میدین.
پس با این حساب در جاده های دو طرفه هم میتونید اینکار را انجام بدید.

شما هزینه پروژه را چطوری تامین کردید؟ من اگر بخوام طرحی متفاوت از طرح شما و انچه که تا حالا ثبت شده کار کنم چطوری میتونم هزینه های ان را تامین کنم؟ چون با توضیحاتی که شما دادین هزینه ها بیشتر از اونی است که من فکر میکردم

mk110
01-07-2007, 13:44
عزيز جان همانطور كه از درون نوشته هايم بر مي ايد ما يك گروه تحقيقاتي هستيم و با انجام امور تحقيقي در زمينه هاي مختلف ( بيشتر برق و الكترونيك مكانيك ) و فروش آن به مستريان خاص داراي درآمد مناسبي براي ادامه كار هستيم .
اما اگر بيشتر در زمينه هاي علمي تحقيق كنيد متوجه ميشويد كه هزينه تحقيقات علي الاخصوص در زمينه هاي خاص بسيار زياد است و بهمين دليل اغلب كساني كه به اين ميدان پاميگذارند خيلي زود جا ميزنند و بدنبال را ديگر كسب درآمد براي گذاران زندگي ميروند . اما يك محقق واقعي معمولا داراي صبر و استقامت بالاتري نسبت به افراد هم طراز خود در زمينه هاي علمي است.

طرح خودمان را هم توضيح دادم اين پروژه هم سرعت و هم پلاك را با دقت 100 درصد تا سرعت 200 كيلومتر در ساعت تشخيص ميدهد و شماره از درون عكس بصورت رييل استخراج و از طريق فرستنده راديويي به مركز كنترل ارسال ميشود ( ديتا شامل خود عكس - سرعت - شماره پلاك - ساعت - تاريخ )

اگر پروژه شما همين باشد يا نباشد فرقي نميكند . منظورم اين است كه نميگويم شما آن را انجام ندهيد چون در دنياي علم انجام كار موازي هميشه اتفاق مي افتد فقط كسي برد ميكند كه بتواند بازار ارائه آن را زودتر بيابد به اصطلاح مستري را مجاب به خريد كالاي خود كند . پس اگر شما هم كار مشابه انجام دهيد مهم نيست شايد بتوانيد مسئولين را راضي به خريد كنيد و يا حتي قبل از ساخت آنها را وادار به تامين هزينه تحقيقي كنيد.

اما پيشنهاد من به شما با توجه به اينكه در رشته عمران تحصيل ميكنيد اين است كه از اين فرصت بدست آمده براي دانش افزايي خودتان در همان زمينه بيشتر بكوشيد و بسياري موضوعات وجود دارند كه هنوز دانش بشر براي آنها پاسخ مناسبي پيدا نكرده منظورم روشهاي ساخت سريع خانه ( البته پيشرفتهايي خوبي در دنيا بوده ولي در ايران متاسفانه هنوز قدمهاي اوليه است ) است ميتوانيد روشهاي گوناگون را مطالعه كنيد و يك روش مناسب را براي اقليم ايران بهبود ببخشيد . البته به شرطي كه هزينه حداقل 50 درصد روشهاي فعلي فلزي - بتني باشد.

البته موارد زيادي در اين رشته علمي مطرح است كه همانطور كه قبلا هم گفتم اگر مايل بوديد در خدمت شما هستم.

در پناه حق باشيد

mk110
01-07-2007, 15:08
عزيز برادر
من توضيحات كاملي را براي شما اينجا نوشتم اما بعد از چند دقيقه ديدم حذف شده . نميدانم چه مشكلي داشته يا اينكه اين سرور فروم خراب شده اما دوباره توضيح ميدهم.

اول اينكه من تك كار نميكنم و بصورت گروهي كار ميكنيم
دوم كارهاي ما بيشتر در زمينه برق و الكترونيك مخابرات و مكانيكه البته در امور ديگر هم فعال هستيم
سوم با فروش بعضي از تحقيقات و همچنين اخذ سفارش از جاهاي مختلف تامين هزينه و درآمد مي كنيم.

پروژه كنترل خودرو ما بطور كامل و صنعتي ساخته شده با رعايت تما استانداردهاي بين المللي سيستمهاي الكترونيكي جاده ايي .
سرعت خودرو از هر دو جهت از فاصله 70 متري با حداكثر سرعت 200 كيلومتر در ساعت آشكار شده و پلاك خودرو فارسي و انگليسي بصورت آن تايم استخراج شده و به مركز كنترل ارسال ميشود ( ديتا شامل عكس خودرو و پلاك شماره استخراج شده - سرعت - موقعيت - تاريخ و ساعت )

هيچ منعي براي اجراي اين پروژه براي شما و يا ديگران نيست . هركس ميتواند اقدام كند شايد شما بتوانيد مسئولين را وادار به خريد محصول خودتان بكنيد.

براي تامين هزينه تحقيقات بايد بتوانيد كارهاي انجام شده خودتان را بفروشيد و يا بصورت نيمه وقت در جايي با دستمزد مناسب كار كنيد.

همانطور كه ميدانيد انجام كار تحقيقي زمانبر و هزينه بر است و بايد صبر و حوصله زياد داشته باشيد و بعبارتي يك محقق و پژوهشگر نبايد زود جا خالي كند. البته نگاه نكنيد به اين برنامه هاي پخش شده از راديو و تلويزيون كه يك نفر يا دو نفر مي آيند و ميگويند با 20000 تومان فلان پروژه را اختراع كرديم و اگر دولت پشتيباني كند ميتوانيم با يك چهارم قيمت توليد كنيم.( منظورم توهين يا زير سوال بردن نيست بلكه عدم آشنايي با كارهاي واقعي است ) خير بسياري از سيستمها كه الان به آساني در اختيار مردم دنيا ميباشد با صدها ساعت كار كارشناسي و بررسي همه جوانب بوده و الان ميبينيم دستگاههايي هستند كه در بدترين شرايط سالها بدون نقص خاص كار ميكنند.

نمونه انچيز كه گفتند خودمان اختراع كرديم همين دستگاه كلونايزر بود كه متاسفانه فردي يا افرادي با سو استفاده از ناآگاهي مسئولين در زمينه هاي علمي آمدند قطعات يك كامپيوتر و مانيتور و فاكس و پرينتر و وبكم را درون يك محفظه قرار دادند و اسمش را گذاشتند اختراع و بودجه ميلياردي گرفتند و كارخانه راه انداختند و آخر سر يك دستگاه بيرون دادند كه چهار برابر يك پي سي خانگي هزينه داشت در حاليكه از چند سال پيش در ژاپن و اروپا نونت بوكها و لپ تاپهايي بود و هست كه همه آنچيزها كه كلونايزر داره را داشته و داره تازه باكيفيت بسيار بالا - حجم كمتر - پرتابل - ارزانتر - دقيقتر و دهها قابليت بهتر و اون فرد فكر ميكرد مردم اين را نميدانند پس بهتر است خودش را جا بزند . البته من اميدوارم خدا هدايتشان كند.

سرت را دراوردم اگر سوالي داشتي باز در خدمتم.

يا حق

mk110
02-07-2007, 23:29
دوست عزيز
مطالب مورد درخواستتان را در همين جا هم مطرح بفرماييد پاسخ داده ميشود.
چون هدف دانش افزايي و انتقال تجربيات و دانش هاي نهفته است .

در جريان طراحي اين پروژه دهها مورد كاربردي ديگر نيز در طي آزمايشات پيشنهاد شد اما چون نهايتا بايد استانداردها را در نظر ميگرفتيم و هم اينكه صورت مسئله غير اين نبود از اضافه كردن قابليتهاي ديگر به سيستم خوداري كرديم.
بطور مثال ميشد تمام خودروها مورد كنترل قرار گيرند و شماره آنها با ديتابيس چك شود و در صورت سرقتي بودن به پست بعدي گزارش شود . اين قابليت هم اكنون بطور خودكار در سيستم وجود دارد و در صورتيكه استفاده كننده بخواهد ميتواند آنرا بصورت نرم افزاري فعال كند . قابليت ديگر سيستم شناسايي رنگ و نوع خودرو ميباشد كه ما توانسته ايم تقريبا 25 مدل خودرو را با دقت 80 درصد تشخيص دهيم و دهها قابليت ديگر كه فكر نميكنم با توجه به اينكه اگر قرار باشد از اين سيستم در جاده ها استفاده شود حداقل به 2000 دستگاه نياز است كه تعمير و نگهداري آن هزينه بسياري دارد و اگر بخواهيم تمام خودروهاي عبوري را عكس بگيريم خودتان محاسبه كنيد كه چه تعداد عكس ميشود .و چون سلولهاي نوري Ccd ها محدوديت عمري دارند بهتر است فقط براي خودروهاي متخلف بكار بيافتند و لا غير.
باز هم اگر توضيح خواستيد در خدمت هستيم.

يا حق

poldarmisham
03-07-2007, 20:21
حق با شماست
اما موردی که در نظر داشتم نیازی به بررسی همه خودروها و عکسبرداری از اونها نداره و فقط بعضی از خودروها عکسبرداری میشند. برای این مورد هزینه زیادی نیاز نیست . فقط یه قسمت ساده باید به سیستم اضافه بشه اما در عین حال کارایی زیادی داره .

mk110
04-07-2007, 01:51
عزيز برادر
از اينكه مي بينم پيگير هستيد بسيار خوشحالم.
اما در خصوص اين سيستم تقريبا ما كار را تمام شده فرض گرفته ايم و فقط بدنبال مشتري هستيم كه بپذيرد.
تمام احتمالات كه شما ميفرمائيد به نوعي در سيستم لحاظ گرديده . اين موضوع در يك تيم مستقل متبحر و آشنا به تمام جوانب سيستمها بررسي شده و دوسال تمام تمام قابليتهاي ممكن بر روي آن تست شده .
براي روشن شدن ذهن شما موارد ذيل گوياي هزاران احتمال در سيستم است كه همه فقط با تغيير نرم افزار انجام ميشود . حتي فانكشنهاي مناسب نرم افزاري بصورت آماده و ماكرويي نوشته شده تا اگر مشتري روي هر كدام دست گذاشت بلافاصله در حضور خودش ظرف چند دقيقه اعمال شود تا نتواند بهانه ايي براي آماده نبودن سيستم بياورد بطور مثال

رنگ خودرو با شناسايي 100 درصد 9 رنگ استاندارد
نوع خودرو با شناسايي 80 درصد 25 نوع و مدل استاندارد
سرعت خودرو از دوچرخه تا تريلي
جهت حركت خودرو
بي بار يا با بار بودن تريلي ها
وزن تقريبي خودروها تا 70 درصد صحت معتبر و 100 درصد صحت عام
سرعت عكسبرداري 8 عكس قابل تغيير تا 19 عكس در ثانيه
تعيين حداقل و حداكثر سرعت
تشخيص سبقت مجاز و غير مجاز
عكسبرداري از پلاك عقب و جلو همزمان
عملكرد صحيح سيستم از -40 تا +80 درجه سانتيگراد
حذف سيگنال كور كنندهاي راداري ماوراي صوت و مادون قرمز
سيستم آلارم امداد
تشخيص سيل و برف و كولاك و راه بندان
تابلوي نمايش سرعت و علائم هشداري و اخطار قابل نصب بالاي تيرك نصب دستگاه يا در نقطه ديگر
سيستم تغذيه همزمان برق-باطري قابل شارژ-سلول نوري و ژنراتور گردان دستي (دينام هندلي )
تمام اطلاعات سيستم بطور خودكار و كنترل از راه دور دوطرفه قابل تغيير و ارزيابي
و چندين قابليت ويژه امنيتي كه قابل بازگوئيي نميباشد.

هدف از ارائه اين مطالب براي شما و ديگران اين است كه اولا عزيزان متوجه نيازهاي كشور و دنيا باشند و هم اينكه قبل از انجام هر كاري خوب فكر كنند.
اگر سوابق تحقيقي و پژوهشي مراكز و گروهاي علمي معتبر در دنيا را بررسي كنيد متوجه ميشويد كه هيچيك از اختراعات و ابداعات در عرض چند روز و چند هفته و چند ماه بدست نيامده . بلكه با كوشش و سعي فراوان و صعه صدر و صرف هزينه هاي بسيار و حتي بعضا تا ورشكستگي مالي و روحي و جاني پيگيري نموده اند تا سيستم و موضوعي را ارائه دهند كه كمترين نقص ممكن و كمترين كمبود در طرح بعد از به ثمر رسيدن نمايان شود و صد البته وقتي به موفقيت ميرسند هر كس آرزو ميكند كه آن سيستم يا طرح را او نماينده و فروشنده باشد.
نميخواهم باعث اطاله كلام بشوم اما براي يادآوري و تذكر به خودم و شما كه در راه كسب علم و دانش به پيامبر عزيزمان اقتدا كرده ايم لازم است.

خداوند يارتان باد

poldarmisham
04-07-2007, 19:40
بسیار ممنون
جواب کاملی بود
واقعا خسته نباشید طرح بسیار کاملی است. اون چیزی که مد نظر من بود را هم شامل میشه.
فقط نمیدونم شما چطوری اینهمه هزینه کردید. در ایران هیچ ساپورتی برای کارهای پژوهشی وجود نداره. حتی دانشگاه هم کوچکترین حمایتی نمیکنه

mk110
05-07-2007, 01:05
دوست عزيز سلام
متشكرم.
همانطور كه قبلا عرض كردم ما يك گروه هستيم و در قالب تيم هرچه بدست بياوريم درون تيم و با يك مديريت واحد هزينه ميشود . اگر يك كمي فكر كنيد راهش را پيدا مي كنيد . بنظر من و اكثر محققين ديگر مشكل تامين هزينه نيست بلكه مشكل منسجم كردن يك گروه ميباشد . و خسته نشدن از پيگيري مطالبات

با آرزوي توفيق روز افزون براي شما

mk110
05-07-2007, 01:19
سلام
ببخشيد من پيغام خصوصي را نخوانده بودم.
فكر كنم موضوع زير كمكت كند . توليد آن در ايران امكانپذير شده اما متاسفانه فعلا مقرون بصرفه نميباشد مگر آنكه يك كاربرد خيلي خاص عملي و و كاملا تجاري و صنعتي ارائه شود.
البته كار تحقيقي خودمان هم هست در 500 صفحه كه كليه مراحل تهيه و توليد در مقياس صنعتي و تجاري ( البته فقط ماژول ) اما چون اجازه انتشار ندارم فقط مقاله كوتاه بزبان اصلي را برايتان ميگذارم.مطمئن باشيد خيلي كمكتان ميكند با كمي جستجو به دريايي از اطلاعات در اينمورد برخود خواهيد كرد فقط شكار اطلاعات ناب از ميان اينهمه اطلاعات كار سختي است كه اميدواريم شما هم موفق شويد.
مثالها كاربردي البته زياد جدي نيستند دليلش را خودتان متوجه خواهيد شد.
مصارف خانگی و اتومبیل : یخچال کلمن آب سرد کن کولر

درامور پزشکی آزمایشگاهی و لابراتورها

در صنایع نظامی فضایی هواپیمایی

درصنایع الکترونیک کامپیوتر به عنوان سرد کننده هیت سینک های آی سی ها و سی پس یو

اگر چنين موردي داريد با من تماس بگيريد

Peltier modules :

Thermoelectric refrigerator is used based on Peltier effect. The given effect was called after a french watchmaker (1785-1845.), who discovered it in 1834.

If you put a drop of water in the hollow on the joint of 2 semiconductors Sb and Bi, and switch on the current, the drop would freeze (with the reverse direction of the current the drop would melt ). This is how Peltier effect works.

Unlike the Joule heat which is proportional to the current strength squared (Q=R·I·I·t), the Peltier is proportional to the current strength and changes the sign (-/+) if the current changes the direction. The Peltier heat equals:

Qp = P · q
q=I·t, P is a Peltier factor that depends on contacting materials and temperature.

Peltier heat is considered positive in case of dissipation, and negative in case of absorption.

Fig. 1. The scheme of the experiment of Peltier heat measuring, Cu, Bi.

In this case the Joule heat in both calorimeters is the same (since R = R(Cu)+R(Bi)). But the Peltier heat differs in the sign. So, this experiment allows to calculate the Peltier factor.

In the table below you can see some Peltier factors for different pairs of metals.

Peltier factors for different metal pairs
Fe-constantan Cu-Ni Pb-constantan
T, K P, mV T, K P, mV T, K P, mV
273 13,0 292 8,0 293 8,7
299 15,0 328 9,0 383 11,8
403 19,0 478 10,3 508 16,0
513 26,0 563 8,6 578 18,7
593 34,0 613 8,0 633 20,6
833 52,0 718 10,0 713 23,4

Usually, a Peltier factor is calculated this way:

P = a · T
P - Peltier factor, a - Tomson factor, T - absolute temperature.

In theory, the Peltier effect is explained the following way: electrons speed up or slow down under the influence of contact potential difference. In the first case the kinetic energy of the electrons increases, and then, turns into heat. In the second case the kinetic energy decreases and the joint temperature falls down.

In case of usage of semiconductors of p- and n- types the effect becomes more vivid. On the scheme you can see how it works.

COLD

Heat

Fig. 2. Usage of semiconductors of p- and n-type in thermoelectric coolers.

Combination of many pairs of p- and n-semiconductors allows to create cooling units - Peltier modules of relatively high power (see the scheme below).

Fig. 3. Structure of a Peltier module

A Peltier module consists of semiconductors mounted successively, which form p-n- and n-p-junctions. Each junction has a thermal contact with radiators. When switching on the current of the definite polarity, there forms a temperature difference between the radiators: one of them warms up and works as a heatsink, the other works as a refrigerator.

Fig. 4. Peltier module

A typical module provides a temperature difference of several tens degrees Celsius. With forced cooling of the hot radiator, the second one can reach the temperatures below 0 Celsius. For more temperature difference the cascade connection is used.

Fig. 5. An example of cascade connection of Peltier modules

The cooling devices based on Peltier modules are often called active Peltier refrigerators or Peltier coolers.

Peltier module's power depends on its size. The modules of low power might not be efficient enough. But the usage of the modules of too high power might cause moisture condensation, what is dangerous for electronic circuits. The distance between conductors on the modern printed circuit boards constitutes parts of a millimeter. Nevertheless, they were powerful Peltier modules and additional cooling systems which helped KryoTech and AMD companies to overclock AMD processors up to 1 GHz. We should notice here, that the systems work was stable and reliable enough. Similar experiments were made with Intel Celeron, Pentium II, Pentium III, which achieved tremendous performance growth.

We should point out that Peltier modules dissipates a lot of heat. That's why it's necessary to use not only a powerful fan in the cooler, but also other different fans inside the case.

Fig. 6. An outward appearance of a cooler with a Peltier module

Operating features :

Peltier modules are very reliable; they haven't got any moving parts, unlike refrigerators constructed according to the traditional technology.

But despite all the mentioned advantages, Peltier modules have some specific features, which must be taken into account when using as a part of a cooling unit. The most important characteristics are:

1.The modules, dissipating much heat, require the relative fans and heatsinks which would manage to carry off the heat effectively. We should notice, that the thermoelectric modules have a quite low performance factor and they are themselves a powerful source of heat. The usage of these modules might cause overheating of the other components inside the system block. That's why it's necessary to install additional cooling systems inside the block. Besides, the modules consume a lot of energy, and in this connection a power supply unit capacity shouldn't be less that 250 W. Though there are sometimes Peltier refrigerators with its own power supply unit.
2.In case of the module's failure the cooler becomes isolated from the cooled element. It might lead to fast overheating of the latter.
3.Low temperatures might cause moisture condensation. This might lead to short circuits between the elements. That's why you should use the modules of the optimal power. Moisture condensation depends on the temperature inside the system block, the temperature of the cooled device and air moisture. The warmer air is and the more moisture is, the condensation is more probable. The table below shows the dependence between a condensation temperature on a cooled element and a temperature and moisture of the surrounding air.

poldarmisham
05-07-2007, 20:32
ممنون از اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتید
لطفا در مورد طرحی که فرمودید در ایران اجرا میشه توضیح بدید.
در این مواردی که شما نام بردید طرحی که مد نظر من هست وجود نداشت.

پ.ن:
بهتر نیست اینطور بحثها در پستهای خصوصی دنبال بشه؟ چون اگه قرارا باشه روی طرحی کار کنم دیگه نباید در محیط عمومی توضیح داده بشه. البته باز هم هر طور شما صلاح میدونید

mk110
07-07-2007, 00:03
دوست عزيز سلام

مباحث خصوصي بايد بصورت ايميل انجام شود . كه انشا الله بعدا ايميلي در اختيار شما گذاشته ميشود.
همانطور كه عرض كردم اينجا محل بحث براي استفاده عام است . ملاك دانش افزايي است.
اما در خصوص پروژه متوجه نشدم منظورتان چيست. در خصوص طرح بالا مثالها را ذكر كردم اما كار جدي بشرط ايجاد شرايط توليد انبوه مقرون بصرفه ميباشد چون در حالت عادي كه بخودي خود اين ماژولها با قيمتهاي از 2000 تا 100000 تومان در بازار ايران هم موجود است كه اغلب براي مصراف شخصي تحقيقي خريداري ميشود و چندان جنبه هاي تجاري واقعي ندار مثلا در حال حاضر در بازار تهران حدودا هفته ايي 50 تا فروش دارد كه بسيار ناچيز است و در حد بازيچه محسوب ميشود . ولي شما اگر با اين ماژول ايده ايي بذهنتان برسد كه واقعا بتواند در مصارف عمومي و به اصطلاح در سبد خانوار يا صنعت جا بگيرد آنوقت ايجاد خط توليد يا واردات عمده مقرون بصرفه خواهد بود.
بهر صورت موضوع خاصي بود من در خدمت هستم اميدوارم بتوانم كمك كنم.
به اميد حق

poldarmisham
07-07-2007, 01:11
سلام
مواردی که شما مثال زدید اقلامی هستند که سالها پیش سلخته شده اند و در بین مردم جا افتاده اند و کاربرد انها هم کاملا مشخص است.
من کاربرد دیگه ای در ذهنم هست. از نظر قیمت تولید قیمت زیادی نخواهد داشت اما از نظر کاربدر بسیار کاربردی است و میتونه به یه وسیله شخصی تبدیل بشه. تا انجایی هم که من سرچ کردم هیچ موردی در اینترنت ندیدم. ایا بانک اطلاعاتی خاصی در ایران وجود داره تا طرحهایی که قبلا روی انها کار شده یکجا جمع اوری شده باشه و من بتونم سرچ کنم که قبلا کسی روی این مورد کار کرده یا نه.
متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات اینه که وقتی میخوای روی طرحی کار کنی نمیدونی قبلا کسی روی ان کار کرده یا نه. ممکنه بعد از کلی هزینه و وقت گذاشتن تازه متوجه بشی که قبلا این طرح ساخته شده.

mk110
08-07-2007, 01:00
عزيز جان سلام

مواردي كه ذكر شده زمينه هايي است كه شما و ديگر محققان ميتوانند در آن حوزه ها ارائه راه كار كنند.
اينكه ميفرماييد ساله پيش ساخته شده را من متوجه نميشوم . اين تكنولوژي در چند سال اخير از حالت سري خارج شده و به حوزه هاي عمومي تبديل شده و ميتوان كاربردهاي بسياري را براي آن تعريف كرد و مسلما ايده شما نيز ممكن است يكي از اين كاربردها باشد .البته اگر دقيقا همين تكنولوژي نيمه هادي را در نظر داشته باشي.
همانطور كه قبلا عرض كردم جاي بخصوصي براي بررسي وجود يا عدم وجود ايده ها وجود ندارد هر كشور روش ثبت ايده را دارد و در يك معاهده بين المللي نيز ممكن است شريك باشند به هر صورت هر مخترع يا مبتكر بايد خودش با طرح سوالات هوشمندانه از افراد يا مراكز پي به وجود چيزي ببرد. اما اگر منظورتان نام خاصي است كه عرض كردم ميتوانيد رو من حساب كنيد . در زمينه سيستمهاي گرم كننده و سردكننده در ايران در حدود 89 مورد موضوع ثبت شده وجود دارد كه از نظر ما 50 درصد آنها يك چيز هستند و فقط با تغيير شكل يا تغيير عنوان ثبت شده اند و تقريبا اغلب موارد ثبت شده پشتوانه علمي ندارند و به همين دليل فقط ثبت شده اند و مالكان اين گواهينامه ها بدليل عدم تمكن مالي و علمي به اهميت واقعي كار خود واقف نيستند و پيگيري نميكنند.

اگر خواستيد عنوان موضوع مورد نظرتان را بفرماييد تا برايتان توضيح دهم.
همواره در پناه حق باشيد

mk110
17-07-2007, 02:26
دوست عزيز
نميدانم جوابت را گرفتي و رفتي يا نه.
بهر صورت يك مخترع بايد يك پرسشگر يك پيگيري كننده خوب باشد.
نترس عزيزجان مطمئن باش كساني هستند كه شما را راهنمايي كنند .
مهم اين است كه خودتان بخواهيد.
هميشه در پناه خدا باشيد.

poldarmisham
18-07-2007, 21:32
خیلی ممنون از لطفتون
بله جواب سوالم را گرفتم و منظور شما هم متوجه شدم
باز هم از همکاریتون ممنونم

reza_ataey
14-10-2007, 13:38
سلام خسته نباشی
من تازه امروز عضو شدم
تو اینترنت دنبال مطالبی برا درگاه »حف میگشتم که ....
خلاصه که خوب جایی رو پیدا کردم
خب حالا سئوال
همونطور که میدونی پورت Lpt محدودیت جریان داره و برای تحریک رله کافی نیست
مدار پیشنهادی شما برای تقویت این جریان کم چیه

_H2_
15-10-2007, 10:27
سلام

سلام خسته نباشی
من تازه امروز عضو شدم
تو اینترنت دنبال مطالبی برا درگاه »حف میگشتم که ....
خلاصه که خوب جایی رو پیدا کردم
خب حالا سئوال
همونطور که میدونی پورت Lpt محدودیت جریان داره و برای تحریک رله کافی نیست
مدار پیشنهادی شما برای تقویت این جریان کم چیه
عزیز دل بابا اگر به دقت پست ها را میخواندید من یک لینک کوچک داده بودم! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gif
h02.ir/Paper.aspx?Item=LPT-Programming

که این مسئله شما هم با یک تک ترانزیستور ناقابل حل شده.
اصولاً تقویت جریان وظیفه ترانزیستورها است

zeynabzz
14-07-2013, 20:10
سلام
آقا حل شد! (من خودم شخصاً تست کردم و جواب گرفتم)
گفته دوستان را (در فروم دیگری) دنبال کردم و توانستم آخرین نسخه inpout32.dll را از سایت خودش دانلود کنم.

در کل تغییر dll و نام API های موجود در آن موجب تغییر دو سطر از مقاله قبلی شد!
مقاله را مجدداً تغییر دادم و لینک دانلود را هم حذف کردم لینک دانلود هم تصحیح شد و port.dll هم به دلیل درپیتی، کلاً از لیست از لیست دانلودهای سایت حذف شد.!

لینک مجدد مقاله و دانلود فایل برای آنکه که حال برگشتن به پستهای قبل را ندارند!!!
راستی ما نوفهمیدیم این شاهکار تگ های URL که این شکلی شدند، چیه؟ مد روزه؟!

در مورد نمونه کد هم باید بگویم همراه همین dll نمونه ای بود برای VB6 و VC++6 ولی به علت قدیمی بودن ورژن آپلودشان نکردم.
ولی دیدن یا ندیدنشان برایتان فرقی نمیکند!!! مثلاً نمونه VB6 اش این است:

فرم دو دکمه و دو تکس باکس دارد!
با زدن دکمه Command1 ورودی از پورت با شماره موجود در Text1 خوانده شده و در Text2 نشان داده میشود.
با زدن دکمه Command2 عدد موجود در Text2 به پورت با شماره موجود در Text1 فرستاده میشود.

آقا دستتون درد نکنه.تنها جایی بود که میتونم تو یه صفحه همه مطالب مورد نیازمو بخونم.مخوصا واسه من که هیچی از سخت افزار سرم نمیشه فقط نرم افزار میفهمم