PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : جوان ایرانی اختراعش را به قیمت 50میلیون کرون به شرکت سوئدی سونی اریکسون فروخت

satttanism
16-05-2007, 23:46
بنوشته روزنامه "دنیای اقتصاد" در ایران شرکت معظم سونی اریکسون در سوئد در حال مذاکره با یک جوان 27 ساله مقیم ایران جهت خرید اختراعی از اوست که بنام وی نیز به ثبت رسیده است. "رامین علیپور" که اهل آبادان است دارای 9 قلم اختراع قبلی نیز هست اما اختراعی که شرکت سونی اریکسون در حال مذاکره جهت خرید آن به مبلغ 50 میلیون کرون (مبلغی حدود 5 و نیم میلیارد تومان) با این جوان ایرانی است اختراع انقلابی یک "شارژر بی سیم موبایل" است.

در حال حاضر شارژرهایی که در بازار موجود هستند برای شارژ احتیاج به سیم دارند تا از طریق آن به پشت موبایل وصل شوند. اما در دستگاه اختراعی این جوان ایرانی, شارژر مادر یک دستگاه به حجم 4 در 3 در 9 سانتی متر است که برق را گرفته و آن را تبدیل به امواج میکند و به کمک گیرنده ای که در خود موبایل نصب میشود این امواج را دریافت و آن را تبدیل به برق میکند. امواجی که تا صد متری قابلیت تبدیل شدن به برق را دارد. یعنی هر موبایلی که در این فاصله قرار بگیرد و دارای دستگاه گیرنده باشد به صورت خودکار شارژ میشود.

این دستگاه گیرنده به گفته رامین به اندازه بند انگشت است که در پشت موبایل تعبیه میشود بدون اینکه شکل ظاهری موبایل را تغییر دهد و هر مدل موبایلی میتواند از آن استفاده کند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. حتی میتوان یک دستگاه شارژ مادر که به برق متصل میشود را در فروشگاهها و مراکز عمومی و یا ساختمانهای تجاری نصب نمود تا همه موبال هایی که در آن محدوده هستند شارژ گردند. هر تعداد موبایل که مجهز به دستگاه گیرنده "رامین" باشند, بدون هیچگونه محدویت از نظر تعداد که در شعاع 100 متری دستگاه شارژ مادر قرار بگیرند شارژ خواهند گردید

بنا به توضیحات کلی رامین...

دستگاه او برق 220 ولت را ابتدا به 3,6 ولت تبدیل و سپس بعد از عبور از یکسری فیلترهای خاص آن را تبدیل به امواج کرده و روی باند یک فرکانس خاص ارسال میکند.

به گفته رامین به روزنامه "دنیای اقتصاد" در ایران پس از ثبت اختراع خود توسط آشنایی مطمئن در سوئد با شرکت سونی اریکسون وارد مذاکره شده است و فعلا بر سر قیمت پایه 50 میلیون کرون ( بیش از 5 و نیم میلیارد تومان) با این شرکت تفاهمی حاصل نموده است. تولید هر واحد از اختراع رامین 20 تا 25 هزار تومان (حدود 170 تا 220 کرون) هزینه دارد و حتی در صورت تولید انبوه, هزینه آن برای هر واحد حتی به 10 الی 15 هزار تومان برآورد شده است. بعبارت دیگر, اختراعی انقلابی با هزینه تولیدی ارزان که میتواند برای کمپانی سونی اریکسون و سپس از طریق ارائه امتیاز آن به دیگر تولید کنندگان تلفن موبایل میلیاردها کرون سود حاصل کند.

کارشناسانی که استکهلمیان در این رابطه با آنان به صحبت نشسته اند میگویند با توجه به ویژگی این اختراع و امکانات انقلابی استفاده از آن در آینده, مبلغ 50 میلیون کرون رقم بالایی جهت خرید آن بشمار نمیرود. اما متاسفانه چون هیچ مرجعی در ایران جهت حمایت از اینگونه جوانان بهنگام مذاکرات حقوقی با کمپانیهای عظیم بین المللی وجود ندارد و آنان خود مجبورند یک تنه با غولهای بزرگ صنعتی به مذاکره ای نابرابر بنشینند اختراعات و ایده های آنان اغلب سریعا و با قیمتهایی بسیار پایین تر از ارزش واقعی آن از چنگشان خارج میشود.

مخترعین جوان ایرانی که اطلاعات صحیحی از قوانین ثبت بین المللی نیز ندارند در اکثر موراد حتی بدون دریافت پاداشی حاصل دسترنج و زحمت خود را از دست میدهند ودر حالیکه کمپانیهای بزرگ از نتیجه زحمات آنان استفاده های کلان میبرند آنان با امکانات ناچیز خود هرگز قادر به دفاع از حقوق خود در صحنه های بین المللی نمیگردند.

یکی دیگر از مشکلات در ایران این است که ثبت در آن بین المللی نیست و احترامی نیز به ثبت بین المللی در آن گذاشته نمیشود. اختراعاتی که در ایران به ثبت میرسد فقط 20 سال اعتبار داخلی داشته و برد بین المللی ندارد. کمپانیهای بین المللی حتی بخشهای عریض و طویلی دارند که تنها وظیفه آنان جستجوی اختراعات ثبت شده در کشورهای مانند ایران و دزدیدن ایده ها از آنان است.

خوشبختانه به گفته رامین به روزنامه دنیای اقتصاد او اختراع خود را با اعتبار بین المللی در خارج از ایران بثبت رسانده و هیچ کمپانی حدقل در وضعیت فعلی قادر به ربودن ایده او و نتیجه زحماتش نخواهد بود. و به همین دلیل کمپانی سونی اریکسون حاضر به پرداخت چنین مبلغ کلان جهت ثبت ایده این اختراع بنام خود شده است.

منبع : سایت استکهلمیان

*PiNk PaNTHeR*
16-05-2007, 23:54
اختراع سود آوریه مطمئنم فردا سامسونگ عینشو میده بیرون.

iman_s
17-05-2007, 01:21
امیدوارم بتونه به حقش برسه و سرشو کلاه نزارند.

pedram_ashena
17-05-2007, 01:33
من دنبال داستان اين پسره بودم.اخبار ساعت 14 هم يكبار چند ماه پيش نشانش داد(اگه اون اين باشه)اونجا گفته بود كه امواج مخابراتي را تبديل به برق ميكنه و نيازي به شارژ نداره تا 40 سال.البته اينجا ذطوري ديگري بيان شده.اون جوان مال يه روستا بود

*Dash Ali*
17-05-2007, 01:42
دمش گرم ایرانی ها همجا تکن

mehdi0016
17-05-2007, 02:48
آقا این قضیه که باید مال خیلی وقت پیش باشه !!
من که قبلا شنیده بودم فروختش به سونی اریکسون...

hpz364
17-05-2007, 03:02
دو سال پیش بود

Dr.Afzali
17-05-2007, 03:40
اين خبر قديميه.من فكر كنم الان به توليد انبوه هم رسيده باشه.

bb
17-05-2007, 08:00
کاش منم هوش و استعداد این پسره رو داشتم :41:
اما حیف که خنگم:2:

اگه منم جای این بودم حتما می فروختمش به خارجیا :5:
هر چی باشه بیشتر قدر میدونن ( اگه قدر هم ندونن پول که میدن ) :8:

E2
17-05-2007, 11:20
خبرش قدیمی بود حتی خبر ساعت 10 شبکه 3 هم نشونش داده بود ولی دستت درد نکنه

mohammad24
17-05-2007, 14:43
امیدوارم بتونه به حقش برسه و سرشو کلاه نزارند.

سلام

این خبر دروغه. چنین اختراعی اساسا وجود نداره چون با پایه های علمی در تناقضه. ظاهرا این آقای رامین علیپور سر همه رو کلاه گذاشته. چون طبق شنیده ها به خاطر همین اختراع که به هیچ وجه وجود خارجی نداره، از جشنواره ی خوارزمی هم جایزه گرفته.

M A T I N
17-05-2007, 15:52
این خبر دروغه. چنین اختراعی اساسا وجود نداره چون با پایه های علمی در تناقضه. ظاهرا این آقای رامین علیپور سر همه رو کلاه گذاشته. چون طبق شنیده ها به خاطر همین اختراع که به هیچ وجه وجود خارجی نداره، از جشنواره ی خوارزمی هم جایزه گرفته.

شما از کجا میدونید امکان نداره .....؟

MaSoOd
18-05-2007, 01:26
mohammad24 میشه بیشتر توضیح بدین ؟

Hidden-H
18-05-2007, 02:21
سلام

چرا با پایه های علم در تضاده؟
ثابت شده که انرژی از طریق امواج قابل انتقاله! در اینجا مشکل فقط تبدیل انرژی برق به به یه سری امواج شاید الکترومغناطیس بوده و برگردوندن اون امواج به انرژی الکتریکی که نمی شه گفت نشدنیه! چون هیچ چیزی نشدنی نیست. تحلیل من اینه که دستگاهش این قابلیت رو داشته که بتونه جریان الکتریکی رو به امواج قابل ارسال تبدیل کنه و سپس فرستنده ای این امواج رو که در خودشون انرژی ذخیره داشتند رو در یه فرکانس ثابت و مشخص بفرسته و از اون طرف دستگاه دیگه ای این امواج حامل انرژی رو بگیره و به انرژی ایکتریکی تدیل کنه!

mohammad24
18-05-2007, 14:35
سلام

فکر می کنم یک جای دیگه هم این مساله رو توضیح دادم. اما برای روشن شدن ذهن همه ، یک بار دیگه توضیح میدم.
خوب همان طور که می دونیم و به درستی اشاره کردید، تنها راه ما برای انتقال بدون سیم با استفاده از امواج هست. ما بلدیم که چطور جریان برق رو به موج تبدیل کنیم و به عکس موج رو به جریان تبدیل کنیم. پس تا اینجای کار به نظر همه چیز خوب پیش میره چون کافیه که در یک طرف انرژی الکتریکی رو به موج تبدیل کنیم و آن رو بفرستیم و در طرف دیگه با عمل عکس انرژی رو دریافت کنیم. اما مساله اینجاست که شدت موج با فاصله به شدت افت می کنه. یعنی به صورت عکس توان دوم فاصله. برای روشن تر شدن قضیه یک مثال ساده می زنم. یک لامپ 100 وات رو با اتصال به برق شهر روشن کنید. یک برگه ی کاغذ رو در 10 سانتی متری لامپ نگه دارید. صفحه به شدت روشن میشه. حالا این فاصله رو دو برابر کنید. چه اتفاقی میفته؟ بله روشنایی صفحه کاهش پیدا می کنه. به همین ترتیب هر چی دورتر میشید، روشنایی سطح کم تر میشه. یک نکته ی دیگه هم هست. هر چی صفحه ی شما بزرگ تر باشه مقدار نور بیشتری رو دریافت می کنه و هر چی کوچک تر باشه مقدار بیشتری از کل نور لامپ در فضا پخش میشه و هدر میره.
حالا به جای صفحه ی کاغذ یک سلول خورشیدی در نظر بگیرید و آن رو مثلا به یک آرمیچر وصل کنید. اگر سلول خورشیدی رو در نزدیکی لامپ قرار بدید، موتور با سرعت مناسبی حرکت می کنه و هر چی باتری خورشیدی رو از لامپ دور کنید موتور کندتر و با قدرت کمتری می چرخه. ممکنه به جایی برسید که به کلی موتور از کار بیفته.
همه ی اینها توضیح میده که شما توان از دست رفته ی زیادی در راه خواهید داشت و انرژی دریافتی شما به فاصله ی شما از منبع و همین طور به سطح مقطع دریافت کننده ربط داره.
مثال آخر: انتن ها و دکل های تلویزیونی، امواج رو با توان های فوق العاده بالا می فرستند (برای این که به نقاط دوردست برسه). مثلا توان یک دکل ممکنه در حد کیلو وات یا حتی مگاوات باشه. اگر انتقال انرژی به این روش ممکن باشه باید در آنتن های تلویزیون (حداقل در نزدیکی های جام جم) برق زیادی وجود داشته باشه. از دوستانی که محل سکونتشون به جام جم نزدیکه و با دل و جرات هستند می خوام که برن و به آنتن تلویزیونشون دست بزنن ببینن برق می گیردشون؟
فکر می کنم جوابتون رو گرفته باشید. شارژ باتری گوشی نیازمند یک ولتاژ و آمپر خاص هست. این ولتاژ و توان از طریق دریافت امواج قابل تامین نیست و بستگی به فاصله ی گوشی به شارژر بی سیم، ولتاز و آمپراژ تغییر می کنه و من فکر می کنم نه تنها با این روش شارژ نمیشه که در مدت زمان خیلی کوتاهی باتری گوشی رو از بین می بره.

naserturk
07-08-2008, 20:22
با سلام
یادش به خیر 100 سال پیش عمو نیکولای تسلا که همه برق متناوب و کلی اختراع دیگه رو مدیون اون هستند این مسئله رو به نام خودش تو ثبت اختراعات امریکا ثبت کرده
البته خیلی خطر ناکه و وسط فرستنده و گیرنده جای زیاد خوبی برای ایستادن نیست

satttanism
07-08-2008, 22:56
خیلی ممنون که بعد از 1سال و 3ماه تاپیک رو بالا آوردید!!!

pedram_ashena
09-08-2008, 16:27
خبري از اين اختراع نيست ؟؟

دروغ بود يا راست؟

EHHASSATNI
11-08-2008, 11:25
بازم ایرانی ها اگه این مملکت لعنتی یه ذره امکانات داشت الان امریکا کدوم خری بود؟

alcocino
03-12-2008, 03:01
من ایشون رو می شناسم و می دونم که این کار رو انجام داده و این کوچکترین کارش از نظر من کار های بزرگتر دیگه ای هم انجام داده که عجله نکنید تا چندین مدت دیگه اون ها رو هم رو نمایی می کنه حیف که نمی تونم تا زمان رو نمایی بهتون بگم تا همبن حد بدونین که این اتفاق افتاده چرا می خواین قضیه رو معمولی یا غیر ممکن نشون بدین آقا اون تونسته کرده شما مردی می خواستی زودتر این کار رو بکنی

mohammad24
03-12-2008, 08:35
سلام

دوست عزیز من نمی خوام کار یک نفر دیگه رو خراب کنم. از آدم هایی هم نیستم که زورم بیاد موفقیت دیگران و به خصوص هم وطن و باز هم به خصوص هم شهری خودم (آقای "رامین علیپور دزفولی" از اسمش مشخصه که دزفولی هست) رو ببینم. اما اجازه بدید به عنوان یک کارشناس ارشد فیزیک و کسی که خودش 3 تا ثبت اختراع داره نظر خودم رو بگم و اعلام کنم این اختراع به دلایلی که ذکر کردم با منطق و اطلاعات من سازگار نیست. من خیلی دوست دارم با این آقا یک دیدار حضوری داشته باشم تا ایشان من رو قانع کنه که چنین اختراعی وجود داره. آن وقت من در همین جا با کمال خوشحالی اختراع ایشان رو تایید خواهم کرد تا بقیه ی دوستان هم از صحت یا غیر واقعی بودن این اختراع مطمئن بشن.
موفق تر باشید

alcocino
19-01-2009, 03:00
من نمی دونم ولی تا این حد اطلاع دارم که ibm برای لپ تاب هاش می خواد این کار رو بکنه و عکس و توضیحاتش تو یه یک سایت بود که تا الآن فقط تونسته تقریبا 0.5 ولت رو در فاصله 5 سانتی انتقال بده حالا به نظر شما چرا اونا نمی تونن می دونین اگه این کارو کنن فروش لپ تاپ هاشون 100 برابر میشه پس حتما قدرتشو ندارن تازه تو آمریکا هستن به همه چی هم دسترسی دارن ولی تا الان نتونستن ولی به هر حال من خودمم قبول دارم دوست دارم که خود آقا رامین یه مقاله کوچیک در مورد کارش بده .

Vallio
19-01-2009, 13:59
تاپیک قدیمی رو چرا بعد از یک و خورده ای سال آوردین بالا ؟ خبرش مال 4 سال پیشه ... ( در ضمن هنوز هم به شرکت اریکسون نفروخته تقریبا 7 میلیارد تومن )

aliroodbarani
16-09-2011, 11:43
شارژ بیسیم می تواند یکی از کاربردهای این اختراع باشد
مهم انتقال انرژی به صورت بیسیم واز طریق امواج است که این موضوع اهمیت دارد
با این حساب در آینده به طور مثال میتوانیم اتومبیلهایی بسازیم که بتوانند از این طریق شارژدریافت کنند ودیگر نیازبه
ذخیره عمده انرژی درباطری نداشته باشند وهمچنین نیاز به صرف وقت برای شارژنداشته باشند
ali11057.blogfa.com