PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ا CPU Modding ا

Gabana
01-03-2007, 20:14
فقط Cpu
اینو می گذارم کنار تاپیک اوور کلاکینگ - هر کسی هم جرات داشت و انجام داد مسوولش خودشه !

Gabana
02-03-2007, 18:22
خب..
اول از همه یه بحثی هست به اسم Pin Mod که میای از طریق سیم نازک به CPU ولتاژ می دی یا در بعضی موارد پایه های پردازنده رو بهم وصل می کنی . خلاصه کلام این که اینا هیچ تعریف خاصی ندارن تنها مطالعه روی دیتا شیت پردازنده و مقایسه با موارد می تونی تشخیص بدی که چه کاری باید بکنی.
===
راه دیگه اش هم جستجو تو نت هست که کارهایی که دیگران کردن و ببینی و انجام بدی ..
====
اما این بحث اول اختصاص داره به یه سایتی که راه Pin Mod در پردازنده های AMD AM2 , 939 رو نشون داده .
اول از همه برای کادربورد هایی هست که امکان تغییرات وسیع ولتاژ رو ندارن .
در هر حالت دمای پردازنده باید چک بشه و .. هخمون کارهایی احتیاطی که تو اورر کلاک م کردیم

Gabana
02-03-2007, 18:26
این عکسو ببینید :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با یه سیم نازک دو تا پایه رو بهم وصل کرده . بعد سیم رو کامل می پیچونه تا ثابت و محکم بشه و نهایتا قطع می کنه تا قسمت های اضافی نداشته باشه .
مثل این :

Gabana
02-03-2007, 18:28
رشته سیم های نازکی که تو مدار آرمیچر ها یا مبدل های برق ( آداپتور ها ) هست برای این کار خیلی مناسبه
فقط باید احتیاط کرد که پایه اضافی قاطی بازی نشه که کار رو خراب می کنه

rax
03-03-2007, 00:58
گابانا جان اتفاقا منم همین بغل مقلا همین بحث رو کردم و میخواستم توضیح بدم ولی مثه اینکه یه اشتباهی رخ داده..

این روش شما خیلی غیر منطقیه...البته مرجع خوبی مثه OCinside سالهاست این مود هارو با راهنما منتشر میکنه ولی اصول اولیش رو شما به شیوه نسبتا قدیمی گفتی..

تقریبا تو پین مود ها ( که روی اینتل های 775 هم انجام میشه به طبع و اونا پین کات هم دارن علاوه بر این) طبق یه تجربه قدیمی از دوست خوبم ارا هیچ وقت سیم رو نمیبندن به پردازنده...فرو میکنن تا داخل زیف سوکت..و از اون مهمتر احتیاجی به رفتن و گشتن و انتخاب کردن وایر نیست..همین کیبل IDE خودمون رو باز کنید توش رشته سیمهای 10% مناسب اینکار هست..

و از همه اینا بازم مهمتر واسه 90% پردازنده های AM2--939 این روش عملی نیست و کاری انجام نمیشه..( من فکر کردم گالری مود های مادربرد هستش عنوان تاپیک دیدم اولش)

Gabana
03-03-2007, 13:03
این روش شما خیلی غیر منطقیه...البته مرجع خوبی مثه OCinside سالهاست این مود هارو با راهنما منتشر میکنه ولی اصول اولیش رو شما به شیوه نسبتا قدیمی گفتی..
دقیقا همینطوری که می گی رکس جان .. روش قدیمی هست ... اما اون موردی که شما گفتی ولتاژ دادن از بیرون به پین هست . اما این مورد ( که درست هم می گی قدیمی هست ) بحث ولتاژ دادن اصلا نیست . بحث اینه پین ها رو با توجه با ویژگی که خودشون دارن و چیزی که ما انتظار داریم بهم متصل کنیم تا جواب بگیریم . ( موافقی ؟ )
=========
در کل من خیلی مطالب دیگه هم دارم که قصد دارم قرار بدم - از شما هم طلب کمک می کنم چون می دونم تجربه ات خیلی بیشتر از منه . اون نوع پین مودی که خودت می دونی رو قرار بده اینجا خیلی ممنون .
من باز مطالبم رو قرار می دم - نظرت رو حتما بنویس /. THx

rax
03-03-2007, 17:27
دقیقا همینطوری که می گی رکس جان .. روش قدیمی هست ... اما اون موردی که شما گفتی ولتاژ دادن از بیرون به پین هست . اما این مورد ( که درست هم می گی قدیمی هست ) بحث ولتاژ دادن اصلا نیست . بحث اینه پین ها رو با توجه با ویژگی که خودشون دارن و چیزی که ما انتظار داریم بهم متصل کنیم تا جواب بگیریم . ( موافقی ؟ )
=========
در کل من خیلی مطالب دیگه هم دارم که قصد دارم قرار بدم - از شما هم طلب کمک می کنم چون می دونم تجربه ات خیلی بیشتر از منه . اون نوع پین مودی که خودت می دونی رو قرار بده اینجا خیلی ممنون .
من باز مطالبم رو قرار می دم - نظرت رو حتما بنویس /. THx

خوب.اخه یه شرایطی داره این روش..اولا بردی که خودش ولت میده طبعا نه پین مود میخواد نه وایر مود نه ولت مود..

روش شما پین مود نیست وایرمود هستش..که من خیلی وقته ندیدم استفاده بشه..پین مود برعکس وایر موده طبعا..بجای اینکه سیم دور پایه ها بپیچه تو زیف فرو میشه..که گفتم البته اینو..

معمولا پین و وایر مود برای وتلتاژ استفاده نمیشن مگه طرف بخواد رو یه برد بدون اپشن سوکت 775 بیشتر با تناوب 24/7 سیستم رو ببره تواور..

استفاده اصلی تو 4-5 سال گذشته باز کردن مولتی روی بردهایی بود که مولتی نداشتن و این روش مولتی رو برات کم و زیاد میکرد بعضا....

استفاده دیگش جا زدن پردازنده دسکتاپ بجای موبایل..اونم منسوخ شده..

کلا روشهای این فرمی رو بهش میگن FID ولتاژ که یه حد مشخصی هم دارن..حدشون هم کاملا معلومه ..ولی زیاد جوابگو نیستن..چون اکثر پردازنده ها الان پروتکت شدن نسبت به پین و وایر مود..

فقط فعلا با این روش روی سوکت 775 مثال زیر رو ببینید که خیلی هم مشگله :

کور 2 هم به همچنین:

میبینی که به اون سادگی که فکر میکردی نیست..علاوه بر اتصال انفصال هم داره..

Gabana
03-03-2007, 19:39
سلام
ممنون از جوابت - اتفاقا این دو تا لینکی که دادی رو داشتم و روش کار می کردم . منتها یه گیری داره .
خیلی مشتاقم که بحث و بکشیم وسط و کار کنیم .
این کار هایی که این Shamino تو این دو مثالش کرده بر اساس جدول VID Specification هست که تو دیتا شیت Core 2 پیدا میشه - درسته ؟
من جریان این اتصال ها رو متوجه شدم - اما این وسط انفصال برای چی می تونه باشه /.
با توجه به اینکه پین های VID همگی OutPut هستن پس می تونه به VRM ربط داشته باشه ؟
یه نکته دیگه هم که خودش یه جورایی غیر مستقیم اشاره کرده اینه که بدون توجه به قطعات دیگه این تقویت روی Core2 انجام میشه
=======
راستی کلا با وجود مورد بالا که شروع کردم اگه بخوایم طبقه بندی کنیم سه حالت :
Pin Mod
Volt Mod
Wire Mod

Gabana
03-03-2007, 19:43
آها یه مورد دیگه هم بگم :
تو همین Core2 می بینیم که تو بعضی مواردش متصل کردن چند تا نقطه روی پردازنده هست و دیگه انفصال نداره . اگه فرض کنیم که این نقاط پین بودن پس در واقع همون روش اولی میشه که من گفتم یه به قول خودت همون Wire Mod .
چون اینم در واقع یه نوعی متصل کردن پایه هاست ...

ardalan_zapata
03-03-2007, 21:14
gabana جان کوتاه بیا ما تو همون اورش موندیم

ALI16437
03-03-2007, 21:36
ادامه بدید عالی.

Mahdi_Moosavi
04-03-2007, 09:37
اوه اوه اوه با شما ديگه كي هستين.

rax
04-03-2007, 09:50
سلام
ممنون از جوابت - اتفاقا این دو تا لینکی که دادی رو داشتم و روش کار می کردم . منتها یه گیری داره .
خیلی مشتاقم که بحث و بکشیم وسط و کار کنیم .
این کار هایی که این Shamino تو این دو مثالش کرده بر اساس جدول VID Specification هست که تو دیتا شیت Core 2 پیدا میشه - درسته ؟
من جریان این اتصال ها رو متوجه شدم - اما این وسط انفصال برای چی می تونه باشه /.
با توجه به اینکه پین های VID همگی OutPut هستن پس می تونه به VRM ربط داشته باشه ؟
یه نکته دیگه هم که خودش یه جورایی غیر مستقیم اشاره کرده اینه که بدون توجه به قطعات دیگه این تقویت روی Core2 انجام میشه
=======
راستی کلا با وجود مورد بالا که شروع کردم اگه بخوایم طبقه بندی کنیم سه حالت :
Pin Mod
Volt Mod
Wire Mod

خوب..من فکر کنم پیدا کردن جدول هم از روی سیت هم از روی تجربه اندازه گیری از زیر پردازنده هستش..( با یه ولت متر از زیر برد ولتاژ رو اندازه میگیرن و پایه های تغذیه و پایه های ساین رو پیدا میکنن.)

این پایه ها که روشون کار میشه پایه های ساین هستن..اینا همه به هم وصل هستن..با لیزر کات یه سری مسیر هاشون قطع میشه و یه مدار بوجود میاد که شامل یه سری مقاومت هستش که بعضیها متصل شدن و بعضی ها در اثر لیزر کات از دور خارج هستن..

این لیزر کات روی 3 نقطه حداقل انجام میشه:

1. ولتاژ ساین که مقاومتی هستش..یعنی با ایجاد مسیر یه مقاومت خاص بین 2-3 تا پین ایجاد میکنن و برد با توجه به اون مقاومت ولتاژ رو میده پردازنده( در حقیقت این 2 روش وایر مود و پین مود میاد این ساختار رو دستکاری میکنه که پردازنده رو بجای یه مدل های ولتاژ جا بزنه...یعنی طرف کاری به شیت نداره..میره یه سلرون میگیره..8 تا پایه ساین رو بررسی میکنه..مقاومتشون رو در میاره..طرحشو میکشه...میدونه ولتاژ سلرون مثلا 1.4 هستش..بعد میاد ساختار یه پردازنده 1.2 ولتی رو میکنه شبیه سلرونه..)

2.قسمت فید ( مولتیپر) که اونم الان دیگه در دسترس نیست چون ساختارش رو در برابر مودها محافظت کردن با روشهای خاصی..ولی اونم فقط چند تا برش ساده لیزری بود و اتلونها میشد براحتی با بستن و باز کردن بریجهای متعدد که لیزر کات شده بودن مولتی رو دستکاری کرد..

3. قسمت بریج های کش رو هم با لیزر کات مسدود میکنن تا کش دلخواه بدست بیاد..کما اینکه مثلا دوران های 130 نانو با پر شدن بریج L2 تبدیل میشدن به اتلون و کششون ( L2 کش) از 64 میرفت رو 512 ..یا از دیت مثالها زیاد داریم.

الانم چون سطح دای رو نمیبینیم کسی این کارو نمیکنه و منسوخ شده..( ولی در صورت نبودن مانع جدی میشه 6300 1 مگ رو کرد 6300 2 مگ مثلا)

موارد دیگه که لیزر کات میشن قسمت مربوط به پردازنده های موبایل و غیره که یه کد مخصوص به پردازندست و اتفاقا میتونه برای تنظیم ولتاژ و مولتی هم هم بکار بره ( قسمت دوم پین مود بطور عملی اینکه پردازنده رو بجای معمولی موئبایل جا بزنی که مثلا موئلتیش باز بشه ولی برای ولتاژ منطقی نیست چون همیشه کم میکنه بالبع)

در مورد پینها که چرا بعضیش باید کات بشن ..اون قضیه کات مال پردازنده های ولتاژ متغیر هستش که جدیدا مد شدن..قبلا تو روشهای تراتل فقط مولتی کمم میشد حالا ولتاژ هم کم میشه..منطیه که با پایه هایی که تنظیم ولتاژ رو دارن برخورد بشه تا ولتاژ ثابت بمونه..

در حقیقت اون پایه ها هیچکدوم تغذیه پردازنده نیستن..فقط کنتلر VID و FID هستن ...

یه نکته دیگه فرق وایر مود و پین مود در اینکه وایر مود روی پین انجام میشه ولی پین مود روی سوکت..معمولا همیشه تا پین مود ممکن هست کسی وایر نمیکنه به 10 دلیل که چندتاش ایناست:

1. سختتر بودن
2 دائمی بودن روی پردازنده نه برد..
3. امکان اتصالی بالا..
4.ایجاد مشگل تو جا رفتن فیزیکی پایه ها

حالا تو LGA 775 ( که سوکت نیست..من پیر شدم اینقدر گفتم سوکت 775 نداریم..سوکت یعنی جایی که سوراخ داره) ما اگه روی LGA مود کنیم پین مود هستش.. خوب پس روی پردازنده طبعا پین مود نباید باشه گرچه شبیه هستش..پس بطور کلی تو 775 وایر مود رو میزاریم برای پردازنده..

نکته مهمتر اینکه پین مود و وایر مود فقط شامل پردازنده نمیشن..روشهای استاندارد ولت مود هستن هم روی برد هم روی قطعه..

پی تقسیم بندی این میشه:

ولت مود پردازنده در سر شاخه:

شاخه 1. پین و وایر مود روی پردازنده

شاخه 2. پین مود و وایر مود و کنتلر مود روی برد اصلی

حالا برسیم به کدوم؟

Gabana
04-03-2007, 17:05
در حقیقت اون پایه ها هیچکدوم تغذیه پردازنده نیستن..فقط کنتلر VID و FID هستن ...
آره اتفاقا حدس زدم اینطوری باشه ..
منتها چند تا بورد دیدم که از روی خود برد Vcore Controller رو دستکاری کردن . یعنی همون جایی که VID ها وارد میشن . نکته اساسیش این بود که دقیقا پایه ها رو بر اساس همون جدول VID Setting توی دیتا شیت CPU لحیم کاری کردن .
البته این برای سوکت بود نه برای LGA 775 . حالا یکم دیگه بررسی کنم روی این MOSFET ببینم اصلا حرف حسابش چیه شاید یه چیزی دستگیرم شد ( بر اساس یه رابطه منطقی البته )
==================================

قسمت فید ( مولتیپر) که اونم الان دیگه در دسترس نیست چون ساختارش رو در برابر مودها محافظت کردن با روشهای خاصی..ولی اونم فقط چند تا برش ساده لیزری بود و اتلونها میشد براحتی با بستن و باز کردن بریجهای متعدد که لیزر کات شده بودن مولتی رو دستکاری کرد..
ایول .. آره اینو دیده بودم خیلی با حال بود ..!

=============
اوستا شمایی -- من می گم قبل از این که روی برد کار بشه روی پردازنده کار کنیم . یکم راحت تر از کار با کنترلر ها و Mosfet و این چیزاست ..

rax
04-03-2007, 18:32
آره اتفاقا حدس زدم اینطوری باشه ..
منتها چند تا بورد دیدم که از روی خود برد Vcore Controller رو دستکاری کردن . یعنی همون جایی که VID ها وارد میشن . نکته اساسیش این بود که دقیقا پایه ها رو بر اساس همون جدول VID Setting توی دیتا شیت CPU لحیم کاری کردن .
البته این برای سوکت بود نه برای LGA 775 . حالا یکم دیگه بررسی کنم روی این MOSFET ببینم اصلا حرف حسابش چیه شاید یه چیزی دستگیرم شد ( بر اساس یه رابطه منطقی البته )
==================================

ایول .. آره اینو دیده بودم خیلی با حال بود ..!

=============
اوستا شمایی -- من می گم قبل از این که روی برد کار بشه روی پردازنده کار کنیم . یکم راحت تر از کار با کنترلر ها و Mosfet و این چیزاست ..

50% بردهای فعلی 2 تا اپشن تغییر Vcore دارن..یکی شیفت و دومی VID..مشخصه کار هردوشون..

در مورد پردازنده من مخالفم..چونکه پردازنده بهرحال ممکنه اپگرید بخواد بشه...اگر عمل مود کردن فیزیکی باشه ممکنه دیگه نشه فروختش..و از اون بدتر گارانتی دیگه تعطیل میشه روش..این سافت مود ها مثه پین مود هم گفتم دیگه جواب نمیده مگه رو 775 که اونم میبینید هارد مود توش داره ( کلا 775 بدون هارد مود نمیشه)

میمونه 2 راه..برد رو مود کرد اونم از ولتاژ کنتلر با استپینگ( یه مقاومت متغیر میزاریم برای این کار و خود من بارها اینکارو کردم..هم برای ولت مود پردازنده و هم رم و بیشت رالبته چیپست و رم که محدودیت ها رو بردارم..چون بطور مصال برد خودش 2.8 میداد من با مود کردمش 3.3..)

rax
04-03-2007, 18:39
راستی امروز یه مود کیوان خان گذاشت..خیلی جالب بود..تو تاپیک ازراک تو بیمس:

البته تمام CPU های کوردو به راحتی میشوند 1333
البته تو این شکل آقای KUNNAK پایه ها رو به با چسب هادی چسبانده
ولی خب میشه کلک زد و همین کارو از زیر مادر بورد کرد
پس اگه مادربورئ کوردو ساپورت باشه با یه بایوس با پدر و مادر همه چیز میشه

Original Post.

got bored tonight and was looking around at VR forums and came across a old pic Shamino posted awhile back and thought... why not give it a shot...

so I took one of my spare conroes, and got my conductive ink pen, did the mod, let it dry, took my PC apart and popped this in... and it almost worked.

it booted at 1333, then I rebooted, and it went back to 1066... and was jumping back and forth.
so I took the CPU out, and saw, I didnt have a nice clean connection between the two BSEL pads... so I traced over it again, and let it dry, blah blah blah...

10 minutes later... it works.
now, it's working just fine.

boots up everytime at 7 x 333.

no big deal really since I know this CPU can do over 590, but its still fun to have a higher default FSB for the hell of it.

I wanted to see if this works, so I could try it on my quad core CPU...
hoping theres a slim chance in hell, that if it boots at 1333, the chipset strap will be looser, and give me some extra OC room.
thats a 1-100 shot... but if I never do it, how can I say it wont work??

atleast this one worked.

what would be kinda interesting, is if you took a E4300, and did this mod to it, assuming you knew the CPU could do 3 ghz, it would boot up at 9 x 333 for 3 ghz.
that would be pretty cool for those cheap boards that been coming out at Frys and such, with the CPU.

anyways, next try is to make my Quad Core do the same thing...
not really holding my breath on it, but its worth a shot.

heres the boot up speed I got from CPUZ after the mod.

total down time, about 20-30 minutes, to take it apart, do the mod, let it dry and put it back together.

last note...
before doing this kinda mod, make sure you have a bios on your board that will allow a 1333 FSB CPU to be used in that board.

Gabana
05-03-2007, 11:25
باشه من موافقم .
=========
این Fsb 1333 رو من روی E4300 دیده بودم . دو تا از پین های Bsel رو اگه اشتباه نکنم بهم متصل کردن . جالب بود .
========
پس شد مود روی برد - خب.. پیشنهادت چه ؟

Gabana
05-03-2007, 21:02
یه نکته ...
مهمترین مسئله و در واقع گام اول پیدا کردن کنترلر ولتاژ هست روی مادربورد ( که در مورد RAM و CPU صادق هست )
امامثلا برای پیدا کردن کنترلر VGA ( چه هسته پردازش گر گرافیکیش GPU و چه حافظه اش ) باید به برد کارت گرافیک مراجعه کنید /.
===
خب ..
در مورد Voltage Regulator ها دو نوع کاربردیش تو مدارات دیجیتال می تونه Linear ( خطی ) و Switching ( سوئیچینگ ) باشه .
اگه کمی با الکترونیک و قطعات مصرفیش آشنا باشید تقریبا پیدا کردنش از روی اسم اونها براتون ساده میشه .
اما بطور کلی باید در محدوده پردازنده یا رم دنبال اینا باشی /.
اون دو تا موردی هم که اسم بردم شکل ظاهریشون و عوامل دور برشون هم می تونه کمک کنه تا تشخیص بدید کنترل کننده ولتاژ خطی هست یا سوئیچینگ ...
======
من در صدد هستم برای مشخص شدن تفاوت ظاهری اونها راهی کلی پیدا کنم که حتما اینجا قرار می دم /.

Gabana
06-03-2007, 22:52
خب..
در مورد Mosfet ( از انواع کنترل کننده ولتاژ سوییچینگ ) بهتره مطالب زیر رو بدونیم

Gabana
06-03-2007, 22:54
این تعاریف هم که شامل :
VCore, VDD, VDDQ, VDDR, VDIMM
هست رو بهتره یه بررسی کنم - برای OC کار ها هم مناسب هست :

Zendooni777
13-05-2007, 19:39
یه طوری توضیح بده من که بی سواد هستم هم بفهمم.
در مورد FID و VID توضیح بده + Mosfet ( لطفا لینک نده ، چون من بی سوادم هیچی نمی فهمم!)

متشکر

Gabana
13-05-2007, 19:52
اختيار داري .. مهندس ما شما رو نشناسيم بايد لاي جرز ديوار آهنگ خونه مادربزرگه رو بخونيم !

اين تاپيك و از زير آوار كشيدي بيرون !

Zendooni777
13-05-2007, 21:13
اختيار داري .. مهندس ما شما رو نشناسيم بايد لاي جرز ديوار آهنگ خونه مادربزرگه رو بخونيم !

اين تاپيك و از زير آوار كشيدي بيرون !
مهندس کیه دیگه ؟؟!!
آخه تاپیک خوبیه و میشه روش مانور داد ، شما جواب پست #21 رو بده لطفآ ؛
متشکر

Gabana
22-05-2007, 21:19
اين تاپيك و فقط اگر چند نفر رسما پايه باشن تا روش كار كنيم ادامه مي دم زندوني جان ..

hiwa_it
22-05-2007, 21:34
اه این چیه چه جالب :31:

پایه میخوای برو بریم

Gabana
22-05-2007, 21:43
چطوري هيوا جان !؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بين خودت كه اوستايي .. بحث عمليش تا دلت بخواد پيدا ميشه .. من دنبال بحث تئوريشم !
يه سري مطالب پيدا كردم خيلي خفنه ! كاملا هم تئوري يكيشو اينجا مي گذارم ببين :
اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) خيلي خطرناكه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
نمي دونم ديدي يا نه ولي اين ميشه يه حال اساسي !!
نظرتو بگو .//

hiwa_it
22-05-2007, 21:54
والا راستش رو بخوای اینجا دیگه کاری به سابقه اور و وارد بودن به کامپیوتر نداره باید تو الکترونیک وارد باشی یه حرکت غلط میتونه بوم همه چی رو بده هوا داستان trimmer یا مد مدادی نیست ولی بحث کردن در موردش جالبه شاید بخونی و بفهمی داستان چیه و چطوری لحیم کنی ،ولی در عمل همه چیز فرق داره

hiwa_it
22-05-2007, 22:07
روشی که rax گفت منطقی تر هست

این رو ببین حالا بیا محاسبه کن ببین چی به چیه :31:

همان طور که خودت گفتی یکی دیگه از راههای مد VTT, VREFهست من فقط خوندم نمیدونم چی به چی شد

یکی دیگه Capacitor Mods هست
Source ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

15 سال باید بخونی تا بفهمی این فرمول چی هست :20:

Gabana
22-05-2007, 22:16
خب..
حالا پيشنهادت چيه ؟

به نظرت خوبه مد هاي برد هاي مختلف و ببينم و روش بحث كنيم ؟
يا مي خواي مد از خودمون در كنيم !!؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من با بحث الكنرونيكيش بيشتر موافقم . اول مفاهيم بررسي بشه ( مثلا طرز عملكرد MOSFET و... ) به بررسي تئوري مد روي برد / نحوه پيدا كردن كنترلر هاي ولت روي برد .. خلاصه تو اين مايه ها .

hiwa_it
22-05-2007, 22:32
من الکترونیک شوتم ولی در که این نوع مد بهترین هست و پر دردسر ترین برای کسانی مثل من که الکترونیک حالیشون نیست من به همون trimmer قانعم
ولی شما بگو ما هم باهات یه کارایی میکنیم

Gabana
22-05-2007, 23:47
تعاريف :

PCB= Acronym of Printed Circuit Board
VR= Variable resistor
Vsense= PSU line that sense the voltage that the rail draws
IC= Integrated circuit
Cap= capacitor
SMD= Acronym of Surface Mounted Device, same as SMT
SMT= Acronym of Surface Mounted Technology, same as SMD
Traces= Lines printed on PCB that transmits electrical signals
V= Voltage in any form ex: VDimm meens Dimm Voltage
FET= Acronym of Field Effect Transistor
MOSFET= Acronym of Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transitor
CERMET= Acronym of CERamic METal
PWM= Power Management IC
Electrolytic= A fixed capacitor consisting of two electrodes separate by an electrolyte
Vdroop= The difference between the set outlet pressure at a flow rate of zero and the outlet pressure at a given flow rate. Meens difference between BIOS setting and IC control.
PSU= Acronym of Power Supply Unit *Not an actually Vmod related part, but is subject to be Vmodded*

Motherboard :

Vcore= CPU voltage
VDimm= Memory voltage
Vmem= Same as Vdimm
VDD= Chipset voltage
VAGP= AGP voltage **Not helping Video Card core and mem overclock**
VTT= 1/2 of vDimm (referred to as vbt on NF7)

Video Card :

VGPU= GPU voltage
Vmem= memory voltage
Vref= Reference voltage
VDDQ= 1/2 of mem voltage. Same as VTT/Vbt

Zendooni777
23-05-2007, 11:00
من هم مثل یه طلبه (!) میشینیم و از شما مطالب یاد میگیرم .
شروع کنید

Gabana
23-05-2007, 11:18
شما هم اگر اطلاعاتي در اين زمينه داريد , مطرح كنيد . بد نميشه ها !

Gabana
23-05-2007, 12:35
اين هم توضيحات Basic در مورد Volt Modding

اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Gabana
23-05-2007, 12:41
هيوا جان ..
اين Pin Mod هاي LGA 775 و ديدي ؟ ( VR-Zone )
يه بحث بود تو يه فرومي .. يكي Woodcrest رو داشت Over مي كرد از همين Pin Mod . خيلي خوب توضيح داده . فعلا دارم بررسيش مي كنم .
پايه اي راجه به اين بحث كنيم ؟

hiwa_it
23-05-2007, 15:47
100% ادامه بده ، من که پا به پات میشینم و میخونم ولی بهت گفتم شوتم تو این یکی :20:

Gabana
23-05-2007, 19:15
فعلا ديتا شيت سري E6000 و E4000 را از اينجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بگيريد تا بريم سر بحث

Zendooni777
23-05-2007, 22:01
شما هم اگر اطلاعاتي در اين زمينه داريد , مطرح كنيد . بد نميشه ها !
اگه داشتم باشه
راستی سوال کردم باید جوابم رو بدیدهاا
مثل اون Raid نشه که دو ساله جواب ما رو ندادی

Gabana
23-05-2007, 22:05
اگه داشتم باشه
راستی سوال کردم باید جوابم رو بدیدهاا
مثل اون Raid نشه که دو ساله جواب ما رو ندادی

حتما ..
حالا فعلا ديتا شيت و بگير .
===
اون RAID هم Solution داره . وقت شد ميرم سر وقتش

RoboJavad
24-05-2007, 14:50
ایول واقعا حال کردم
دوستان من برای ارشد اکترونیک دیجیتال و Vlsi رو ترکوندم اگه کمکی برای تئوری و مفاهیم الکترونیک خواستین موضوع رو بگین تا جایی که از دستم بر بیاد در خدمتم
سروقت کتاب تحلیل و طراحی مدارهای مجتمع دیجیتال ( الکترونیک دیجیتال ) - هاجس/جکسون/صالح - ترجمه:دیانی رو اسکن میکنم واستون میزارم

Gabana
24-05-2007, 14:53
ايول جواد جان ..
ببين بحث Mosfet ( من خودم الكترونيك چندان بلد نيستم حس مطلب انگليسي خوندن هم نيست اصلا )

اين Mosfet تو مادربورد ها خيلي به كار مي ره . ببين كلي مي توني راجع بهش چيزي بگي ؟
اگر كلي نميشه من پايه كارش روي مادربورد رو بهت بگم شما تجزيه تحليل كن و بنويس

ممنون

RoboJavad
25-05-2007, 01:18
گاباناجان اگه موضوع رو دقیق بگی ، تونستم جواب میدم
ضمنان مقدمه و سرفصل کتاب رو میزارم ببین به کارتون میاد ، فقط خیلی خیلی شرمنده ام که اینجوریه ( چون واقعا وقت نداشتم مرتبش کنم ) خلاصه به بزرگی خودتون ببخشید:2:
اگه در مورد موضع خاصی در مورد الکترونیک تو این ضمینه خواستین ، بتونم کمکتون میکنم

Gabana
26-05-2007, 00:33
جواد جان ..

ممنون بايت كتاب - اما من كلا هدفم اين نبود . من تحليل عملكرد را مي خوام بدونم . من خودم كتاب مير عشقي رو دارم و خوندم تا حدودي .. ولي اينا همه بحث ابتدايي و تئوري مقدماتيه ..

من حالا يه لينك بهت مي دم :
اينجا ببين ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من فكر مي كنم توضيحات اينجا مناسب تر باشه . چند تا لينك ديگه هم هست ..
مثل اين ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مطالب خوبي داره .

هيوا جان شما هم يه نگاهي بنداز

ممون /.

RoboJavad
26-05-2007, 14:21
سلام گاباجان

این کتاب خیلی تخصصی تر از میرعشقی و اصول کلی و عملکرد مدارات دیجیتال و طراحی دیجیتال رو کامل توضیح داده طبق سرفصل هایی که آپلود کردم اول از اصول mosfet , fet , cmos شروع کرده بعد نحوه کاشت و روش تحلیل دستی و نرم افزاری و مدلینگ ( با اسپایس ) رو توضیح داده
اگه اطلاعات کامل در مورده اطلاعات این لینک که داده بودی میخوای این کتاب آخرشه
ضمنان این تنها کتاب فارسی که در مورده تکنولوژی 180 نانو و 130 نانو رو توضیح داده
اگه سرفصل ها رو دانلود کردی ببین کدوم رو میخواین که اول اونو اسکن کنم یا موضوع رو بگین تا شروع کنم ( مثلا اصول mosfet و cmos و nmos خوبه ؟ )

Gabana
26-05-2007, 19:04
مثلا اصول mosfet و cmos و nmos خوبه ؟

من با اين موافقم

RoboJavad
26-05-2007, 19:48
از همین کتاب خوبه ؟ :question:
چون یه دوست گفت که کتاب پیش پا افتاده است ! :18:
اگه لینک فارسی هم پیدا کنم میفرستم

Gabana
26-05-2007, 19:55
برو آقا مشكلي نيست .
ممنون
==============
فقط تحليل شخصي هم بگذار ( علاوه بر توضيحات كتاب ) چون بهتر ميشه بحث كرد /.

Zendooni777
29-05-2007, 13:11
خب اولش بگید که اصلا این Mosfet چی هست؟!

Gabana
04-11-2007, 16:10
خوب اين تاپيك و مي خوايم ادامه بديم .. !

Abbas1368gh
05-11-2007, 02:48
بله ادامه بدید :46:

با تشکر:11:

Gabana
06-11-2007, 01:09
Modding اصطلاحي هست كه از Modify گرفته شده و به معناي اعمال تغييرات بر روي قطعه يا نرم افزار است به منظور انجام عملي كه بصورت ذاتي يا ارجينال اون عمل را انجام نميده .
شايد پرطرفدار ترين اين اعمال Case Modding باشه كه حتما گالري ها و تصاوير مربوط به اون رو ديديد.
روي پردازنده و مادربورد هم يه سري Moddnig انجام ميشه كه قرار اينجا صحبت كنيم.
البته من خودمم توي اين مورد اطلاعات كافي ندارم و همينطور محيطي براي اجراي اين مد ها ... ولي صحبت كردن در موردش مي تونه جالب باشه ..

Gabana
06-11-2007, 13:07
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

djmd
18-01-2008, 09:55
به به شنیدم دوستان می خوان کل این گروه های آلمانیو و اروپاییو اینها را تو OC بخابونن .
انشا الله رکورد بعدی 3dmark06 دو دست ایرانی ها خواهد بود .
خوبه فقط اگه رو GPU هم کارکنین فکر کنم حله دیگه . آفرین و صد آفرین .

Gabana
27-03-2008, 15:34
از حالت مهم خارج شد /.

Archived