PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نکاتي جالب و تجربي جهت بازيابي اطلاعاتتون

kourosh_sos
28-02-2007, 16:01
سلام دوستان اميدوارم که هيچ وقت نااميد نباشيد چه در کار و چه در زندگي وچه هنگام از دادن بهترين اطلاعاتتون
دوستان اين مقاله رو من از تجربيات خودم در اين چند سالي که با کامپيوتر کار کردم بدست آوردم
خداشاهده کپي و پيستي در کار نيست هرچند شما اينقدر حرفه اي تر از من هستين که شايد به اين مقاله بخنديد
حالا زياد حرف نميزنم و ميرم يک راست سر اصل مطلب
ببينيد دوستان براي همه ما چه کاربر معمولي و چه کاربر حرفه اي پيش اومده که اطلاعاتمون رو از حافظه هاي مختلف مثل هارد ديسک , فلاپي , دوربين عکاسي ديجيتال و کول ديسکو الا ماشاالله از دست داديم حالا اتفاقي يا عمدي خدا داند
حالا راه حل هايي که مارو ميتونه به اطلاعات از دست رفتمون برسونه اينه که:
اول موقعي که متوجه شديد اطلاعاتتون رو از دست داديد اولين کاري که ميکنيد اينه که خونسردي خودتون روحفظ کنيد چون اطلاعات 100% بدون اينکه به آنها صدمه اي وارد بشه قابل برگشته
دومين کاري که ميکنيد هيچگونه کاري از قبيل کپي کردن اطلاعات بر روي اون قسمتي که اطلاعاتتون پريده يا cut يا حتي اجرا کردن انجام نميدين
پس هيچگونه عملي را بر روي قسمت از داده انجام نميديد
سومين کاري که ميکنيد ميايد بررسي ميکنيد که اطلاعات را به چه روشي از دست دادين مثلا يه فايل عکس رو اشتباها shift delete کردين يا delete معمولي کردين و يا از طريق recycle bin پاک کردين يا مثلا درايو مورد نظر را quick format کردين يا فرمت معمولي حالا به شما ميگيم که کدوم يکي از اين روش ها رو خودتون ميتونيد برگردونيد با توجه يه توضيحات بالا
ببينيد دوستان عمليات recovery را به دو روش ميشه انجام داد
روش اول از طريق نرم افزارهايي که براي اينکار توليد شده که البته اينقدر زياد هستن و خوب و بدم دارن که اين روشو خودمون ميتونيم پيداه کنم
و روش دوم اينکه ما اون حافظمون رو که اطلاعات ازش پاک شده رو به يک مرکز recovery بديم تا صدرصد اطلاعاتمون رو بدون صدمه برگردونن که اين شرکت ها بابت اينکار پولي از شما ميگيرن که در بعضي مواقع که اطلاعات برامون مهم باشه به پول دادنش مي ارزه فقط يک چيزي بگم اگر ميخواد از اين روش استفاده کنيد از اول تصميم بگيريد با روش اول کاري نداشته باشيد
حالا ميپردازيم به روش اول ببنيد بزاريد خيالتون رو راحت کنم اين روش بستگي به عملکرد شما داره يعني اگه شما shift delete , delete معمولي ,از طريق recycle bin , quick format کرده باشيد حالا ميشه اميدي به بازگشت اطلاعاتتون داشته باشيد ولي مثلا اگر format معمولي کردين اصلا بيخيال اين روش بشين چون هيچ برنامه اي اين روش را برنميگردونه من حاظرم باحاتون شرط ببندم من تا حالا 100 تا برنامه رو امتحان کردم که اصلا جواب نداده
ببنيد دوستان به نرم افزار هم زياد بستگي نداره چون همشون يک الگوريتم رو دارن
البته بعضي از برنامه ها خيلي قوي هستن من منکرش نيستم ولي من در اينجا هيچ برنامه اي رو معرفي نميکنم
ولي بطور کل يک برنامه recovery بايد چند مزيت داشته باشه اول از همه محيط کاربري راحت دوم قدرت و سرعت در عملکرد ولي هميشه اين رو بياد داشته باشيد سعي کنيد وقتي ويندوز نصب ميکنيد هميشه يک برنامه recovery هم نصب کنيد تا اگر خدايي نکرده اتفاقي افتاد بتونين راحت اقدام کنيد ميدونيد برا چي ميگم نصب کنيد اومدي اطلاعاتي از درايوي که ويندوز در اون نصبه پاک شد حالا اگر شما اگر اقدام به نصب برنامه بر روي همون درايو انجام بدين يعني فايل هاي برنامه روي آن درايو کپي بشه درصد بازگشت اطلاعات کم ميشود و گاهي هم به صفر ميرسد يا اطلاعات بصورت صدمه ديده recovery ميشود حالا شايد پيش خودتون بگيد خب رو درايو ويندوز نصب نميکنم رو يک درايو ديگه نصب ميکنم
خب عزيز من بازم فرقي نميکنه
حالا اگر برنامه رو سيستم نصب نبود و اطلاعات مثلا درايو c: که ويندوز روي آن نصب هستش پاک شد چيکار بايد کرد خب الان ميگم شما بدون انجام دادن کاره اضافي سيستم رو خاموش ميکني و ميري هاردتو به يک هارده ديگه مثل همون هارد به هارد کردن وصل ميکني چرا چون بارگزاري خود ويندوز درصد بازيافت اطلاعات رو پايين مياره حالا شما باشيد با هارد ديگه بالا بايي و يک برنامه reconery نصب کني و بعد پارتيشن مربوط به هارده خودتو بازيافت کني
حالا بعضي مواقع پيش مياد که MBR يا Master Boot Record هارد ميپره و ويندوز بالا نمياد و حتي ديگه نميتونين ويندوز نصب کنيد به خدا من کسايي رو ديدم که وقتي اينجوري شده بيخيال هارد شدن خب دوست من شما با يک دستور در recovery consol ميتوني MBR را تعمير کني بدون اينکه اطلاعاتت از دست بره
بعضي مواقع هم که هارد به رحمت خدا ميره و ديگه کاري از دست ما برنمياد باز بايد دست به دامن مراکز بازيافت اطلاعات شد
خوب حالا دوستاني که با حرفهاي من موفق هستن در اين تاپيک شرکت کرده و تجربيات و نرم افزارهايي که تجربه کردن رو معرفي کنن
يا علي ;)

hardrock007
28-02-2007, 16:34
... خوب حالا دوستاني که با حرفهاي من موفق هستن در اين تاپيک شرکت کرده و تجربيات و نرم افزارهايي که تجربه کردن رو معرفي کنن
يا علي ;)

ممنون کوروش جان

توصيه های عموميه مفيدی بودند

برنامه PowerQuest Lost & Found v1.06 هم جزو نمونه های برتر بحساب مياد!