تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 2 از 2

نام تاپيک: فیزیک توپ در هنگام ورود به سوراخ

پروفشنال SuB's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2006
    محل سكونت
    سابستان

پيش فرض فیزیک توپ در هنگام ورود به سوراخ

با سلام

فرض کنید توپی بر روی زمین هموار بدون اصطکاک حرکت می‌کند. بر روی سطح این زمین تنها و تنها یک سوراخ وجود دارد که به داخل زمین می‌رود.

وقتی توپ در حال عبور از روی این سوراخ است، چگونه می‌توان محاسبه کرد که اولاً توپ به داخل سوراخ می‌رود یا نه، اگر وارد سوراخ نمی‌شود، چقدر از انرژی جنبشی آن کم می‌شود?

فرض کنید که سوراخ شکل مخروطی است که قسمتی از آن (که شامل راس آن می‌شود) حذف شده باشد. همچنین در عبور توپ از روی سوراخ، توپ مستقیماً وارد مسیر دایره‌ای دیواره سوراخ می‌شود.

با تشکر

کـاربـر بـاسـابـقـه zahedy2006's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2007
    محل سكونت
    صفحه 8140 کتاب زندگی ...

پيش فرض

سلام

فرض کنید توپی بر روی زمین هموار بدون اصطکاک حرکت می‌کند. بر روی سطح این زمین تنها و تنها یک سوراخ وجود دارد که به داخل زمین می‌رود.
    اگر زمین اصطکاک نداشته باشد توپ درجا می چرخد و اصلا جلو نمی ره!! مگر اینکه ما توپ را سر - sor - داده باشیم که اصلا نچرخد

من شکل سوراخ رو متوجه نمی شوم
    منظورتون یک مخروط وارونه هست که راس نداره و محور عمود بر زمین وارد شده (مثل کله قندی های پلیس اگر وارونه شوند)
    متوجه نحوه ورود هم نمی شوم
    توپ دقیقا از روی سوراخ می گذرد و شما می خواهید ورود یا عدم ورود را بیابید؟؟

با فرض بالا فکر کنم روش زیر جواب دهد:
    قطر دهانه سوراخ مهم است
    باید محاسبه کنید با توجه به سرعت توپ چه مقدار زمان می گذرد تا توپ از روی سوراخ گذر کند
    در همین زمان توپ چقدر پایین می آید
    حالا شیب دیواره سوراخ -که همان شیب سطح مخروط است- نیز مهم می شود

طبیعیه که توپ پس از رسیدن روی سوراخ دو سرعت پیدا می کند
    1- افقی در راستای ضربه
    2- عمودی در راستای شتاب گرانش
    حاصل این دو برداری مایل است که با توجه به شیب دیواره و همچنین قوانین برخورد ، سرعت بازگشت و جهت آنرا تعیین می توان کرد (زمین جسم با جرم بینهایت است)

مثلا مشخص است که اگر بیش از نصف توپ وارد سوراخ شود و دیواره عمودی باشد سرعت با زاویه بیش از 180 مثلا 210 به دیواره عمودی می خورد و دقیقا مثل قوانین بازتاب نور باعث پایین تر رفتن توپ می شود

نکته ای هم که هست اینه که راستای سرعت را به مرکز جرم که همان مرکز توپ است در نظر می گیرند (برای همین گفتم بیش از نصف توپ)

حالا باز باید فکر کنم ولی فکر کنم حرکت پیچیده تری هست

چون:
    ما انرژی جنبشی دورانی نیز داریم که می تواند سبب خروج توپ از سوراخ شود - خودش مبحث سرعت زاویه ای و غیره را وارد می کند
    Last edited by zahedy2006; 30-03-2009 at 13:42.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •