سلام دوستان
چرا لینک p2p اینترانتِ داخلی، هم قیمت p2p اینترنتِ بین‌الملل هست؟ (با لحن اعتراضی بخونید)
توی توضیحات نظرم رو گفتم که چرا اینقدر گرونه. ممنون میشم نظر خودتون رو بگید. ببخشید این پستم یکم بلنده. برای همین تقسیمش کردم به دو سه قست که قابل فهم تر باشه:

۱- قیمت عمده‌ فروش اینترانت: برابر یک دهم اینترنت!
چند وقت پیش یک مصوبه ای توسط cra اومد که توش میگفت قیمت عمده فروشی لینک p2p توسط دولت به شرکتهای مخابراتی مثلا برای لینک داخلی بین تهران و استان همجوار برابر یک دهم خط اینترنت هست. از [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بیشتر بخونید. بزارید یک مثال بزنم.
فرض کنین الان کسی بخواد پهنای باند اختصاصی (یا همون اینترنت p2p) برای خونه اش یا محل کارش خرید کنه. اکثر شرکتهایی که این خدمت رو ارایه میدن، ماهانه بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ هزار تومن بابت هر مگابیت‌بر‌ثانیه روی خطوط اختصاصی p2p میگیرن. بطور متوسط بگیریم ۱۳۰هزار تومن. یعنی اگر کسی بخواد یک خط ۱۰ مگ اختصاصی داشته باشه باید ماهی یک میلیون و سیصد هزار تومن بده، تا اینجا درست؟
خوب چند وقت پیش یک مصوبه اومد که تعرفه‌ی عمده فروشی لینک p2p که دولت به شرکتهای مخابراتی میفروشه برای لینک های شهرهای همجوار مثل تهران و کرج برابر یک دهم تعرفه ی فروش اینترنت هست. یعنی مثلا اگر شرکت اسیاتک، اگر سرویس p2p اینترنت بین الملل رو به ازای ماهانه هر مگابیت، از دولت میخره x تومن و به من میفروشه ۱۳۰ تومن سرویس p2p داخلی (مثلا از تهران به کرج رو) میخره یک دهمِx تومن و باید یک دهم ۱۳۰ تومن (یعنی ۱۳ تومن) به من بفروشه ولی این قیمت وجود خارجی نداره و من نتونستم شرکتی پیدا کنم که لینک p2p اینترانت رو ارزونتر از لینک p2p اینترنت بین الملل بفروشه. همه برای هردو لینک قیمت یکسان دارن.

۲- بامبولی بنام ترافیک نامتقارن سرور
نمیدونم با سرور مجازی زیاد کار دارید یا خیر، ولی اگر کار داشته باشید به این قضیه که میخوام بگم برخورد کردین. مدتیه که دیتاسنترهای ایرانی یه بامبولی بنام ترافیک نامتقارن در آوردن که فکر نمیکنم توی هیچ کجای دنیا وجود داشته باشه. یعنی چی؟
قبلش یک توضیحی بدم، اینکه شما یک سرور مثلا همین پی۳۰ورد رو فرض کنین. الان که ما داریم این سایت رو میبینیم، مرورگر همه ماها به این سرور وصل میشه و ازش دیتا میگیره. فرضا هر صفحه‌ی html مال این سایت ۱۰۰ کیلوبایت هست. عملا مرورگر ما دیتای ناچیزی (در حد کمتر از کیلو بایت ولی ما فرض میکنیم ۱ کیلو بایت هست) به سرور سایت میفرسته ولی دیتایی در حد ۱۰۰کیلو بایت دریافت میکنه. این یعنی ترافیک سرور برای هر کاربر نسبت ۱ به ۱۰۰ هست. یعنی دیتایی که توسط سرور (به کاربر) ارسال میشه ۱۰۰ برابر دیتایی هست که توسط سرور (از کاربر) دریافت میشه. یعنی نسبت ترافیک ارسال به دریافت برای سرور ۱ به ۱۰۰ هست.
خوب حالا دیتاسنتر ها اومدن این رو قانون کردن، به چه صورت؟ میگن که اگر شمای نوعی سرور خریداری میکنی، نسبت دریافت به ارسال سرور خریداری شده باید ۱ به ده یا بیشتر باشه. به مثال بالا که حواستون هست. اگر اینطور نباشه مابه تفاوت این ترافیک رو باید به ازای هر گیگابایت معادل ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ تومن اضافه بپردازی. دقیقا به چه دلیل؟ معلوم نیست. احتمالا سیاستی یکپارچه پشت این قضیه هست.

وقتی این دو مورد بالا یعنی: ۱- لینک p2p داخلی ارزان، و ۲- سرور مجازی رو کنار هم میزاریم، به این نتیجه میرسیم که اگر فرضا یک کاربر نوعی بنام احسان که توی تهران هست، بیاد یک سرور مجازی توی دیتاسنتر برج میلاد اجاره کنه ماهانه ۳۰۰ هزار تومن و یک خط p2pی اینترانت داخلی خریداری کنه به مبلغ مصوب که باید یک دهم قیمت اینترنت باشه (یعنی ماهانه ۱۳ هزار تومن به ازای هر مگابیت). این لینک p2p از محل کارش به دیتاسنتر برج میلاد باشه. فرضا خط ۱۰۰ مگابیت بخره که میشه ماهی ۱ میلیون و سیصد هزار تومن (یعنی صد برابر ۱۳ هزار تومن). خوب ایشون میتونه روی سرور مجازی میکروتیک نصب کنه و خوب طبیعتا سرعت ارتباط سرور مجازی که توی دیتاسنتر هست به اینترنت بین‌الملل خیلی زیاده. مثلا شاید دیتاسنتر برج میلاد یک لینک ۱ گیگابیت‌بر‌ثانیه به اینترنت بین الملل داره. خوب این یعنی با پرداخت ماهانه یک میلیون و ششصد هزار تومن این کاربر یک خط اینترنت بین‌الملل با کیفیتی در حد پهنای باند اختصاصی ولی با قیمت کمتر از یک دهم هست. توضیح اینکه قیمت پهنای باند اختصاصی اینترنت با سرعت ۱۰۰ مگابیت‌بر‌ثانیه حدود ۲۷ میلیون تومان ماهانه هست (اگر اشتباه نکنم). فرض کنید آقا احسان هم میخواد ماهی خداد ترابایت دانلود کنه. خوب با این مثالی که زدم این مشخص میشه که چرا بامبول پهنای باند نامقارن در اومده و قابل درکه. چون اگه همه بخوان این کارو بکنن، لینک بین‌الملل دیتا سنتر برج میلاد (و دیتا سنترهای مشابه) ممکنه به فنا بره. دقت کنید گفتم ممکنه.
یا مثلا شرکت افرانت هم قانون مشابهی برای خرید سرورهاش داره (لینک) که این طوره:
لازم به ذکر است، مشترک متعهد مي گردد پهنای باند مصرفي را بصورت نامتقارن و با نسبت 1 به 10 استفاده نمايد. بطوريکه مصرف پهنای باند ارسال (Send) حداقل 10 برابر دريافت (Received) باشد و به سمت شبکه افرانت ارسال گردد. در غير اينصورت مشترك موظف به پرداخت هزينه های پهنای باند به میزان هر مگابیت بر ثانیه 450.000 ریال مطابق صورتحساب های صادره توسط افرانت می باشد.
نتیجه گیری
من نوعی وقتی بخوام لینک p2p داخلی با قیمت یک دهم p2p اینترنت بین‌الملل از شرکتی مثل اسیاتک بخرم، اونا میگن که اصلا مگه میشه؟ مگه داریم؟! ولی خوب بامبول ترافیک نامتقارن که هنوز موجوده و هست. پس چرا با قیمت ارزون به من نمیفروشند؟