سلام دوستان ، من از فدورا ۳۳ استفاده میکنم و اونو اپدیت کردم کرنلی که داشتم ازش استفاده میکردم 5.8 بود بعد اپدیت کرنل ۵.۱۱.۷ نصب شد . مشکل من اینجاست موقعی که میخوام از کرنل جدید استفاده کنم فقط یه صفحه سیاه اجرا میشه ؛ سیع کردم لاگ بگیرم اما لاگ رو نشون نداد ، تقریبا یک ساعت در همون وضع قرار دادمش هیچ اتفاقی نیفتاد ، سکوری بوت غیر فعال بود فعال کردمش یه بار تونستم از کرنل استفاده کنم ولی بار دوم که سیستم رو خاموش کردم نتونستم باکرنل جدید بوت کنم ، کرنل رو حذف کردم دوباره نصب کردم اما نشد ، از کرنل 5.11.8 که هنوز استیبل نیست رفتم استفاده کنم اما با اونم همین مشکل رو دارم ؛ تنها چیزی که خارج از مخازن فدورا نصب کردم vscode هستش که با snap نصبش کردم .
بعد از چندبار امتحان به یه نتیجه رسیدم (نمیدونم درست هستش یا نه اما جواب داد ) ؛ برای بوت کردن کرنل جدید secure boot که روشن هستش باید خاموش کنم بعد دوباره سیستمم رو روشن کنم و بعد سیستم رو خاموش کنم و بعد secure boot رو روشن کنم اینجوری میتونم با کرنل جدید بوت کنم وقتی secure boot خاموش هستش نمیتونم با کرنل جدید بوت کنم ( یه جورای secure boot رو باید ریست کنم )