تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 2 از 2

نام تاپيک: راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش چهارم : بوت کردن سیستم تا امدن تصویر خوش امد گوی و صحفه اول مکینتاش

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    تهران - سه راه افسريه - شهرك كاروان (رضويه)

پيش فرض راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش چهارم : بوت کردن سیستم تا امدن تصویر خوش امد گوی و صحفه اول مکینتاش

به بخش چهارم از پنج بخش نصب میکنتاش میرسیم

این تاپیک بسیار مشابه بخش دوم (
    بوت کردن سیستم تا امدن تصویر محیط نصب مکینتاش
    هست) ولی کمی پیشرفته تر و دستورات بیشتری رو پوشش میده

اگر به این بخش رسیدید و مکینتاش رو روی هارد نصب کردید تقریبا 80 درصد راه رو رفتید

در این بخش میخواهیم به حل مشکلات احتمالی که بعد از نصب مکینتاش تا زمان بوت و دیدن تصویر خوش امدگوی ممکنه به وجود بیاد میپردازیم

البته این بخش کلا شامل حل تمامی مشکلات بوت شدن پس از نصب هست پس اگر پس از نصب مکینتاش هر مشکلی بابت بوت شدن مکینتاش داشتید اینجا مطرح کنید

برای بوت کردن مکینتاش شما باید اول با فلش بوتی که ساختید سیستم رو بوت کنید و از ایکونها موجود ایکن مکینتاشی که رو هارد نصب شده رو انتخاب کنید تا مکینتاش بوت بشه

نکته : اگر میخواهید مستقیم مکینتاش از روی هاردتون بدون فلش بوتی که ساخت بوت بشه باید اول وارد مکینتاش بشید و با نرم افزار multibeast که بعدا در تاپیک پنجم(اخر) توضیح میدمش هاردتون رو بوتیبل کنید

البته مشکلانی که ممکنه در زمان بوت به وجود بیاد برای هر سیستمی متفاوت هست و همیشه یکسان نیست

شما اگر مشکلی دارید باید اینجا مطرح کنید تا من راه حلش رو براتون ارائه بدم

برای همین یکسری شون رو که یادم هست نام میبرم به همراه راه حلش

نکته بسیار بسیار مهم شما برای عیب یابی باید باید حتما در زمان بوت نرم افزار Clover از USB به قسمت Boot Args برید و در اونجا حتما v- رو وارد کنید (وی کوچک انگلیسی به یک منها چسبید در سمت چپش)

این دستور به بوت لودر میگه به جای ارم اپل نام دستگاه ها و درایورهای که دارند لود میشن رو نمایش بده پس هر جا دستورات روی صحفه وایستاد بیش از 2-1 دقیقه و دیگه خط جدیدی نیومد پس مشکل بوت مربوط به همونجا هست و مشکل بوت دقیقا در همون یکی دو خط اخر نوشته کجا مشکل داره و کدوم درایور یا دستگاه مانع بوت هست

شما میتونید برای حل این مشکل یا پیغام خطای یکی دو خط اخر رو تو گوگل بزنید و ببینید کسانی که این خطا رو داشتن چطور این خطا رو برطرف کردند یا اینکه در این تاپیک بگید تا من راهنمایتون کنم

همونطور که در بخش دوم گفتم اگر محیط بوتلودر Clover امد و نتوانستید وارد مکینتاش بشید مشکل به احتمال 95 درصد از یکی از سه بخش ذیل هست

درست نبودن Boot Args یا انتخاب نکردن یا اشتباه انتخاب کردن Kext مورد نیاز یا درست نبودن SMBIOS

بخش اول Boot Args :
    پارامتر های که در بخش Boot Args بکار میروند رو نام میبرم

v- Verbose Mode
    x- Safe Mode
    s- Single User Mode
    no-zp- Zone Postponing (use if hanging)
    cpus=1 Single CPU Core Mode
    f- No Kext Cache Mode (use if hanging)
    dart=0 Disables VT-x or VT-d
    nvda_drv=1 Enable NVIDIA Web Drivers
    nv_disable=1 Disable NVIDIA graphics cards
    kext-dev-mode=1 Kext Dev Mode
    rootless=0 Rootless Mode (Yosemite Only)
    npci=0x2000 If you're stuck at [PCI Configuration Began]
    npci=0x3000 If you're stuck at [PCI Configuration Began]
    maxmem=4096 Set Maximum Memory (MB RAM)
    maxmem=8192 Set Maximum Memory (MB RAM)

مورد استفاده هر کدوم رو توضیح میدم

دقت کنید تمام حروف کوچک نوشته بشوند مگر انها که خودم بگم حروف یزرگ هستند

1 )
    v- این دستور میگه که به جای نماشی ارم اپل در زمان بوت شدن مکینتاش نام دستورات و درایورهای که دارن لود میشن رو بر روی صحفه نمایش نشون بده (این دستور خیلی کاربردی هست برای عیب یابی زمانی که مکینتاش بدون مشکل نصب کردید و درایورها رو فعال کردید میتونید این دستور رو از خط بوت حذف کنید)

2 )
    x- از این دستور برای وارد شدن به مد Safe mode استفاده میشه
    مثل زمانی که نرم افزار یا درایوری نصب کردید و نمیذاره سیستم بوت بشه همانند Safe mode ویندوز هست و از لود شدن نرم افزار ها و درایورهای جلوگیری میکنه

3 )
    s- از این دستور برای وارد شدن به حالت خط فرمان استفاده میشه و بجای اینکه وارد محیط گرافیکی مکینتاش بشید وارد خط فرمان میشید مثل داس هست
    کاربردش هم برای زمانی هست که مشکلی دارید و میخواهید فایل یا درایوری رو پاک کنید یا میخواهید به فولدری دسترسی پیدا کنید ولی در محیط گرافیکی مکینتاش بهتون اجازه نمیده و .... میتونید از این دستور استفاده کنید و وارد خط فرمان بشید با تایپ دستور exit از محیط خط فرمان خارج میشید و سیستم بدون ریستارت کردن به محیط گرافیکی مکینتاش وارد میشه

4 )
    no-zp- از این دستور من خودم استفاده نکردم یعنی نیازمندش نشدم
    کاربردش طبق مستنداش برای زمانی هست که سیستم در زمان بوت یا بعد از بوت شدن هنگ میکنه بی دلیل از این دستور استفاده میشود

5 )
    cpus=x این دستور سمت چپش علامت نهای (-) نداره

کاربردش برای زمانی هست که میخواهید بنا به دلایلی تعداد پردازنده های که مکینتاش بهش دسترسی داره رو محدود کنید اون علامت x هم بجاش باید تعداد هسته ها نوشته بشه و مقدارش بین 1 تا تعداد حداکثر هسته های cpu تون هست
    تو مکینتاش ها قدیمی یادمه گاهی که میخواستم سیستم رو بوت کنم لازم بود تعداد هسته ها رو محدود به 1 کنم cpus=1 با اینکار سیستم بوت میشید حالا نمیدونم تو مکینتاش های جدید هم کاربرد داره یا نه ولی اگر بوت نشد سیستم این دستور(cpus=1) رو در خط فرمان بوت وارد کنید گاهی اوقات کمک میکنه به بوت شدن

6 )
    f- این دستور برای غیر فعال کردن کش درایورها هست
    مکینتاش هم همانند ویندوز بعد از بوت شدن سیستم یک فولدر کش برای درایورها (در مکینتاش kext ها) درست میکنه و هر بار که شما سیستم رو روشن میکنه یک راس میره سراغ فولدر کش درایورها این فولدر هم باعث میشه درایور ها سریعتر لود بشن و درکل سیستم سریعتر بوت بشه (احتمالا تو ویندوز مشابه اش رو دیدید که گاهی سیستم خیلی سریع بوت میشه)

کاربرد این دستور هم برای زمانی هست که شما درایور (kext) ناسازگاری نصب کردید و نمیزاره سیستم بوت بشه حالا شما از طریق خط فرمان در زمان بوت درایور (kext) رو پاک میکنید ولی باز سیستم بوت نمیشه چون اون درایور کش شده حالا این دستور میگه در زمان بوت شدن فولدر کش درایورها رو نادیده بگیر و اینکار اجازه میده سیستم بدون مشکل بوت بشه ولی کمی زمان بوت شدن در زمان استفاده از این دستور طولانی تز میشه 20-30 ثانیه

7 )
    dart=x این دستور پشتش منهی (-) نداره و کاربردش برای غیر فعال کردن قابلیت VT-x or VT-d در Cpu استفاده میشه (vt در cpu های اینتل کاربردش شتابدهنده ماشین مجازی هست)​
    به دلایلی نامعلومی وقتی این قابلیت VT در بایوس فعال باشه در زمان بوت شدن مکینتاش چه در زمان نصب چه بعد از نصب خود به خود ریستارت میکنه و مکینتاش بوت نمیشه و بالا نمیاد پس اگر مکینتاش در زمان بوت ریستارت میکنه حتما از این دستور dart=1 اسنفاده کنید تا VT غیر فعال بشه
    این دستور بجای x دو ورودی داره عدد 0 و 1 پس اگر سیستم ریستارت کرد
    0 یعنی فعال کردن VT
    1 یعنی غیر فعال کردن VT
    البته برای من در زمان نصب ریستارت میکرد و بعد از نصب مکینتاش از بایوس VT رو فعال کردم دوباره ولی از دستور dart=1 هم در خط فرمان بوت استفاده کردم و ماشین های مجازی مثل VirtualBox یا Vmware و Parralels Desktop بخوبی کار میکنند و مشکلی از لحاظ افت سرعت نداشتند

8 )
    nvda_drv=1 این دستور پشتش منهی (-) نداره و کاربردش برای کارتهای گرافیک انویدیا هست این دستور تاکید میکنه که بعد از واردشدن مکینتاش به محیط گرافیکی (چه در زمان نصب مکینتاش چه بعد از نصب روی ها) حتما شتابدهنده های گرافیکی فعال باشه که باعث میشه محیط گرافیکی روان و سریع باشه مثل زمانی که تو ویندوز درایور گرافیکی نصب میکنید
    این دستور یک عدد ورودی میگره که یا 0 هست یا 1 که ما باید عدد 1 رو جلوش وارد کنیم

9 )
    nv_disable=1 این دستور پشتش منهی (-) نداره و کاربردش برای کارتهای گرافیک انویدیا هست این دستور تاکید میکنه حتما تمام درایور ها و شتاب دهنذه های گرافیکی رو غیرفعال کن
    کاربردش هم برای زمانی هست که زمانی که مکینتاش میخواد وارد محیط گرافیکیش بشه تصویر سیاه میشه و مانیتور وارد حالت چشمک زن میره
    با استفاده از این دستور مشکل صحفه مشکی در زمان بوت روی کارتهای گرافیک Nvidia برطرف میشه

بخش دوم Kext :
    بخش سوم SMBIOS :

کم کم کامل میکنم .....
    Last edited by _LOVE_CODER_; 04-01-2021 at 20:03.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    تهران - سه راه افسريه - شهرك كاروان (رضويه)

پيش فرض

تاپیک اپدیت شده

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •