تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 40

نام تاپيک: راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش سوم : نصب مکینتاش روی هارد

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت
    تهران - سه راه افسريه - شهرك كاروان (رضويه)

1 راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش سوم : نصب مکینتاش روی هارد

در سلسله مقالات اموزشی نصب مکینتاش به بخش سوم رسیدیم

در این قسمت و تاپیک شما باید به صحفه گرافیکی رسیده باشید

اگر تصویر گرافیکی براتون نیومد پس برگردید بخش اول یا دوم رو دوباره مطالعه کنید و اگر مشکلتون برطرف نشد طریقه حل مشکل و سوالتون رو در دو تاپیک قبلی مطرح کنید تا پاسخ داده بشه

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

وقتی صحفه گرافیکی اومد ما چنین چیزی رو باید ببینیم

به ترتیب از بالا
    1 - Restore From Time Machine Backup این گزینه برای زمانی هست که شما یک نسخه پشتیبان(بک اپ) قبلا تهیه کردید از سیستمون و به هر دلیلی (مثل درست کارنکردن مکینتاش یا ویروسی شدن و پاک شدن فایلهای مهم یا بوت نشدن مکینتاش و ...) میخواید برگردید به نسخه پشتیبان میتونید از اینجا ریستور کنید

2 - Reinstall MacOS این گزینه برای زمانی هست که شما میخواهید یک نسخه مکینتاش رو نصب کنید باید این گزینه رو انتخاب کنید

3 - Get Help Online این گزینه برای زمانی هست که شما نمیتوانید وارد مکینتاش بشید و با خطا مواجه میشید و با کلیک روی اینگزنه نرم افزار Safari اجرا میشه و میتونید به اینترنت برید و ببینید دلیل بوت نشدن سیستم چیه و راه حلش رو پیدا کنید و سیستمون رو بوت کنید (بکار ما نمیاد بدرد همون سیستم های اپل میخوره که فقط مکینتاش روش نصب هست ما به لینوکس و ویندوز برای اینکار دسترسی داریم و از قبلش رو سیستممون نصب هست)

4 - Disk Utility این گزینه برای پارتیشن بندی هارد هست و برای نصب مکینتاش جدید استفاده ازش ضروری هست

از چهار مورد بالا ما دو مورد رو باهاش کار داریم

Reinstall MacOS و Disk Utility

برای نصب مکینتاش باید اول هارد روی هارد یک پارتیشن رو تبدیل به فرمت HFS یا AFPS کنیم

نکته : مکینتاش فقط روی HFS یا AFPS نصب میشه و روی FAT و NTFS و باقی انواع فرمت ها نصب نمیشه

Disk Utility رو اجرا میکنیم تصویر زیر برامون میتئ

در قسمت سمت چپ تصویر ما لیست هارد ها و پارتیشن ها مون رو میبینیم پارتیشن مد نظر رو روش کلیک میکنیم از روی ایکون های بالا بر روی Erase کلیک میکنیم

سه تا گزینه دارین

Name: tehnojam
    اولی نامی هست که میخواهید بر روی درایوی که قصد فرمتش کردنش رو دارید بگذارید
    من در این مثال اینجا tehnojam انتخاب کردم شما هرچی دوست دارید بزارید

Format: Mac OS Extended (Journaled)
    دومی نوع فرمتی هست که میخوایم باهاش هارد یا پارتیشنمون رو فرمت کنیم شما باید یا MacOS Exetended Journaled رو انتخاب کنید یا AFPS تا بتونید مک رو روش نصب کنید

Schematic: Partition Map
    سومی
    یعنی یک جدولی هست که توش تعداد و نوع پارتیشنهای هاردمون رو مشخص میکنه که سه نوع GUID یا MBR یا APPLE داره

MBR از قدیم بوده و تمام هاردها به شکل پیش فرض MBR هستند تمام سیستم ها قدیمی تا جدید از MBR پشتیانی میکنند

برای هاردهای جدید با حجم بیشتر از 2 ترابایت و تعداد پارتیشن های زیاد حتما باید فرمت کلی هارد GUID

APPLE برای سیستم های اپل استفاده میشه و به کار ما نمیاد

حالا اگر بخواهید از میکنتاش تا ورژن 10.12 (شاملش میشه) رو نصب کنید فرمت کلی هاردتون MBR باشه بدون مشکل نصب میشه

اگر بخواهید مکینتاش 10.13 (High Sierra)یا 10.14 (mojave) یا 10.15 (catalina) رو نصب کنید یا باید شکل کلی هارد رو به GUID تبدیل کنید یا با یک نرم افزار فایل نصب مکینتاش رو Patch کنید که قابلیت نصب روی هارد های که MBR هستند رو داشته باشه

برای نصب BigSur 11.0.1 هم حتما باید شکل فرمت کلی هارد GUID باشه و براش هنوز Patch نیومده

برای اینکه پارتیشن اشتباهی رو فرمت نکنید ابتدا به ویندوز رفته و یک پارتیشن 20 گیگ به بالا برای مکینتاش کنار گذاشتید رو فرمت NTFS یا FAT کنید

1 - حتما یک اسم بهش بدید مثلا اسم پارتیشن رو بزارید 1234567890 حالا وقتی میخواهید در زمان نصب مکینتاش پارتیشن تون رو فرمت کنید براحتی تشخصیش بدید و اشتباه فرمت نکنید

2 - حتما قبلش پارتیش رو در ویندوز یا لینوکس فرمت NTFS یا FAT کنید چون اگر فرمت نکنید ممکنه در سمت چپ پارتیشن رو نشونش نده و نتونید فرمتش کنید

من پیشنهاد میکنم پارتیش رو در ویندوز انتخاب نام گذاری و فرمت کنید و در اینجا فقط پارتیشن نصب رو انتخاب کنید نوع فرمت رو Mac OS Extended (Journaled) بگذارید و فرمت کنید

اگر جای HFS+ دیدید منظورش این هست
    +Format: Mac OS Extended (Journaled) = HFS

بعد از اینکه فرمت کردید پارتیشن رو نرم افزار Disk Utility رو ببندید

حالا به صحفه اول بر میگردیم گزینه Reinstall MacOS رو انخاب کنید

روی Agree کلیک کنید

پارتیشنی که میخواهید روش مکینتاش نصب کنید و قبلش فرمتش کردید رو انتخاب کنید و گزینه Install رو بزنید

وقتی بعد حدود 15 -20 دقیقه خط پر میشه و نصب تموم شد سیستم اتوماتیک ریستارت میشه و حالا میتونید از فلش بوت دوباره بوت کنید در بین گزینه ها یکی دو گزینه جدید اضافه شده که همون مکینتاشمون هست که روی هارد نصب شده

انتخابش کنید تا وارد مکینتاش بشید

اگر تا اینجا رو بدون مشکل امدید شما موفق شدید مرحله سوم رو هم انجام بدید و میریم مرحله 4 که در تاپیک بعدی توضیحش میدم

در اینجا کارمون در این تاپیک تموم میشه

اگر مشکل داشتید در این بخش و نتونستید نصب کنید این نکات رو بخونید

نکته 1 : همونطور که گفتم از مکینتاش 10.13 و بالاتر اپل تاکید داره فرمت کلی هارد GUID که جدیدتر از MBR هست باشه شاید بگید مشکلی نداره

بله اگر شما سیستم نسبتا جدید داشته باشید که بایوسش UEFI ساپورت باشه هیچ مشکلی نداره و خیلی کار خوبی هست که فرمت کلی هارد رو GUID کنید (که مزایای خودش رو داره) تا مکینتاش ورژن 10.13 به بالا براحتی روش نسب بشه

اما اگر سیستمتون قدیمی باشه مثل من اگر هاردی فرمت کلیش GUID باشه و روش بخواهید ویندوز نصب کنید نصب نمیشه یا حتی اگر با ترفندی ویندوز نصب کنید بوت نمیشه و روی صحفه مشکی بوت میمونه پس سیستم های قدیمی که UEFI در بایوسشون پشتیبانی نمیشه نمیتونید دوال بوت مکینتاش و ویندوز روی یک هارد باشند اما اگر UEFI ساپورت باشه بایوستون میتونید دوال بوت روی یک هارد مکینتاش و ویندوز رو داشته باشید

برای حل این مشکل روی سیستم های قدیمی نیاز دارید که دو تا هارد داشته باشید .....

بعدا کامل میشود (خسته شدم)

لیست انواع خطاهای که در زمان نصب ممکنه باهاش مواجه بشید

1 - This copy of the install MacOS xxxxx.app Application is Damage and can't be used install macOS

یکی از خطاهای که زیاد اتفاق میفته این پیغام اسیب دیدن فایل نصب مکینتاش هست که ممکنه در هر نسخه ای چه قدیمی چه جدید که قصد نصبش رو دارید خودش رو نشون بده

در واقع این یک خطای واقعی نیست و بدلایل عجیبی مشکل از تاریخ سیستم هست

شما برای حل این خطا باید تو اینترنت بگردید ببینید در چه تاریخی اون نسخه مکینتاشی که میخواهید نصب کنید منتشر شده (تو گوگل اسم نسخه مکینتاشی که میخواهید نصب کنید رو بنویسید برید به ویکیپدیا و اونجا نوشته اون نسخه در چه تاریخی منتشر شده)

مثلا من میخوام mac os seirra رو نصب کنم تو گوگل زدم mac os seirra حالا از لینک های پیدا شده وارد صحفه [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] میشم در سمت راست نوشته این نسخه مکینتاش در تاریخ
    Initial release September 20, 2016
    منتشر شده
    خوب تاریخ سیستم رو باید 20 سپتامبر 2016 ببرید باید تاریخ سیستم بعد از این تاریخ باشه نه قبلش
    تا حدود یکسال هم ببرید جلو مشکلی نیست
    مثلا تاریخ سیستم رو 20 سپتامبر 2017 وارد کنید باز هم نصب میکنه و خطا بر طرف میشه ولی معمولا یکی دو ماه بیشتر نیاز نیست تاریخ رو جلو بردید از تاریخ انتشار اون نسخه

برای جلو تغییر تاریخ هم میتونید سیستم رو ریستارت کنید و وارد بایوس بشید و از اونجا تغییر بدید

یا اینکه

از همون صحفه نصب مکینتاش منوی بالا نوشته Utility روش کلیک کنید 3-4 تا گزینه داره یکیش نوشته Terminal روش کلیک کنید خط فرمان باز میشه

در خط فرمان با دستور data میتوانید تاریخ رو تغیر بدید
    الگوی این دستور هم به این صورت هست

date aabbccddee

دو حرف اول سمت راست که در اینجا ee هست سال میلادی هست یعنی 2017 میشه 17 فقط

باقی هم روز ماه ساعت دقیقه هستند که برامون مهم نیستندو میتونید بجاش بنویسید 11 یا 10 و فقط عدد سال مهم هست

الان Seirra سال 2016 منتشر شده
    من میزنم 2018

date 0101010117

وقتی وارد کردید دستور رو تاریخ سیستم میره به سال 2018 در این مثل و دیگه حالا از منوی بالا از Teminal خارج بشید و به صحفه نصب بر میگردید حالا روی Reinstall MacOS کلیک کنید

دیگه پیغام خطای This copy of the install MacOS xxxxx.app Application is Damage and can't be used install macOS رو نمیده و حالا میتونید بدون مشکل نصب کنید
    Last edited by _LOVE_CODER_; 21-12-2020 at 21:38.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت

پيش فرض

از مدیر بخش درخواست دارم نام تاپیک رو به
    راهنمای نصب مکینتاش روی PC های خانگی : بخش سوم : نصب مکینتاش روی هارد

تغییر بدن

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Apr 2006

پيش فرض

سلام
    بلاخره رفت تو محیط نصب

ولی موقع فرمت این خطا رو میده
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    یک داریو 50 گیگی درست کردم تو ویندوز فرمتش کردم
    بعد به این مرحله میرسه فرمت ارور میده. و فقط گزینه ریستور کار میکنه که انگار فلش رو کپی میکنه تو این درایو
    لطفا راهنمایی. ممنون
    Last edited by rar; 08-01-2021 at 06:08.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت

پيش فرض

سلام
    بلاخره رفت تو محیط نصب

ولی موقع فرمت این خطا رو میده
    یک داریو 50 گیگی درست کردم تو ویندوز فرمتش کردم
    بعد به این مرحله میرسه فرمت ارور میده. و فقط گزینه ریستور کار میکنه که انگار فلش رو کپی میکنه تو این درایو
    لطفا راهنمایی. ممنون
    درود بر شما

شما برای راحتی کارتون برید به ویندوز با نرم افزار Paragon Hard Disk Manager Preminum اون پارتینشی که ساختید رو به فرمت Apple HFS فرمتش کنید
    با اینکار دیگه نیازی نیست برای فرمت هارد وارد Disk Utilty بشید

راستی یک نکته مهم حتما بعد فرمت و ریستارت سیستم وارد بایوس مادربورد بشید و رابط هاردتون رو از SATA به AHCI تبدیل کنید که هم جدیدتر هست هم مک های جدید همه با AHCI بوت میشن

5. این کاربر از _LOVE_CODER_ بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

rar

تاريخ عضويت
    Apr 2006

پيش فرض

درود بر شما

شما برای راحتی کارتون برید به ویندوز با نرم افزار Paragon Hard Disk Manager Preminum اون پارتینشی که ساختید رو به فرمت Apple HFS فرمتش کنید
    با اینکار دیگه نیازی نیست برای فرمت هارد وارد Disk Utilty بشید

راستی یک نکته مهم حتما بعد فرمت و ریستارت سیستم وارد بایوس مادربورد بشید و رابط هاردتون رو از SATA به AHCI تبدیل کنید که هم جدیدتر هست هم مک های جدید همه با AHCI بوت میشن
    سلام مجدد
    با اون برنامه اوکی شد
    دیشب موس و کیبورد راحت کار میکرد تو محیط نصب. الان کار نمیکنه و فقط روی درگاه usb3 کار میکنه!

الان تو این مرحله گیر کردم. ایپی نمیگیره یا اصلا کارت شبکه رو شناسایی نکرده انگار
    چه دستی بدن چه اتوماتیک بازم جلوتر نمیره
    ممنون

تاريخ عضويت
    Apr 2006

پيش فرض

اقا نصب شد تموم شد
    ولی شبکه هنوز کار نمیکنه
    2 تا کارت لن دارم یکی انبرده یکی pci
    هیچکدوم رو نمیشناسه
    اینم از تصویر نصبش

یه سوال دیگه
    الان که نصب شده
    ولی موقع ریستارت f8 رو بدون فلش که میزنم. میزنه بوت از روی ویندوز باشه یا مک
    من هر کدومو بزنم بازم میره تو ویندوز
    مگر فلش وصل باشه تا بره تو بوت فلش بعد از اونجا بشه بره تو مک
    ( که بازم باید دستوراته بوت رو تایپ کنم)
    این طبیعیه یا من اشتباه رفتم جایی رو؟
    Last edited by rar; 08-01-2021 at 15:57.

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت

پيش فرض

اقا نصب شد تموم شد
    ولی شبکه هنوز کار نمیکنه
    2 تا کارت لن دارم یکی انبرده یکی pci
    هیچکدوم رو نمیشناسه
    اینم از تصویر نصبش

یه سوال دیگه
    الان که نصب شده
    ولی موقع ریستارت f8 رو بدون فلش که میزنم. میزنه بوت از روی ویندوز باشه یا مک
    من هر کدومو بزنم بازم میره تو ویندوز
    مگر فلش وصل باشه تا بره تو بوت فلش بعد از اونجا بشه بره تو مک
    ( که بازم باید دستوراته بوت رو تایپ کنم)
    این طبیعیه یا من اشتباه رفتم جایی رو؟
    به سلامتی
    پس حالا که شما نصب کردید به تاپیک پنجم که مربوط به مشکلات بعد از نصب برید و باقی سوالاتتون رو انجا بپرسید

دنباله سوالتون رو در اون تاپیک پاسخ دادم

داره خودمونی میشه tux-world's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006

پيش فرض

سلام وقت بخیر. من دفعه پیش تونستم راحت هکینتاش رو نصب کنم ولی الان هر کاری میکنم نمیشه

یه خطایی میگیرم که عکس گرفتم. قبلا این مساله با تغییر تاریخ درست میشد ولی الان هر تاریخی مثل ۲۰۱۹-۲۰۱۴ هم تست کردم و یا ۲۰۱۷ این خطا فرقی نکرد

این عکس رو گرفتم که توش خطا رو نوشته. ممنون میشم راهنمایی کنید

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Dec 2005
    محل سكونت

پيش فرض

چند خط بیشتر توضیح بدید

چه نسخه مکینتاشی رو قبلا نصب کرده بودید

از کدوم روش برای نصب دارید استفاده میکنید

از کدوم بوت لودر استفاده میکنید

چه پارمترهای برای Boot Args استفاده کردید

چه SMBIOS رو انتخاب کردید

از UEFI بوت میکنید یا از Legacy

داره خودمونی میشه tux-world's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2006

پيش فرض

ممنون از پاسختون.

لپتاپم HP EliteBook 8570w هستش.

دفعه پیش که به راحتی نصب کردم اول هکینتاش کاتالینا رو از سایت دانلودلی ایرانی دانلود کردم اون رو تو لینوکس ابتدا از dmg به iso تبدیل کردم با دستور dd تو لینوکس اون رو ریختم روی فلش . بعد بوت کردم سیستم رو بدون ویرچواللیزیشن cpu و مد UEFI که تو تنظیمات cpu بایوس بود تو حالت legacy گزینه سوم رو انتخاب کردم الان اسمش یادم نیست

وقتی بالا اومد تاریخ رو برگردوندم فکر میکنم به سال ۲۰۱۹ ولی درست خاطرم نیست این تاریخه. و نصب کردم و به هیچ چیز دیگه ای از قبیل SMBIOS و اینا اصلا دست نزدم. در واقع تنها تنظیمات بایوس سیستم رو تغییر دادم و تاریخ سیستم رو داخل مکینتاش که سیستم رو بوت کرده بودم.

الان همه این کارها رو دارم انجام میدم ولی تاریخی که باید سیستم ست بشه رو یادم نمیاد و یکی دو تا مورد تو یوتیوب پیدا کردم ولی جواب نداد. حتی کاتالینا رو دوباره دانلود کردم ولی بازم نشد

تاریخ هایی که پیدا کردم و ست کردم ولی نشد یکیش 0924000019 بود و یکی دیگه ش 0105152017
    Last edited by tux-world; 12-07-2021 at 14:18.

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •