[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
رییس سازمان بهزیستی کشور:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

وحید قبادی دانا گفت: از میان هر ۳۵۰۰ ‌‎ ‎تا ۴ هزار نفر یک نفر دچار نابینایی ارثی است که بیشترین تعداد را در آذربایجان غربی و خراسان جنوبی شاهد هستیم.
به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ وحید قبادی دانا، رییس سازمان بهزیستی کشور در جلسه هم اندیشی پیرامون مسائل افراد دارای معلولیت بینایی به مناسبت روز جهانی عصای سفید گفت: این روز سمبل هویت اجتماعی نابینایان است و طبق قانون حمایت از افراد دارای معلولیت باید حق دسترسی به امکانات آموزشی، بهداشتی، سلامت، تردد ایمن و حق مشارکت فعال در عرصه جامعه را داشته باشند.او افزود: امیدواریم در این روز جهانی بتوانیم در جهت احقاق این حقوق این بخش از جامعه گام برداریم.
203 هزار فرد دارای معلولیت بینایی تحت پوشش بهزیستی هستند
قبادی دانا تصریح کرد: در دنیا ۲۸۰ میلیون نفر دارای آسیب بینایی هستند و یک پنجم این تعداد نابینا هستند. بهزیستی کشور به ۲۰۳ هزار نفر از افراد دارای معلولیت بینایی در کشورمان خدمت رسانی می کند که ۱۳ درصد کل معلولان تحت پوشش بهزیستی را تشکیل می دهد.


او افزود: ۱۳۰ هزار نفر این تعداد را آقایان و ۷۳ هزار نفر را خانم‌ها تشکیل می دهند. همچنین ۸۷ هزار نفر این تعداد را کسانی تشکل می دهند که معلولیت آنها شدید و خیلی شدید است.رییس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: در کشور بیش از ۷۰ انجمن فعال در امر نابینایان داریم و قریب به اتفاقشان را نابینایان اداره می کنند.
سال گذشته بیش از 3 میلیون کودک غربالگری بینایی شدند
او در ادامه با اشاره به اینکه یکی از محورهای فعالیت بهزیستی پیشگیری بوده است، گفت: غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم را فعالانه ادامه می دهیم و سال به سال گسترش پیدا کرده است و عموماً در مهدهای کودک این کار انجام می شود. رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: در سال ۹۸‌‬ بیش‬ از‬ سه میلیون و ۳۰۰ هزار کودک غربالگری شدند و ۱۹۰‌‎ ‎هزار نفر ارجاع شدند به متخصصی چشم که از آن میان ‌۶۵‌‎ ‎هزار نفر عیوب انکساری داشتند ‬و ‌۱۹‌‎ ‎هزار نفر دارای تنبلی چشم بودند.
300 ژن در مشکل بینایی دخیل هستند/بیشترین تعداد در خراسان جنوبی و آذربایجان غربی هستند
قبادی دانا گفت: یکی از مسائلی که باعث مشکلات مادرزادی بینایی می شود ژنتیکی است و بیش از ‌۳۰۰‌‎ ‎ ژن شناخته شده‬ است که در مشکل بینایی دخیل هستند.او افزود: در واقع از میان هر ۳۵۰۰ ‌‎ ‎تا ۴ هزار نفر یک نفر دچار نابینایی ارثی است.‬ توزیع این نابینایی مادرزادی در کشور متفاوت است و در آذربایجان غربی و خراسان جنوبی بیشترین مورد را شاهد هستیم. رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد: مشاوره‌های قبل از ازدواج و مشاوره‌های ژنتیک رایگان می تواند برای جلوگیری از این مسئله موفقیت آمیز باشد وامیدواریم امسال پایش برای خانواده‌هایی که دارای یک یا دو نفر معلول هستند در زمینه نابینایی انجام شود.
125 هزار خانواده دارای نابینا مستمری بگیر هستند
او در ادامه گفت: در حال حاضر ۱۲۵ هزار خانوار دارای نابینایی مستمری بگیر سازمان هستند و علیرغم اینکه از تیرماه ۹۷ کسانی که ۱۵ سال در نوبت بودند همگی از پشت نوبت درآمدند اما از همان زمان تا امروز ۳۹ هزار خانوار هستند که فرد دارای نابینایی و کم بینایی شدید دارند و در نوبت هستند.قبادی دانا بیان کرد: از زمانی که بودجه برای قانون حمایت از دارای معلولیت اختصاص پیدا کرد اوضاع بهتر شد اما در این سال ۷۷۶ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد در حالیکه به ‌۲۰‌‎ ‎ هزار میلیارد تومان پول نیاز بود.
بیش از 800 معلول نابینایی فوق لیسانس و دکتری دارند
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در بین گروه های مختلف دارای معلولیت هر گروه به صفتی بیشتر شهرت دارند. افراد دارای معلولیت نابینایی به فرهیخته بودن و دارای دانش بیشتر و با سواد بودن شهره هستند به طوری که ‌بیش از ۳ هزار نفر‬ از ‎دانشجویان تحت پوشش سازمان که کمک هزینه می‌گیرند دارای مشکل نابینایی هستند.قبادی دانا اظهار کرد: بیش از ۸۰۰ نفر از معلولیت نابینایی فوق لیسانس و دکترا و ‌۴۷۰۰‌‎ ‎ دارای مدرک لیسانس‬ هستند.