تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: آموزش زمانبندی خاموش/روش شدن خودکار Wifi در روتر های میکروتیک Wifi scheduler mikrotik

اگه نباشه جاش خالی می مونه Nima-ZF's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2018

پيش فرض آموزش زمانبندی خاموش/روش شدن خودکار Wifi در روتر های میکروتیک Wifi scheduler mikrotik

آموزش زمانبندی خاموش/روش شدن خودکار Wifi در روتر های میکروتیک Wifi scheduler mikrotik

با درود دوستان همونطور که در این تاپیک وضعیت اینترنت منزل رو شرح دادم
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

جهت دانلود شبانه از همراه اول یا بسته شبانت 1 شب تا 11 صبح استفاده میکنم که در منطقه ما سرعت و پینگ بسیار عالی داره،درکنار اون Adsl هم هست .اغلب اوقات با توجه به تعطیلات خانواده به اینترنت همراه اول متصل میشن و برای نماوا ، تلگرام و....استفاده میکنن.

ولی گاهی ممکنه یه بسته کم حجم روزانه هم داشته باشم یا سیم کارت مودم رو عوض کنم و در طول روز اشتباهی خانواده به جای adsl به مودم i60 متصل بشن و با توجه به سرعت بالای مودم سریع اینترنت محدود رو مصرف کنن.
    چند باری این اتفاق دردناک واسم افتاده

در دنیای میکروتیک که خودم بسیار ازش متنفرم چون آماتورم و زیاد اطلاعی ازش ندارم انگار هرچیزی ممکنه

کمی سرچ زدم و فقط مقاله ی این آموزش رو در سایت های خارجی دیدم

هدف از این تاپیک؟
    مشخص کردن زمانبندی خاص برای روشن شدن/خاموش شدن wifi در Mikrotik

کاربرد ها
    جلوگیری از مصرف بسته های حجمی
    تنظیم ساعات خواب اعضای خانواده خصوصاً کودکان

نیازمندی ها
    روتر میکروتیک دارای wifi
    سیستم عامل Routeros
    winbox

2. 6 کاربر از Nima-ZF بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2018

پيش فرض آموزش

آموزش
    از طریق winbox به روتر وصل شده تنظیمات اولیه رو دلخواه خودتون انجام بدید
    سپس از مسیر System>clock تاریخ و ساعت رو دقیق تنظیم کنید

از بخش interface ها مطمعن بشید اسم کارت wifi همون wlan1 هست یا هرچی دوست داشتید فقط اسم دقیقش رو باید بدونید

قدم بعدی ساخت اسکریپت هست که به صورت خودکار اینترفیس wifi مارو غیرفعال کنه
    به بخش System -> Scripts وارد بشید
    بر روی add کلیک کنید و اسکریپتی با اسم EnableWLAN ایجاد کنید
    سپس در بخش Source دستور زیر رو وارد کنید
    interface wireless enable wlan1
    سپس اسکریپت رو ذخیره کنید
    دوباره اسکریپتی رو با اسم DisableWLAN بسازید
    سپس در بخش Source دستور زیر رو وارد کنید
    interface wireless disable wlan1

بعد از ذخیره اسکریپت ها با کلیک برو روی run scripts میتونید تک تک اونهارو تست کنید که آیا به درستی کار میکنند یا خیر؟

دوستان به جای wlan1 در دستور ها میتونید اسم اینترفیس دیگه ای رو بنویسد مثل ether1 که اینترنت از اون پورت به دستگاه می رسه و اینجوری حداقل وایفای وصل میمونه ولی من میخوام فقط وایفای قطع یا وصل بشود .

بعد از ایجاد اسکریپت ها باید زمانبندی اجراشون رو به سیستم بگیم

برای اینکار به بخش System -> Scheduler window برید
    بر روی add کلیک کنید و نام رو EnableWLAN بزارید
    و در بخش On Event دستور EnableWLAN رو وارد کنید
    خب این بخش دلخواهی هست یعنی من میخوام ساعت 1 و ده دقیقه وایفای روشن بشه و همون روز 10 و 50 دقیقه صبح وایفای خاموش بشه اگر مقادیر دیگه ای مد نظرتونه مثل 2 تا 8 صبح برای بسته های شبانه ایرانسل وارد کنید
    در بخش start date تاریخ همون روز یا قبلش رو وارد کنید
    در بخش start time که اینجا برای فعال سازی wifi 1و10 دقیقه بامداد رو انتخاب کردیم وارد میکنیم
    در بخش interval هم مقدار رو 1d 00:00:00 وارد کنید
    سپس زمانبندی رو ذخیره کنید
    دوباره زمانبندی جدیدی با اسم DisableWLAN بسازید
    و در بخش On Event دستور DisableWLAN رو وارد کنید
    در بخش start date تاریخ همون روز یا قبلش رو وارد کنید
    در بخش start time که در این اسکریپت زمان خاموش شدن wifi هست من ساعت 10و50 دقیقه رو انتخاب کردم و سپس ذخیره کنید

یکبار روتر رو ریبوت کنید و موفق باشید

کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    Last edited by Nima-ZF; 03-04-2020 at 09:14.

4. 6 کاربر از Nima-ZF بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

سلام
    راهی نیست برای اینکه مودم تو شب سر یه ساعتی ریست بشه تا بسته شبانه به صورت خودکار فعال بشه ؟
    چون من میزارم رایتل فقط پیام میده بسته نداری تا مودم ریست نشه کار نمیکنه ؟

6. این کاربر از ahmadreza12 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2018

پيش فرض

سلام
    راهی نیست برای اینکه مودم تو شب سر یه ساعتی ریست بشه تا بسته شبانه به صورت خودکار فعال بشه ؟
    چون من میزارم رایتل فقط پیام میده بسته نداری تا مودم ریست نشه کار نمیکنه ؟
    درود بستگی به مودم داره
    اگر مثلا b612 باشه با فریموری که adb داشته باشه نوشتن یه اسکریپت برای ویندوز که از طریق ویندوز اجراش کنه خیلی راحت
    فقط بدیش اینکه سیستم باید روشن باشه تا اجرا بشه

8. 2 کاربر از Nima-ZF بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز shaahani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

ارتباط تلنت یک مقدار مشکل داره، چون interactive هست و باید دائم کاربر با دستگاه در تعامل مستقیم باشه و پرسش و پاسخ بشه.
    اما اگه مودم شما SSH رو ساپورت کنه، راحت میشه اسکریپت خوبی براش نوشت و بعد مثلا به میکروتیک داد تا سر یک زمان خاص مودم یا مودم های شما رو ریست کنه.
    حالا برای اینکه جالبترش کنم شما میتونید از میکروتیک WOL ارسال کنید، میتونید هر روز راس یک ساعت خاصی کامپیوتر خودتون رو روشن کنید، بعد توی ویندوز یک برنامه زمان بندی اجرای حرکات موس و کیبورد داشته باشید (این برنامه ها کارهای روی موس و کیبورد شما رو ضبط میکنن و بعد میتونن در زمان مشخص اونها رو تکرار کنن) میکروتیک میتونه کامپیوتر شما رو روشن کنه و کامپیوتر شما بطور خودکار موس و کیبوردش حرکت کنه و کارهایی که برای ریست کردن هر مودمی نیاز هست رو انجام بده و بعدشم خودش رو خاموش کنه مثلا بعد از پانزده دقیقه (این زمان رو میتونید بدین که اگه در یک روز کامپیوترتون روشن بود و داشتین باهاش کار میکردین و رویه اجرا شد، برای غیر فعال کردن رویه ریست کردن مودم و خاموش شدن کامپیوتر هول نکنید و عجله ای نباشه)
    اینجوری دیگه اگه مودمتون ارتباط SSH هم نداشته باشه بازم ریست میشه حتما هر روز توی اون زمان

====
    یعنی عاشق کاربرد های این تاپیک شدم
    البته میشه یک کار دیگه هم کرد، توی اون ساعت ها بجای اینکه اسکریپت زمان بندی، وای فای رو خاموش و روشن کنه، یک Rule در فایروال تعریف شده باشه که ارتباط دستگاه های خانواده رو، (چه با آی پی و چه با مک آدرس) قطع کنه،
    اینجوری چندتا از دستگاه های خاص وقتی اون قانون فعال باشه، دیگه نمیتونن از وای فای استفاده کنن.
    یا مثلا توی خود پنجره وای فای، بخش Access List یک سری Access Rule اضافه کرده باشد که مک آدرس دستگاه هایی باشن که باید ارتباطشون قطع بشه و اونها رو روی Deny گذاشته باشید، به اینصورت هر زمان این رول ها روشن باشد، اون دستگاه ها ارتباطشون قطع میشه.
    در اولین ستون این قوانین یک علامت # وجود داره که شماره قانون رو نوشته، شما میتونید این رول ها رو با توجه به شماره اونها، یا حتی کامنتی که در انتها اونها نوشتین، در ساعت خاصی روشن یا خاموش کنید با همین اسکجول و اسکریپت ها.

یا برعکس این موضوع، در دو سه رول اول ، دستگاه هایی که مایل نیستید در طول شبانه روز ارتباطشون قطع بشن رو اضافه کنید و در رول انتهایی بدون این که مک آدرسی را وارد کنید، یک قانون همگانی برای Deny شدن تمام دستگاه ها بگذارید، این رول آخر هر زمان فعال بشه، تمام دستگاه ها ارتباطشون قطع میشه، اما چون قوانین یک به یک و با توجه به شماره اونها چک میشه، قوانین بالاتر که شماره کمتری دارن، اول اجرا میشن و دستگاه های مجاز در تمام ساعت طول روز هم ارتباطشون قطع نمیشه
    Last edited by shaahani; 28-06-2020 at 23:14.

10. 2 کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2018

پيش فرض

ارتباط تلنت یک مقدار مشکل داره، چون interactive هست و باید دائم کاربر با دستگاه در تعامل مستقیم باشه و پرسش و پاسخ بشه.
    اما اگه مودم شما SSH رو ساپورت کنه، راحت میشه اسکریپت خوبی براش نوشت و بعد مثلا به میکروتیک داد تا سر یک زمان خاص مودم یا مودم های شما رو ریست کنه.
    حالا برای اینکه جالبترش کنم شما میتونید از میکروتیک WOL ارسال کنید، میتونید هر روز راس یک ساعت خاصی کامپیوتر خودتون رو روشن کنید، بعد توی ویندوز یک برنامه زمان بندی اجرای حرکات موس و کیبورد داشته باشید (این برنامه ها کارهای روی موس و کیبورد شما رو ضبط میکنن و بعد میتونن در زمان مشخص اونها رو تکرار کنن) میکروتیک میتونه کامپیوتر شما رو روشن کنه و کامپیوتر شما بطور خودکار موس و کیبوردش حرکت کنه و کارهایی که برای ریست کردن هر مودمی نیاز هست رو انجام بده و بعدشم خودش رو خاموش کنه مثلا بعد از پانزده دقیقه (این زمان رو میتونید بدین که اگه در یک روز کامپیوترتون روشن بود و داشتین باهاش کار میکردین و رویه اجرا شد، برای غیر فعال کردن رویه ریست کردن مودم و خاموش شدن کامپیوتر هول نکنید و عجله ای نباشه)
    اینجوری دیگه اگه مودمتون ارتباط SSH هم نداشته باشه بازم ریست میشه حتما هر روز توی اون زمان

====
    یعنی عاشق کاربرد های این تاپیک شدم
    البته میشه یک کار دیگه هم کرد، توی اون ساعت ها بجای اینکه اسکریپت زمان بندی، وای فای رو خاموش و روشن کنه، یک Rule در فایروال تعریف شده باشه که ارتباط دستگاه های خانواده رو، (چه با آی پی و چه با مک آدرس) قطع کنه،
    اینجوری چندتا از دستگاه های خاص وقتی اون قانون فعال باشه، دیگه نمیتونن از وای فای استفاده کنن.
    یا مثلا توی خود پنجره وای فای، بخش Access List یک سری Access Rule اضافه کرده باشد که مک آدرس دستگاه هایی باشن که باید ارتباطشون قطع بشه و اونها رو روی Deny گذاشته باشید، به اینصورت هر زمان این رول ها روشن باشد، اون دستگاه ها ارتباطشون قطع میشه.
    در اولین ستون این قوانین یک علامت # وجود داره که شماره قانون رو نوشته، شما میتونید این رول ها رو با توجه به شماره اونها، یا حتی کامنتی که در انتها اونها نوشتین، در ساعت خاصی روشن یا خاموش کنید با همین اسکجول و اسکریپت ها.

یا برعکس این موضوع، در دو سه رول اول ، دستگاه هایی که مایل نیستید در طول شبانه روز ارتباطشون قطع بشن رو اضافه کنید و در رول انتهایی بدون این که مک آدرسی را وارد کنید، یک قانون همگانی برای Deny شدن تمام دستگاه ها بگذارید، این رول آخر هر زمان فعال بشه، تمام دستگاه ها ارتباطشون قطع میشه، اما چون قوانین یک به یک و با توجه به شماره اونها چک میشه، قوانین بالاتر که شماره کمتری دارن، اول اجرا میشن و دستگاه های مجاز در تمام ساعت طول روز هم ارتباطشون قطع نمیشه
    درود و تشکر بابت توضیحاتتون استاد
    مثل اینکه شما متخصصتر هستید در این مسائل و میکروتیک
    من تازه شروع کردم به جست و جو در دنیای میکروتیک و فراگیری
    من اصلا از این اسکریپت استفاده دیگه ای کردم یه کلیپ توی کانال مودم لند صابر جان گذاشتم
    اگر نگاهش کرده باشین اونجا حتما دیدین که برای غیرفعال کردن و فعال کردن پورت های اینترنت ورودی به هپ لایت از این اسکریپت استفاده کردم
    ولی چون خواستم اصل مقاله حفظ بشه اینجور ترجمش کردم
    وگرنه من خودم یه وایفای مهمان راه انداختم با محدودیت حجمی و سرعت 50 کلیو آپلود و 50 کلیو بایت دانلود

خب استاد الان من یه مودم دارم i60 تلنت داره
    یکی دیگه هم e1 هست که open wrt و ssh داره
    میخواین توضیح بدید چطور اسکریپت رو توی میکروتیک بنویسیم که در ساعت مشخص ران کنه!
    اینکه چطور ران کنه رو بلدم اینکه چی بنویسم رو بلد نیستم

12. 2 کاربر از Nima-ZF بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز shaahani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

خب استاد الان من یه مودم دارم i60 تلنت داره
    یکی دیگه هم e1 هست که open wrt و ssh داره
    میخواین توضیح بدید چطور اسکریپت رو توی میکروتیک بنویسیم که در ساعت مشخص ران کنه!
    اینکه چطور ران کنه رو بلدم اینکه چی بنویسم رو بلد نیستم
    خب i60 رو که بهتون گفتم دیگه چون ارتباط SSH نمیگیره، نمیتونید مستقیم توی میکروتیک اسکرپیتی بنویسید که بعد از اجرا بلافاصله مودمتون ریست بشه.
    اگه یک کامپیوتر دم دست هست و به میکروتیک متصله همون روشی که گفتم میتونه جواب بده و یک کامپیوتر توسط میکروتیک روشن بشه و بعد از اون کامپیوتر این کار رو انجام بده.
    تازه همه روش ها که صرفا نرم افزاری نیست، مثلا میتونید یک تایمر برق دیجیتال تهیه کنید و بعد از تنظیم کردن ساعتش، هر روز مرتبه در ساعت های خاصی برق رو قطع کنه و یک دقیقه بعد وصلش کنه، بعد آداپتور مودم رو به تایمر بزنید. (جالب اینه که آنچنان قیمت زیادی هم ندارن این تایمرهای چینی و بسیار دقیق هستن)

اما در مورد دستگاهی که SSH داره، شما ابتدا باید نرم افزار SecureCRT رو برای ویندوز دانلود کنید و بعد باهاش یک کلید خصوصی و عمومی رندم بسازید.
    کلید عمومی رو باید وارد مودم کنید و کلید خصوصی رو باید وارد روتر کنید، اینجوری میتونید دستورات داخل محیط کامند لاین مودم را از داخل روتر اجرا کنید.
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    بعد از اجرا شدن چنین اسکریپتی ، احراز هویت توسط اون کلید های عمومی و خصوصی که قبلا وارد دستگاه ها دادیم، انجام میشه و بعد دستور وارد شده در دستگاه مقابل اجرا میشه.

لینک زیر در موردش توضیح داده
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا کافی هست که اسکریپت مورد نظرمون رو داخل یک اسکجول بذاریم که سر زمان بندی خاص؛ خود به خود اجرا بشه و دستورات توی دستگاه های دیگه اجرا بشه.

به عنوان مثال من اومدم توی یکی از دستگاه های میکروتیک خودم کلید خصوصی اضافه کردم (حکم همون دادن پسورد برای باز کردن قفل دستگاه ها) بعد توی همه دستگاه های دیگه کلید عمومی مربوط به همون کلید خصوصی رو دادم، که دستگاه های دیگه با اون کلید عمومی، پسورد رو درخواست میکنن درواقع.

حالا در بازه های زمانی مشخص، اسکریپت من توسط یک اسکجول زمان بندی شده اجرا میشه، این اسکریپت به دستگاه های مختلف ارتباط SSH میزنه، البته بجای اینکه فقط یک دستور کوتاه توی اون دستگاه ها اجرا بشه، توی دستگاه های مقصد میاد یک اسکریپت دیگه را اجرا میکنه و کار اون اسکریپت توی تمام دستگاه ها این هست که از تنظیمات خودشون نسخه پشتیبان بگیرن و بعد فایل پشتیبان رو برای من به یک جایی بفرست، این ممکنه دیسک یک کامپیوتر روی شبکه باشه، یا ایمیل من.

جالبه بدونید که نیازی نیست این اسکریپت که خودش به تمام دستگاه های دیگه ارتباط SSH میزنه و یکسری دستور توی اونها اجرا میکنه؛ حتما توی خود روتر اجرا بشه یا توسط اسکجولر،
    این اسکریپت کلی رو من از روی گوشی موبایل، ویندوز و یا جاهای دیگه هم میتونم اجرا کنم
    مثلا روی نرم افزار مانیتورینگ Dude این اسکریپت رو به راست کلیک موس اضافه کردم.

14. 4 کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2018

پيش فرض

درود و تشکر حتما مطالعه میکنم دقیق وبه زودی تستش میکنم
    بله دقیقا عصر امروز بود در کانال صابر جان مطرح کردم به جای اسکریپت و مودم هایی که قابلیت اسکریپت خاصی ندارن میتونند از پریز برق هوشمند یا رله های زمانبندی دار استفاده کنند

16. این کاربر از Nima-ZF بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •