تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 10 از 29 اولاول ... 6789101112131420 ... آخرآخر
نمايش نتايج 91 به 100 از 289

نام تاپيک: تاريخچه نمادها و نشانه ها ( خيلي جالبه )

حـــــرفـه ای magmagf's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض مدال فیزیولوژی و پزشکی نوبل

مدال فیزیولوژی و پزشکی
    نماد بر روی مدال نشان دهنده نبوغ و دانش طلبی و حس کمک رسانی یک پزشک است . تصویر یک پزشک را نشان می دهد که کتابی باز بر روی دامان او قرار دارد و در عین حال در حال جمع کردن اب از شکاف یک تخته سنگ برای دخترک بیمار است .
    نوشته روی مدال عبارت است از :
    Inventas vitam juvat excoluisse per artes
    که معنا می شود : And they who bettered life on earth by new found mastery یا inventions enhance life which is beautified through art
    این جملات از Vergilius Aeneid, the 6th song, vers 663 گرفته شده است .
    نام شاعر و عبارت REG. UNIVERSITAS MED. CHIR. CAROL برای دانشگاه Karolinska بر روی مدال حک شده است .
    طراح این مدال Erik Lindberg می باشد

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض مدال فیزیک و شیمی

مدال فیزیک و شیمی
    این مدال نشان دهنده طبیعت است . تصویری از الهه حاصلخیزی ایزس را مشاهده می کنیم که از ابرها بیرون امده است و یک ظرف شیپور مانند در دست دارد و نقاب چهره سرد و سختی کشیده او توسط نبوغ یک دانشمند به کنار زده شده است .
    که معنا می شود : And they who bettered life on earth by new found mastery یا inventions enhance life which is beautified through art
    نام شاعر و عبارت REG. ACAD. SCIENT. SUEC برای دانشگاه Royal Swedish Academy of Sciences نیز در این سوی مدال حک شده است .
    این مدال توسط Erik Lindberg طراحی شده است .
    Last edited by magmagf; 23-12-2006 at 18:57.

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض مدال ادبیات نوبل

مدال ادبیات
    این مدال نشان دهنده مرد جوانی است که در زیر درخت برگ بو نشسته است و محسور الهه شعر و موسیقی شده و در حال نوشتن شعرها و سخنان اوست .
    نام شاعر و عبارت ACAD. SUEC برای دانشگاه Swedish Academy نیز بر روی مدال حکاکی شده است .
    این مدال نیز توسط Erik Lindberg. طراحی گشته است .

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض مدال صلح نوبل

مدال صلح
    پرتره آلفرد نوبل بر روی این مدال با 3 مدال دیگر متفاوت است . اما نوشته ان مانند 3 مدال دیگر است .
    در سمت دیگر مدال 3 مرد را می بینیم که دوستانه یکدیگر را در آغوش گرفته اند .
    در کنار ان نوشته شده است Pro pace et fraternitate gentium به معنای : برای صلح و برادری انسانها
    نام شاعر و عبارت Prix Nobel de la Paix برای سال مربوطه بر روی مدال حکاکی شده است .
    این مدال توسط Gustav Vigeland طراحی گشته است .

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض لوگوی پی سی

لوگوی پی سی

خوب اینم در ارتباط با مفهوم و ویژگیهای لوگوی جدید پی سی که آقا مهران لطف کردن و توضیح دادن
    شمای کلی لوگو تصویر یک دایره به عنوان سمبلی از کره زمین ( world ) را نشان می دهد که یک خط اریب شبیه به یک قمر در اطراف این کره وجود دارد ( الهام گرفته شده از ارم IE )
    این دایره و قمر در نظر اول یادآور حرف P همان حرف اول سایت هستند و هم چنین حالت یک Q وارونه را نیز دارد که یاداور Quality هدف اصلی سایت می باشد .
    اما اگر با دقت بیشتری به لوگو نگاه کنیم تمام حروف P30WORLD به استثنای 30 که در خارج از لوگو قرار می گیرد در همان دایره و قمر نشان داده شده است .
    و خوب چون داریم از ویژگیهای لوگو حرف می زنیم به نظر شخصی خودم یک مورد قوتش اینه که این قمر و دایره که در حقیقت همان حروف P30WORLD هستند به نحوی نوشته شدند که حالت نستعلیق حروف فارسی را را هم در ذهن تداعی می کنن و خیلی بیگانه به نظر نمی یان . ( لوگوی اپک هم همین حسنا داشت و قبلا راجع بهش صحبت کردیم که حروف انگلیسی را به صورتی نوشته که به حروف عربی نزدیک باشه )
    برای رنگش هم نمی دونم چه فکری شد آخر !!!!!!!! اعتراض که زیاد بود اما نمی دونم
    Last edited by magmagf; 27-12-2006 at 00:03.

6. 4 کاربر از magmagf بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض

مدال نوبل اقتصاد

بر روی مدال تصویری از ستاره قطبی به عنوان سمبل Royal Swedish Academy of Sciences و عبارت Kungliga Vetenskaps Akademien (The Royal Swedish Academy of Sciences ) حکاکی شده است .
    در سمت دیگر پرتره الفرد نوبل و عبارت Sveriges Riksbank till Alfred Nobels Minne 1968
    (The Sveriges Riksbank, in memory of Alfred Nobel, 1968) حکاکی شده است .
    مدال اقتصاد (The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel ) توسط Gunvor Svensson-Lundqvist طراحی گشته است .

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض

فرانک خانم با اجازه میدونم که ممکنه دیر باشه ونابجااما...گرمه وتازس!!!
    اینم پوستر امسال اسکار:

با تشکر از ساویس عزیز
    اینم توضیح پوستر که البته خودش پیدا کرده من پستشا می زنم دستش درد نکنه

سینمای ما- پوستر 79مین مراسم اسکار که در فوریه آینده برگزار می‌شود به نمایش درآمد و نکته جالب در طراحی آن، درج جملاتی در سرتاسر پس زمینه آن است. دیالوگ‌های مشهور و خاطره انگیزی از فیلم‌های مشهور 70 سال گذشته که جزو زبان محاوره‌ای مردم شده‌اند در پس زمینه تصویر مجسمه اسکار آورده شده است.
    سید جنیس، رییس آکادمی علوم و هنرهای تصویری با طنز درباره ایده دیالوگ‌های فیلم در پس زمینه پوستر می‌گوید: «چیزی که ما داریم عدم موفقیت در برقراری ارتباط‌های‌مان است. ما آن را به شکل درشت می‌بینیم و با خودمان می‌گوییم "یک فکری توش هست" بله، این یکی زورش زیاد است»
    او ادامه می‌دهد «این‌ها دیالوگ‌های فراموش نشدنی‌ای هستند که در صحبت‌های روزمره، ملاقات‌ها، مهمانی‌ها یا قدم‌زنی در خیابان می‌شنوید. این‌ها آرام به افکار ما وارد شده‌اند و راه مختصرتری برای بیان حس‌هایمان ایجاد کرده‌اند. اگر یک تصویر ارزش هزاران کلمه را داشته باشد در عوض هر یک از این دیالوگ‌ها حداقل ارزش 500 کلمه را دارند.»
    به گزارش سایت سینمای ما جنیس ادامه می‌دهد : «طراحان ابتدا فقط می‌خواستند دیالوگ‌هایی از فیلم‌های اسکاری را بگذارند اما بعدها این ایده را به فیلم‌های نامزد اسکار گسترش دادند.» با این وجود همه دیالوگ‌ها بجز یکی از فیلم‌های نامزد جایزه اسکار از سال 1936 تا 2005 انتخاب شده است.
    جنیس درباره دیالوگ مشهور پدرخوانده می‌گوید: «و یقینا ما باید احتمالا پرکاربردترین دیالوگ یک فیلم را اضافه می‌کردیم "می‌خوام پیشنهادی بهش بکنم که نتونه رد کنه"»
    طراحی و اجرای پوستر توسط آژانس تبلیغاتی لوس‌آنجلس TBWA Chiat-Day انجام شده و عکاس مجسمه اسکار آلبرت واتسون بوده‌است. پوستر روی کاغذ بسیار مرغوب قابل بازگشت به طبیعت و در ابعاد 27 در 40 چاپ شده است و دارای زمینه‌ای سیاه و دیالوگ‌های فیلم به رنگ طلایی متالیک است که فونت هر دیالوگ با حال و هوای فیلم منطبق شده است.
    جنیس می‌گوید: «آکادمی قصد دارد پوسترها را برای نویسندگان زنده این دیالوگ‌ها بفرستد. این راه خوبی برای تشکر کردن از آن‌ها است.»
    نزدیک 65000 پوستر در تمام دنیا پخش خواهد شد و از طریق وب سایت آکادمی هم قابل خریداری خواهد بود. نامزدهای کسب جوایز 79مین دوره مراسم اسکار در 23 ژانویه سال آینده معرفی شده و مراسم اعلام برندگان نهایی در جشن باشکوهی در کداک تیتر در25 فوریه برگزار خواهد شد.
    دیالوگ‌های خاطره‌انگیزی که روی پوستر نوشته شده است عبارتند از:

نمی‌تونی ببینی که من تو رو داشته باشم؟ یه کم ویسکی بهم بده. (از زیگفیلد بزرگ- 1936)
    بعضی وقتا اینقدر خوشگلی که دهنم قفل می‌شه. (از نمی‌توانی این را با خودت ببری- 1938)
    راستش عزیزم، من هیچ اهمیتی نمی‌دم. (از بر باد رفته- 1939)
    می‌کشمت، خوشگل من، و همینطور سگت رو. (جادوگر شهر از-1939)
    ازت می‌خوام که با من ازدواج کنی، تو کوچولوی احمق. (از ربکا-1940)
    رزباد! (از همشهری کین- 1941)
    یکی حواسش به توئه بچه. (کازابلانکا- 1943)
    نه، زمین گلف چیزی بجز یک اتاق بیلیارد که اومده باشه بیرون نیست. (به راه خودم می‌روم- 1944)
    یکی خیلی زیاده و هزار دونه‌اش کافی نیست. (تعطیلات از دست رفته- 1945)
    من هیچی ندیدم. من باید تو خونه می‌موندم و می‌فهمیدم که داره واقعا چه اتفاقی می‌افته. (از بهترین سال‌های زندگی ما- 1946)
    تو چیز زیادی نمی‌خوای. تو فقط یه ماه می‌خوای... با یه کم جعفری! (از توافق آقایان- 1947)
    سستی، نام تو زن است. (از هاملت- 1948)
    تو یه جوری پول‌ها رو دور می‌ریزی که انگار پول هستن. (از تمام مردان شاه- 1949)
    خیلی خوب آقای دمیل، من برای گرفتن کلوزآپم آماده‌ام. (از سانست بولوار- 1950)
    استلا! (از اتوبوسی به‌نام هوس- 1951)
    خب، من چی هستم؟ من یه سرباز بدون درجه‌ام. و اون طوری که اکثر شهروندان بهش نگاه می‌کنن، دو درجه‌ای از هیچی بالاتره. (از از اینجا تا ابدیت- 1953)
    من می‌تونستم کلاس داشته باشم، می‌تونستم برنده باشم، می‌تونستم یه کسی باشم، عوض یه مفت‌خور. چیزی که الآن هستم. (از در بارانداز- 1954)
    یک انگلیسی قربان هیچوقت درباره شرط‌‌بندی شوخی نمی‌کنه. (از دور دنیا در هشتاد روز- 1956)
    بازی نکردن و همه‌اش کار کردن از جک یک پسر خسته‌کننده ساخته. (از پل رود کوای- 1957)
    این حماقت در کل تاریخ روابط بشری همتا ندارد. (از جی جی- 1958)
    شما می‌توانید جمجمه یک مرد را بشکنید. می‌توانید او را دستگیر کنید. می‌توانید او را درون سیاه‌چال بیاندازید. اما چطور می‌توانید اتفاقاتی که در حال وقوع است را کنترل کنید؟ چطور می‌توانید با یک فکر بجنگید. (از بن هور-1959)
    وقتی که عاشق یه مرد زن‌دار می‌شی، نباید خط ابرو بکشی. (از آپارتمان- 1960)
    بیاین تو، بیاین تو! ما گازتون نمی‌گیریم- تا وقتی که می‌دونیم شما بهترین. (داستان وست ساید- 1961)
    اسیر نگیرین! اسیر نگیرین! (از لارنس عربستان- 1962)
    کاملا ثابت شده که مشروب زیاد آرزوهای یه مرد رو از بین می‌بره. حقیقتا توی یه مرد علاف این کارو می‌کنه. (از تام جونز- 1963)
    آقایان، اینجا نمی‌تونین بجنگین. اینجا اتاق جنگه. (از دکتر استرنج لاو- 1964)
    بچه‌های فون‌تراپ بازی نمی‌کنن. رژه می‌رن. (از آوای موسیقی- 1965)
    کاش اون بطری خالی می‌بود جرج! تو نمی‌تونی جلوی یه مشروب خوب مقاومت کنی، و نه در مورد حقوقت. (از چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد- 1966)
    اونا صدام می‌زنن «آقای تیبز» (از در گرمای شب- 1967)
    چیزی که ما اینجا داریم، شکست تو ارتباطمونه. (لوک خوش دست- 1967)
    درهای پوسته قرمز رو باز کن هال. (از 2001 یک ادیسه فضایی- 1968)
    فکر می‌کنی به اندازه کافی دینامیت کار گذاشته بودی بوچ؟ (از بوچ کسیدی و ساندانس کید- 1969)
    من دارم اینجا قدم می‌زنم! من دارم اینجا قدم می‌زنم! (از کابوی نیمه شب- 1969)
    ما تموم مدت می‌خوایم کثافتو از توی اون با لگد بندازیم بیرون و می‌خوایم اونو ازش بیرون بیاریم بیرون مثل مدفوع از توی غاز! (از پاتون- 1970)
    این دویل هستش. من روی یه غورباقه نشستم. (از ارتباط فرانسوی- 1971)
    می‌خوام بهش پیشنهادی بکنم که نتونه رد کنه. (از پدرخوانده- 1972)
    من عاشق وقتی‌ام که مردا پوست می‌اندازن. (دیوارنوشته‌های آمریکایی- 1973)
    خب، اگه راستشو بخوای، یه کم دروغ گفتم. (از محله چینی‌ها- 1974)
    بندازش برای من رییس! من حرکت کردم! (از پرواز بر فراز آشیانه فاخته- 1975)
    آتیکا! آتیکا! (از بعد از ظهر سگی- 1975)
    من خیلی داغ کردم و نمی‌خوام دیگه این طوری باشم. (شبکه- 1976)
    پولو دنبال کن. (از تمام مردان رییس جمهور- 1976)
    فورس با این قدرتش زیاد می‌شه! (از جنگ‌های ستاره‌ای- 1977)
    استنلی، اینو دیدی؟ این همونه. این چیز دیگه‌ای نیست. این همونه. از این به بعد، خودتی و خودت. (از شکارچی گوزن- 1978)
    وحشت. وحشت. (از اینک آخرالزمان- 1979)
    من یه حیوون نیستم. من یه آدمیزادم. من یه مردم. (از مرد فیل‌نما- 1980)
    می‌خوای برقصی؟ یا می‌خوای فقط اداشو در بیاری؟ (از در دریاچه طلایی- 1981)
    ای تی به خونه زنگ بزن. (از ای تی موجود ماورازمینی- 1982)
    بهترین خلبانی که تا به حال دیدم کیه؟ خب، آآآآ، داری نگاش می کنی. (از کار درست- 1983)
    باد در موها! انتها در قلم! (از دوران مهرورزی1983)
    آیا بهش بی‌اعتنایی کرده‌ام؟ آیا باهاش ازدواج کرده‌ام؟ (از شرف خانواده پریتزی- 1985)
    خفه شو! خفه شو و درد بکش! درد بکش! (از جوخه- 1986)
    به هوش بیا! (از ماه‌زده- 1987)
    حرص خوبه. (از وال‌استریت- 1987)
    ده دقیقه تا واپنر. (از مرد بارانی- 1988)
    اگه بسازیش، اون میاد. (از سرزمین رویاها- 1989)
    اگه فراموش کنم که بهت بگم بعدا، امشب یک شب فوق‌العاده دارم. (از زن زیبا- 1990)
    صبح بخیر کلاریس. (از سکوت بره‌‌ها- 1991)
    تو نمی‌تونی حقیقت رو حس کنی. (چند مرد خوب- 1992)
    حقیقت هلن همیشه جواب درسته. (از لیست شیندلر- 1993)
    مامانم همیشه بهم می‌گفت زندگی مث یه جعبه شکلات می‌مونه. هیچوقت نمی‌دونی چی قراره گیرت بیاد. (از فارست گامپ- 1994)
    پولو بهم نشون بده! (از جری مگوایر- 1996)
    هر وقت سلام کنی منو داری. (از جری مگوایر- 1996)
    من سلطان جهانم! (از تایتانیک- 1997)
    تو کاری می‌کنی که من بخوام آدم بهتری باشم. (از بهترین شکل ممکن- 1997)
    محرمانه، در QT، و خیلی Hush-Hush (سری) (از محرمانه لس آنجلس- 1997)
    من یک مرده هستم و هیچ سودی هم ندارم. (از شکسپیر عاشق- 1998)
    اون پوسترایی رو که نوشته بود «امروز اولین روز بقیه عمرتونه» رو یادت می‌آد؟ خب این برای همه روزها بجز یکیش صادقه. روزی که مردی. (از زیبایی آمریکایی- 1999)
    اسم من گلادیاتوره. (از گلادیاتور- 2000)
    فردو! (از ارباب حلقه‌ها: رهروان حلقه- 2001)
    زرق و برق قدیمی رو نشونشون بدین. (از شیکاگو-2002)
    شما هیچوقت کل یه زندگی دور نمی‌اندازین مگر این‌که یه‌ کم خراب شده باشه. (سی‌بیسکویت- 2003)
    به من چرند نگو مرد. (از ری- 2004)
    نه، اگه کسی مرلوت سفارش بده، من از اینجا می‌رم. (از راه‌های جانبی- 2004)
    کاش می دونستم که چطور تو رو ترک کنم. (از کوهستان بروک‌بک- 2005)

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض ستاره داوود

ستاره داوود

ستاره داوود نشانه آمیزش نهایت و بی نهایت، جهان دیدنی و جهان نادیدنی است. نخستین حضور این نشان به تاریخ هفتم پیش از میلاد بر می‌گردد. بر طبق نظر علمای تورات ستاره شش گوشه دارد که نشان از شش روز هفته دارد. مرکز ستاره را نماد روز هفتم می‌دانند که روز استراحت است. این معنا به نوعی همان جامعیت و تقدس عدد هفت است.
    اگر به این ستاره شش گوش دقت کنید متوجه می شوید که می توان ان را ترکیبی از 2 مثلث متساوی الاضلاع نامید که یکی از انها از قاعده بر روی زمین قرار دارد و دیگری از نوک ... به تعبیری گفته می شود که مثلثی که از قاعده بر روی زمین است نشان از حفظ موقعیت و آرامش و تعادل است و مثلثی که از نوک بر روی زمین است زیبایی در حفظ تعادل را نشان می دهد .
    تا قرن شانزدهم میلادی ستاره داوود نشانی محافظت کننده محسوب می‌شد و نشان یهودیت محسوب نمی‌شد، اما پس از اخراج یهودیان از اسپانیا در قرن شانزدهم و با توسعه این امپراتوری این نشان به علامت یهودیت بدل شد و اکنون در تمام اثار تاریخی یهود و حتی پرچم انها شاهد این سمبل می باشیم .
    در کتاب ستاره نجات به سیر یهود در مکان و زمان با استفاده از این ستاره پرداخته اند در این کتاب نوشته شده است که هر یک از شش پر ستاره اسمی خاص دارد : خداوند و جهان و انسان در یک سمت و آفرینش و تجلی و نجات در سمت دیگر . در تفسیر این امر گفته می شود که " خداوند در جهان به وسیله انسان به واقعیت می پیوندد . تجلی خدا در انسان به یک باره نیست بلکه سیری دنباله دار است و انسان را وا میدارد تا برای همه بشریت نجات را به ارمغان اورد "
    عده ای از علمای یهود نیز می گویند که این نماد شش گوشه شکلی است که از یک مرکز شکل گرفته و مرکز نمایش دهنده بعد معنوی جهان است که توسط ابعاد مادی احاطه شده است .
    و اما در متون کابالا ( مجموعه اموزه های یهود ) دو مثلث به دوگانگی درون انسان تعبیر شده است : خیر در برابر شر ، روح در برابر جسم و ... . و هم چنین می گویند دو مثلث نشانه ارتباط دو طرفه قوم یهود و خداست . مثلث رو به بالا نشانه کارهای خوبیست که به سمت بالا جریان می یابند و به نوبه خود خیر را از سوی خداوند به سمت پایین جاری می کند .
    معروف است كه سليمان نبي(ع) اولين بار از آن به عنوان مهر استفاده نمود. بنابراين اين علامت مهر يك پيامبر و در نتيجه نشاني الهي است.
    و اما این که چرا این ستاره را به داوود نبی منتسب می دانند :
    یهودی ها در اکثر طول تاریخ شان، قومی سرگردان بوده اند که بدون داشتن حکومتی خاص، تنها حامی خود را خداوند می دانسته اند. ستاره داود را بسیاری از علمای یهودی، نمادی شش گوشه دانسته اند که نشان دهنده حاکمیت خداوند بر کهکشان و حمایت وی از یهودی ها از هر شش جهت است (شمال،* جنوب، شرق، غرب، بالا و پایین). با همین استدلال، آنچیزی که ما آن را ستاره داود می نامیم، در زبان عبری Magen David یا "سپر داود" خوانده می شود و گفته می شود که داود در جنگ ها این ستاره شش گوش را به نشانه تحت حمایت قادر متعال بودن خود، بر سپرش نقش می کرده است.
    تئوری دیگر این است که در طول شورش های Kochba ( در قرن اول ) روشی جدید برای ساخت سپرها کشف شده بود که طی آن با استفاده از دو مثلث به هم پیچیده در پشت سپر، قدرت دفاعی آن را تقویت می کردند.
    البته قابل ذکر است که مشابه این ستاره در تاریخ بسیار بوده است برای مثال ستاره شش گوش نشان چاکرای قلبی و به عنوان نماد مقدس اتحاد زن و مرد که در یونان به عنوان نماد ازدواج مقدس بوده است و در هند به معنای رقص کیهانی شیوا و شاکتی .
    فرماسونها نیز از این ستاره بسیار استفاده می کنند و در اجرای مراسم ماسونها در لژ فرماسونی نامزد عضویت پس از این که طنابی به گردنش انداختند اولین کاری که باید انجام دهد بوسیدن ستاره داوودی است .
    lkfu: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض شورلت

شورلت

شورلت نوعی از اتومبیل است که توسط General Motors تولید می شود . و البته پر فروش ترین مارک General Motors نیز همان شورلت است و اصولاً شورلت را هم معنای General Motors می دانند . این مارک دارای حدود 19 نوع اتومبیل مختلف می باشد .
    شورلت توسط Louis Chevrolet و William C. Durant بنیان نهاده شد .
    در سال 1911 شورلت عملا وارد بازار اتومبیل شد و لوگوی آن اولین بار در سال 1913 استفاده شد و این لوگو معروف به Bowtie می باشد . در سال 1916 شورلت آنقدر قدرتمند شده بود که سهم بزرگی از کارخانه جنرال موتورز را خریداری نمود .
    داستان لوگوی شورلت هم داستان معروفی است و تقریبا همه این داستان را بلد هستند زیرا داستان کامل چگونگی پیدایش شورلت و همه زوایای آن در سال 1961 چاپ شد و در سال 1986 مجددا ویرایش گردید . در این نوشته ها گفته شد که در سال 1908 اقای Durant در یکی از سفرهای خود در French hotel پوستری را دید که دارای ارم درخشان و خیره کننده ای بود همان موقع آنرا بر روی کاغذی کپی برداری نمود و بعدها به دوستان خود نشان داد وی معتقد بود این ارم بسیار مناسب یک اتومبیل می باشد . البته همسر وی عقیده متفاوتی دارد و می گوید این ارم را شوهر وی اولین بار در روزنامه Virginia دیده است و این واقعه در حدود سال 1912 بوده است اما توضیحی در مورد علت استفاده ارم در روزنامه ندارد .

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض درخت کاج

درخت کاج

به نوعی نماد و سمبل کریسمس به حساب می یاد
    که در مورد تاریخچه و افسانه های پیدایشش یک صحبتهایی می خواهیم بکنیم

تاریخچه :

سنت درخت کریسمس، به آلمان قرن شانزدهم میلادی و زمانی که مسیحیان، درختان تزیین شده را به خانه های خود آوردند، برمیگردد. همچنین در آن زمان عده ای هرمهایی از چوب میساختند و آنرا با شاخه های درختان همیشه سبز و شمع تزیین میکردند.
    به تدریج رسم استفاده از درخت کریسمس در بخشهای دیگر اروپا نیز طرفدارانی پیدا کرد. در سال 1841، انگلستان، پرنس آلبرت (Prince Albert)، شوهر ملکه ویکتوریا (Queen Victoria) با آوردن درخت کریسمس به کاخ ویندسور (Windsor) و تزیین آن با شمع، شیرینی، میوه و انواع آب نبات، استفاده از درخت را به چیزی مد روز مبدل کرد.
    واضح است که خانواده های ثروتمند انگلیسی به سرعت از این مد پیروی کردند و با ولخرجی تمام به تزیین درخت میپرداختند. در سالهای 1850، این تزیینات شامل عروسک، لوازم خانه مینیاتوری، سازهای کوچک، جواهرات بدلی، شمشیر و تفنگ اسباب بازی، میوه و خوراکی بود.
    بسیاری از آمریکاییهای قرن نوزدهم، درخت کریسمس را چیزی غریب میدانستند و اولین درخت کریسمس در آمریکا، مربوط به سال 1830 است که آنهم توسط ساکنان آلمانی پنسیلوانیا به نمایش گذاشته شده بود. این درخت برای جلب کمکهای مردمی برای کلیسای محلی برپا شده بود. در سال 1851، چنین درختی در محوطه خارجی یک کلیسا برپا شد اما وجود آن برای ساکنان این قصبه بسیار توهین آمیز و نوعی بازگشت به بت پرستی به شمار می آمد و آنها خواستار جمع کردن تزیینات شدند.
    در حدود سالهای 1890، لوازم تزیینی کریسمس از آلمان وارد میشد و درخت کریسمس به تدریج در ایالات متحده محبوبیت میافت. جالب است که ار.پاییان از درختان کوچکی که حدود 1 تا 1.5 متر طول داشتند استفاده میکردند در حالی که آمریکاییان درختی را میپسندیدند که تا سقف خانه برسد.
    در اوایل قرن بیستم، آمریکاییان درختهای کریسمس را بیشتر با لوازم تزیینی دست ساز خودشان تزیین میکردند اما بخشهای آلمانی/آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینیهای کوچک بادامی ادامه میدادند.
    کشف برق، به ساخته شدن چراغهای کریسمس انجامید و امکان درخشش را برای درختان به ارمغان آورد. پس از آن دیدن درختان کریسمس در میدان شهرها به یک منظره آشنای این ایام مبدل شد و تمام ساختمانهای مهم-چه شخصی و چه دولتی- با برپا کردن یک درخت، به اسقبال تعطیلات کریسمس میرفتند.
    در تزیین درختهای کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از فیگورهای پریهای کوچک- به نشانه ارواح مهربان- یا زنگوله و شیپر- که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار میرفت- استفاده میشد.
    در لهستان، درخت کریسمس با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی ستاره، پوشیده میشد. در سوئد، درخت را با تزیینات چوبی که با رنگهای درخشان رنگ آمیزی شده اند و فیگورهای کودک و حیوانات از جنس پوشال و کاه تزیین میکنند. دانمارکیها، از پرچمهای کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف استفاده میکنند. مسیحیان ژاپنی بادبزنها و فانوسهای کوچک را ترجیح میدهند.
    تزیین درخت در اوکراین نیز بسیار جالب است، آنها حتما در تزیین درخت خود از عنکبوت و تار عنکبوت استفاده میکنند و آنرا خوش یمن میدانند، زیرا بنا بر یک افسانه قدیمی، زنی بی چیز که هیچ وسیله ای برای تزیین درخت و شاد کردن فرزندان خود نداشت، با غصه به خواب میرود و هنگام طلوع خورشید متوجه میشود که درخت کریسمس خانه اش با تار عنکبوت پوشیده شده است و این تارها با دمیدن خورشید به رشته های نقره مبدل شده اند.
    منبع: مجله اینترنتی فریا

افسانه های درخت کریسمس

افسانه های بسیاری درباره پیدایش درخت کریسمس وجود دارد. یکی از آنها داستان سنت بانی فیس (Saint Boniface - یک راهب انگلیسی که کلیسای مسیحی را در فرانسه و آلمان سازماندهی کرد) است.

او در یکی از سفرهای خود به گروهی از بت پرستان برمیخورد که به دور درخت بلوط بزرگی گرد آمده بودند و میخواستند کودکی را برای خدایی به نام تور (Thor)، قربانی کنند. بانی فیس برای نجات جان کودک و جلوگیری از این رسم وحشیانه، درخت تنومند را با یک ضربه مشت خود بر زمین می اندازد. در جای این درخت، یک نهال کوچک صنوبر میروید. این قدیس به بت پرستان میگوید که این صنوبر کوچک، درخت زندگی و نماد زندگی جاویدان حضرت مسیح است.

یک افسانه دیگر میگوید که مارتین لوتر (Martin Luther)، بنیان گذار مکتب پروتستان، در شب کریسمس از میان جنگلی میگذشت. او در حین راه رفتن محو زیبایی هزاران ستاره که از میان شاخه های درختان همیشه سبز جنگل میدرخشیدند شده بود و آنچنان تحت تاثیر این زیبایی قرار گرفته بود که درخت کوچکی را برید و برای خانواده اش برد.در آنجا برای به وجود آوردن منظره جنگل، درخت را با شمعهای کوچکی بر تمام شاخه ها، آراست.

قصه دیگر درباره هیزم شکن فقیری است که سالها پیش، در شب کریسمس به کودک گرسنه و گمشده ای بر میخورد و با وجود فقر فراوان، برای کودک غذا و سرپناهی محیا میکند. هنگام صبح، هیزم شکن بیدار شده و درخت درخشان و زیبایی را در پشت در منزل خود میبیند. آن کودک گرسنه، در واقع حضرت مسیح بوده و درخت زیبا را به عنوان هدیه ای به مرد نیکوکار در آنجا گذاشته بوده است.

عده ای سرچشمه پیدایش درخت کریسمس را، "نمایش بهشت" (Paradise Play) میدانند. در قرون وسطا، زمانی که اکثر مردم بی سواد بودند، برای آموزش داستانهای مذهبی به آنان از نمایش استفاده میکردند. یکی از این نمایشها، نمایش بهشت بود که درباره پیدایش آدم و حوا و داستان رانده شدن آنها از بهشت صحبت میکرد و همه ساله در 24 دسامبر اجرا میشد.

اجرای نمایش در زمستان، یک مشکل کوچک داشت و آن نیاز به یک درخت سیب بود اما درختان سیب در زمستان باری نداشتند، با یک تغییر کوچک، مشکل حل شد و آن آویختن سیب به شاخه های درخت همیشه سبزی چون صنوبر، بود. درختهای مزین به گویهای رنگین، درواقع نوادگان این درختهای نمایشی هستند.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تزیین درخت کریسمس
    این روزها، با ورود به هر مغازه ای، با انواع تزیینات درخت کریسمس، با جنسها، قیمتها و شکلهای مختلف روبرو میشویم. چیزی که زمانی یک رسم ساده خانوادگی بوده، اکنون به صنعتی چندین میلیارد دلاری تبدبل شده است.

مانند اکثر آداب و رسوم کریسمس، این رسم هم از درهم آمیختن رومیان باستان و مذهب فراگیر مسیحیت به وجود آمده است. مسیحیان اولیه اعتقاد داشتند که درختان خاصی خارج از فصل خود و در شب کریسمس، به خاطر تولد مسیح، گل میدهند.

این اعتقاد با یک رسم رومی که عبارت از آراستن خانه با شاخه های سبز در شب سال نو بود، درهم آمیخت و رسم آراستن یک درخت همیشه سبز را به طوری که تداعی کننده گل دادن آن باشد، به وجود آورد.

طبیعی است که درختان کریسمس در ابتدا به شکل دیگری و گاهی کاملا متفاوت از انواع امروزی آن تزیین میشده اند و تزیینات اولیه تقریبا به طور کلی دست ساز یا خوردنی بوده اند.

انواع آجیل، میوه، شیرینی و کاغذهای رنگی معمول ترین لوازم آرایش درخت بوده اند، در حالی که اکنون، یک درخت معمولی با ترکیبی از مواد تزیینی خریداری شده و خانگی تزیین میشود و رشته چراغهای کوچک و رنگین جای شمع را گرفته است.اما شیوه تزیین شدن درخت اهمیت ندارد، مهم این است که این درخت هنوز هم نماد یک رسم ریشه دار برای گردهمایی خانوادگی، رد و بدل کردن هدایای مختلف و ابراز محبت خالصانه ای است که شاید در طول سال زمانی برای ابراز آن وجود نداشته باشد.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •