کنیستر در اصل منبعی است که درون آن به مقدار زیادی کربن اکتیو وجود دارد و یک شلنگ ورود بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد که از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می کند. کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی است.
در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد این قطعه قابلیت‌های دیگری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.وظیفه کنیستر چیست؟

در سال‌های اخیر آلودگی هوا به یکی از مهم‌ترین مشکلات کلان‌شهرهایی چون تهران بدل شده است و یکی از عوامل مهم در این آلودگی نیز احتراق ناقصی است که در خودروهای بنزینی اتفاق می‌افتد. جهت مرتفع نمودن این مشکل (البته نه به صورت کامل) قطعه‌ای تحت عنوان کنیستر (Canister) در خودروهای بنزینی وجود دارد.همانطور که پیش‌تر گفتیم کنیستر دو شلنگ دارد یکی ورودی و دیگری خروجی، زمانی که موتور روشن است از طریف شلنگی که به موتور وصل است این بخارات می‌سوزند و زمانی که موتور خاموش است بوسیله شلنگ دوم از ورود این بخارات به هوای آزاد جلوگیری می‌شود که در ادامه به تفضیل این وظیفه را شرح می‌دهیم.

در خودروهای بنزینی که مجهز به این قطعه هستند، مخزنی با نام مخزن کنیستر وجود دارد که بخارات بنزین بلندشده از باک خودرو را توسط یک لوله به خود جذب می‌کند. کنیستر دارای موادی از جنس کربن متخلخل است که به واسطه دارا بودن سطوح متخلخل بسیار می‌تواند همچون یک اسفنج، بخارات بنزین را به خود جذب کند. مخزن کنیستر استوانه‌ای شکل بوده و بر روی آن سه خروجی وجود دارد. دو خروجی به صورت لوله‌ای بوده که یکی از آن‌ها با باک بنزین و دیگری با منیفولد هوا در ارتباط است.سومین خروجی در زیر مخزن کنیستر قرار دارد و جهت ارتباط با هوای آزاد تعبیه شده است و فیلتری نیز در دهانه آن جهت فیلتر هوای ورودی قرار داده شده است. عملکرد کنیستر بدین صورت است که به دلیل خلایی که در منیفولد وجود دارد بخارات بنزین به داخل مخزن کنیستر مکیده می‌شوند و منیفولد نیز این بخارات را به سمت محفظه احتراق هدایت می‌کند که البته این فرآیند برای زمانی است که موتور روشن است. هنگامی که موتور خاموش است این بخارات سمی توسط کربن جذب شده و مانع از ورود آن به هوای آزاد می‌شود؛ دوباره با روشن شدن موتور بخارات به سمت موتور جهت احتراق مجدد هدایت می‌شود.


مزایای اصلی کنیستر

 کاهش آسیب زیست محیطی
 ارتقاء ایمنی خودرو
 بهینه شدن مصرف سوختکنیستر برای ایمنی شما لازم است

این قطعه علاوه بر بهینه‌سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا، بر ایمنی خودرو نیزتاثیر بسزایی دارد. اگر کنیستر به هر دلیلی عمل نکند؛ بخار بنزین در داخل باک خودرو جمع شده و با باز نمودن در باک، بخار بنزین با فشار خارج خواهد شد که این امر در فصول گرم سال و مسیرهای طولانی مشهودتر خواهد بود. حال اگر در چنین شرایطی تصادفی رخ دهد، احتمال انفجار باک و در نتیجه خودرو وجود دارد که بسیار خطرآفرین خواهد بود.

شیر برقی کنیستر

باز و بسته نمودن مجراهای موجود بر روی مخزن کنیستر توسط شیر برقی کنیستر انجام می‌پذیرد که این شیر برقی توسط ECUکنترل می‌شود. شیر برقی دارای سیم‌پیچی است که یک سر آن به قطب مثبت باتری متصل بوده و سر دیگر آن نیز توسط EUCتغذیه شده که در واقع سر منفی را تشکیل می‌دهد.

علائم خرابی کنیستر

از نشانه‌های خرابی کنیستر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- چراغ چک: چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای “شیر برقی کنیستر” قابل‌ رؤیت است.
2- بوی بنزین: ایراد به وجود آمده برای کنیستر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی بنزین دائماً احساس شد، می‌بایست به بررسی شلنگ‌ها و یا درب باک باشید. ولی اگر این بوی بنزین، گه‌گاه قابل‌ استشمام باشد، نشان از ایراد کنیستر است. همچنین اگر درب باک را باز کردید و بخارات بنزین با فشار از آن خارج شد، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستر دارد.
3- صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستر به علت پارگی شیلنگ و یا شکستگی مخزن کنیستر باشد، گه‌گاه صدای “تق تق” نیز شنیده می‌شود.

نحوه تست کنیستر

جهت تست کنیستر کافی است شیلنگ اتصال باک به کنیستر را جدا نموده و به هنگام روشن بودن موتور، مکش هوا از سرشیلنگی‌ها را چک نمایید. چنانچه مکش به اندازه کافی وجود داشته باشد حاکی از عملکرد درست کنیستر و مکش بخار بنزین است. همچنین باید مکش هوا از مجرای هوای آزاد نیز کنترل شود.

زمان بهینه تعویض کنیستر چه زمانی است؟

قابلیت جذب برای ذغال‌های کنیستر زمان محدودی دارد. به این صورت که اگر در موعد مقرر تعویض قطعه رخ ندهد، به دلیل کاهش قابل‌توجه جذب ذغال‌ها، عملکرد قطعه تا حد زیادی مختل می‌شود.
زمان تعویض این قطعه توسط کارخانه تولیدی تعیین‌شده و به‌طور متوسط چیزی در حدود 30 هزار کیلومتر و یا 24 ماه بیان‌شده است.


نمونه تصویر کنیستر پراید: