تبلیغات :
دانلود آهنگ جدید
پیشبینی فوتبال
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
تبلت
دستگاه جوجه کشی
[ سفارش آگهی متنی ]مشاهده نتيجه نظر خواهي: نظر/عقیده و باور مخالف با نظر/عقیده و باور شما باعث چه عکس العملی در شما می شود ؟

راي دهنده
9. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
 • محکوم به نابودیست چون درست نیست.

  2 22.22%
 • دیگری با هر درجه ای که باشد، اهمیتی ندارد و تلاشی برای تغییر آن نمی کنم.

  2 22.22%
 • دیگری در صورتی که به حقوق انسانی افراد دیگر آسیب برساند نادرست است و هر کسی موظف به تلاش برای تغییر آن است.

  2 22.22%
 • در صورتی که به حقوق انسانی افراد دیگر آسیب برساند نادرست است ولی فقط قانون موظف به تغییر آن است.

  3 33.33%
+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 17

نام تاپيک: تعصب | Fanaticism

 1. #1
  حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
  تاريخ عضويت
  Feb 2007
  پست ها
  6,503

  14 تعصب | Fanaticism

  تعصب یک باور یا رفتار است که با حرارت بی‌چون و چرا، برای تمام اهداف با موضوعات مختلف، یا با شور و شوق وسواسی برای تفریح یا سرگرمی انجام شود. فیلسوف جرج سانتایانا تعصب را اینچنین تعریف کرده‌است: «تلاش خود را مضاعف کردن وقتی هدف را فراموش کرده‌اید». به باور وینستون چرچیل، «متعصب کسی است که نمی‌تواند نظر خود را تغییر دهد یا موضوع را عوض کند». با هر دو تعریف، متعصب، استانداردهای بسیار سخت و سفت و آستانه تحمل پایین برای آرا و نظرهای مخالف دارد.

  نیل پستمن در کتاب خود صحبت دیوانه، صحبت احمقانه می‌گوید «کلید تمام باورهای متعصبانه این است که همگی خود-تأییدگر هستند... (برخی بارها) متعصبانه‌اند نه به خاطر اینکه لزوماً نادرست باشند، بلکه چون به طریقی اظهار می‌شوند که گویی هیچ وقت نادرستی آنها نمی‌تواند نشان داده شود.»

  رفتار یک تماشاچی یا یک طرفدار (به انگلیسی: fan) که شور و شوق زیادی برای یک موضوع خاص دارد با رفتار یک متعصب که هنجارهای اجتماعی را نقض می‌کند متفاوت است. هرچند رفتار یک طرفدار ممکن است عجیب و غیرعادی به نظر بیاید، هنجارها را نقض نمی‌کند. یک فرد نوابیغ (به انگلیسی:crank) نیز با متعصب تفاوت دارد. فرد نوابیغ با خرافات عجیب باورهایی دارد که از نظر هنجارهای جامعه مضحک و یا احتمالاً غلط‌اند؛ مثل تخت‌بودن زمین. در طرف مقابل، باورهای یک فرد متعصب شاید در جامعه نرمال "تلقی" شوند، مثل علاقه به دین یا سیاست، با این تفاوت که مقیاس دخالت فرد، تعهد او به موضوع یا وسواسش به آن به شکل غیرطبیعی و نامتناسب هستند.

  ویکی پدیا


  دلیل و ریشه خیلی از جنایات و حوادثی که در نقاط مختلف دنیا اتفاق می افته تعصب است.


  • تعریف شما از تعصب چیست ؟
  • به نظر شما تعصب صرفا برای گروه و عقیده خاصی است ؟
  • تا بحال به این فکر کرده اید که آیا نسبت به موضوع و عقیده و مسئله ای تعصب داشته اید ؟ آیا نسبت به نظر، باور و عقیده مخالف خودتون واکنش های غیر انسانی/غیر اخلاقی/ غیر عادی (منظور عکس العملی است که برای یک انسان بالغ و سالم و عاقل نرمال نباشد) و.. داشته اید؟
  • شنیدن عقیده و نظر مخالف یا سبک زندگی که مورد تایید و انتخاب شما نیست باعث چه واکنشی در شما می شود ؟ مرز بین بروز واکنش و بی تفاوتی یا عکس العمل گفتاری و عملی چه زمانی و چگونه ، بر چه معیار و توسط چه کسی مشخص می شود ؟

 2. 4 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند 3. #2
  آخر فروم باز
  تاريخ عضويت
  Jun 2010
  پست ها
  1,327

  پيش فرض

  دانشمندان و ساینتیس ها می گویند، به علت ساختار خاص ذهن انسانی، که عادت به مدل سازی دارد، تمامی انسان ها در معرض مشکل داشتن تعصب شدید، به هرچیزی هستند.

  در یک ویدیو علمی جالب، مطالعات حدود یکی، دوساله روی چند نفر انجام شده که دوچرخه سوارهای ماهری بودند، به آنها دوچرخه هایی داد که فرمانشان معکوس بود،
  هرزمان به سمت چپ میچرخاندن، فرمان دوچرخه به سمت راست گردش می کرد، و هیچ تفاوت دیگری با یک دوچرخه معمولی نداشت.
  همه آنها، نتوانستند با آن دوچرخه حرکت کنند و نزدیک به شش ماه طول کشید تا آنها توانستند با دوچرخه های جدید، حرکت کنند و همه آنها می گفتند، دوچرخه سواری را از ابتدا آموخته اند.
  بعد از گذشت دو سال، دوچرخه های غیرمعمول را از آنها گرفتند و مجدد، دوچرخه معمولی به آنها دادند.
  باز به مدت بیش از شش ماه و حتی یک سال طول کشید، تا آنها توانستند، دوچرخه سواری که از قبل نیز در آن بسیار حرفه ای بودند را دوباره بیاموزند !

  ذهن انسان باتوجه به نیاز شدید به الگو سازی و تکرار حرکت های قبلی آموخته شد، جهت بقا، به این صورت است و این یک رفتار اجتناب ناپذیر است.
  هربار که الگوی ذهنی یک انسان بهم میخورد، او بشدت دچار مشکل می گردد، استرس گرفته و احساس نا امنی می کند و این در طبیعت و ساختار ذهنی انسان هاست.

  تنها انسان هایی که ذهن خود را تمرین داده اند که از تعصب دوری نمایند، می توانند تا حدی از این مشکل در دنیای امروز فاصله بگیرند .
  اما همچنان تمامی ما انسان ها در مورد تمام آموخته های قبلی، رفتار ها و تفکراتمان، در معرض شدید گیر افتادن در دام تعصب هستیم.

  تغییر رفتارها و الگو های ذهنی برای تمرین و دوری جستن از تعصب می تواند؛ مفید باشد، مثلا اگر همیشه با دست راست مسواک می زنید، برای مدت چندین ماه با دست چپ مسواک بزنید و بعد از این مدت، مجدد از دست راست استفاده نماید.
  یا اگر شلوارتان را همیشه، از پای راست اقدام به پوشیدن می کنید، برای مدتی این کار را معکوس انجام دهید، و انواع و اقسام کارهای این چنینی که به مغز برای دوری جستن از تعصب و دگم اندیشی کمک کرده و توانایی تغییر الگوها مغزی را به انسان می دهد.

  از مشکلات و معضلاتی که تعصب برای بشریت و انسان ها به بار آورده، که واقعا نمیتوان چیزی گفت، آسیب های وارده از این مشکل به تمدن بشریت بیشمار و جبران ناپذیر هستند.
  داشتن تعصب نه تنها به دیگران آسیب وارد میکند، بلکه از همه بیشتر خود فرد را با مشکل مواجه کرده، در این رفتارهایی که نشان می دهد آزار می دهد و همواره خود را از دور ریختن اطلاعات و تفکرات قدیمی اشتباه و عوض کردن آنها با اطلاعات درست، محروم می نماید.

  در مورد، ارتباطات جنسی و ازدواج، تعصب شدید داشتن به پارتنر خود و شک و فشارهای بی مورد بسادگی میتواند زندگی را بکام هر دو نفر تلخ نماید.
  پیشنه و تاریخ این نوع تعصب را نیز میتوان در طبیعت یافت .
  انواع جانداران و مخصوصا پستانداران، برای بدنیا آورد و بزرگ کردن چند فرزند سختی های بسیاری متحمل می گردند.
  آنها بسیار حساس هستند که فرزندان خودشان را بزرگ کنند که از ژن های خودشان باشد (در واقع این یک دستور تحمیلی بسیار محکم و مهم از سوی ژن ها به هر جاندار است)
  درواقع ژن های منحصر به فرد هر جانداری، به حیات در بدن فرزندان آن جاندار، ادامه می دهد. جانداری که فرزندی نداشته باشد، حکم طبیعت بی رحم برای ژنهایش، نابودی است.

  ژن ها بطور کامل کنترل بدن یک جاندار را در اختیار دارند و به عنوان مثال با ترشح هورمون در مغز برای عشق، رابطه جنسی و غیره، پاداش های اعتیاد آور شدیدی به آن جاندار می دهند تا او را به انجام چنین کارهایی ترغیب نمایند و در نهایت خود را تکثیر نمایند.

  برای جانوران نر در طبیعت، بزرگ کردن فرزندان یک نر دیگر، هزینه جبران ناپذیری برای او و ژنهایش به همراه دارد، در نتیجه ژنها بشدت او را به محافظت و تعصب ورزیدن به ماده یا ماده های خویش هدایت میکنند.
  برای یک جانور ماده نیز، پایبند نمودن یک نر به خویش، بزرگترین هدف ژنی اوست، زیرا هزینه بسیار زیادتری برای تولد فرزندان، نسبت به یک نر میباست، پرداخت نماید و بدنیا آوردن و چندسال نگهداری از فرزندان؛ کار بسیار دشواریست که اگر او نر خود را از دست بدهد، زندگی خود و فرزندانش در طبیعت وحشی بسیار به خطر می افتد.
  در نتیجه نوعی رفتار های دقیق از سوی جنس ماده برای یافتن نر پایبند، قوی و سالم که دارای ژن های برتر است، در آنها مشاهده می گردد.
  پایبند نگه داشتن یک نر، تا توانمند شدن فرزندان، نیز تعصبی است که یک ماده به نر خود دارد و برای آن کارها و تلاش های بسیاری کرده و در طبیعت قابل مشاهده است.

  در نتیجه گیری کلی، این نوع تعصب تنها مختص به انسان ها نبوده و در طبیعت بسیار مشاهده می گردد.
  یک نوع کنش و رفتار حیوانی در تحریک ژنها جهت بقاست.
  افراط در چنین رفتارهای از طرف جامعه انسانی و اشخاص باعث بوجود آمدن معضل های سخت و گاهی حل نشدنی بین یک زوج می شود و آنها را در انجام یک زندگی خوب، زیبا و آرامش بخش ناکام میگذارد.

  حال آنکه، جامعه بشری ما هم اکنون، در حال گذر از زندگی به شیوه های سنتی و تا حدودی حیوانی قرون گذشته است.
  ایجاد تمدن و فرهنگ و تلاش برای پیشبرد تمدن بشریت، نشان از آن دارد که توانایی ذهنی و قدرت تفکر انسان ها، امروز دیگر در مقایسه با دیگر جانداران به حدی رسیده است تا بر کشش های تماما ژنی و حیات وحش انسان های نخستین تا حدی غلبه نموده و با استفاده از عقل و خرد ، به ایجاد و ساخت یک تمدن اقدام نمایند.

  حکیم عطار بزرگ می گوید:

  ای گرفتار تعصب مانده
  دایما در بغض و در حب مانده

  گر تو لاف از عقل و از لب می زنی
  پس چرا دم در تعصب می زنی

 4. #3
  كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2007
  محل سكونت
  زمین پهناور خدا
  پست ها
  8,700

  پيش فرض

  سلام

  تعصب همون حساس بودن نیست ؟ درجات مختلف هم داره مثل همه ی مخلوقات در جهان هستی
  تعصب که گاهی هم مترادفِ غیرت هست , از ارزشها و اولویتها سرچشمه میگیره . ارزشها و اولویتها هم از عقیده سرچشمه میگیره .
  عقیده هم دستاوردِ تجزیه و تحلیلِ اطلاعاتی هست که توسط حواسِ چندگانه به مغز میرسه .
  اطلاعاتِ رسیده به مغز و یا تحلیلش و یا هر دوتاشون میتونه صحیح با غلط باشه .
  پس عقیده هم میتونه صحیح یا غلط باشه .
  پس ارزشها و اولویتها و تعصب هم میتونه صحیح یا غلط باشه
  .
  ضمناً انسان در همه ی احساساتش میتونه نقش بازی کنه .
  تعصبِ ساختگی و دروغین هم داریم.
  مثال:

  بنده کسی رو میشناختم که خیلی مواظب و حساس بود که کسی در ساختمانشون برق دزدی نکنه ولی بعداً معلوم شد در تمام این مدت, خودش برق دزدی میکرده!
  .
  ===================================
  صرفه جویی های میلیونی در هزینه های خودرو و زندگی
  [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
  [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

 5. #4
  حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
  تاريخ عضويت
  Feb 2007
  پست ها
  6,503

  پيش فرض

  ممنون از دوستانی که تو بحث شرکت کردن.

  اگر برای مدیر امکان داره کلمه "دیگری" که ابتدای گزینه دوم و سوم هست حذف بشه.
  درباره تعصب به نظر من تعصب نهایتا ممکنه ختم بشه به واکنش های غیر اخلاقی و غیر انسانی و نمیتونیم بگیم تعصب خوب وجود داره (باید بدونیم خوب و بد امری نسبی است و چیزی که ما اینور دنیا بهش میگیم خیر اونور دنیا شر حساب میشه و انسان ها طبق تعریفی که خودشان از خیر و شر دارند نسبت به مسائل از جمله تعصب موضع میگیرند)

  ساده ترین تعریف برای تعصب میتونه این باشه که کسی به خاطر عقیده و باوری که از نظر خودش "خوب " هست دیگران رو مستحق مرگ یا محرومیت از حقوق خاصی بدونه.مصداق های زیادی از تعصب وجود داره که و به نظر من بدترین حالتی که میشه برای تعصب تصور کرد کشته شدن و جنایت علیه کسایی هست که به خاطر اعتقاد و نظراتشون شون توسط گروه دیگه کشته بشن(نمونه اش جنایات اخیر در نیوزلند یا نمونه هایی از جنایات مشابه که بین معتقدان ادیان مختلف گاهی به عنوان یک ارزش و امری پسندیده معرفی شده)

  به نظر من تعصب چیزی نیست که بتونیم در مقابلش بی اعتنا باشیم چون ممکنه خسارت به زندگی و جان و اموال انسان ها بزنه ولی سوالی که مطرح میشه اینه که آیا قانون یا افراد صلاحیت تشخیص و مقابله با تعصبات رو دارند ؟ اگر یک قانون بر اساس تعصبات خاصی نوشته شده باشه و خسارت به جان و مال و حقوق انسانی افراد قانونی باشد، تکلیف چیه ؟!

 6. #5
  کاربر فعال مشاوره خرید گوشی موبایل Iloveu-ALL's Avatar
  تاريخ عضويت
  Apr 2011
  محل سكونت
  Future , Utopia , Messianism
  پست ها
  5,181

  پيش فرض

  سلام

  تعصب همون حساس بودن نیست ؟ درجات مختلف هم داره مثل همه ی مخلوقات در جهان هستی
  تعصب که گاهی هم مترادفِ غیرت هست , از ارزشها و اولویتها سرچشمه میگیره . ارزشها و اولویتها هم از عقیده سرچشمه میگیره .
  عقیده هم دستاوردِ تجزیه و تحلیلِ اطلاعاتی هست که توسط حواسِ چندگانه به مغز میرسه .
  اطلاعاتِ رسیده به مغز و یا تحلیلش و یا هر دوتاشون میتونه صحیح با غلط باشه .
  پس عقیده هم میتونه صحیح یا غلط باشه .
  پس ارزشها و اولویتها و تعصب هم میتونه صحیح یا غلط باشه
  .
  ضمناً انسان در همه ی احساساتش میتونه نقش بازی کنه .
  تعصبِ ساختگی و دروغین هم داریم.
  مثال:

  بنده کسی رو میشناختم که خیلی مواظب و حساس بود که کسی در ساختمانشون برق دزدی نکنه ولی بعداً معلوم شد در تمام این مدت, خودش برق دزدی میکرده!
  .
  ===================================
  صرفه جویی های میلیونی در هزینه های خودرو و زندگی
  [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
  [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
  اگر در گوگل سرچ کنید: تعصب ، در کنار عصبیت اومده
  و اگه اینو سرچ کنید: حدیث عصبیت ، تعصب در کنار لجاجت اومده !
  بنظر میرسه در دین هم چنین چیزی مورد سرزنش قرار گرفته شده.
  نژادپرستی و برتر دونستن نژاد و یا قوم خود رو بعنوان یک نوع تعصب آورده و ممنوعه
  سرچ کردن درباره معنی عصبیت و تعصب و حمیت و لجاجت هم کمک کننده است.
  Last edited by Iloveu-ALL; 22-03-2019 at 17:34.

 7. #6
  اگه نباشه جاش خالی می مونه renfield's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jan 2018
  محل سكونت
  نوار غزه
  پست ها
  274

  پيش فرض

  گفتمان شما مثل بی بی سی فارسی و دانشجو های مقیم تهران است. اگر فارسی صحبت کنید عیبی ندارد . به تعصب میگن Dogma . فنتیسیزم fanaticism یعنی افراطی گری .

 8. #7
  کاربر فعال انجمن زبان Dadashmohammad22's Avatar
  تاريخ عضويت
  Sep 2010
  محل سكونت
  Music Land
  پست ها
  586

  پيش فرض

  گفتمان شما مثل بی بی سی فارسی و دانشجو های مقیم تهران است. اگر فارسی صحبت کنید عیبی ندارد . به تعصب میگن Dogma . فنتیسیزم fanaticism یعنی افراطی گری .
  پس Extremism یعنی چه

 9. #8
  اگه نباشه جاش خالی می مونه renfield's Avatar
  تاريخ عضويت
  Jan 2018
  محل سكونت
  نوار غزه
  پست ها
  274

  پيش فرض


  extremism در معنی معاصر بیشتر به دین ما میگویند. fanatic کسی هست که ممکن است غیر از دین به عقیده دیگری افراطی گری کنه مثلا کمونیسم یا غیره . تعصب فلسفی هم میشه dogma

 10. #9
  در آغاز فعالیت
  تاريخ عضويت
  Sep 2015
  پست ها
  4

  13

  تعصب یک باور یا رفتار است که با حرارت بی‌چون و چرا، برای تمام اهداف با موضوعات مختلف، یا با شور و شوق وسواسی برای تفریح یا سرگرمی انجام شود. فیلسوف جرج سانتایانا تعصب را اینچنین تعریف کرده‌است: «تلاش خود را مضاعف کردن وقتی هدف را فراموش کرده‌اید». به باور وینستون چرچیل، «متعصب کسی است که نمی‌تواند نظر خود را تغییر دهد یا موضوع را عوض کند». با هر دو تعریف، متعصب، استانداردهای بسیار سخت و سفت و آستانه تحمل پایین برای آرا و نظرهای مخالف دارد.


  نیل پستمن در کتاب خود صحبت دیوانه، صحبت احمقانه می‌گوید «کلید تمام باورهای متعصبانه این است که همگی خود-تأییدگر هستند... (برخی بارها) متعصبانه‌اند نه به خاطر اینکه لزوماً نادرست باشند، بلکه چون به طریقی اظهار می‌شوند که گویی هیچ وقت نادرستی آنها نمی‌تواند نشان داده شود.»


  رفتار یک تماشاچی یا یک طرفدار (به انگلیسی: fan) که شور و شوق زیادی برای یک موضوع خاص دارد با رفتار یک متعصب که هنجارهای اجتماعی را نقض می‌کند متفاوت است. هرچند رفتار یک طرفدار ممکن است عجیب و غیرعادی به نظر بیاید، هنجارها را نقض نمی‌کند. یک فرد نوابیغ (به انگلیسی: crank) نیز با متعصب تفاوت دارد. فرد نوابیغ با خرافات عجیب باورهایی دارد که از نظر هنجارهای جامعه مضحک و یا احتمالاً غلط‌اند؛ مثل تخت‌بودن زمین. در طرف مقابل، باورهای یک فرد متعصب شاید در جامعه نرمال "تلقی" شوند، مثل علاقه به دین یا سیاست، با این تفاوت که مقیاس دخالت فرد، تعهد او به موضوع یا وسواسش به آن به شکل غیرطبیعی و نامتناسب هستند.

 11. #10
  حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
  تاريخ عضويت
  Apr 2005
  محل سكونت
  ...
  پست ها
  5,604

  پيش فرض

  دلیل و ریشه خیلی از جنایات و حوادثی که در نقاط مختلف دنیا اتفاق می افته تعصب است.


  • تعریف شما از تعصب چیست ؟
  • به نظر شما تعصب صرفا برای گروه و عقیده خاصی است ؟
  • تا بحال به این فکر کرده اید که آیا نسبت به موضوع و عقیده و مسئله ای تعصب داشته اید ؟ آیا نسبت به نظر، باور و عقیده مخالف خودتون واکنش های غیر انسانی/غیر اخلاقی/ غیر عادی (منظور عکس العملی است که برای یک انسان بالغ و سالم و عاقل نرمال نباشد) و.. داشته اید؟
  • شنیدن عقیده و نظر مخالف یا سبک زندگی که مورد تایید و انتخاب شما نیست باعث چه واکنشی در شما می شود ؟ مرز بین بروز واکنش و بی تفاوتی یا عکس العمل گفتاری و عملی چه زمانی و چگونه ، بر چه معیار و توسط چه کسی مشخص می شود ؟
  به نظرم تعصب یک نوع کژکارکردی از دوست داشتن و علاقه هست. در واقع نوعی علاقه بسیار زیاد که این عمل رو تبدیل به ضد خودش می‌کنه. میشه با کمی ساده‌سازی اینطور نتیجه گرفت که عمدتا تعصب منجر به نابودی اون عقیده مورد تعصب میشه یا شاید حتی این تئوری قابل دفاع تر باشه که تعصب نشونه نابودی اون عقیده هست. دلیلی که میتونم ارائه بدم منطق اقتصادی [از نظر من انسان‌شناسانه] داره و اونم اینه که وقتی تمایل به یکاربردنِ چیزی بصورت عمومی و میان عامه مردم کاهش پیدا می‌کنه، اونوقت عده کمی می‌مونن که به اون پایبند باشن و از اونجایی که هر پایبندی نیازمند پرداخت یک هزینه‌ای هست [که مهمترینش یکبار فرصت زندگیه]، در نتیجه اون عده باقی مونده باید افرادی باشند که بیش از حد به اون چیز علاقه دارند و در واقع متعصب هستند. از اونجایی که عموم جامعه از این امر فاصله گرفتن بنابراین اون اقلیت تبدیل به نماینده اون امر میشن و خود امر به مرور یک پدیده اکستریم تلقی میشه. ادیان نمونه واضح این مسئله هستن.

 12. 2 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند


+ جواب دادن به اين بحث
صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

جواب سريع جواب سريع


* چنانچه از قبل در انجمن ثبت نام کرده اید و دارای نام کاربری هستید ، ابتدا وارد سایت شوید ( این فرم مخصوص ارسال پاسخ توسط کاربران میهمان است )
همچنین با داشتن اکانت گوگل ( جی میل ) میتوانید از لینک بالای سایت استفاده کنید و سریعا در سایت وارد شوید

پایتخت ایران چه نام دارد ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

 • شما می توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
 • شما می توانید پاسخ ارسال کنید
 • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
 • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
 •