تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 2 از 2

نام تاپيک: مبتدی : مفهوم ولتاژ 220 در خانه و امپر

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Mar 2009

14 مبتدی : مفهوم ولتاژ 220 در خانه و امپر

سلام دوستان , من داشتم با کم و زیاد کردن ولتاژ فن کامپیوتر سرعتشو کم و زیاد می کردم ( اصلا نمی دونستم ولتاژ چیه و خیلی مبتدی هستم تو زمینه برق) علاقه مند شدم به مباحث برق , چند تا مقاله خوندم از بار الکتریکی در اتم تا ...

الان مفهوم 220 ولت تو خونه رو نمی فهمم ,220 نقطه شروع و پایانش کجاست ؟ کل کشور ؟ نیروگاه تا خونه ؟
    سوالی بعدی اینکه با توجه به فیوز 25 امپری که بعد از کنتور میزارن , چطوری هر پریز میتونه 16 امپر بگیره (اماتورم دیگه)

فقط کنجکاوم که کامل درک کنم , ممنون

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

سلام دوستان
    من داشتم با کم و زیاد کردن ولتاژ فن کامپیوتر سرعتشو کم و زیاد می کردم ( اصلا نمی دونستم ولتاژ چیه و خیلی مبتدی هستم تو زمینه برق)
    علاقه مند شدم به مباحث برق , چند تا مقاله خوندم از بار الکتریکی در اتم تا ...
    الان مفهوم 220 ولت تو خونه رو نمی فهمم ,220 نقطه شروع و پایانش کجاست ؟
    کل کشور ؟ نیروگاه تا خونه ؟
    سوالی بعدی اینکه با توجه به فیوز 25 امپری که بعد از کنتور میذارن , چطوری هر پریز میتونه 16 امپر بگیره (اماتورم دیگه)
    فقط کنجکاوم که کامل درک کنم , ممنون
    سلام دوست عزیز
    ولتاژ یعنی فشار مثل فشار آب
    آمپر هم واحدِ سنجش شدت جریان برق هست مثل دِبی که واحد سنجش شدن جریان آب هست یعنی مقدار آبی که در یک ثانیه از یک نقطه در لوله رد میشه . آمپر هم چیزی شبیه دِبی هست
    توضیح بیشتر در مورد مفاهیم اصطلاحاتِ برق در این تاپیک:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    .
    فشار یا همون ولتاژ در نیروگاه تولید میشه و این فشار یا ولتاژ توسط کابلها منتقل میشه به اقصی نقاط کشور تا اینکه برسه به مصرف کننده
    [b] بشر با تجربه کردن و تست کردن پی برده که انتقال برق به صورتِ ولتاژ بالا و آمپر کم خیلی ارزانتر و اقتصادی ترو راحت تر از انتقال برق با ولتاژ کم و آمپر زیاد هست
    به همین علت, در نیروگاهها برق رو با ولتاژ بسیار بالا در حدود 220 هزار ولت (220 کیلوولت) تولید میکنند و این برقِ "های ولتاژ" رو خیلی راحت و با افتِ بسیار کم از طریق کابلهای نسبتاً نازک و دکلهای فشار قوی میفرستند به اقصی نقاط کشور .
    بعدش توسطِ پُستِ کاهش فشار , ولتاژ رو کاهش میدند به 110 هزار ولت با آمپر بیشتر و دوباره منتقل میکنند در اماکنِ مختلف همون منطقه . سپس دوباره کاهش میدند به 22000 یا 11000 ولت با آمپر بیشتر و در نهایت میشه 230 ولت با آمپر زیاد و میرسه به مصرف کننده ها.
    اگر نیروگاهها میخواستند 220 ولت تولید کنند اونوقت به کابلهایی با قطر یک متر !!!! نیاز داشتند برای انتقالش به نقاط مختلف کشور چون باید آمپرش بسیار بالا باشه تا بشه به همه برق داد
    قوانین جهانِ هستی شباهتهای زیادی به هم دارند . برای همین بود که برق و آب رو برای همدیگه مثال زدم
    مثلاً گیربکس ماشین , یا قدرت میگیره و تبدیل میکنه به سرعت , مثل دنده 5 . یا سرعت رو کاهش میده اما قدرت رو افزایش میده مثل دنده 1
    ترانس برق هم همینطوره . یا ولتاژ رو میبره بالا اما شدت جریان (آمپر) رو کاهش میده . یا شدت جریان رو میبره بالا اما به جاش ولتاژ رو کاهش میده
    مثلاً بهش برق 220 هزار ولتی 50 آمپری میدند . تبدیلش میکنه به 110,000 ولتی 300 آمپری (بر فرض مثال) . معادله و فرمول داریم برای این تبدیل .
    =================
    اگر اشتباه نکنم معمولاً کنتور برقِ دیجیتالی خانه ها فقط 7 کیلووات در ساعت برق میتونه بده . نه بیشتر
    W=VA
    وات = ولت ضربدر آمپر
    در این معادله اگر ولتاژ رو 230 بگیریم و وات رو 7000 بگیریم پس آمپر میشه وات تقسیم بر ولت (طرفِ معلوم,تقسیم بر ضریبِ مجهول )
    7000÷230= 30A
    یعنی این کنتور میتونه به خانه فقط 30 آمپر برق 230 ولتی بده .

حالا ما بعد از کنتور یک فیوز 25 آمپر نصب میکنیم . اگر مجموع برقی که در خانه داره مصرف میشه از 25 آمپر بره بالاتر , فیوز میپره
    معمولاً پریزها 13 آمپری یا 15 آمپری هست . ولی مجموع کلیِ برقی که داره در خانه مصرف میشه نباید بیشتر از ظرفیت کنتور و فیوزِ بعد از کنتور باشه
    اگر باز هم سوالی داشتین مطرح کنین .
    .
    P ===================================
    صرفه جویی های میلیونی در هزینه های خودرو و زندگی

3. 3 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •