تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 12

نام تاپيک: اختلاف درصدی اعداد

داره خودمونی میشه juve-reza's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    خیلی دور خیلی نزدیک

پيش فرض اختلاف درصدی اعداد

سلام

میدونیم که اختلاف درصدی عدد A از B با اختلاف درصدی عدد B از A فرق میکنه. مثلا 6 پنجاه درصد از 4 بزرگتره ولی 4 سی و سه درصد از 6 کوچیکتره.

ما چندتا لیست داریم که هر کدوم شامل چند تا عدد هستند. اگه اختلاف دو به دوی اعداد هر لیست از 40 درصد بیشتر شد اون لیست رو حذف میکنیم. مثلا اعداد 3و4و6و10و17 در یک لیست قرار دارن. با توجه به چیزی که در ابتدا گفتم این لیست حذف میشه یا نه؟

بطور کلی باید از چه روشی استفاده کرد؟

ممنون

کاربر فعال انجمن طراحی صفحات وب kian98's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2014
    محل سكونت
    در لباس هایم

پيش فرض

سلام
    اول باید ببینیم که چندتا حالت دو به دو میشه از اعضای لیست بدست آورد از ظریق فرمول :
    !(n-r) / !n
    که r تعداد دسته عضو ها هستند که در اینجا 2 هست .
    بعد به تعداد بدست آمده اعداد دو به دو کنار هم بزاریم و لیست A رو بسازیم . بعد جای اعداد دو به دو رو عضو کنیم یعنی مثلا اگر در لیست A یه عضو دو به دو x , y بود در لیست دوم یه عضو دو به دو y , x بوجود بیاریم .
    بعد قدرمطلق عدد اول منهای عدد دوم تقسیم بر جمع عدد اول و دوم ضربدر 100 تا درصد اختلاف بدست بیاد .
    اگر از 40 بیشتر بود لیست حذف میشه ...
    این چیزی بود که من از توضیحات نوشتم ...

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    خیلی دور خیلی نزدیک

پيش فرض

برای سادگی، اعداد رو از کوچیک به بزرگ sort میکنیم. اونوقت فقط اختلاف دو عدد پشت سر هم مهمه.
    بیشتر تاکیدم روی همون سطر اول بود که توضیح دادم. کدوم حالت برای فرمول نویسی درسته؟ اختلاف عدد کمتر از بیشتر یا برعکس؟

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

سلام

میدونیم که اختلاف درصدی عدد A از B با اختلاف درصدی عدد B از A فرق میکنه. مثلا 6 پنجاه درصد از 4 بزرگتره ولی 4 سی و سه درصد از 6 کوچیکتره.

ما چندتا لیست داریم که هر کدوم شامل چند تا عدد هستند. اگه اختلاف دو به دوی اعداد هر لیست از 40 درصد بیشتر شد اون لیست رو حذف میکنیم. مثلا اعداد 3و4و6و10و17 در یک لیست قرار دارن. با توجه به چیزی که در ابتدا گفتم این لیست حذف میشه یا نه؟

ممنون
    فرمولی که برای اختلاف بین اعداد نوشتید فرمول رشد خطی هست. مهم این هست که شما از هر فرمولی که محاسبه کنید لیست ‌های متفاوت یکدست و با هم قابل مقایسه هستن (اگر هدف مقایسه باشه). فکر میکنم در واقع این دو فرمول تقریبی هستن از رشد لحظه‌ای یا نقطه ای که بصورت مشتق بیان میشه.

بنابراین به نظر من جواب سرراستی به سوال شما وجود نداره.بسته به فرض شما داره. فرمول های دیگه هم هست، مثل میانگین قدر مطلق این دو فرمول که میشه استفاده کرد.

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Apr 2015

پيش فرض

سلام

ممنون
    به نظرم اين بستگي داره به طبيعت موضوعي كه به اين اعداد مربوط ميشه.مثلن فرض كنيم اين اعداد بيانگر قيمت يك كالا توي ماههاي مختلف سال هستن.البته بصورت مرتب.يعني عدد اول قيمت در ماه اول و دومي قيمت در ماه دوم و بهمين ترتيب.حالا ميخوايم درصد گرانترشدن اين كالا رو به ترتيب ماهها بسنجيم.خوب بايد بيام تفاوت ماه اول و ماه دوم رو تقسيم بر قيمت توي ماه اول حساب كنيم.چون وقتي ميگيم يه جنسي چند درصد گرونتر شده نسبت به قيمت اوليه اون حساب ميكنيم.توي اين موضوع ترتيب مهمه و نميشه اعداد رو sort كنيم و محاسبه كنيم.

Sent using Android ForumReader app

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    خیلی دور خیلی نزدیک

پيش فرض

هدف فهمیدن میزان نزدیکی اعداد به همدیگن.
    7 پنج تا با 12 فاصله داره. 705 هم پنج تا با 700 فاصله داره. 12 تقریبا دو برابر 7 هست در صورتی که 705 تا چند رقم اعشار با 700 برابره.
    این فاصله پنج تایی رو چجوری نرمال کنیم که تاثیرش همه جا یکسان باشه؟
    گفتم شاید بشه اختلاف رو بصورت درصدی بیان کرد یا شاید راه بهتری سراغ داشته باشین!

تاريخ عضويت
    Apr 2015

پيش فرض

هدف فهمیدن میزان نزدیکی اعداد به همدیگن.
    7 پنج تا با 12 فاصله داره. 705 هم پنج تا با 700 فاصله داره. 12 تقریبا دو برابر 7 هست در صورتی که 705 تا چند رقم اعشار با 700 برابره.
    این فاصله پنج تایی رو چجوری نرمال کنیم که تاثیرش همه جا یکسان باشه؟
    گفتم شاید بشه اختلاف رو بصورت درصدی بیان کرد یا شاید راه بهتری سراغ داشته باشین!
    فرض كنيم ليست ١٧،١٠،٦،٤،٣ رو داريم ويه ليست ديگه بصورت ٧١٧،٧١٠،٧٠٦،٧٠٤،٧٠٣ هم داريم كه اختلافش با اعداد ليست اول ٧٠٠ تاست.منظور شما اينه كه درصد اختلاف اعداد رو طوري محاسبه كنيم كه اين دوتا ليست معادل هم باشن ؟
    به نظرم روش بهتر اينجور بررسي ها محاسبه پارامترهاي آماري مثل ميانگين، پراكندگي،واريانس و انحراف معيار هست.

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    خیلی دور خیلی نزدیک

پيش فرض

واریانس، پراکندگی حول میانگین رو نشون میده. وقتی توزیع شما نرمال نباشه، میانگین بدرد نمیخوره. بطور کلی من نمیدونم چه اعدادی دارم یا چند تا عدد دارم. ممکنه توزیع داده هایی که من دارم نرمال نباشه!
    Last edited by juve-reza; 03-07-2018 at 20:50.

تاريخ عضويت
    Apr 2015

پيش فرض

میشه همین مثال رو تشریح کنین؟
    بطور کلی من نمیدونم چه اعدادی دارم یا چند تا عدد دارم.
    اگه بخوايم اين دوتا ليست معادل هم باشن وsort كردن اعداد هم مجاز باشه ميشه اختلاف بين اعداد اول دوتا ليست رو از ليست دوم كم كنيم. يعني براي مقايسه هر دوتا ليست اول اعداد اونا رو مرتب كنيم بعد اختلاف بين عدد اول دوتا ليست رو از ليستي كه اعدادش بزرگترن كم كنيم.توي اين حالت مثلن دوتا ليست بالا معادل هم ميشن.در واقع اين مقدار ثابت ٧٠٠ رو كلن درنظر نميگريم .

تاريخ عضويت
    Feb 2009
    محل سكونت
    خیلی دور خیلی نزدیک

پيش فرض

ببخشید، تو اون زمانی که شما داشتین تایپ میکردین من پستم رو ادیت کردم.
    هر چند با روشی که گفتین به نتیجه نمیرسیم

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •