تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 6 از 6

نام تاپيک: کار نکردن محافظ برق هنگام دوفاز شدن

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Nov 2011

پيش فرض کار نکردن محافظ برق هنگام دوفاز شدن

سلام
    چند وقت پیش یه دزدی که خدا هدایتش کنه اومد و سیم نول بین دو تیر برق رو دزدید و رفت.
    از اونور چون برق مصرفی ما بعد از قطع شدگی بود سیم نول همه ی خانه ها فاز برگشتی شده بود و یعنی در واقع پریز دو فاز (380 ولت فکر کنم)شده بود.
    اولش با صدای ترکیدن گیرنده دیجیتال از خواب بیدار شدم. بعد دیدم محافظای متصل به یخچال و کامپیوتر قطع اند و بعد چند دقیقه وصل شدن مانیتور شروع به دود کردن کرد و من همه وسایلا از برق کشیدم.
    مانیتور و پاور کیس سوخت.
    حالا سوال اینه چرا این محافظ ها( فرحان الکتریک و تک گل) که ساخت داخل و با علامت استاندارد(!!!) اند چرا قطع نماندند و وصل شدن؟؟!!
    آخه یعنی چی؟؟؟
    Last edited by hossainimehdi2; 27-11-2018 at 23:39. دليل: توضیح بیشتر

آخر فروم باز shaahani's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2010

پيش فرض

دزدیده شدن کابل نول محل باعث ایجان نوسان در ولتاژ دریافتی میشه و وظیفه محافظ قطع جریان برق در چنین وضعیتی هست ، اما وصل شدن مجدد اون بعد از سپری شدن زمان مربوطه ، در صورتی که مشکل هنوز برطرف نشده باشه نباید اتفاق می افتاد که برای شما افتاده و این نشان از درست کار نکردن محصولات این شرکت ها هست .
    پیشنهاد میکنم با روابط عمومی شرکت های مذکور تماس بگیرید و موضوع رو گزارش بدین ، حتی ازشون درخواست خسارت کنید .

سوختن پاور کامپیوتر به این دلیل هست که حساسیت بیشتر اون نسبت به جریان ورودی قبل از صدمه زدن به دیگر قطعات معمولا در یک مدار خودکشی ، اجازه برقراری برق رو نمیده ، هرچند اگه دستگاه UPS داشتید این اتفاق نمی افتاد و دقت بالای این دستگاه ها در تشخیص نوسان جریان اجازه سوختن کامپیوتر و لوازم جانبی اون که ممکنه آداپتورها و یا بخش تغذیه اونها از بین رفته باشه رو نمیداد.

شما میتونید به اداره برق منطقه خودتون مراجعه کنید و با پر کردن یک فرم جبران خسارت ، و اعلام تاریخ و زمان سوختن لوازم (بدون اعلام سرقت کابل در فرم ، خودشون متوجه میشن) ، ذکر دقیق لوازم سوخته ، با استفاده از بیمه اداره برق سعی در جبران بخشی از خسارت خودتون بکنید که باز از هیچی بهتره .
    (برای من اتفاق افتاد و نوسان برق باعث سوختن بعضی لوزام شد و شکایت های جداگانه ای برای هر کدام از کنتور ها تنظیم کردم ، زیرا سقف پرداختی بیمه برق برای هر کنتور بسیار اندک است و اگر چند کنتور دارید که لوازم متصل به آنها سوخته برای تمام آنها بطور جداگانه برگه شکایت پر کنید تا مبلغ جبرانی بیمه بتونه بخشی از خسارت به بار اومده رو جبران کنه)

3. این کاربر از shaahani بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Nov 2011

پيش فرض

ممنون از پاسختون
    در مواقعی غیر از این هنگامی که ولتاز شبکه کمی بالا و پایین میشد خوب کار میکردند و هنوز هم میکنند ولی اینسری ولتاژ که حدودا 380 ولت شده بود درست کار نکردند. علاوه بر اینها آیفون تصویری و شارژر ها و آدابتورهامون هم سوخته بود. آدم میگه فایده این محافظا چیه؟؟ خدا این شرکت استاندارد رو بگه چیکار کنه.
    اینجا اگه خارج بود میشد هم از شرکت سازنده و شرکت استاندارد و اداره برق بعلت عدم پیشگیری شکایت کرد!!!
    تعمیرکار ها هم که دنبال تیغ زدن مردم هستن.
    آیا راهی هست که با کمترین هزینه از بروز چنین حوادثی پیشگیری کرد؟؟ چون نمیشه به این محافظا اطمینان کرد و ازطرفی اینقدر مایه دار نیستیم که استابلایذر بخریم ویا محافظ دیگه ای تست کنیم.

مثلا اگر میشد این محافظ ها رو هنگام خرید تست دوفاز کرد خیلی عالی میشد.
    آیا قطعه ای یا دستگاهی هست که اگر نول فاز دار شد جریان برق را قطع کنه؟؟؟
    Last edited by hossainimehdi2; 28-11-2018 at 13:56.

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Feb 2023

پيش فرض

سلام من یک محافظ دیجیتالی میکرو دارم وقتی به برق میزنم بعد از یک دقیقه نمایشگر ثابت میشه و ولتاژ رو نشون میده اما از لحظه اول که به برق میزنم پریزهای محافظ برق دار هست ممنونم
    Last edited by So.maye7549; 09-02-2023 at 16:23.

اگه نباشه جاش خالی می مونه MXRX's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2010

پيش فرض

اکثر این به اصطلاح محافظهای موجود در بازار حتی آنهایی که ولتمتر دیجیتالی دارند در اصل تایمر هستند که اگه ولتاژ از 220 ولت کمی بالا پایین شد رله یکی از سیمهای برق رو به مدت چند ثانیه تا 5 دقیقه قطع میکنه و بعد از چک کردن ولتاژ نرمال دوباره تایمر رله رو وصل میکنه. جالبه تقریباً تمام این محافظها در قسمت خروجی هیچ محافظتی انجام نمیدهند و برق خروجی را قطع نمیکنند حتی فیوز هم ندارند و اگه دو سیم پریز short بشه به احتمال زیاد خود محافظ معیوب میشه. اگه برق ورودی محافظ دو برابر یا دو فاز شد تقریباً اکثر محافظها معیوب میشوند و در مواردی برق رو رد میکنن و بقیه ماجرا... حتی بعضی از محافظهای معمولی برق ساختمان هم همچین محافظت خاصی انجام نمیدهند و باز هم ممکنه لوازم برقی و الکترونیکی بسوزه ولی باز استفاده از کنتاکتور برای برق ساختمان از هیچی بهتره حداقل در صورت اتصالی و موارد مشابه مورد شما خود کنتاکتور خراب میشه و برق کلاً قطع میشه. در کل بهترین راه جلوگیری از دو فاز شدن و خرابی لوازم برقی و الکترونیکی، استفاده از Stabilizer و ترانس محافظ برق (نصب کنتاکتور روی برق اصلی بعد کنتور ساختمان یا محافظ برق مرکزی)، و در مرحله بعد برای محکم کاری میتوانید برای تمام لوازم برقی و الکترونیکی از محافظ یا تایمر ساده معتبر 200 تا 400 هزار تومانی استفاده کنید.
    Last edited by MXRX; 07-02-2023 at 01:07.

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Mar 2019

پيش فرض

سلام من یک محافظ دیجیتالی میکرو دارم وقتی به برق میزنم بعد از یک دقیقه نمایشگر ثابت میشه و ولتاژ رو نشون میده اما از لحظه اول که به برق میزنم پریزهای محافظ برق دار هست ممنونم
    اگه قبل از فعال شدن محافظ , پریز محافظ فاز داره دوشاخه محافظ رو بر عکس بزن تو برق

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •