ایران، پنجمین عرضه‌کننده بنزین ارزان


اقتصاد > انرژی - بررسی قیمت‌های ثبت شده برای عرضه بنزین در جایگاه‌های سوخت کشورهای مختلف نشان می‌دهد ایران جزو 5کشوری است که بنزین ارزان در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌کند.به گزارش خبرآنلاین به نقل از اتاق ایران،جدیدترین قیمت‌های ثبت شده بنزین در جهان نشان می‌دهد ایران پس از ونزوئلا، عربستان، ترکمنستان و الجزایر پنجمین بنزین ارزان دنیا را در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌کند.
باوجود اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش 10 برابری قیمت بنزین از زمان اجرای این قانون همچنان ایران در میان کشورهایی قرار دارد که ارزان‌ترین بنزین را جایگاه‌های سوخت عرضه می‌کند.
ارزان‌ترین بنزین دنیا در ونزوئلا عرضه می‌شود به‌طوری‌که در برابر هر لیتر بنزین تنها یک سنت در این کشور دریافت می‌شود. عربستان در جایگاه دوم از این نظر قرار دارد. قیمت هر لیتر بنزین در عربستان 24 سنت است. البته ریاض برنامه‌ای برای واقعی کردن قیمت بنزین در دست اجرا دارد و قرار است از ماه آینده میلادی قیمت این سوخت را 80 درصد افزایش دهد.
ترکمنستان با بنزین 29 سنتی و الجزایر با بنزین 31 سنتی در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارند.
قیمت هر لیتر بنزین در ایران نیز بر اساس نرخ رسمی ارز 34 سنت محاسبه شده است و ایران از این نظر پنجمین بنزین ارزان دنیا را عرضه می‌کند.
کویت با 35 سنت، مصر با 37 سنت، اکوادور با 39 سنت، نیجریه با 41 سنت و بحرین با 42 سنت نیز در رتبه‌های ششم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند.


35224