تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 10 از 10

نام تاپيک: سوال نحوه پارتیشن بندی هارد 3 ترا برای مادربرد قدیمی

آخر فروم باز SajjadKAZ2003's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    ایران-اهواز

پيش فرض سوال نحوه پارتیشن بندی هارد 3 ترا برای مادربرد قدیمی

سلام

من مادربردم قدیمیه ( ASUS M2A-VM ) و حالت GPT رو هم نمیشناسه، اگه یه هارد 3 ترابایت بخرم و به عنوان هارد دوم به هارد اصلی وصل کنم آیا همه ی 3 ترابایت حجم این هارد در اختیارم قرار میگیره؟
    آیا این هارد 3 ترابایت رو با همین مادربرد قدیمی میتونم به صورت GPT پارتیشن بندیش کنم که اگه احیانا در آینده خواستم ویندوز روش نصب کنم دیگه نیاز به پارتیشن بندی مجدد نداشته باشم؟
    اگه به صورت GPT پارتیشن بندیش کنم در کنار اون هارد اصلیم که GPT نیست شناسایی میشه؟
    مرسی

مشخصات مادربرد قدیمیم ( ASUS M2A-VM ) :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

مدیر انجمن های هارد دیسک ata.royalfalcon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام

من مادربردم قدیمیه ( ASUS M2A-VM ) و حالت GPT رو هم نمیشناسه، اگه یه هارد 3 ترابایت بخرم و به عنوان هارد دوم به هارد اصلی وصل کنم آیا همه ی 3 ترابایت حجم این هارد در اختیارم قرار میگیره؟
    آیا این هارد 3 ترابایت رو با همین مادربرد قدیمی میتونم به صورت GPT پارتیشن بندیش کنم که اگه احیانا در آینده خواستم ویندوز روش نصب کنم دیگه نیاز به پارتیشن بندی مجدد نداشته باشم؟
    اگه به صورت GPT پارتیشن بندیش کنم در کنار اون هارد اصلیم که GPT نیست شناسایی میشه؟
    مرسی

مشخصات مادربرد قدیمیم ( ASUS M2A-VM ) :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    سلام .

من مادربردم قدیمیه ( ASUS M2A-VM ) و حالت GPT رو هم نمیشناسه،
    عدم پشتیبانی از GPT ارتباطی به مادربرد نداره . این مربوط به بعضی از سیستمهای عامل مثل ویندوز XP میشد که از GPT پشتیبانی نمیکنند . الان از چه ویندوزی دارید استفاده میکنید ؟

اگه یه هارد 3 ترابایت بخرم و به عنوان هارد دوم به هارد اصلی وصل کنم آیا همه ی 3 ترابایت حجم این هارد در اختیارم قرار میگیره؟
    چیپست این مادربرد ATI SB600 هست که مشکلی با هارد دیسکهای پرظرفیت مثلاً سه یا چهارترابایت ندارد و تمام ظرفیت هارد دیسک در دسترس خواهد بود . البته باید جدیدترین ورژن درایور برای این چیپست نصب بشه .

PDF زیر رو هم اگر مطالعه کنید میبینید که گفته این چیپست میتونه از هارد دیسکهای پرظرفیت چهار ترابایتی هم پشتیبانی کنه (قسمت Host Controller Chipsets) .
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

روی این مادربرد به هیچ عنوان نمیتونید روی هارد دیسکی که GPT هست ویندوز نصب کنید چون UEFI نداره . فقط بصورت غیر ویندوزی میتونید از هارد دیسکهایی که GPT هستند استفاده کنید .

بله ، شناسایی میشه .

3. 4 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    ایران-اهواز

پيش فرض

سلام .

عدم پشتیبانی از GPT ارتباطی به مادربرد نداره . این مربوط به بعضی از سیستمهای عامل مثل ویندوز XP میشد که از GPT پشتیبانی نمیکنند . الان از چه ویندوزی دارید استفاده میکنید ؟

چیپست این مادربرد ATI SB600 هست که مشکلی با هارد دیسکهای پرظرفیت مثلاً سه یا چهارترابایت ندارد و تمام ظرفیت هارد دیسک در دسترس خواهد بود . البته باید جدیدترین ورژن درایور برای این چیپست نصب بشه .

PDF زیر رو هم اگر مطالعه کنید میبینید که گفته این چیپست میتونه از هارد دیسکهای پرظرفیت چهار ترابایتی هم پشتیبانی کنه (قسمت Host Controller Chipsets) .

روی این مادربرد به هیچ عنوان نمیتونید روی هارد دیسکی که GPT هست ویندوز نصب کنید چون UEFI نداره . فقط بصورت غیر ویندوزی میتونید از هارد دیسکهایی که GPT هستند استفاده کنید .

بله ، شناسایی میشه .
    الان از ویندوز XP 32bit استفاده میکنم ولی تا چند روز آینده سعی میکنم ویندوز سون 32 بیت نصب کنم
    یه سوال دیگه یعنی در ویندوز XP حتی اگه هارد GPT به عنوان هارد دوم وصل کنیم، ویندوز کلا نمیتونه تشخیصش بده؟

میشه بگید آیا این برداشتهایی که من تا اینجا کردم درسته:

به طور کلی:
    *اگه هارد MBR باشه فقط تا 2 ترا رو میتونه تشخیص بده
    *اگه هارد GPT باشه بیش از 2 ترا رو هم میتونه تشخیص بده
    *اگه مادربرد UEFI داشته باشه، هارد اصلیمون چه کمتر از 2 ترا باشه چه بیشتر از 2 ترا باشه الزاما باید GPT باشه وگرنه ویندوز روش نصب نمیشه

حالا در این مادربرد من اگر؛
    1- هارد اصلی MBR:
    شناسایی میشه چون مادربرد BIOS قدیمی داره
    2- هارد دوم MBR:
    شناسایی میشه
    3- هارد اصلی GPT:
    کلا شناسایی نمیشه چون مادربرد UEFI نداره
    4- هارد دوم GPT:
    شناسایی میشه

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

الان از ویندوز XP 32bit استفاده میکنم ولی تا چند روز آینده سعی میکنم ویندوز سون 32 بیت نصب کنم
    یه سوال دیگه یعنی در ویندوز XP حتی اگه هارد GPT به عنوان هارد دوم وصل کنیم، ویندوز کلا نمیتونه تشخیصش بده؟

میشه بگید آیا این برداشتهایی که من تا اینجا کردم درسته:

به طور کلی:
    *اگه هارد GPT باشه بیش از 2 ترا رو هم میتونه تشخیص بده
    *اگه مادربرد UEFI داشته باشه، هارد اصلیمون چه کمتر از 2 ترا باشه چه بیشتر از 2 ترا باشه الزاما باید GPT باشه وگرنه ویندوز روش نصب نمیشه

1- هارد اصلی MBR:
    2- هارد دوم MBR:
    شناسایی میشه
    3- هارد اصلی GPT:
    4- هارد دوم GPT:
    شناسایی میشه

نسخه های 64 بیتی ویندوز XP Professional هارد دیسک GPT رو پشتیبانی میکنند .

بطور کلی درسته ولی دقیقتر اینطوری هست :
    هارد دیسک دربایوس با تمام ظرفیت شناسایی میشه ، ولی به خاطر محدودیت MBR شما نمیتونید یک یا چند پارتیشن بسازید که حجمش بیشتر از دوترابایت باشه . اگر مادربرد و چیپست خیلی قدیمی بود ممکن بود حتی ظرفیت هارد دیسک رو به درستی شناسایی نکنه و در نتیجه GPT کردن هارد دیسک هم فایده ای نداشت .

اگه هارد GPT باشه بیش از 2 ترا رو هم میتونه تشخیص بده
    درسته ، به خاطر عدم محدودیت در حالت GPT شما میتونید تمام ظرفیت هارد دیسک رو پارتیشن بندی کنید .

اگه مادربرد UEFI داشته باشه، هارد اصلیمون چه کمتر از 2 ترا باشه چه بیشتر از 2 ترا باشه الزاما باید GPT باشه وگرنه ویندوز روش نصب نمیشه
    درسته ولی یه قابلیتی هست (legacy mode یا CSM) که میتونید با فعال کردن آن بر روی هارد دیسک MBR هم ویندوز نصب کنید .

1- هارد اصلی MBR:
    2- هارد دوم MBR:
    شناسایی میشه
    3- هارد اصلی GPT:
    4- هارد دوم GPT:
    شناسایی میشه
    موارد 1 و 2 و 4 بطور کلی درست هست ولی مورد سه ، هارد شناسایی میشه (در بایوس) ولی چون مادربرد UEFI نداره شما نمیتونید ویندوز روی این هارد نصب کنید و در هنگام نصب ویندوز خطا میگیرید ، حتی ویندوز 7 که از هارد دیسکهای GPT هم پشتیبانی میکنه .

6. 3 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    ایران-اهواز

پيش فرض

نقل قول نوشته شده توسط ata.royalfalcon
    سلام
    بله ، شناسایی میشه
    سلام
    من یه هارد 4 ترا خریدم و به عنوان هارد کمکی (هارد سوم) به کامپیوتر وصل کردم
    وقتی وارد ویندوزم (ویندوز 8.1 - 32 بیتی) شدم هارد رو تشخیص داد و هارد رو GPT کردم و همه 4 ترابایت رو شناسایی کرد

و بعد، از طریق Disk Management روی فضای شناسایی شده راست کلیک کردم و گزینه New Simple Volume رو زدم و پارتیشنهای جدید رو ساختم. در این مرحله Allocation unit size رو تو حالت Default گذاشتم، لازم نیست تغییرش بدم؟
    عکس:

و یه چیزی که در موردش شک دارم اینه که این 3 تا درایوی که ایجاد کردم هر سه Primary هستن! مشکلی ایجاد نمیشه؟ بهتر نیست که اولی Primary باشه و دو تای بعدی Logical باشه؟
    اگه به صورت Primary و Logical بهتره، آیا از تو خود ویندوز میشه انجامش بدم یا با استفاده از بوتیبلهای پارتیشن بندی اقدام کنم؟
    عکس:

مرسی

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

و بعد، از طریق Disk Management روی فضای شناسایی شده راست کلیک کردم و گزینه New Simple Volume رو زدم و پارتیشنهای جدید رو ساختم. در این مرحله Allocation unit size رو تو حالت Default گذاشتم، لازم نیست تغییرش بدم؟
    عکس:
    مشکلی نداره و لازم نیست تغییر بدید . روی همان default بذارید باشه .

و یه چیزی که در موردش شک دارم اینه که این 3 تا درایوی که ایجاد کردم هر سه Primary هستن! مشکلی ایجاد نمیشه؟ بهتر نیست که اولی Primary باشه و دو تای بعدی Logical باشه؟
    اگه به صورت Primary و Logical بهتره، آیا از تو خود ویندوز میشه انجامش بدم یا با استفاده از بوتیبلهای پارتیشن بندی اقدام کنم؟
    عکس:

مرسی
    در هارد دیسکهایی که بصورت GPT هستند ایجاد درایوهای logical امکانپذیر نیست . یعنی هرکاری بکنید نمیتونید درایو logical بسازید . در واقع درایوهای logical برای دور زدن محدودیت ساخت درایوهای Primary در هارد دیسکهای MBR هست و از اونجایی که در حالت GPT پارتیشن Primary زیادی میتونید بسازید پس ساخت درایو logical دیگه بی معنی هست .

9. 3 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    ایران-اهواز

پيش فرض

مشکلی نداره و لازم نیست تغییر بدید . روی همان default بذارید باشه .

در هارد دیسکهایی که بصورت GPT هستند ایجاد درایوهای logical امکانپذیر نیست . یعنی هرکاری بکنید نمیتونید درایو logical بسازید . در واقع درایوهای logical برای دور زدن محدودیت ساخت درایوهای Primary در هارد دیسکهای MBR هست و از اونجایی که در حالت GPT پارتیشن Primary زیادی میتونید بسازید پس ساخت درایو logical دیگه بی معنی هست .
    ممنون از پاسخگوییتون
    پس الان این پارتیشن بندی مشکلی نداره و نرماله؟
    قبل از اینکه اطلاعات بریزم تو هارد لازم نیست کار خاص دیگه ای انجام بدم؟

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

ممنون از پاسخگوییتون
    پس الان این پارتیشن بندی مشکلی نداره و نرماله؟
    قبل از اینکه اطلاعات بریزم تو هارد لازم نیست کار خاص دیگه ای انجام بدم؟
    هیچ مشکلی نداره و لازم نیست کار دیگه ای انجام بدید .

12. این کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    ایران-اهواز

پيش فرض

هیچ مشکلی نداره و لازم نیست کار دیگه ای انجام بدید .
    ممنون
    قبل از استفاده خواستم یه بار درایوها رو فرمت کنم، قسمت Allocation unit size به صورت پیش فرض روی 4096 bytes قرار داره، بزارمش رو Default بعد فرمت کنم؟

عکس:

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

ممنون
    قبل از استفاده خواستم یه بار درایوها رو فرمت کنم، قسمت Allocation unit size به صورت پیش فرض روی 4096 bytes قرار داره، بزارمش رو Default بعد فرمت کنم؟

عکس:
    بله روی Default بذارید و فرمت کنید.

15. 2 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •