تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 8 از 8

نام تاپيک: مشکل در ساخت یک اینورتر ساده

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض مشکل در ساخت یک اینورتر ساده

سلام دوستان ممنون میشم کمک کنید خیلی رفته رو اعصابم این قضیه
    میخاستم یه اینورتر بسازم ( معمولی . سوئیچینگ نه ) که برق 24 رو به 110 تبدیل کنه . واسه این کار از 555 واسه قطع و وصل برق ( موج مربعی ) استفاده کردم و یه ترانس 24 ولت 3 امپر گرفتم تا تقریبا قوی باشه ولی چند تا مشکل :
    _فرکانس 555 هر چی باشه مثلا 55 هرتز توی خروجی ترانس هم همینو داریم ؟
    _وقتی برق 24 به خروجی ترانس وصل میشه با موج مربعی 220 ولت از اونن طرف میگیرم ولی چون 110 ولت میخام باشه دیوتی سایکل یا همون طول موج رو کم کردم اولا" میخاستم بدونم اینجوری روش درستیه ؟! چون وقتی خیلی کم میکنم که در حد 30- 40 ولت خروجی میده ( البته مولتی متر نشون میده ) ولی برق دستمو میگیره قشنگ در صورتی که 30 ولت نباید اینجوری برق بگیره ! اان این نکته اذیتم میکنه که چرا اینجوریه قضیه
    ترانس هم وز وز میکنه عادیه یا ؟! چون تو حالت عادی 220 به 24 ولت صدایی نمیده

اینم مدار : (البته فعلا چون منبع تغذیه 12 ولت دارم با همون راه انداختمش ) :

خیلی خیلی ممنون میشم خیلی خرج گذاشته رو دستم این قضیه

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

جون من یکی اگه یه اطلاعات ناقصی هم داره دریغ نکنه
    به فکر خودم رسید ولتاژ موج مربعی رو کم کنم تا ولتاژ کمتری عبور بده ماسفت و ... به جای اینکه طول موج مربعو زیاد یا کم کنم .
    نمیدونم الان شدنیه یا نه باید بتستم
    با این کار همه چیی قاطی میکنه . خصوصا فرکانس خروجی ترانس . نمیدونم بهش اعتماد کنم یا نه چون فرکانس متر رو اسیلوسکوپ و ... ندارم مجبورم اعتماد کنم ؟!
    Last edited by Reza Azimy_RW; 01-03-2017 at 21:28.

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

یه روش دیگه که به ذهنم رسید استفاده از رگولاتور سوئیچینگ 2577 تا ولتاژ 24 رو به 12 تبدیل کنم (بدون تلفات ) و حله دیگه . چون مصرف انرژی مهمه .البته فقط 3 امپرر میتونم بگیرم که فک کنم با موازی کردن 2 تاش مشکل حل شه
    البته یه روش دیگه هست که بهتره این که موج مربعی که از +6 میره -6 رو با ترکیب دو تا موج کاری کنم که +6 بعد 0 بعد -6 بعد 0 بعد +6 و .... که اینم خیلی باید دقیق باشه فک نکنم بدون اسیلوسکوپ بشه

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

یه روش دیگه که به ذهنم رسید استفاده از رگولاتور سوئیچینگ 2577 تا ولتاژ 24 رو به 12 تبدیل کنم (بدون تلفات ) و حله دیگه . چون مصرف انرژی مهمه .البته فقط 3 امپرر میتونم بگیرم که فک کنم با موازی کردن 2 تاش مشکل حل شه
    البته یه روش دیگه هست که بهتره این که موج مربعی که از +6 میره -6 رو با ترکیب دو تا موج کاری کنم که +6 بعد 0 بعد -6 بعد 0 بعد +6 و .... که اینم خیلی باید دقیق باشه فک نکنم بدون اسیلوسکوپ بشه

ترانس 3 سر بهتر جواب میده. سر وسط میره به ولتاژ +24 . دو سر دیگه توسط دو ترانزیستور قدرت سوییچ میشن که باهم 180 درجه اختلاف فاز دارن. یعنی در پالس اول T1 فعاله و در پالس بعد T2 و همینطور تا آخر ...
    معمولا آیسیهای مخصوص این مدار مثل TL494 یا SG3525 دو خروجی مکمل برای اینکار دارن. در صورت استفاده از 555 میشه از یک مدار یا گیت NOT (معکوس کننده) از خروجی آیسی، پالس مکمل رو تهیه کرد. میشه از یک ترانزیستور هم در حالت امیتر مشترک واسه این کار استفاده کرد.

برای اندازه گیری ولتاژ خروجی ( با بار و بدون بار ) ممکنه ولتمترها مقدار درستی نشون ندند. بخاطر فرکانس و نوع شکل موجش. باید فرکانس 555 رو برای 110 ولت، 60 هرتز تنظیم کرد که در صورت نداشتن فرکانس متر و اسیلوسکوپ ، همون فرمول فرکانس داخل دیتاشیت آیسی 555 کفایت میکنه.
    فقط مقادیر مقاومتها و خازنها در فرمول برحسب واحد اصلی اهم و فاراد در نظر گرفته میشه مگر اینکه در فرمول واحد کوچکتر یا بزرگترش قید شده باشه.

-------------------------------
    از مدار همون آیسیها هم میشه استفاده کرد که کارایی بهتری از 555 دارن. فقط کافیه از رگولاتور 12 یا 15 ولت استفاده بشه برای مدار ، بجز قسمت آخر که سر وسط ترانس هست. در اینصورت ترانس هم باید 48 ولت 3 سر باشه ( یعنی 220 به 48-0-48 ) تا با 24 ولت 110 ولت خروجی بده.

با تشکر
    Last edited by New Ray; 15-03-2017 at 22:18.

5. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

دوستان ببخشید من این ایونرترو وقتی به موج موبعی وصل میکنم خیلی صدا داره (ترانس) ولی وقتی یه سره به یه ترانس ای سی وصل میکنم هیچ صدایی نداره موج سینوسی باعث این اختلاف میشه ؟ بهتر نیست با یه میکروکنترلر ATtiny13 این کارو انجام بدمم که هم pwm دقیقتر باشه هم با یه فلایبک از جریان خروجی وقتی دستگاه مورد نظر خاموشه اینورتر هم خاموش شه . فط موندم مثلا دستگاه قطع شد و اینورتر خاموش ( ترانسش خارجج شه از مدار ) بعد ترانس دیگه جریانی نمیده که بفهمیم کی دستگاه روشن شده و بار میکشه ؟!
    Last edited by Reza Azimy_RW; 03-08-2017 at 01:03.

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

دوستان ببخشید من این ایونرترو وقتی به موج موبعی وصل میکنم خیلی صدا داره (ترانس) ولی وقتی یه سره به یه ترانس ای سی وصل میکنم هیچ صدایی نداره موج سینوسی باعث این اختلاف میشه ؟ بهتر نیست با یه میکروکنترلر ATtiny13 این کارو انجام بدمم که هم pwm دقیقتر باشه هم با یه فلایبک از جریان خروجی وقتی دستگاه مورد نظر خاموشه اینورتر هم خاموش شه . فط موندم مثلا دستگاه قطع شد و اینورتر خاموش ( ترانسش خارجج شه از مدار ) بعد ترانس دیگه جریانی نمیده که بفهمیم کی دستگاه روشن شده و بار میکشه ؟!
    اینورتر این مزیت رو خودش داره که زمان اوج مصرف ، جریان خروجی ( و در نتیجه توان ) رو افزایش میده و برعکس. پس نیاز نیست کاملا مدار و خاموش کنیم چون در اینصورت اتصال دوباره بار رو نمیتونه تشخیص بده و دوباره روشن بشه، مگر اینکه مدار رو طوری طراحی کنیم که بجای قطع کامل، مثلا هر 1 ثانیه یک پالس ولتاژ کوتاه بفرسته برای چک کردن جریان عبوری و تشخیص اتصال بار که کار و پیچیده تر میکنه. مشابه این کار در مدار سوییچینگ خودبخود انجام شده که باعث تثبیت ولتاژ خروجی میشه. ( کلا در سوییچینگ قطعِ کامل یعنی بخوابه دیگه بیدار نشه )

دقیق یادم نیست ولی فکر کنم در آیسیهای اینورتر مثل sg3525 دو پایه مقایسه گر نرمال و معکوس داریم که برای تثبیت و نمونه برداری از خروجی باید با تقسیم مقاومتی تنظیمشون کنیم ؛ این برای تثبیت دقیق ولتاژ خروجی هست که در حالت بی باری انرژی کمتری مصرف میشه - اما برای قطع و وصل خودکار همون کار بالا رو میشه انجام داد . در واقع این بخش مدار از خروجی نمونه میگیره و این نمونه ولتاژ مثلا اگه بیشتر از 5 ولت بود تعداد پالس pwm رو کاهش میده تا خروجی کم بشه و اگه کمتر از 5 بود پالس و افزایش میده تا کمبود ولتاژ جبران بشه.

ترانس آهنی بیشتر مناسب جریان سینوسی فرکانس پایینه. موقع استفاده با موج مربعی صدا دادن چیز مهمی نیست ... این صدا برای تحت فشار بودن و شوک لحظه ای پالس مربعیه. ترانسهای سفارشی چون خوب عایق کاری و سفت میشن کمتر صدا میدن و ترانسهای بازاری بیشتر.

8. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

سلام و درود.

باید ترانس 110 به 24 تهیه کنی اونوقت از همه مشکلات خلاص میشی.
    و حتما ورودی هم از 24 ولت استفاده کنی .
    اگه با دوازده ولت dc کار کنی توان خروجی مکزیمم توان میشه1/4

من تجربه کافی تو اینورتر و ups دارم
    .
    موفق باشید
    Last edited by alisoli1; 08-05-2018 at 01:28.

10. این کاربر از alisoli1 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Mar 2019

پيش فرض سلام در خصوص اینورتر اگر سیم پیچ های ثانویه و اولیه ترانستو جابجا کنی درست میشه شما یکار کن که جریان بیشتری داشته باشی تا ولتاژ چرا که برای کم و یا زی

ترانس 3 سر بهتر جواب میده. سر وسط میره به ولتاژ +24 . دو سر دیگه توسط دو ترانزیستور قدرت سوییچ میشن که باهم 180 درجه اختلاف فاز دارن. یعنی در پالس اول T1 فعاله و در پالس بعد T2 و همینطور تا آخر ...
    معمولا آیسیهای مخصوص این مدار مثل TL494 یا SG3525 دو خروجی مکمل برای اینکار دارن. در صورت استفاده از 555 میشه از یک مدار یا گیت NOT (معکوس کننده) از خروجی آیسی، پالس مکمل رو تهیه کرد. میشه از یک ترانزیستور هم در حالت امیتر مشترک واسه این کار استفاده کرد.

برای اندازه گیری ولتاژ خروجی ( با بار و بدون بار ) ممکنه ولتمترها مقدار درستی نشون ندند. بخاطر فرکانس و نوع شکل موجش. باید فرکانس 555 رو برای 110 ولت، 60 هرتز تنظیم کرد که در صورت نداشتن فرکانس متر و اسیلوسکوپ ، همون فرمول فرکانس داخل دیتاشیت آیسی 555 کفایت میکنه.
    فقط مقادیر مقاومتها و خازنها در فرمول برحسب واحد اصلی اهم و فاراد در نظر گرفته میشه مگر اینکه در فرمول واحد کوچکتر یا بزرگترش قید شده باشه.

-------------------------------
    از مدار همون آیسیها هم میشه استفاده کرد که کارایی بهتری از 555 دارن. فقط کافیه از رگولاتور 12 یا 15 ولت استفاده بشه برای مدار ، بجز قسمت آخر که سر وسط ترانس هست. در اینصورت ترانس هم باید 48 ولت 3 سر باشه ( یعنی 220 به 48-0-48 ) تا با 24 ولت 110 ولت خروجی بده.

با تشکر
    شما به ترانست توجه بیشتری کن و سعی کن با قطر سیم مربوط به ترانس جریانو بالا ببری چرا که برای کم و زیاد کردن ولتاژ شما باید بنحوی مقاومت را زیاد و کم کنی که این بسته به فرمول اولیه قانون اهم چون تقسیم در جریان هست راحتر به نتیجه خواهی رسید

12. این کاربر از یوسف سامانی بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •