تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 15 از 28 اولاول ... 511121314151617181925 ... آخرآخر
نمايش نتايج 141 به 150 از 279

نام تاپيک: تاملات تنهایی ...

پروفشنال jahangir1400's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2012

پيش فرض

بله واقعن سخته پذیرش این دیدگاه، بخصوص شکل افراطیش که معتقد هستن این هر دو یک چیز هستن، ولی بنظرم زبان بی تاثیر بر تفکر هم نیست ...

بله تاثیر داره اما تاثیری که من میگم با تاثیری که "نسبیت زبانی" ها میگن تفاوت داره.

تاثیری که "نسبیت زبانی" ها میگن به این شکله که مثلا یه مثالی میارن از اینکه کلاه رو در زبان انگلیسی "میپوشن" اما در زبان فارسی "سر میکنن" و این رو دلیلی میارن که زبان بر فکر انسان تاثیر داره، یا مثال هایی شبیه این، اما این تفاوت ها جهان بینی و فکر انسان رو نمیتونه تغییر بده چون این کلمات به یک عملی اطلاق میشن که شامل استفاده کردن از یک وسیله ای است به نام کلاه، که جایگاه کلاه روی سر قرار داره و به شکل خاصی روی سر قرار میگیره، حالا این عمل در هر زبانی میتونه متفاوت بیان بشه یکی میگه اینو بپوش یکی میگه سر کن، ولی آیا این تفاوت در شکل گیری به فکر تاثیری داره؟ به نظر من خیر.

اما تاثیری که من معتقدم زبان بر فکر میتونه داشته باشه از طریق توانایی و قدرت یک زبان هست.

به این شکل که یه زبان به اندازه ای غنیه که یک مفهوم رو به راحتی میتونه در یک جمله برسونه و به شکل کامل، اما یه زبان دیگه همون مطلب رو باید در 3 جمله بیان کنه و اون هم به شکل ناقص (به دلیل کم بودن لغات مناسب برای اون مفهموم یا نارسا بودن لغات موجود)، و این تفاوت میتونه بر یادگیری، فهم و فکر مخاطبان اون زبان تاثیر بذاره، وقتی یک زبان قابلیت بهتری داشته باشه برای بیان مطالب در نتیجه باعث رشد سریع تر فکری و آگاهی اون فرد یا جامعه میتونه بشه.

2. این کاربر از jahangir1400 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال jahangir1400's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2012

پيش فرض

در واقع انسان این کار رو کرده و وارد این مرحله شده. منطق صوری و ریاضی همینگونه هستن. مسئله اینه که هنوز برخی ها نسبت به این رویکرد موضع میگیرن. هنوز مباحث ریاضی وارد خیلی از حیطه های دانش نشده.
    البته به شکل مشخص منظور من، ارتباط برقرار کردن به شکل ذهنی و تلپاتیک از طریق انتقال معانی بود بدون لغات و زبان، که نخواستم واژه تلپاتیک رو به کار ببرم چون از خود این واژه هم برداشت های متفاوت و بعضا بی ربطی میشه،

اما این منطق صوری که میگین آیا قابلیت عملی شدن رو داره و اینکه وسیله ای بشه برای ارتباط و کاملا جایگزین زبان ها بشه؟ یا اینکه نیاز به توسعه داره؟ میتونین بیشتر توضیح بدین

پروفشنال AMHSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2015
    محل سكونت
    Khozestan

پيش فرض

در واقع انسان این کار رو کرده و وارد این مرحله شده. منطق صوری و ریاضی همینگونه هستن. مسئله اینه که هنوز برخی ها نسبت به این رویکرد موضع میگیرن. هنوز مباحث ریاضی وارد خیلی از حیطه های دانش نشده.
    این برخی چه موضعی می گیرن و چرا؟

پروفشنال AMHSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2015
    محل سكونت
    Khozestan

پيش فرض

بله تاثیر داره اما تاثیری که من میگم با تاثیری که "نسبیت زبانی" ها میگن تفاوت داره.

تاثیری که "نسبیت زبانی" ها میگن به این شکله که مثلا یه مثالی میارن از اینکه کلاه رو در زبان انگلیسی "میپوشن" اما در زبان فارسی "سر میکنن" و این رو دلیلی میارن که زبان بر فکر انسان تاثیر داره، یا مثال هایی شبیه این، اما این تفاوت ها جهان بینی و فکر انسان رو نمیتونه تغییر بده چون این کلمات به یک عملی اطلاق میشن که شامل استفاده کردن از یک وسیله ای است به نام کلاه، که جایگاه کلاه روی سر قرار داره و به شکل خاصی روی سر قرار میگیره، حالا این عمل در هر زبانی میتونه متفاوت بیان بشه یکی میگه اینو بپوش یکی میگه سر کن، ولی آیا این تفاوت در شکل گیری به فکر تاثیری داره؟ به نظر من خیر.

اما تاثیری که من معتقدم زبان بر فکر میتونه داشته باشه از طریق توانایی و قدرت یک زبان هست.

به این شکل که یه زبان به اندازه ای غنیه که یک مفهوم رو به راحتی میتونه در یک جمله برسونه و به شکل کامل، اما یه زبان دیگه همون مطلب رو باید در 3 جمله بیان کنه و اون هم به شکل ناقص (به دلیل کم بودن لغات مناسب برای اون مفهموم یا نارسا بودن لغات موجود)، و این تفاوت میتونه بر یادگیری، فهم و فکر مخاطبان اون زبان تاثیر بذاره، وقتی یک زبان قابلیت بهتری داشته باشه برای بیان مطالب در نتیجه باعث رشد سریع تر فکری و آگاهی اون فرد یا جامعه میتونه بشه.
    علاوه بر مسایلی که شما گفتین، بنظر من شبکه معنایی که بین لغات هر زبان وجود داره هم بر نحوه تفکر و جهت اون میتونه موثر باشه ... مثلا فرض کنید در یک زبان ضمیر خدا مونث باشه، در یک زبان دیگه مذکر و در زبان دیگه غیر انسانی ...

6. 2 کاربر از AMHSIN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

البته به شکل مشخص منظور من، ارتباط برقرار کردن به شکل ذهنی و تلپاتیک از طریق انتقال معانی بود بدون لغات و زبان، که نخواستم واژه تلپاتیک رو به کار ببرم چون از خود این واژه هم برداشت های متفاوت و بعضا بی ربطی میشه،

اما این منطق صوری که میگین آیا قابلیت عملی شدن رو داره و اینکه وسیله ای بشه برای ارتباط و کاملا جایگزین زبان ها بشه؟ یا اینکه نیاز به توسعه داره؟ میتونین بیشتر توضیح بدین
    بله متوجه منظور شما شدم. از جنبه ی ارتباطش با منطق صوری و ریاضی نظرمو گفتم.
    منطق صوری در واقع جایگزینی برای منطق کلاسیک یا ارسطویی مطرح هست که در یکی از مهمترین مسائلی که توش مطرح شده همین ارتباط زبان با منطق کلاسیکه که سعی شده تفکیک بشه ازش.
    یک نوع از همین منطق، ریاضیاته در واقع. ریاضی شکلی از همون منطقه که به علائم تبدیل شده و علائم توش هیچ فرقی نمیکنه چی باشه وقتی بخواید یک مفهوم رو به زبان ریاضی نشون بدید. تنها محدودیت ما شده مسئله پردازش مسائل با اون زبان که فراتر از قدرت ذهن ما رفته و کامپیوتر ها برامون اونکارو میکنن در حال حاضر!

این برخی چه موضعی می گیرن و چرا؟
    اونها معتدند که این زبان ریاضی قدرت توصیف عالم واقع رو نداره. بخصوص تو علوم انسانی که من باهاش آشنا هستم و موضع این گروه رو میدونم اینه که مدل‌های ریاضی و آماری توان توصیف طبیعت بشری رو ندارند که بخوان ابزار علم تو این عرصه باشن. مثلا ما خیلی داریم تو اقتصاد معادلات رفتاری مثلا خریدار، فروشنده، یا دولت و ... یعنی به یک رفتار شکل یک رابطه ریاضی می‌دیم. اصلی ترین عدم توافق سر این هست که آیا میشه اصلا رفتار رو اینطور نگاه کرد بهش؟ یا نه...

8. 3 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال AMHSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2015
    محل سكونت
    Khozestan

پيش فرض

علاوه بر مسایلی که شما گفتین، بنظر من شبکه معنایی که بین لغات هر زبان وجود داره هم بر نحوه تفکر و جهت اون میتونه موثر باشه ... مثلا فرض کنید در یک زبان ضمیر خدا مونث باشه، در یک زبان دیگه مذکر و در زبان دیگه غیر انسانی ...
    مثال دیگری که بنظرم نشون دهنده تاثیر زبان بر تفکر هست رو میشه در بعضی معماها دید ... یه چنین معمایی این بود که ... یه مرد با پسرش تو خیابون تصادف میکنن و هر دو رو به بیمارستان میبرن، در بیمارستان دکتر وقتی بچه رو میبینه میگه " ای وای پسرم" ... سوال این بود که چنین چیزی چطور ممکنه! ... یادمه اون دوران خیلی ها جواب این معما رو نمیدونستیم و وقتی طرف خودش جواب رو می داد که دکتر مادر بچه هست می گفتیم اه راست میگی ها! چرا به ذهن خودم نرسید ...

شاید دلیل اینکه در هنگام تفکر، این جواب به ذهن خودمون نمی رسید ساختار زبانی ما، یعنی فارسی بوده ... در زبان فارسی تفاوتی بین ضمیر مرد و زن نیست ... برای هر دو از "او" استفاده میشه، اما در زبان انگلیسی یا عربی از این نظر بین زن و مرد تفاوت وجود داره ... شاید اگر یک بچه انگلیسی زبان این معما رو می شنید راحتر میتونست جواب بده چون در زبان اونها هر گاه دکتر زن باشه از ضمیر she استفاده میشه ... همین استفاده مکرر از ضمیر مونث برای دکتر باعث میشه در حافظه اونها بین مفهوم دکتر و مفهوم زن رابطه شکل بگیره که در زبان فارسی بدلیل ساختار ضمیری شکل نمی گیره ...

بر همین اساس شاید تصوری که یک فارسی زبان درباره دکتر و خصوصیات شخصیتی اون داره با تصوری که یک انگلیسی زبان داره فرق کنه ... فرقی که ریشه در ساختار زبانی اونها داره ...

10. 2 کاربر از AMHSIN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال AMHSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2015
    محل سكونت
    Khozestan

پيش فرض

گفت:

... مثه همیشه سلامش کردم دیدم جواب نداد، با خودم گفتم شاید ندیده ... چند روز بعد باز همدیگه رو دیدیم، سلام کردم دیدم محل نمیذاره، خیلی ناراحت شدم، فهمیدم چیزی شده ... هر چی فکر کردم که ممکنه چیزی گفتم یا کاری کردم که ناراحت شده ... چیزی یادم نیومد ... با خودم گفتم منم دیگه بش سلام نمیکنم ... منم رابطه ام رو باش قطع میکنم ... چند ماه گذشت ... یه روز وارد یه مغازه شدم دیدم اونم اونجاس ... سرد سلام علیک کردیم ... گفت ازت ناراحتم ... گفتم اتفاقا منم ازت ناراحتم ... گفت اول تو بگو از چی ناراحتی ... گفتم چند بار بت سلام کردم جواب ندادی ... گفت چون رفتی پشت سر من حرف زدی ... گفتم من!! ... گفت آره، گفتی من بی تربیتم ... گفتم کی گفته ... گفت فلانی ... فلانی رو میشناختم ... دوستم بود ... اما هیچ وقت فکر نمیکردم اینقدر بی معرفت باشه ... همیشه انقد گرم تحویل میگرفت و نوکرم و چاکرم را مینداخت که هر کی بود فکر میکرد این دیگه اند رفاقته ... عجب نامردی بود ... چیزی که خودش گفته بود رو گفت من گفتم ... گفتم همین الان بش زنگ میزنم تا بفهمی قضیه چی بوده ... گوشی رو گذاشتم رو آیفون ... به فلانی زنگ زدم، جواب داد ... گفت به به، یادی از ما کردی، چطوری، خانواده چطورن و ... گفتم فلانی من تا الان پشت کسی بد گفتم؟ گفت نه، تو و غیبت ... گفتم یادته فلان روز فلان جا داشتیم در مورد اقای ... صحبت می کردیم تو گفتی خیلی آدم بی تربیته ... یه لحظه موند ... دو زاریش افتاد ... گفت یادم نمیاد! ... گفتم آیا من تو اون جلسه گفتم آقای ... بی تربیته؟ گفت نه اصلا ...

خلاصه این فلانی الان چهار ساله شهردار شهر ماست!

چقد بعضی ها پست و بدذاتن، بخصوص نوع چرب زبونش ... چقد حیف میشد رفاقت اون دو نفر اگه اتفاقی همدیگه رو تو مغازه نمی دیدن ... چقد عاقلانه است قبل از قهر و قضاوت بر اساس شنیده ها، مستقیما از خود طرف هم بپرسیم ... و چقد راه رسیدن بعضی ها به پست و مقام کثیف و متعغنه ...
    Last edited by AMHSIN; 23-04-2017 at 15:21.

داره خودمونی میشه hadi-sh00's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2017

پيش فرض

تو تنهایی به این فکر میکنم که چقدر زندگی رو برای خودمون سخت می گیریم.در حال که می بینم خیلی ها از آدمهای بزرگ زندگی رو خیلی راحت می گیرن و شادتر از ما زندگی میکنن.

13. 2 کاربر از hadi-sh00 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

مثال دیگری که بنظرم نشون دهنده تاثیر زبان بر تفکر هست رو میشه در بعضی معماها دید ... یه چنین معمایی این بود که ... یه مرد با پسرش تو خیابون تصادف میکنن و هر دو رو به بیمارستان میبرن، در بیمارستان دکتر وقتی بچه رو میبینه میگه " ای وای پسرم" ... سوال این بود که چنین چیزی چطور ممکنه! ... یادمه اون دوران خیلی ها جواب این معما رو نمیدونستیم و وقتی طرف خودش جواب رو می داد که دکتر مادر بچه هست می گفتیم اه راست میگی ها! چرا به ذهن خودم نرسید ...

شاید دلیل اینکه در هنگام تفکر، این جواب به ذهن خودمون نمی رسید ساختار زبانی ما، یعنی فارسی بوده ... در زبان فارسی تفاوتی بین ضمیر مرد و زن نیست ... برای هر دو از "او" استفاده میشه، اما در زبان انگلیسی یا عربی از این نظر بین زن و مرد تفاوت وجود داره ... شاید اگر یک بچه انگلیسی زبان این معما رو می شنید راحتر میتونست جواب بده چون در زبان اونها هر گاه دکتر زن باشه از ضمیر she استفاده میشه ... همین استفاده مکرر از ضمیر مونث برای دکتر باعث میشه در حافظه اونها بین مفهوم دکتر و مفهوم زن رابطه شکل بگیره که در زبان فارسی بدلیل ساختار ضمیری شکل نمی گیره ...

بر همین اساس شاید تصوری که یک فارسی زبان درباره دکتر و خصوصیات شخصیتی اون داره با تصوری که یک انگلیسی زبان داره فرق کنه ... فرقی که ریشه در ساختار زبانی اونها داره ...
    برخی مدعی شدن که این عدم تفاوت‌گذاری ضمیر (یا به نوعی نادیده انگاشتن ضمیر مونث) ناشی از ویژگی فرهنگی خاصی بوده که میشه اسمش رو گذاشت مردسالاری. در حالی که تو جوامع غربی اینطور نبود شرایط فرهنگی. بنابراین یک تفکر اجتماعی در ابتدا روی زبان تاثیر میذاره و اون رو ابزار خودش میکنه. در نهایت زبان همیشه ابزار می‌مونه...

15. 2 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال AMHSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2015
    محل سكونت
    Khozestan

پيش فرض

ظاهرا این عدم تفاوت گذاری ضمیر رو نمیشه به مردسالاری ربط داد، احتمالا دلیل چیز دیگری بوده چون اگر این ادعا صحیح باشه باید فرهنگ ایرانی رو مرد سالار و برعکس فرهنگ عربی رو غیر مرد سالار بدونیم که بعیده اینطور باشه ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •