تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: نظر شما درباره مصدق چیست ؟ او یک

راي دهنده
19. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • خائن بود

7 36.84%
  • خدمتگزار بود

9 47.37%
  • هیچ کدام

3 15.79%
صفحه 2 از 5 اولاول 12345 آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 46

نام تاپيک: مصدق ، خائن یا خدمتگزار؟

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

اره واقعا بهتره این مورد رو به خودتان هم ارتباط بدهید! در تاپیک های پیشین که تا جا داشت به منتقدان تاریخ باستان کوفتید و هزاران اسم و لقب و ... براشان گذاشتید ! الان امدید و اینچنین حق به جانب سخن میگویید ! جالب است ! دیگ به دیگ میگوید رویت سیاه !
    در مورد تاسف خوردن هم ، من نگفتن کار اشتباهی هست این تاپیک ، فقط با توجه به شناختی که نسبت به دکتر مصدق داشتم ابراز تاسف کردم ! امریکا به عراق حمله کرد ، ایران تاسف خورد ! مقابله یا جهت سازی یا بلبشو راه نینداخت !

بله البته ! ماجرای پیش از چوپ خوردن، غش و ریسه رفتن است دیگر !

تاریخ دان و وطن پرستان واقعی ایران به این نتیجه رسیده اند عزیز جان ! البته باید ببخشید که در کتب مورد مطالعه ی شما به این افرادی ارجی نهاده نشده است! چون انگونه که معلومه شما جز میرزا بنویسی چون شجال الدین شفا فرد دیگری را قبول ندارید ! ایشان جز رضا خان (که چه زیبا گفت میرزاده ی عشقی در باب او و فرزندانش !! ) و کوروش فرد دیگری را وطن پرست نمیدانند !
    سه وطن پرست مورد اشاره : قائم مقام فراهانی، امیرکبیر و مصدق .

اتفاقا خوب متوجه شدید ! خود را به کوچه ی علی چپ زدن هم روش جالبیست ! از نوشته ها و برداشت های شما، حس سلطنت طلبی بسیار مشهود است ! منافات این تفکرات هم با وطن پرستی ملموس است ! ارتباط این ها با هم که دیگه فبها ! اگر باز برایتان اشکار نیست ، کافی است تاریخ معاصر را مطالعه و با وطن پرستان و سلطنت پرستان اشنا شوید !

بله ! مصدق برای من بت است ! حتی بسیار والاتر از کوروش و بقیه ی پادشاهان ! چون تاریخ نوشته شده دارد و قابل اسناد ! البته کوروش و داریوش و تاریخ باستان این مملکت برای من بسیار بسیار ارزشمند هستند ! اما با دلیل و مدرک ! نه چون شما که دلیل و مدرکتان بهتان به دیگران و منبع از این سایت و اون سایت ! و البته شجاع الدین شفا ! دلبستگی من به فردی کاملا منبع دار است، به تعریف این و آن ارجی نمینهم !

فقط توضیح این را بدهم که دید کلی من نسبت به تمام مطالبی که شما در یک ماه اخیر در این انجمن قرار دادید در این پست بالایی درج شده ! پس لطفا نگویید چه ربطی دارد ! اگر مطالبی که کپی پیست کردید و به امکان زیاد خودتون هم مطالعش نکردید را فراموش کردید مجدد کل انجمن تاریخ رو بازخوانی کنید !

ادبیات کاربرده شده در این پست هم فقط مختصه همین پسته ! کلا اینجوری صحبت نمیکنم ، اینجا میطلبید که اینجوری بیانم رو برسونم ! خخخ

پیروز باشید !
    درود بر شما.
    با این که پستتون فاقد حداقل های لازم برای پاسخ دادنه اما پاسخ کوتاهی به شما مهربان یار می دهم.
    من در این جا حق به جانب سخن نگفتم تنها موضع عقلانی مسئله را مشخص کردم یادم هم نمی اید که به منتقدان انگ و اسم چسبانده باشم اما به سیاه نمایان شاید.
    تاریخ دانان و وطن پرستان کسانی هستند که شما قبول دارید؟ این موضع را به نقد گزارید. من نگفتم که رضا شاه یا کوروش تنها میهن پرست بوده اند این ادعای صرف شماست بدون شک میهن ما با کسانی که ایران را از جان خویش عزیز تر می شماردند توانسته از همه ی پیچ های تاریخی عبور کنه و بعد از هزارن سال ایران باقی بمونه.
    درباره شجاع الدین شفا هم باید بگم البته ایشون اثار ارزشمندی نوشته اند اما استناد من تنها به ایون نیست در ضمن از ادعایی دارید بر خلاف گفته های ایشون ثابت کنید تخریب شخصیت به این شکل با عرض پوش کار کثیفی است.
    من سلطنت طلب نیستم و به نظرم سلطنت طلبی کار بسیار حماقت اوری است در ابتدای پست مرا متهم به برچسب چسباندن می کنید و در ادامه ی پست خودتان به من برچسب می زنید حقا که فرزند خلف مصدق هستید.
    ادبیات شما در ایت پست مختص همین پسته چون من اون جایی که نقطه ضعف شماست دست گزاشتم و شما عصبانی شدید. نمی فهمم ایا صحبت درباره یک شخصیت تاریخی اینقدر نیاز به صحبت های بی مورد داره تازه ما نه او را به چیزی متهم کرده ایم و نه چیزی را به او نسبت داده ایم تایپی ایجاد کرده ایم و می خواهیم درباره او صحبت کنیم همین! اگر مطلبی خلاف واقع یا مقرضانه و یا دروغ به ایشون نسبت داده شد شما اعتراض کنید ولی چرا از به بحث گزاشتن چنین شخصیتی تاریکی (از حیث شناخت) که هر گروهی از او به نحوی یاد می کند می ترسید؟ و به قول خودتان اظهار تاسف می کنید؟ تعصب را کنار بگزار یک روشنفکر باش.
    با سپاس از شما.
    Last edited by vxp; 20-06-2016 at 09:16.

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

اولین پست درباره دکتر مصدق السلطنه لطفا درباره این قسمت نظر دهید. با سپاس.
    دكتر محمد مصدق در سال 1261 هـ .ش در خانواده ثروتمند و متنفذ ايرانى چشم به جهان گشود . پدرش ميرزا هدايت الله، وزير دفتر، عموزاده ميرزا يوس مستوفى الممالك صدراعظم پيشين ايران بود . مادر وى ، ملك تاج خانم نجم السلطنه از طرف پدر، نوه بـزرگ فتحعلى شاه ، خـواهر عبدالحسيـن فـرمـانـفـرمـا و عـمـوزاده ناصـر الـديـن شـاه و بـرادر نجم السلـطـنـه فـرمانـفـرما سـر دودمان خانـدان هـاى فرمانفرمايان و از دولتمردان ثروتمند و پرقدرت قبل و پس از مشروطه بود .

وابستگان و خويـشـاوندان ايشان همگـى جـزو نظام سياسى حاكم و دربار بودند بعضى خويشان او از جملـه فـرمانفـرمـا در نهضت مـشـروطه خـود را از هواداران مشروطه وانمود مى كردند، اما پس از مدتى تغيير مـوضع دادند .
    Last edited by vxp; 20-06-2016 at 01:07.

پروفشنال alex_love's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    URMIA

پيش فرض

دزود بر شما.
    با این که پتتون فاقد حداقل های لارم برای پاسخ دادنه اما پاسخ کوتاهی به شما مهربان یار می دهم.
    من در این جا حق به جانب سخن نگفتم تنها موضع عقلانی مسئله را مشخص کردم یادم هم نمی اید که به منتقدان انگ و اسم چسبانده باشم اما به سیاه نمایان شاید.
    تاریخ دانان و وطن پرستان کسانی هستند که شما قبول دارید؟ این موضع را به نقد گزارید. من نگفتم که رضا شاه یا کوروش تنها میهن پرست بوده اند این ادعای صرف شماست بدون شک میهن ما با کسانی که ایران را از جان خویش عزیز تر می شماردند توانسته از همه ی پیچ های تاریخی عبور کنه و بعد از هزارن سال ایران باقی بمونه.
    درباره شجاع الدین شفا هم باید بگم البته ایشون اثار ارزشمندی نوشته اند اما استناد من تنها به ایون نیست در ضمن از ادعایی دارید بر خلاف گفته های ایشون ثابت کنید تخریب شخصیت به این شکل با عرض پوش کار کثیفی است.
    من سلطنت طلب نیستم و به نظرم سلطنت طلبی کار بسیار حماقت اوری است در ابتدای پست مرا متهم به برچسب چسباندن می کنید و در ادامه ی پست خودتان به من برچسب می زنید حقا که فرزند خلف مصدق هستید.
    ادبیات شما در ایت پست مختص همین پسته چون من اون جایی که فقطه ضعف شماست دست گزاشتم و شما عصبانی شدید. نمی فهمم ایا صحبت درباره یک شخصیت تاریخی اینقدر نیاز به صحبت های بی مورد داره تازه ما نه او را به چیزی متهم کرده ایم و نه چیزی را به او نسبت داده ایم تایپی ایجاد کرده ایم و می خواهیم درباره او صحبت کنیم همین! اگر مطلبی خلاف واقع یا مقرضانه و یا دروغ به ایشون نسبت داده شد شما اعتراض کنید ولی چرا از به بحث گزاشتن چنین شخصیتی تاریکی (از حیث شناخت) که هر گروهی از او به نحوی یاد می کند می ترسید؟ و به قول خودتان اظهار تاسف می کنید؟ تعصب را کنار بگزار یک روشنفکر باش.
    با سگاس از شما.
    وجود روشن فکری چون شما برای این جامعه بس است، نیازی به افراد بهتان چسبانی چون ما نیست !
    تفکرات شما از پستهای شما اشکارست نیازی به انگ چسپانی نیست . و همچنین تفکرات من !
    انجمن جای جدال شخصی نیست ! موردی دیگری بود در پیغام خصوصی در خدمت هستم .
    پوزش از دوستان
    بحث شیرینی داشته باشید !

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

بخش دوم قاجار و مشروطه
    برخلاف آنچه شهرت داده‌اند، مصدق از یک خانواده فقیر و یا حتی متوسط نبود. او یکی از فرزندان خاندان قاجار بود که قسمت اعظم بدبختی‌ها و عقب‌ماندگی‌های ملت ما مربوط به همین خاندان است. آزادی‌خواهی او از قبیل آزادی‌خواهی ناصرالدین‌ و مظفرالدین و محمدعلی شاه‌ها بود ولی با پوشش آراسته‌ای که با نیرنگ استتار شده بود. به هنگامی که مشروطه‌خواهان طرفدار انگلستان به سفارت انگلیس پناهنده شدند، مصدق‌السلطنه نیز در خانه منشی سفارت انگلیس که دوست صمیمی او بوده است مخفی می‌شود. (تقریرات مصدق ـ یادداشت شده توسط آقای جلیل بزرگمهر ـ ص۱۳٫) و چندی بعد به عضویت دارالشورای استبداد در می‌آید. قسمتی از تقریرات او در این زمینه به شرح زیر است: «…حشمت‌الدوله والاتبار (برادر مصدق) منشی مخصوص محمدعلی‌شاه که در دستگاه او از آزادی‌خواهان حمایت می‌کرد برای اینکه مرا از نگرانی و تشویش درآورد دست‌خطی هم برای عودت من در مجلس مزبور صادر کرد و برایم فرستاد. مرحوم مشیرالسلطنه صدراعظم، مجلس مذکور را افتتاح کرد و مرحوم نظام‌الملک به ریاست آن از طرف شاه منصوب شد. من فقط در همان یک جلسه در آن مجلس حاضر شدم.»( تقریرات مصدق ـ همان، ص ۱۳ و ۱۴٫)

Banned
    تاريخ عضويت
    Nov 2015
    محل سكونت
    دیار کریم پوست کلفت

پيش فرض

مصدق از اریستوکراسی قاجار بود و هدفش هم احیاء حکومت قاجار بود پس هیچ کدام نبود

6. این کاربر از حیزون بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

vxp

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

مصدق از اریستوکراسی قاجار بود و هدفش هم احیاء حکومت قاجار بود پس هیچ کدام نبود
    جالبه که این بازمانده قاجار ازادی کار در پهلوی داشت ولی در هر صورت بالاخره اریستوکراسی (که البته شما مدعی اش هستید) یا به کشور خدمت کرد یا نکرد. درسته؟ خوشجال می شم بیشتر توضیح دهید. سپاس از شما و اشتراک گزاری اندیشتون.

8. این کاربر از vxp بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Banned
    تاريخ عضويت
    Nov 2015
    محل سكونت
    دیار کریم پوست کلفت

پيش فرض

جالبه که این بازمانده قاجار ازادی کار در پهلوی داشت ولی در هر صورت بالاخره اریستوکراسی (که البته شما مدعی اش هستید) یا به کشور خدمت کرد یا نکرد. درسته؟ خوشجال می شم بیشتر توضیح دهید. سپاس از شما و اشتراک گزاری اندیشتون.

البته این مطالب رو من بیشتر از ویکی پدیا اقتباس کردم , پدر مصدق از کله گنده های دربار قاجار بود مثل اینکه که میشه اریستو کراسی , هدفشم هم ویکی پدیا (یادم نمیاد انگلیسی یا فارسی) به طور تلویحی گفته بود که احیاء دموکراسی بود که اواخر قاجار بر ایران حاکم بود خیلی هم چرت نمیگفت اواخر قاجار ایران دارای دموکراسی بود ، هر چند کشور ضعیف بود ولی تو تهران دموکراسی بود مجلس بود , نماینده بود , فراماسون هم داشتن , امثال صادق هدایت هم راحت میتونستن به عقاید مردم توهین کنند شاید خیلی حتی راحت تر از الان .. شاه هم که هر و از بر تشخیص نمیداد , احمد شاه طبق گفته های کتاب آبراهامیان همه ی هم و غمش خرید اوراق تو اروپا و خلاصه راه دررو بود و اصلا به ایران کاری نداشت

بقیه قصه ی مصدق رو هم که خودتون بهتر میدونین , فکر میکرده که آمریکایی ها آدم های "بی شیله و پیله ای" هستند , خوب با چنین طرز تفکری آدم اگه بخاد خدمت هم بکنه نمیتونه , مصدق مسلما قصد خدمت داشت و همین که نفت بعد از مصدق ملی موند خودش کلیه و لی اگه به فکر بقاء دموکراسی تو ایران بود تا آخرش اینجوری نشه خب نماید تمام عیار دموکراتیک عمل میکرد ، اصولا تغییر حکومت بدون کشت و کشتار نمیشه از کورش کبیر گرفته که بعد از فتح بابل سرانشونو دار زد ( برای شما مسلما قصه ی دیگری تعریف میکنن.. ولی مثل اینکه نقش و نگاره هاش هم هنوز مونده) و یهودی ها را به همون ساحل مدیترانه حالا اسمشو هر چی میخواین بزارین اخراج کرد ، تا نادر شاه که بنیان گذار نظامی گری مدرن تو ایران بود .. این مسائل بدون نظامی گری هیچ وقت حل نشده تو ایران , مصدق هم باید حواسشو خوب جمع میکرد و حداقل یه تشکیلات اطلاعاتی درست راه میانداخت که یه چیزی مثل کودتای خرداد رخ نده , شاید خیلی خوش خیال بوده شاید هم تحصیلاتش تو فرانسه باعث شده که امریکایی ها رو "بی شیله پیله " فرض کنه

کاربر فعال انجمن علوم انسانی PLAΨMID's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    اصفهان

پيش فرض

راستش من زیاد مطالعات تاریخی نداشتم . ولی خداییش ناراحت شدم .
    الان هم بر اساس تاریخ نظر نمیدم . به نظر من ( و صد البته به نظر من) اگه مصدق تمام عمرش رو خیانت کرده باشه ( در افراطی ترین فرض) ، همون یک کاری که واسه این کشور انجام داد کافیه که اون رو یکی از خدمتگذارترین و تاثیرگذارترین افراد این خاک تلقی کنیم .
    شخصیتی که واقعا ایران بهش مدیون هست و حتی یک کوچه یا میدان به اسمش نیست . خیلی خیلی به مصدق و مصدق ها ظلم شده .
    نگاه کنید توی اون دوره خرد و سواد و شعور ملت ایران چه سطحی بوده ، بعد مصدق رو باهاش قیاس کنید . همین الانش نصف بیشتر ملت عزیزمون ، نون به نرخ روز خور هستند و واسه اینکه خوشون به جایی برسند حاضرن روی کل کشورشون پا بذارن !!!!
    مصدق که به قول دوستان اشرافی بوده و با پارتی به مجلس راه پیدا کرده ، چرا به جای اینکه چاپلوسی شاه رو بکنه و بله قربان بگه و بار خودش رو ببنده ، میاد و جلوی شاه می ایسته و اون داستانها که آخرش ختم به بازداشت خانگی وی میشه ؟
    من نمیگم افراد رو نقد نکنیم . . . . من با آزادی بیان و نقد افراد تاریخی مخالف نیستم .
    ولی متاسفانه دیواری کوتاه تر از دیوار امثال مصدق نیست . کاش میشد همه رو (بدون ترس) نقد کرد نه فقط امثال مصدق و کوروش رو !!!!
    اینکه مصدق از خانواده قاجار بوده دلیل بر خیانتش نمیشه . آدم ممکنه از هر خانواده ای باشه . اینکه جرم نیست .
    برای ورود به عرصه سیاسی ، اگه بخواهید دیپلماسی به خرج بدید ، شما چاره ای ندارید جز اینکه به نحوی وارد سیستم سیاسی بشید . پس اونم چاره ای نداشته جز اینکه وارد دارالشورا بشه . اینم دلیل بر خیانتش نیست .
    چطوریه که مصدق رفیق منشی سفیر انگلیس بوده و همراه با مشروطه خواهان طرفدار انگلیس توی سفارت مخفی شده ، ولی بعد با ملی کردن صنعت نفت بزرگترین ضربه ممکن رو به دولت انگلیس میزنه ؟
    Last edited by PLAΨMID; 23-06-2016 at 01:40.

11. 2 کاربر از PLAΨMID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه shabkard's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    Germany

پيش فرض

مصدق هم یک مهره بود و باید بازی میکرد کلا کشور های جهان سوم کلا مستعمره قدرت های غربی هستند ودر تمام دنیا یک کشور مستقل جهان سومی مطلقا وجود ندارد
    اساس نظم نوین جهانی هم همین است قانون جنگل
    ایران هم از زمان صفویه به بعد توسط سه کشور فرانسه و انگلیس و ورسیه تسخیر شد
    در واقع این قدرتها به جای اشغال مستقیم مهر های خودشان را سر کار نشاندن
    اکثریت مردم ایران از زمان مشرطه تا کنون اطلاعات سیاسی کافی برخورد نبوده اند و همیشه اگر موجی بود سوار شده اند
    مصدق هم در ایران هیچ هوادرای در میان عوام نداشت
    البته به نظرم نه خاین بود نه کاری برای ملت انجام داد خنثی بود

این را باید بدانیم جهان سوم چرخ های اقتصاد استعمار هستند و مهره های سیاسی فقط مهره ای شطرنج هستند ه میایند میروند

13. 2 کاربر از shabkard بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال vxp's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2010

پيش فرض

راستش من زیاد مطالعات تاریخی نداشتم . ولی خداییش ناراحت شدم .
    الان هم بر اساس تاریخ نظر نمیدم . به نظر من ( و صد البته به نظر من) اگه مصدق تمام عمرش رو خیانت کرده باشه ( در افراطی ترین فرض) ، همون یک کاری که واسه این کشور انجام داد کافیه که اون رو یکی از خدمتگذارترین و تاثیرگذارترین افراد این خاک تلقی کنیم .
    شخصیتی که واقعا ایران بهش مدیون هست و حتی یک کوچه یا میدان به اسمش نیست . خیلی خیلی به مصدق و مصدق ها ظلم شده .
    نگاه کنید توی اون دوره خرد و سواد و شعور ملت ایران چه سطحی بوده ، بعد مصدق رو باهاش قیاس کنید . همین الانش نصف بیشتر ملت عزیزمون ، نون به نرخ روز خور هستند و واسه اینکه خوشون به جایی برسند حاضرن روی کل کشورشون پا بذارن !!!!
    مصدق که به قول دوستان اشرافی بوده و با پارتی به مجلس راه پیدا کرده ، چرا به جای اینکه چاپلوسی شاه رو بکنه و بله قربان بگه و بار خودش رو ببنده ، میاد و جلوی شاه می ایسته و اون داستانها که آخرش ختم به بازداشت خانگی وی میشه ؟
    من نمیگم افراد رو نقد نکنیم . . . . من با آزادی بیان و نقد افراد تاریخی مخالف نیستم .
    ولی متاسفانه دیواری کوتاه تر از دیوار امثال مصدق نیست . کاش میشد همه رو (بدون ترس) نقد کرد نه فقط امثال مصدق و کوروش رو !!!!
    اینکه مصدق از خانواده قاجار بوده دلیل بر خیانتش نمیشه . آدم ممکنه از هر خانواده ای باشه . اینکه جرم نیست .
    برای ورود به عرصه سیاسی ، اگه بخواهید دیپلماسی به خرج بدید ، شما چاره ای ندارید جز اینکه به نحوی وارد سیستم سیاسی بشید . پس اونم چاره ای نداشته جز اینکه وارد دارالشورا بشه . اینم دلیل بر خیانتش نیست .
    چطوریه که مصدق رفیق منشی سفیر انگلیس بوده و همراه با مشروطه خواهان طرفدار انگلیس توی سفارت مخفی شده ، ولی بعد با ملی کردن صنعت نفت بزرگترین ضربه ممکن رو به دولت انگلیس میزنه ؟
    درود بر شما و سپاس از اندیشتون کاملا با شما موافق هستم فقط در متن گفتید که : همون یک کارش برای ایران کافی بود. می شه بفرمایید منظورتون چه کاریست؟ با سپاس از شما.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •