تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 63

نام تاپيک: ترانسها وتبدیل امپر و ولتاژ

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض ترانسها وتبدیل امپر و ولتاژ

سلام دوستان
    چند تا سواله ولی به هم مربوطه
    -
    من یه منبع با ولتاژ 15 و 2 امپر دارم که میخام امپرشو کاهش بدم به 1.5 و ولتاژ هم 12 ! با قطعات الکترونیکی مثل مقاومت و ترانزیستور و ... میشه چنین کاری کرد ؟ با ترانسپیچی چی ؟ اصلا بهترین راه چیه ؟
    -
    دومین سوال من یه باتری دارم که 1.5 امپر و 12 ولتاژ داره و با اون میتونم یه لامپی که 1.5 امپر و 12 ولته رو مثلا 5 ساعت روشن نگه دارم الان من یه وسیله دارم که به حدود 4 ولت و 4.5 امپر نیاز داره الان طبق قانون توان I*V=P میشه 18 W توان که دارم . این توان رو با ترانس به صورت معکوس میتونم به 4 ولت و 4.5 امپر برسونم (اگه جایی اشتباه فهمیدم بگید ممنون) حالا سوال اینجاست با همین هم میتونم دستگاهمو 5 ساعت روشن نگه دارم ؟(طبق سوال بالا)
    آیا راه دیگه ای به جز استفاده از ترانس هست ؟ مثلا با ترانزیستور و مقاومت و ...
    ---
    آیا کلا" راهی هست که ولتاژ و امپر رو با هم ببریم بالا ؟ همه میگن ترانزیسور تقویت میکنه منظور از این تقویت ولتاژ همون خاصیت کلید بودنشه یا واقعا میتونه این کارو انجام بده ؟ بسیار بسیار ممنون
    Last edited by Reza Azimy_RW; 15-04-2016 at 14:59.

کاربر فعال شبکه اینترنت و سرویس های آنلاین
    تاريخ عضويت
    Oct 2015

پيش فرض

سلام بذارید دست و پا شکسته از خزعبلاتی(البته چون علاقه ندارم میگم خزعبل،قصد توهین ندارم) که تو دانشگاه به ما یاد دادند بگم

کلا با بستن ترازنیستورها به صورتت ترکیبی میشه جریان و ولتاز رو تقویت کرده که تو کتابای الکترونیک میتونید بعضی از این مداراتو ببینید،مثال حل شده داره

مثلا با یه جریان یا ولتاژ ورودی کم ،ولتاژ یا جریان خروجی رو چند برابر کنید

بقیه سوالاتو هم چیزی تو خاطرم نیست از خزعبلات برق

3. این کاربر از محمد7966 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال amin_947's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

سلام دوستان
    چند تا سواله ولی به هم مربوطه
    -
    من یه منبع با ولتاژ 15 و 2 امپر دارم که میخام امپرشو کاهش بدم به 1.5 و ولتاژ هم 12 ! با قطعات الکترونیکی مثل مقاومت و ترانزیستور و ... میشه چنین کاری کرد ؟ با ترانسپیچی چی ؟ اصلا بهترین راه چیه ؟
    -
    دومین سوال من یه باتری دارم که 1.5 امپر و 12 ولتاژ داره و با اون میتونم یه لامپی که 1.5 امپر و 12 ولته رو مثلا 5 ساعت روشن نگه دارم الان من یه وسیله دارم که به حدود 4 ولت و 4.5 امپر نیاز داره الان طبق قانون توان I*V=P میشه 18 W توان که دارم . این توان رو با ترانس به صورت معکوس میتونم به 4 ولت و 4.5 امپر برسونم (اگه جایی اشتباه فهمیدم بگید ممنون) حالا سوال اینجاست با همین هم میتونم دستگاهمو 5 ساعت روشن نگه دارم ؟(طبق سوال بالا)
    آیا راه دیگه ای به جز استفاده از ترانس هست ؟ مثلا با ترانزیستور و مقاومت و ...
    ---
    آیا کلا" راهی هست که ولتاژ و امپر رو با هم ببریم بالا ؟ همه میگن ترانزیسور تقویت میکنه منظور از این تقویت ولتاژ همون خاصیت کلید بودنشه یا واقعا میتونه این کارو انجام بده ؟ بسیار بسیار ممنون
    دوست عزیز

در مورد سوال اول:
    جریان رو معمولا بار تعیین می کنه نه منبع! اون آمپری که میگید روی منبع شما نوشته شده (یعنی 2 آمپر)، حداکثر جریانی هست که منبع شما می تونه به بار متصل شده به دو سرش به شما تحویل بده. مثلا شما می تونید یک بار نیم آمپری رو بدون مشکل به منبع وصل کنید و دلیلی نداره که حتما بار شما 2 آمپر باشه اما بار بیشتر از 2 آمپر به منبع شما آسیب می رسونه. آسانترین راه تبدیل این ولتاژ هم، استفاده از ترانس هست که معمولا مقادیر نسبت تبدیل استانداردی دارند و بعید می دونم ترانسی برای تبدیل 15 ولت به 12 ولتی وجود داشته باشه و باید خودتون سیم پیچی کنین! به جز ترانس، مدارهای کانورتر بسیاری هم برای تبدیل ولتاژ وجود داره که از نیمه هادی ها برای تبدیل ولتاژ استفاده می کنن و می تونین با جستجو در گوگل نمونه هاش رو ببینید.
    در مورد سوال دوم:
    منظورتون از ترانس به صورت معکوس متوجه نشدم ! در کل، ترانس برای برق متناوب یا Ac جوابگو هست و در مورد برق شما (که در این حالت باتری بوده و طبیعتا DC هست) نمی تونین مستقیما ازترانس استفاده کنین (مگر اینکه اول تبدیل کنین به برق AC و بعد با ترانس ولتاژش رو کاهش بدین که خب هم راهکار گرونی هست و هم پیچیده!). می تونین از کانوترهای Buck در این مورد استفاده کنین که باز نمونه هاش توی گوگل یا کتاب های الکترونیک قدرت موجوده.
    در مورد اینکه باتری شما توانایی 5 ساعت روشن نگه داشتن لامپ رو داره یا نه باید بگم که تقریبا بله! یعنی شاید یکمی از 5 ساعت کمتر که اون هعم به خاطر تلفات کانورتری هست که توی مسیرش قرار دادین وگرنه بار شما همون 18 وات رو مصرف می کنه.
    در مورد سوال آخر:
    برای اینکار شما باید توان خلق کنین! (یه کاری که با ادوات پسیو قابل انجام نیست) یعنی باید یه منبع دیگه (مثلا یه باتری دیگه) رو کنار منبع فعلی تون قرار بدین. اون تقویتی هم که شنیدین یعنی تقویت ولتاژ یا جریان و نه به صورت همزمان!

5. 3 کاربر از amin_947 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

در مورد اینکه باتری شما توانایی 5 ساعت روشن نگه داشتن لامپ رو داره یا نه باید بگم که تقریبا بله! یعنی شاید یکمی از 5 ساعت کمتر که اون هعم به خاطر تلفات کانورتری هست که توی مسیرش قرار دادین وگرنه بار شما همون 18 وات رو مصرف می کنه.
    دمت گرم داداش من سوال اصلیم در این مورد این بود که اگه با تبدیل به Ac یا هر روشی این 18 وات (12 ولت و 2 امپر) رو بکنم 4.5 امپر و 4 ولت میتونه یه دستگاهی که 4.5 امپر و 4 ولت داره رو هم 5 ساعت روشن نگه داره ؟
    ویرایش میشه
    Last edited by Reza Azimy_RW; 15-04-2016 at 22:58.

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

اون تقویتی هم که شنیدین یعنی تقویت ولتاژ یا جریان و نه به صورت همزمان!
    یعنی همون کم کرردن ولتاژ و زیاد کردن جریان و ... هست ؟
    یعنی به خودی خود نیروی اضافه ای تولید نمیکنه درسته ؟
    ترانزیستور هایی که به صورت یه کلید عمل میکنن چی ؟
    انواع ترانزیستور یعنی کاراییشو از کجا بفهمم یه مقادیری و جداولی پیدا کردم ولی توی تست چیز دیگه ای بود ! تست با نرم افزار ProfiCAD
    واقعا مطالبتون به دردم خورد خصوصا در مورد افزایش و کاهش ولتاژ

راستی با سیم پیچی ترانس میشه ولتاژ و جریان رو جداگانه کنترل کرد ؟ چون مثلا وقتی ولتاژ از 10 میاد 5 امپرش هم از 5 نمیاد 2.5 ؟ میشه جفتشو کامل کنترل کرد ؟
    Last edited by Reza Azimy_RW; 15-04-2016 at 23:07.

تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

دمت گرم داداش من سوال اصلیم در این مورد این بود که اگه با تبدیل به Ac یا هر روشی این 18 وات (12 ولت و 2 امپر) رو بکنم 4.5 امپر و 4 ولت میتونه یه دستگاهی که 4.5 امپر و 4 ولت داره رو هم 5 ساعت روشن نگه داره ؟
    ویرایش میشه
    بله. همانطور که عرض کردم به جز اون بحث تلفاتی که برای این تبدیل بوجود میاد، تقریبا لامپ رو همون 5 ساعت روشن نگه میداره براتون.

یعنی همون کم کرردن ولتاژ و زیاد کردن جریان و ... هست ؟
    بله

یعنی به خودی خود نیروی اضافه ای تولید نمیکنه درسته ؟
    بله

ترانزیستور هایی که به صورت یه کلید عمل میکنن چی ؟
    فرقی نداره. ترانزیستور هم مثل سلف، خازن، مقاومت و ...، یک عنصر پسیو هست و توانی تولید نمی کنه.

انواع ترانزیستور یعنی کاراییشو از کجا بفهمم یه مقادیری و جداولی پیدا کردم ولی توی تست چیز دیگه ای بود ! تست با نرم افزار ProfiCAD
    ترانزیستورها انواع بسیار زیادی دارن و بهتره برای دانستن کارایی هاشون به کتاب های الکترونیک قدرت مراجعه کنین. اون مقادیری هم که توی دیتاشیت ترانزیستورها می بینین، ارقامی هستن که توی تست های خاص و در شرایط استاندارد آزمایشگاهی بدست میان و ممکنه در عمل اندکی مقادیری که وجود داره با مقادیر مذکور متفاوت باشه (البته اصولا در دیتاشیت ها درصد خطا رو هم بعضا ذکر می کنن)

واقعا مطالبتون به دردم خورد خصوصا در مورد افزایش و کاهش ولتاژ

راستی با سیم پیچی ترانس میشه ولتاژ و جریان رو جداگانه کنترل کرد ؟ چون مثلا وقتی ولتاژ از 10 میاد 5 امپرش هم از 5 نمیاد 2.5 ؟ میشه جفتشو کامل کنترل کرد ؟
    همانطور که قبلا هم گفتم، کنترل جریان دست شما نیست و بارِ شما تعیین می کنه که چقدر جریان میخواد. اما اگه منظورتون مقدار نامی ترانس هست باید عرض کنم که با ولتاژ و جریان ترانس با هم نسبت عکس دارن یعنی اگه یه ترانس، ولتاژ رو نصف کنه، جریان نامی رو دو برابر می کنه و برعکس (البته این در شرایط ایده ال هست یعنی زمانی که ترانس شما بدون تلفات باشه. در حالت واقعی اندکی این نسبت تغییر می کنه اما همون حول و حوش هست)

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

داداش واقعا دمت گرم یهو بردیم جلو
    عاغا با یه حرکت انتحاری مداری طراحی و تست کردم که مقادیری که میخاستمو تبدیل کنم .
    همانطور که قبلا هم گفتم، کنترل جریان دست شما نیست و بارِ شما تعیین می کنه
    منظور من این بود که که دو سر سیم رو وصل کنیم به هم چقدر جریان عبور میکنه حده اکثر جریان عبوری

با یه حرکت خلاقانه تونستم یه مدار بزنم برای تبدیل ولتاژم :
    ولتاژ و جریان فعلی :
    15.25 ولت
    2.3 امپر
    هدف :
    12 V
    1.3 A

مدار :

تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

به هدف رسیدید اما به چه قیمتی ؟!!!
    مدار شما ساده ترین مدار تقسیم ولتاژ هست اما خدای تلفات !!!

11. این کاربر از amin_947 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

داداش نیم امپر که دیگه تلفات حساب نمیشه بیخیال
    یعنی با ترانزیستور میساختم بهتر بود ؟
    ترانزیستورای معمولی تحمل این ولتاژ و ... رو دارن ؟
    دمت گرم واسه تحلیل و مشکل یابی مدار
    ____

یه مداری دیدم امپر و جریان همزمان تقویت میشد (امیتر مشترک . یه مثال ساده بود ) این چجوریه مگه نگفتید ترانزیستور خاصیت تقویت کنندگی نداره و فقط از ولتاژ مثلا میده به امپر یا برعکس ؟! ؟
    Last edited by Reza Azimy_RW; 17-04-2016 at 15:21.

تاريخ عضويت
    Sep 2007

پيش فرض

البته تلفات یعنی توان و نه جریان!!
    بذارید یکمی روشنترش کنم براتون. اگه توان اون مقاومت متغیر رو حساب کنید (ولتاژ دو سرش به توان 2 تقسیم بر مقاومت) میشه 25/(15.25*15.25) یعنی 9.3 وات
    توان مقاومت سری شده با بارتون هم (مقاومت ضربدر جریان عبوری به توان 2) میشه 4*1.3*1.3 یعنی 6.7 وات
    پس جمعا شما 16 وات دارید توی این دو تا مقاومت تلف می کنید
    حالا بیاد توان بارتون رو حساب کنید (ولتاژ ضربدر جریان) که برابر 12*1.3 یعنی 15.6 وات

نتیجه: شما دارید تقریبا به اندازۀ بارتون تلفات ایجاد می کنید!!! یعنی فاجعه

در مورد سوال دوم: آمپر و جریان یکی هستند! شاید منظورتون ولتاژ بوده! در هر صورت باید مدار رو دید اما مطمئنا چنین امکانی وجود نداره!!

14. این کاربر از amin_947 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 7 12345 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •