تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 7 اولاول 1234567 آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 63

نام تاپيک: ترانسها وتبدیل امپر و ولتاژ

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

یه ای سی خیلی جالب پیدا کردم محصول 2015 (:دئ) تنظیم ولتاژ و جریان خطی با تلفات بسیار پایین تا 7 آمپر هم میتونه جواب بده ممنون میشم به اینم یه نگاه بندازید ببینید چیه من درست فهمیدم یا نه
    این دیتاشیت ایی سی :
    IC LT 1584 , ...

ویرایش »
    دمت گرم داداش با خوندن مقالاتی در مورد بحث سوئیچینگ فهمیدم قضیه چیه کلا"
    فقط همین یه سوال مونده برام که نمیفهممش :
    اون آیسی هم مثل بقیه رگولاتور عادی هست و تلفات زیاد داره. البته بدرد شما نمیخوره چون ولتاژ 4.7 تا 7 ولت رو به 3.3 تبدیل میکنه. (تلفات پایین نداره، منظور از low drop out در دیتاشیت اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی هست که نسبت به رگولاتورهای عادی پایین تره)

+
    ولتاژ منبع به تنهایی چیزی نیست. زمانی که شما یک بار رو بهش متصل کنید، بسته به مقاومت بار، مقدار جریان خاصی از منبع کشیده میشه. این شرایط باعث تبدیل انرژی الکتریکی منبع به انرژی دیگری میشه مثل نور در لامپ یا حرارت در هیتر .
    در واقع زمانی که جریان الکتریکی برقرار میشه، تبدیل انرژی انجام میشه. پس میگیم گرم شدن سیم پیچ هم به جریانی که ازش میگذره مربوطه (چون ولتاژ منبع که همیشه ثابت بوده / 12 ولت مثلا)

* حرارت تولید شده یعنی مقدار توانی که مصرف شده. حالا چون ولتاژ منبع ثابته دیگه نمیگیم ولتاژ 12 ولت باعث حرارت شد، بلکه میگیم جریان مثلا 2 آمپر باعث حرارت سیم پیچ شد. (این فقط توضیح ما هست در واقع برای توصیف حرارت توان مهمه نه ولتاژ و جریان)
    مثال:
    یک هیتر 220 ولت با 1 آمپر میتونه 220 وات گرما تولید کنه. اما یک هیتر 12 ولت باید 18 آمپر مصرف کنه تا همون 220 وات گرما رو تولید کنه.

+
    اون دو ترانسی که گفتین احتمالا ضعیف هستن و هیتر که وصل میکنید چون نمیتونن جریان زیادی بدند افت ولتاژ پیدا میکنند. مخصوصا ترانس ولتاژ بالاتر (با فرض سایز یکسان دو ترانس) جریان کمتری میتونه بده و احتمالا کمتر گرم میکنه.

2. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

دمت گرم استاد کاملا منو روشن کردی

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

سلام دوستان دوباره
    من به یه نکته ای برخوردم که چرا اصلا از 555 (فرکانس مربعی) استفاده کنم چرا از یه مافست خالی استفاده نکنم واسه محدود کردن جریان ؟
    یعنی اون مدار چه برتری نسبت به یه ماسفت خالی داره ؟
    منظورم اینجوریه :

نصبت به این :

Last edited by Reza Azimy_RW; 12-05-2016 at 20:37.

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

عاغا الان عملی مدار 555 رو تست کردم عالی بود و چیزی که ازش فهمیدم این بود که ولتاژو کم و زیاد میکنه
    روی موتور تست کردم جواب داد فقط چرا به هیتر که وصل میشه (اتصال کوتاه ) آی سی اینقد داغ میکنه ؟!
    ویرایش :
    راستی چرا با شبیه ساز نمیشه اینجور مدارا رو خروجیشو اندازه گرفت ؟! (مدارایی مثل باک و ... )
    اونوقت جریان خروجی چه ربطی به ای سی داره که داغ میکنه ای سی که فقط داره پالس تولید میکنه ؟!

مدار هم دقیقا این مدار بود
    Last edited by Reza Azimy_RW; 13-05-2016 at 23:53.

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

خروجی 555 به زور موتورهای ضعیف و میچرخونه ولی هیتر مقاومت خیلی کمتری داره و به آیسی فشار میاره. بین خروجی آیسی و ورودی ماسفت حتما یه مقاومت چند ده اهم تا چند صد اهم قرار بده. ( اینکه فقط طرز کار یه قطعه رو بدونیم باعث نمیشه در عمل ازش درست استفاده کنیم باید سایر قطعات جانبی دیگری هم با توجه به خصوصیات مدار قرار بدیم )

هم آیسی و هم ماسفت تحمل مقدار مشخصی توان و گرما رو دارن. حالا 555 که راحت نمیسوزه ولی اگه همینطوری ماسفت و وصل کردی، خیلی با احترام دفنش کن چون شکل پایه های ماسفت در بالا اشتباهه! ( تصویر اولی در دو تا پست عقب تر درسته). معمولا در صورت تست و استفاده عملی ترانزیستور باید هیت سینک داشته باشه. اول با یه لامپ تست کنین.

+
    خروجی این مدارات معمولا با اسیلوسکوپ دیده میشن. توی نرم افزارتون دنبال oscilloscope بگردین. و توی نقشه هم معمولا مقاومت بار رو به طور تقریبی باید بدونید و قرار بدید تا نتیجه بهتر بشه.

7. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

ایول واقعا دمت گرم داداش
    شکل پایه های ماسفت در بالا اشتباهه!
    من تا الان فکر میکردم سورس ورودیه درین خروجی !
    البته تو مدار درست بسته بودم یعنی وقتی دیدم خروجی نمیده ماسفتو برعکس کردم

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

( اینکه فقط طرز کار یه قطعه رو بدونیم باعث نمیشه در عمل ازش درست استفاده کنیم باید سایر قطعات جانبی دیگری هم با توجه به خصوصیات مدار قرار بدیم )
    دمت گرم داداش آماتورم دیگه چه میشه کرد
    یه مقاومت 50 کیلو اهمی اونجایی که گفتید گذاشتم و ولتاژ با پتاسیومتر مثل قبل تغیر میکرد ولی جریان صفر |0| بود ! وقتی مقاومت رو برداری جریان حدود 0.4 امپر ثابت میمونه . فک کنم ماسفتمو اشتباه انتخاب کردم باید حالت سوئیچ داشته باشه هوم ؟!

ویرایش :

تو دیتاشیت ماسفتم زده 100 ولت 33 امپر و نمادش این شکلیه :

IRF540N

اون دیود رو شکل زنر زده نمیدونم واسه چی
    Last edited by Reza Azimy_RW; 14-05-2016 at 03:12.

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

تو این سیستم multisim ندارم ، به هر حال مدار و این شکلی ببند :

به جای هیتر لامپ یا آرمیچر بزار تست کن.
    اینجا شکل موج اسیلوسکوپ نشون میده که در ولوم 10 درصد ، خروجی با پهنای پالس کمتری فعال شده و گرما و مصرف باتری کاهش پیدا میکنه. با افزایش ولوم هم پهنای ولتاژ خروجی بیشتر میشه و گرما و مصرف باتری هم افزایش پیدا میکنه.

اون دیود زنر داخل خوده ترانزیستوره و به دیود آوالانچ مشهوره . جلوی ولتاژهای ضربه ای سیم پیچها رو میگیره تا ترانزیستور نسوزه. ( با اتصال بارهای سلفی مثل سیم پیچ ، یک لحظه ولتاژ ناخواسته بسیار بالایی در جهت عکس ولتاژ اعمالی تولید میشه، با اتصال معکوس دیود جلوی این ولتاژ گرفته میشه )

* مقادیر و دلخواه تعیین نکن تقریبا نزدیک رنجی که گفته شده بزار. البته دوتا مقاومت 2.2 کیلو رو میتونی بین 1 کیلو تا 10 کیلو هم بزاری. و برای ترانزیستور هم ممکنه نیاز به هیتسینک باشه. دقت کن ماسفت این مدار از نوع N هست و هر مدلی پیدا کردی میتونی بزاری به شرط جریان بالای 20 آمپر. IRF3205 جریان 80 آمپر هم گزینه بهتریه. دیودها هم 1N4007 خوبه.

11. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

ایول داداش از وقتی که گذاشتی واقعا ممنون شرمنده کردی
    راستی دوستان فک نکنین قضیه پول در کاره و میخام از کسی سو استفاده کنم من خودم کار کردم تو بخش برنامه نویسی و ... به اینجور آدما برخورد کردم و حالم از این افراد بهم میخوره (مثلا یارو با پارتی بازی یه پروژه گرفته هیچی هم بلد نیست و با سو استفاده از بقیه میخاد به پول برسه )
    من فقط به دلیل علاقه مند بودن به رباتیک و اینکه قبل از برنامه نویسی علاقه شدیدی به الکترونیک داشتم اومدم سمت این قضیه ( بعد از چندین سال که حتی یه خازن دستم نگرفته بودم ! )
    و چون الان چِت کردم رو بحث تولید انرژی لازم بود تبدیل آمپر و ... رو بدون تلفات یاد بگیرم .
    از همه دوستان هم ممنون مطمئنا ارزش کاری که کردین رو میدونم و مدیون تک تکتونم

13. این کاربر از Reza Azimy_RW بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

داداش مدار رو راه اندازی کردم با دقیقا همین قطعات و ماسفت IRF3205 . هیچ قعه ای مشکلی نداشت جز مقاومت 100 اهم که میره تو گیت ماسفت که خیلی داغ میکرد . حالا مشکل اینجاست نتونستم ولتاژ دو سرش رو حساب کنم ببینم تلفاتش چقدره یه مقاومت مناسب جایگزینش کنم ! چرا ؟! احتمالا به خاطر اینکه برق قطع و وصل میشه (همون موج مربعی ) که نمیدونم الان باید چیکار کنم
    چجوری میشه ولتاژ و جریان رو تو این فرکانس اندازه گرفت آیا باید بزارم رو AC ? بعد AC رو طبق چه فرمولی تلفاتش رو حساب کنم ؟
    اصلا با افزایش مقاومت میشه مشکلو برطرف کرد ؟ تو شبیه ساز نمیدونم چرا از 100 اهم میره بالاتر ارور میده . فرکانس رو هم میخاستم زیاد کنم ببینم چی میشه ولی با شبیه ساز نشد C2 رو بیشتر از 150 نانو استفاده کنم . تو هر شرایطی تستش کردم
    اصلا پایه گیت مگه جریان مصرفیش تغریبا 0 نیست ؟ پس چرا باید داغ کنه مقاومت یا آی سی ؟ این سوالو ممنون میشم توضیح بدی مغزمو درگیر کرده

ویرایش 1 :
    شبیه ساز :
    C2 رو قطع کردم مشکل تنظیم فرکانس برطرف شد فکر نکنم نیازی هم بهش باشه ؟! بنابر این فرکانسو کم کردم تا زمان و وصل طولانی بشه و ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه گرتم از صد میلی ولت تجاوز نمیکنه جریان هم که تغریبا صفر در حد میکرو امپر الان رفتم واسه تست روی برد
    ویرایش 2:
    روی برد :
    با تغیر فرکانس تفاروتی نکرد
    اختلاف ولتاژ بین پایه های مقاومت 100 اهمی تا 10 ولت میرسید ! با افزایش مقاومت توان خروجی کم میشد و کمکی نمیکرد .
    جریان رو نتونستم توی خروجی اندازه بگیرم . چجوری این کارو انجام بدم ؟ با مولتی متر 1 میلی آمپر نشون میداد ! در صورتی که واتقعا اینطور نبود چون در این صورت نمیتونست موتور کوچیکی که به عنوان تست برای خروجی گذاشته بودمو راه بندازه

الان باز سوال اصلی اینه اصلا چرا پایه گیت توان مصرف میکنه و باعث داغ شدن مقاومت میشه ! در صورتی که همه جا گفته شده جریانی مصرف نمیکنه . دیگه مغزم ترکید
    ماسفت پایه گیت همیشه وسطه دیگه ؟ البته تست با مولتی متر هم همینو میگه
    Last edited by Reza Azimy_RW; 25-05-2016 at 02:03.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •