تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 4 از 7 اولاول 1234567 آخرآخر
نمايش نتايج 31 به 40 از 63

نام تاپيک: ترانسها وتبدیل امپر و ولتاژ

ناظر انجمن توسعه و ساخت بازی Reza Azimy_RW's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

عاغا شرمنده رفقا با سوالام گیجتون کردم من متوجه شدم به یه یک محدود کننده امپر نیاز دارم که نزاره امپری بالاتر از 4.5 امپر بره
    ______
    قبلا اینجوری پرسیده بودم که حده اکثر جریانی که میتونه بده 4.5 امپر باشه ! چون یکم فکرم تو تبدیل AC و ترانس بود اونموقع نمیدونستم توی دی سی باید دنبال چی بگردم شرمنده

من یه چنین مداری میخاستم :
    که اتصال کوتاهی که به وجود میاد (توسط سیمپیچ)یهو 180 امپره باتری رو نکشه بسوزه یا باتری بترکه ! الان امپرمترو سری میکنی 4.5 امپر و 12 ولته .
    این مدار تلفاتش چقدره یعنی تغریبا صفره دیگه ؟!
    اونوقت فقط مشکل اینه این ولتاژو تغیری نداده اگه بخام ولتاژ رو هم بیارم پایین بدون تلفات ممکنه ؟ اگه ممکنه یه اشاره ای به راه حل هم بکنید از همین ترانزیستورا استفاده کنم واسه اون کار هم میشه ؟

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

برادر دقیقا چی میخوای؟ مبدل 12 به 3 با محدود کننده جریان 5 آمپر؟ اگه این باشه یه مدار رگولاتوری با بازده پایین میشه ساخت ؛ و یا پیشرفته تر تبدیل dc به dc با بازده بالا البته باید نمونه گیر ولتاژ خروجی داشته باشه برای تثبیت ولتاژ ، و همچنین نمونه گیر جریان خروجی برای محدود کردن جریان.

یه سری ماژول و مبدل آماده هم هست ولی تنوع رنج ولتاژ زیادی ندارن. درواقع منابع سوییچینگ هستن. دقیقا بگین برای راه اندازی چه مداراتی میخواین ؟ و این ولتاژ پایین حتما به 4-5 آمپر نیاز داره و ... ؟

3. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

دقیقا بگین برای راه اندازی چه مداراتی میخواین ؟
    داغ کردن یک سیم پیچ . اون مدار بالایی مدار هیتر 12 ولت هست
    یعنی شما فرض بگیر اتصال کوتاه . یه جورایی همین مداری که گذاشتم ولی نباید بیشتر از 16 وات یا مثلا 5 امپر و 3 ولت بیشتر از باتری بکشه یه جورایی محدود کنه . چرا ؟ چون یه وسیله ای که 1.3 امپر و 12 ولت مصرف میکنه ( حدود 16 وات) میتونه تا صبح روشن بمونه و باتری نخابه ولی وسیله من به جریان بیشتری نیاز داره بنابر این باید حده اکثر 5 امپر و 3 ولت بکشه تا بیشتر از 16 وات نشه. چون باتری میخابه . حالا سیم پیچ هم داغ نشد نشد
    دقیقا همینو میخام
    حالا مدار بالایی همینه دقیقا 4 امپر حده اکثر به سیم پیچ اجازه میده استفاده کنه ولی با ولتاژ 12 . اینجوری که من حساب میکنم 16 وات خیلی میزنه بالاتر بنابر این ولتاژو میخام بیارم پایین یه مثال بزنی عالی میشه داداش
    Last edited by Reza Azimy_RW; 24-04-2016 at 00:08.

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

مدار بالا مقادیرش مشکل داره و مدارتون میسوزه !

داغ کردن یک سیم پیچ . اون مدار بالایی مدار هیتر 12 ولت هست
    یعنی شما فرض بگیر اتصال کوتاه . یه جورایی همین مداری که گذاشتم ولی نباید بیشتر از 16 وات یا مثلا 5 امپر و 3 ولت بیشتر از باتری بکشه یه جورایی محدود کنه . چرا ؟ چون یه وسیله ای که 1.3 امپر و 12 ولت مصرف میکنه ( حدود 16 وات) میتونه تا صبح روشن بمونه و باتری نخابه ولی وسیله من به جریان بیشتری نیاز داره بنابر این باید حده اکثر 5 امپر و 3 ولت بکشه تا بیشتر از 16 وات نشه. چون باتری میخابه . حالا سیم پیچ هم داغ نشد نشد
    دقیقا همینو میخام
    حالا مدار بالایی همینه دقیقا 4 امپر حده اکثر به سیم پیچ اجازه میده استفاده کنه ولی با ولتاژ 12 . اینجوری که من حساب میکنم 16 وات خیلی میزنه بالاتر بنابر این ولتاژو میخام بیارم پایین یه مثال بزنی عالی میشه داداش
    اینطوری به نظر میرسه امپدانس هیتر شما خیلی پایینه و مستقیم به ولتاژ DC نمیشه وصلش کرد. راه مقاومتی هم که تلفاتش زیاده.
    میتونید مداری مثل PWM یا تولید پالس براش بسازید که مدار بالا هم چنین کاری میکنه و پهنای پالس هم قابل تغییره. فقط جزییات دقیق خروجی با آزمایش تجربی مشخص میشه. همچنین اون ترانزیستور TIP122 برای شما ضعیفه و باید جریان بالاتر و مقاومت حالت روشن خیلی پایینی داشته باشه. برای ترانزیستور خروجی ماسفت جریان بالا انتخاب بهتری هست .

میتونید دنبال مداراتی مثل زیر بگردید البته اگه جواب بگیرید :

برای راه اندازی خودکار در رنج تعیین شده هم مداری مثل زیر میشه اضافه کرد. البته خروجی آیسیها رو بجای ترانزیستور با کمی تغییرات باید به مدار قبل مثلا پایه reset آیسی 555 وصل کرد تا مدار و فعال یا غیر فعال کنه : ( این قسمت فعلا مهم نیست )

6. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

ایول داداش ممنون از این اطلاعات کامل دمت گرم الان روش زومم ببینم چی به چیه بعد میام سوالامو احتمالا" میپرسم () یا نتیجه رو
    فعلا

8. این کاربر از Reza Azimy_RW بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

رضا آمد ...
    عاغا اینطوری که من فهمیدم کلا کار محدود کردن جریان رو اون مافست انجام میده و مربعی کردن موج فقط برای افزایش انرژیه درسته (افزایش راندمان (داغ شدن سیمپیچ) نصبت به جریان دریافتی) ؟
    پس ولتاژ اینجا کم نشده ؟
    یعنی من اگه 4 امپر بگیرم 4*12 میشه 48 وات و :
    چون من منبعم 12 ولته ولی نمیخام بیشتر از 16 وات مصرف کنم :
    برای کاهش ولتاژ بدون تلفات چیکار کنم ؟

البته اگه درست گرفته باشم
    از دوستانی که کمک کردن تا اینجای تایپیک کلا ممنون

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

راستی با دیود زنر اگه ولتاژو تنظیم کنیم تلفاتی نداره ؟ (موازی )
    یعنی اول ولتازو تنظیم کنیم بعد ادامه کار ؟
    این ورودی 12 ولت 12 امپر : (اون قاومت اول به عنوان تثبیت جریان منبعه)

از اونجا که R1 به عنوان تثبیت جریان منبع بود یعنی در اصل میشه این :

این تلفات نداره ؟
    درسته ینی
    Last edited by Reza Azimy_RW; 27-04-2016 at 02:14.

تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

رضا آمد ...
    عاغا اینطوری که من فهمیدم کلا کار محدود کردن جریان رو اون مافست انجام میده و مربعی کردن موج فقط برای افزایش انرژیه درسته (افزایش راندمان (داغ شدن سیمپیچ) نصبت به جریان دریافتی) ؟
    پس ولتاژ اینجا کم نشده ؟
    یعنی من اگه 4 امپر بگیرم 4*12 میشه 48 وات و :
    چون من منبعم 12 ولته ولی نمیخام بیشتر از 16 وات مصرف کنم :
    برای کاهش ولتاژ بدون تلفات چیکار کنم ؟

البته اگه درست گرفته باشم
    از دوستانی که کمک کردن تا اینجای تایپیک کلا ممنون
    راستی با دیود زنر اگه ولتاژو تنظیم کنیم تلفاتی نداره ؟ (موازی )
    یعنی اول ولتازو تنظیم کنیم بعد ادامه کار ؟
    برداشتتون از مدار خیلی درست نبوده؛
    ما باید برای نتیجه ساده تر راه حل مناسبی که به ذهنمون میرسه ارائه بدیم. حالا اگه هدفتون گرم کردن یک فضا با قدرت 16 وات باشه نیاز نیست حتما از هیتر استفاده کنید؛ میتونید از خوده مقاومتهای گچی هم استفاده کنید!

اما اگه حتما باید از همون هیتر استفاده کنید کار سخت میشه : یا باید ولتاژ دوسرش رو تغییر بدید که بصورت عادی تلفات داره، و یا زمان قطع و وصلش رو! (اصطلاحا بهش تغییر پهنای پالس میگن)

یعنی با ایجاد فواصل زمانی دلخواه همون ولتاژ 12 ولت رو ذره ذره بهش میدید و در نتیجه توان مصرفی هم کاهش پیدا میکنه. مدارات pwm چنین کاری میکنن و ترانزیستور خروجی کار سوییچ ولتاژ 12 ولت رو انجام میده. با این روش بصورت تئوری تلفاتی نداریم.

مثال:
    فرضا باتری شما 16Wh (وات بر ساعت) هست یعنی اگه به هیتر 16 واتی بزنید بعد از یکساعت خالی میشه. حالا اگه در طول اون یکساعت مثلا 30 دقیقه روشن و 30 دقیقه خاموش باشه ، بعد از یکساعت میبینید هنوز خالی نشده! چرا؟
    چون هیتر شما فقط 30 دقیقه به باتری وصل بوده ؛ یعنی با روش بالا باتری یکساعت دیگه هم کار میکنه (نیم ساعت قطع و نیم ساعت وصل). پس زمان قطع و وصل هم در تعیین توان مصرفی موثره و کار pwm اینه.

دیود زنر هم مثل مقاومت از روش سری کردن ولتاژ برای تقسیم ولتاژ استفاده میکنه که باعث تلفات میشه و در توانهای بالا استفاده نمیشه. ( این کلمه تنظیم خیلی کلمه ظریفیه ولی در توانهای بالا دیگه قلدر میشه و زور قطعاتی مثل زنر بهش نمیرسه )

12. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

دمت گرم داداش الان فهمیدم چی شد
    فقط یه سوال آیا ولتاژ هم کمکی به داغ شدن سیم پیچ میکنه یا نه فقط جریان ؟ یعنی اگه ولتاژ 3 بود با الان که 12 هست فرقی میکنه ؟
    چون من دو ترانس dc دارم یه ترانس 6 ولت دارم 2 امپر حس میکنم بیشتر از اون ترانسی که 16 ولت 2 امپر داره سیم پیچو داغ میکنه ! درست متوجه شدم ؟!

تاريخ عضويت
    Jun 2008
    محل سكونت
    بی سرزمین تر از باد

پيش فرض

یه ای سی خیلی جالب پیدا کردم محصول 2015 (:دئ) تنظیم ولتاژ و جریان خطی با تلفات بسیار پایین تا 7 آمپر هم میتونه جواب بده ممنون میشم به اینم یه نگاه بندازید ببینید چیه من درست فهمیدم یا نه
    این دیتاشیت ایی سی :
    IC LT 1584 , ...

ویرایش »
    دمت گرم داداش با خوندن مقالاتی در مورد بحث سوئیچینگ فهمیدم قضیه چیه کلا"
    فقط همین یه سوال مونده برام که نمیفهممش :

آیا ولتاژ هم کمکی به داغ شدن سیم پیچ میکنه یا نه فقط جریان ؟
    چون من دو ترانس dc دارم یه ترانس 6 ولت دارم 2 امپر حس میکنم بیشتر از اون ترانسی که 16 ولت 2 امپر داره سیم پیچو داغ میکنه ! درست متوجه شدم ؟!
    Last edited by Reza Azimy_RW; 27-04-2016 at 23:42.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •