تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 6 از 6

نام تاپيک: نسبیت زمان

کاربر فعال ریاضیات javad2015's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    تو شهرمون

پيش فرض نسبیت زمان

در تیوری نسبیت بیان میشود که زمان یک امر نسبیست یعنی اینکه زمان برای دو ناظر ساکن و متحرک متفاوت میگذرد.این امر غیر بدیهی رو میشه با یه روش ساده اثبات کرد:
    فرض کنیم یک ساعت نوری ساکن داریم:

زمان برای ناظر ساکن (که یکی از اینه ها باشد)برابر است با:یعنی مسیر حرکت نور را ناظر ساکن برابر با h میبیند.

حال فرض کنیم ساعت در حال حرکت باشد مسیر حرکت نور از دید ناظر متحرک(یکی از اینه ها) که در حال حرکت است برابر با مجذور جمع مربعات h و x است .

در این حالت زمان از دید ناظر متحرک میشود:

با کمی ساده سازی و خارج کردن t از معادله دوم:

نتیجه میشود که زمان برای ناظر متجرک کندتر میگذرد نسبت به ناظر ساکن.

عکسا از نت گرفته شده ولی مطالب رو خودم تالیف کردم.

2. 4 کاربر از javad2015 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال ریاضیات javad2015's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    تو شهرمون

پيش فرض

در واقع دلیل نسبی بودن زمان سرعت ثابت نور است.در حال حرکت یا سرعت نور باید نسبی باشد یا زمان.یعنی اینکه اگر من با سرعت 1000 کیلومتر به سمت چشمه نور حرکت کنم نور سرعتش نسبت به من نسبی نمیشود و به عدد 300001 کیلومتر تغییر پیدا نمیکند.یعنی سرعت نور نسبت به تمام اجرام با هر سرعتی ثابت و 300000 کیلومتر در ثانیه است.پس در نتیجه زمان نسبیست.اینم از عجایب جهان.

4. این کاربر از javad2015 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

آخر فروم باز navid_fo's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2012

پيش فرض

در تیوری نسبیت بیان میشود که زمان یک امر نسبیست یعنی اینکه زمان برای دو ناظر ساکن و متحرک متفاوت میگذرد.این امر غیر بدیهی رو میشه با یه روش ساده اثبات کرد:
    فرض کنیم یک ساعت نوری ساکن داریم:

زمان برای ناظر ساکن (که یکی از اینه ها باشد)برابر است با:یعنی مسیر حرکت نور را ناظر ساکن برابر با h میبیند.

حال فرض کنیم ساعت در حال حرکت باشد مسیر حرکت نور از دید ناظر متحرک(یکی از اینه ها) که در حال حرکت است برابر با مجذور جمع مربعات h و x است .

در این حالت زمان از دید ناظر متحرک میشود:

با کمی ساده سازی و خارج کردن t از معادله دوم:

نتیجه میشود که زمان برای ناظر متجرک کندتر میگذرد نسبت به ناظر ساکن.

عکسا از نت گرفته شده ولی مطالب رو خودم تالیف کردم.
    سلام
    ببخشید این جواب داره اذیتم می کنه میشه راهنماییم کنید؟
    با فرض عددی میریم جلو ایکس 3 اچ 4 پس اون مسیری که باید بره میشه 5 درسته؟
    خوب جواب ناظر ثابت میشه 4 بر روی c
    جوا ب ناظر متحرک میشه 5 بر روی c
    زمان دومی بیشتر از اولی شدش مسلمه چون مسیری که داره میره بیشتره زمان بیشتری می خوادش با همون سرعت ثابت حالا نور هم باشه

آخر فروم باز danielo's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

دوستان نظرتون درمورد اینکه زمان وجود نداره چیه؟
    زمان درواقع مقدار و میزان حرکت انفجار بیگ بنگه

در واقع وقتی مدتی میگزره.در واقع بیگ بنگی که ما توش هستیم و هنوز تموم نشده کمی حرکت کرده

آخر فروم باز navid_fo's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2012

پيش فرض

دوستان نظرتون درمورد اینکه زمان وجود نداره چیه؟
    زمان درواقع مقدار و میزان حرکت انفجار بیگ بنگه

در واقع وقتی مدتی میگزره.در واقع بیگ بنگی که ما توش هستیم و هنوز تموم نشده کمی حرکت کرده
    سلام
    وجود داشتن زمان که وجود داره
    فقط مشکل توی ماهیتشه که من مشکل دارم هنوز باهاش
    زمان چیزی هستش که نباشه فرآیند یا حرکت یا فعالیتی انجام نمیشه و پیش نیاز هر عملی که بخواین هستش البته تا اینجایی که من حسش کردمش دارم میگم

پروفشنال AMHSIN's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2015
    محل سكونت
    Khozestan

پيش فرض

سلام
    وجود داشتن زمان که وجود داره
    فقط مشکل توی ماهیتشه که من مشکل دارم هنوز باهاش
    زمان چیزی هستش که نباشه فرآیند یا حرکت یا فعالیتی انجام نمیشه و پیش نیاز هر عملی که بخواین هستش البته تا اینجایی که من حسش کردمش دارم میگم
    درک ماهیت زمان ساده نیست. نظرات مختلفی در این مورد هست. برخی مثه کانت (فیلسوف بزرگ) اساسا معتقدن در خارج از ذهن ما زمان وجود نداره بلکه صرفا پدیده ی هست ذهنی برای فهم و پردازش ادراکات
    قبلا اکثریت قریب به اتفاق فکر میکردن زمان یک ظرف همه جا حاضر هست که اتفاقات در اون حادث میشن، معتقد بودن زمان همیشه وجود داره و بسمت جلو حرکت میکنه، چه چیزی وجود داشته باشه چه وجود نداشته باشه، اما امروز با توجه به نظریه نسبیت معتقدن زمان بعد چهارم اشیا هست، بنابراین اگر چیزی وجود نداشته باشه زمان هم وجود نخواهد داشت (بعد از جنس صفت هست نه شی مستقل).
    بسیاری از فلاسفه معتقدن زمان همون حرکت هست، بنابراین اگر حرکتی نباشه زمانی هم وجود نخواهد داشت.
    برخی هم معتقد زمان و مسیر حرکتش (به سمت جلو) برمیگرده به اصل انتروپی ، بر اساس انتروپی هر چه از عمر یک سیستم میگذره (زمان!) اون سیستم بیشتر به سمت بی نظمی و فروپاشی میره، بنابراین اینکه میبینیم یک لیوان سالم میشکنه اما هیچ وقت ندیدیم که یک لیوان شکسته سالم بشه (برگشت زمان) بخاطر اصل انتروپی هست (همون زمان) و نه چیز دیگه ...
    Last edited by AMHSIN; 23-02-2016 at 01:25.

9. 3 کاربر از AMHSIN بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •