تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 19

نام تاپيک: تالاسمی

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    مازندران-ساری

پيش فرض تالاسمی

سلام.
    جواب آزمایش خانوم..
    wbc=4.8 / RBC=4.25 /HGB=10.1 / HCT =32.7 / MCV =71.1 /MCH =21.7 /MCHC=30.9 / RDW-SD =40.1 /RWD-CV =13.4 /HG A2 =2.4 /HG F =0.4 /HG A=97.2
    ferriten=26

میخاستم بدونم چه نوع کم خونی داره؟
    تالاسمی آلفا داره یا بتا؟
    میدونم که با این آزمایشات نمیشه دقیق گفت اما حدودی هم شده راهنمایی کنید که به کدوم دسته از تالاسمی آلفا یا بتا نزدیکتره؟
    مینور آلفا و مینور بتا از نظر تست سی بی سی و همگلوبین a2 چه تنفاوت هایی داره؟ یعنی میشه با این آزمایشات تشخیص داد؟
    آهن این خانوم هم پایینه...میدونم که کم خونی فقرآهن با این وجود داره اما فکر میکنم مینور باشه اما اینکه کدوم دسته از مینور هاست را نمیتونم تشخیص بدم..

خواهش میکنم جواب بدید حتی اگه ممکنه به ایمیلم جواب بدید..خیلی از سایت ها پرسیدم کسی جواب نمیده..لطفا کمکم کنید ..ممنون و سپاس گذارم
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کاربر فعال انجمن پزشکی M.R.S.'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

سلام.
    جواب آزمایش خانوم..
    wbc=4.8 / RBC=4.25 /HGB=10.1 / HCT =32.7 / MCV =71.1 /MCH =21.7 /MCHC=30.9 / RDW-SD =40.1 /RWD-CV =13.4 /HG A2 =2.4 /HG F =0.4 /HG A=97.2
    ferriten=26

میخاستم بدونم چه نوع کم خونی داره؟
    تالاسمی آلفا داره یا بتا؟
    میدونم که با این آزمایشات نمیشه دقیق گفت اما حدودی هم شده راهنمایی کنید که به کدوم دسته از تالاسمی آلفا یا بتا نزدیکتره؟
    مینور آلفا و مینور بتا از نظر تست سی بی سی و همگلوبین a2 چه تنفاوت هایی داره؟ یعنی میشه با این آزمایشات تشخیص داد؟
    آهن این خانوم هم پایینه...میدونم که کم خونی فقرآهن با این وجود داره اما فکر میکنم مینور باشه اما اینکه کدوم دسته از مینور هاست را نمیتونم تشخیص بدم..

خواهش میکنم جواب بدید حتی اگه ممکنه به ایمیلم جواب بدید..خیلی از سایت ها پرسیدم کسی جواب نمیده..لطفا کمکم کنید ..ممنون و سپاس گذارم
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    بتا تالاسمی مینور براحتی از روی الکتروفورز قابل تشخیص هست.و آزمایش ایشون بطور قطع بتا تالاسمی مینور رو نشون نمیده
    در آلفا تالاسمی،الگوی الکتروفورز هموگلوبین،مانند الگوی طبیعی هست،تنها ممکن هست در تعداد اندکی اHbF اندکی افزایش داشته باشه و نسبت به بتا تالاسمی مینور mcv بالاتر هست.
    با توجه به فرتین پایین در ایشون فقر آهن هم وجود داره که باید یک دوره درمان بشن؛بعد از درمان دوباره CBC چک میشه،در اون صورت هست که میشه با قطعیت بیشتری درباره وجود آلفا تالسمی نظر داد.
    اگه شما با مشکل در آزمایش پیش از ازدواج مواجه هستید بهتر هست آزمایش خودتون رو هم بگذارید

3. این کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    مازندران-ساری

پيش فرض

خیلی سپاس گذارم از جواب زود هنگام شما.
    من تالاسمی اینترمدیا هستم...برای ازدواج دکتر متخصص ما را برای آزمایش ژنتیک فرستاد..
    بنده خون وصل نمیکنم و تا حالا هم خون وصل نکردم.
    آزمایش ژنتیک را دادیم و تا یک ماه دیگر جواب میاد..
    خب ژن من که مشخصه روی زنجیره بتا سه زنجیره را ندارم...
    اما گر خانوم آلفا باشه گفتند اجازه ازدواج داده میشه بدون حتی آزمایش جنین...
    آزمایش خودم ندارم و چون میدونم مشکل من زیاده باید یه طرفه به این قضیه نگاه کنم اینکه اون آلفا باشه یا سالم باشه..
    بنابراین از شما سوال کردم که ایشون میتونه بتا باشه یا نه؟
    پس با توجه به این آزمایش ایشون بتا نیستند؟

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

با توجه به مشکل شما،انجام آزمایش ژنتیکی با توجه با آنمی مشاهده شده در شما منطقی هست.چون ممکن هست هموگلوبینوپاتی هایی وجود داشته باشن که در فرزند آوری نیاز به احتیاط باشه
    اما به طور قطع ایشون بتا تالاسمی نیستند

طبق قانون منعی برای ازدواج از نظر ژنتیکی وجود نداره و این منع کردن غیر اخلاقی هم هست؛منتها افراد باید از وضعیت خودشون آگاه باشن و بدونن که در زمان معین تست ژنتیکی جنین رو انجام بدن
    البته صرف در دسترس بود این تست ها دلیل بر انتخاب غیر عقلانی نیست چون انجام اونها با دردسر و عارضه همراه هست.
    همچنین سقط جنین قانونی به راحتی میسر نمیشه و طی کردن روند قانونی باید قبل از هفته بیستم جنینی باشه

6. 2 کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    مازندران-ساری

پيش فرض

سلام آقای دکتر..ببخشید که مجدد مزاحم شما میشم.
    رشته دانشگاهی من زیست مولکولی ..علاوه بر این تحقیقات زیادی روی بیماری خودم میکنم.چراکه هرچی بیشتر ازش بدونم بهنر میتونم کنترلش کنم.
    خودم در بابل تحت نظر دکتر آقای احمد تمدنی هستم از بچگی کنترل میشم هر ماه تست سی بی سی میدم..تاحالا که مشکلی نداشتم...سوالاتی برام پیش امد..
    دکتر برام هیدروکسی اورا داده..طحال برداری هم انجام ندادم تا الان..
    سوالم اینه که یجا خوندم در سنین بالا احتمال داره نیاز به خون زدن دایمی داشته باشم..بعضی ها گفتند این موضوع مربوط به سن تا 25 سالگی میشه اگه تا این سن نیازی به خون وصل کردن نداشته باشی دیگه به بعدش نیازمند خون وصل کردن نمیشی...نمیدونم منظور از اینکه در سن بالا نیازمند خون میشم حتمیه یا دردصیه؟
    الانم که قرص هیدروکسی اورآ جبران کم بود خون میکنه ..امکانش هست روزی برسه که حتی هیدروکسی هم جواب گو نباشه ؟ در اون صورت طحال برداری میتونه کمک کنه خون وصل نکنم؟
    و سوال بعدی اینکه عوارض استفاده هیدروکسی ( سرکوب مغز استخان) این به چه معناست یعنی وابستگی همیشگی به این قرص چون مغز و استخان سرکوب بشه با قطع هیدروکسی دیگه خون سازی نمیکنه مغز و استخان..
    چند عوارض دیگه هم گفته شد من نمیدونم چی هستند؟ ( ادم ریه _ آلوپسی_هروتوکسی سیتی ) اینا چی هستند...ببخشید که این همه مزاحم میشم..شرمنده ام..ممنونم از شما که این همه برای اطلاعات ما زحمت میکشید.

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

بلی متاسفانه
    معمولا در بیشتر بیماران بتا تالاسمی اینترمدیا،به مروز عوراض بتا تالاسمی ماژور ایجاد میشه.
    این بیماران اغلب در دهه سوم و چهارم ممکن هست نیاز به انتقال خون پیدا کنند.

هیدروکسی اورا داروی سیتوتوکسیک هست که باعث تحریک تولید هموگلوبین اف میشه.در استفاده طولانی خطر بروز بدخیمی ها ممکن هست بوجود بیاد،اما مطالعات کنونی بر روی بیماران سیکل سل که از این دارو استفاده میکنند،نشون دادن این دارو به میزان اندکی در ایجاد بدخیمی ها نقش داره

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

9. این کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    مازندران-ساری

پيش فرض

سلام ..
    آقای دکتر سوالی داشتم راجب سوال قبلیم..
    جواب آزمایش خانوم..
    ferriten=26
    گفتید ایشون نمیتونه بتا باشه ...در مطلبی خوندم کمی آهن باعث میشه مینور بتا پنهان بشه...یعنی کم خونی آهن و مینور بتا اشتباه گرفته میشه..امکانش هست این خانوم مینور بتا باشه اما به علت پایین بودن آهن بتا بودن ایشون نشون داده نشه؟ بعد از مصرف قرص آهن همگلوبین آ2 بیشتر بشه و نشون دهنده این باشه که ایشون مینور بتا هست؟!

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

خیر.علت این اشتباه مربوط به CBC هست.چون هردو MCV پایین دارند.البته میشه با برخی ایتم ها در cbc بین اون ها افتراق گذاشت،اما چندان دقیق نیستند.حتی گاهی این دو با هم همراه هم هستند و تشخیص رو غیر ممکن میکنن که تنها راه انجام الکتروفورز هست.
    الکتروفورز. هموگلوبین ،دقیقا همان هموگلوبینی که در گلبول های قرمز وجود دارد،به طور دقیق نشان میدهد. و تنها در برخی آنمی ها مثل آلفا مینور،همگگلگبین الگوی طبیعی دارد

12. این کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Sep 2011
    محل سكونت
    مازندران-ساری

پيش فرض

باسلام و خسته نباشید...

راجب آزمایش آهن .. مدتی پیش برای ازدواج تست آهن که دادیم توش نوشتن آهن من ferritine =530

الان خودم آزاد تست آهن دادم iron = 144 شد...

فرق فرتین با آهن چیه؟
    یعنی فرتین آهن ذخیره ایی منه و آهن مربوط به آهن آزاد خونم میشه؟

با توجه به کدوم آهن میگن باید دسفرال مصرف کرد؟ فرتین یا آهن کلی؟

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

آهن فقط آهن سرم رو نشون میده که به علت چرخه آهن در بدن همیشه به درستی کمبود یا ازدیاد اون رو نشون نمیده
    اما فرتین نشاندهنده ذخایر آهن هست،البته در برخی شرایط مثل عفونت بالا میره
    این میزان فرتین غیر طبیعی هست و میتونه نشونخه ازدیاد آهن هست و نیاز به پیگیری هست

15. این کاربر از M.R.S. بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •