تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 1 از 1

نام تاپيک: آموزش تعویض فن کارت گرافیک خراب شده با فن Cpu اینتل

پروفشنال frozen01's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2011
    محل سكونت
    مشهد

پيش فرض آموزش تعویض فن کارت گرافیک خراب شده با فن Cpu اینتل

سلام دوستان وقت بخیر.

بسیار پیش اومده که فن کارت گرافیک ها خراب بشه و در به در دنبال فن باشید با این اموزش میتونید خودتون رو از دست این مشکل راحت کنید حتی کارت رو از چیزی که هست خنک تر کنید.

چند وقتی میشد یک کارت گرافیک سافایر 7870 داشتم کارت خوبی بود و اورش هم کرده بودم به دلایل خاصی یکی از فن هاش به مشکل خورد و باید ولتاژ بیشتری بهش میرسید تا کار کنه.

همه ی فن های کارت گرافیک ها مامولا یکیش به 4 تا سیم وصل میشه و بقیه به 3 سیم وصل میشن این یعنی این که فرمان کنترول دور فن ها رو یک فن ارسال میکنه از جهتی هم همون فن اول مشکل دار شد.

من اول اومدم جای فن ها رو عوض کردم تا فرمان دور فن ها رو یک فن سالم بده خوب حالا یکی از فن ها کلا مشکل داره و فقط در دور بالای 2500 فن دوم به کار میوفته.

من به دنبال فن دسته دوم گشتم ولی پیدا نشد و یا خیلی گرون از یک کارت دیگه اینجا بود که به فکر افتادم دست به یک خلاقیت بزنم دی

خوب برای این کار من فن Cpu i7 4790 k رو در اوردم تمامی قسمت های اضافی بجز قسمت دایره مانند رو شکستم ( شانس ما اندازه فن ها با چیزی که ما میخواییم یکی بود ) , و نیاز به چسب کاری های زیاد نداشت. اندازه هم نبود اندازش میکردیم دی

کارت رو کلا باز باید بکنید فن خراب رو در بیارید

و فن مورد نظر رو جایگزین کنید.

طی بررسی هایی که کردم فقط فن 4790 k دور فن یا همون RPM بیشتری داره توی فن های Cpu ( باز خوبه با همین دور فن و هسته مسی دمای Cpu به 80 میرسه اگر فن بدتری اینتل میذاشت کلا دیگه هیچی Cpu میترکید دی .. )

پس ترجیحا اگه میخوایید نتیجه یک کولر خیلی خوب رو داشته باشید این فن رو گیر بیارید قیمت این فن فقط به خاطر داشتن هسته مسی هست که یکم گرونتر هست که میتونید هسته رو به فروشنده بفروشید.

خوب من اومدم کارت رو باز کردم

فن قبلی رو تعویض کردم و با یکم چسب MDF محکمش کردم البته فن رو از پست گذاشتم و اون قسمت دایره ای شکل چسبید به پشت کارت.

اگر سایز فن شما فرق داشت فوقش میتونید با یکم چسب MDF فکسش کنید .

ترجیحا از سیم خود Cpu استفاده کنید فقط سر سوکت رو ببرید و داخل کاور پلاستیکی لحیم کنید و چسب بزنید چون Cpu یکم فنش بالا تر هست سیم های خود کارت کوتاه هست.

سیم ها رو هم اگه یکم دقت کنید دستتون میاد چطور وصل کنید البته در فن دوم 1 سیم رو نباید وصل کنید که سیم Speed Controll هست که به فن 1 میره .

البته اگه دقت کنید رنگ سیم ها یکی هستند این به این معنی هست که استاندارد خاصی برای رنگ بندی سیم فن ها استفاده میشه اگر 1 درصد رنگ سیم ها فرق داشت + و منفی رو پیدا کنید با اهمتر و سیم اخر رو با ازمون و خطا بزنید عملا نباید اتفاقی بیوفته چون اون سیم ها ولتاژ ندارند فقط دیتا دارن.

البته چرا کار سخت رو بکنید این عکس رو ضمیمه میکنم این قسمت دیگه سوکت بر روی مادربورد هست همونطور که من سیم ها رو وصل کردم و سر دیگش رو میبینید شما هم وصل کنید.

البته روی Cpu اینتل که همیشه استاندارد رعایت میشه مخصولا اینکه اگر سیم هم رنگش فرق داشته باشه جای لحیم سوکت فرق نداره اینم یک مورد .

رنگ بندی سیم های ما در سوکت این مدل

1 مشکی -
    2 زرد +
    3 سبز Sense
    4 ابی Speed Controll

کلا 2 حالت داریم

1.فن خراب ما 4 سیم هست در این حالت 4 سیم باید متصل بشه

2. فن خراب ما 3 سیم هست در این حالت تمامی سیم ها بجز ابی یا همون سیم Speed Controll نباید وصل بشه.

مزیت انحام کار :

دوستان مزیت این کار خنک بودن بیشتر کارت شد نسبت به فن اصلی

عمر بیشتر فن به دلیل اینکه فن Cpu اینتل بلبرینگی هست و در نوع خودش بی نظیر ( خر کار ترین فن هست )

فن مورد نظر ما هم با امپر 0.17 هست که فن Cpu i7 4790 k هست .

و در مورد عمر و کارکرد فن هم میتونم بگم سیستمتون بره زیر خاک فنش هنوز کار میکنه براتون !!!

این کار رو من 2 ماه پیش انجام دادم حیفم اومد تاپیک براش نزنم که دوستان استفاده نکنند.

امیدوارم مفید واقع شده باشه و دوستان بتونند مشکل خودشون رو حل کنند .

لوازم مورد نیاز :

1 عدد کارت گرافیک مجروح
    فن Cpu
    صبر و حوصله
    4 سو متوسط
    هویه 40 یا 60 وات
    سیم لحیم ترجیحا assahi باشه سیم لحیم
    سیم چین
    چسب برق
    چسب MDF یا موارد مشابه
    یک خمیر سیلیکون خوب هم داشته باشید بد نیست که بعدش بزنید به کارت ترجیحا [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] یا [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] البته اینو بدونید لیکویید آلومینیوم رو میخوره ... اما مس هست مامولا این ناحیه .

البته به دلیل اینکه این 2 خمیر بهترین خمیر های جهان هستند قیمتشون گرون هست

اولی در ایران حدود 80 تا 100 و دومی حدود 40 تا 60

توجه این دو خمیر نقره 100 درصد هستند و بسیار رسانا و هر کدومش برای حدود 7 بار مصرف روی Cpu کافی هست !!!!

خمیر های دیگه ای هم میتونید استفاده کنید که انتخاب با خودتون هست

کپی برداری با ذکر نام Moein Frozen و انجمن بلامانع است ...

2. 3 کاربر از frozen01 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •