تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 6 از 6

نام تاپيک: به گداهاي خياباني كمك نكنيد Do not Help Street Beggers

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض به گداهاي خياباني كمك نكنيد Do not Help Street Beggers

سه سال پيش در مراسم نهار عيد شركت در يك رستوران از كارمندان خواستم كه به گداهاي خياباني بخصوص گداهاي سر چهارراه كمك نكنند. هر كس كه تعهدنامه اي را از اين بابت امضا كرد ٥٠٠٠٠ تومان علاوه بر عيدي دولت پول گرفت. فرداي همانروز در حال بازگشت به خانه در سر چهارراه پارك وي گداي سمجي با ديدن ماشين بنز هدف خود را پيدا كرد. وي ابتدا با آرامش و سپس با كوبيدن دست برروي شيشه تقاضاي خود را مطرح ميكرد و هنگاميكه چراغ سبز شد و اميدش بر باد رفت با متلك ركيكي از ماشين جدا شد. گوئي سخنراني من خبرش به انجمن گدايان رسيده بود و اين عمل انتقامي آنها بود.

چرا معتقدم كه به اين گدايان نبايد پول داد؟

اول اينكه مقداري از بار ترافيك بخاطر اينهاست كه در لابلاي ماشينها ميلولند. دوم اينكه در جلوي يك توريست خارجي اين منظره اصلاً جالب نيست و آبروي دولت و ملت را ميبرد. سوم اينكه در آمد اين كار خيلي بيشتر از حداقل دستمزد است و به كارگران زحمتكش ميگويد كه راههاي آسانتري براي پول در آوردن هست. چهارم اينكه اكثر اين افراد حقوق بگير اربابهايي هستند كه هر روز اينها را در نقاط مختلف ميكارند و پول اصلي به جيب آنها ميرود. كسي نيست از دختر ١٨ ساله گدا كه بچه اي هم بغل كرده بپرسد كه تو چرا با نداشتن پول بچه دار شده اي؟ البته اگر بچه اش كرايه اي نباشد. اگر ضرب الممثل هر آنكس كه دندان دهد نان دهد درست بود كه الان در دنيا هيچكس گرسنه نبود. يادم ميايد كه در شركت قبلي كه كار ميكردم يكروز كارگري آمد و گفت كه من چهار بچه دارم به صاحب شركت بگو اگر ميشود حقوق مرا اضافه كند. گفتم مرد حسابي صاحب شركت كه دوبرابر سن تو هست و هزار برابر تو پول دارد دو بچه بيشتر درست نكرده حالا بيايد خرج ٤ بچه ترا بدهد؟

من با كمك به افراد تهيدست اصلاً مخالف كه نيستم هيچ. خيلي هم موافق هستم ولي با روش درست. شما از كجا ميدانيد كه گداي خياباني از شما پولدارتر نيست؟ از كجا ميدانيد كه پول شما را صرف مواد مخدر نميكند؟ از كجا ميدانيد كه آدم خوبي هست؟ شما هيچ چيز از او نميدانيد. آمار نشان ميدهد كه امريكائيها سالي بيش از ٦٠٠ ميليارد به سازمانهاي خيريه كمك ميكنند كه اين بيش از مجموع كل بقيه دنياست ولي به گداي خياباني خيلي بندرت كمك ميكنند. آقاي بيل گيتس با٨٠ميليارد دلار ثروت كه ٩٩ درصد را براي خيريه گذاشته محالست سر چهاراه به گدائي كمك بكند. يادم است كه در دوران دبيرستان پيرمردي واكسي را در خيابان سعدي ميشناختم كه يك پا نداشت ولي با شرافت كار ميكرد. هر بار بمناسبتي قصد كمك داشتم بسراغ او رفته و پاكت پولي را معادل در آمد يك يا چند روزش بود بسرعت روي بساطش ميگذاشتم و فرار ميكردم كه حتي قيافه مرا نشناسد بنابراين فكر نكنيد كه من مشكل تهيدستان را درك نميكنم. من با حقه بازي و اخاذي و زور گيري مخالفم. اگر انتخاب بين دادن ماهي يا ياد دادن ماهيگيري باشد حتماً دومي را انتخاب ميكنم. اگر انتخاب بين كمك به يك فقير و يا كمك به سازماني كه ميخواهد سرطان را ريشه كن كند باشد حتماً دومي را انتخاب ميكنم. دلم ميخواهد كه يك كار ريشه اي انجام بدهم. اگر مملكت فقط باندازه ورود يك پورشه يا يك دستگاه توليد، پول داشته باشد من به ورود دستگاه توليد راي ميدهم كه كار توليد كند و از تعداد بيكاران بكاهد..

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. 4 کاربر از 3274 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

درباره ی نویسنده ی مقاله

مهندس فرهاد کاشانی
    وی از نخبگان ایرانی-آمریکایی مقیم کالیفرنیا و از مدیران سابق IBM وشرکتهای حوزه ICT در پایتخت فناوریهای پیشرفته ی آمریکا یعنی دره ی سیلیکن (سیلیکان ولی Silicon Valley) است که از دهه ی 90 میلادی ریاست هیأت مدیره ی انجمن متخصصین ایرانی دره ی سیلیکن را بر عهده داشته است

او بیشتر از 4 دهه است مقیم کالیفرنیاست. اما طی سالهای اخیر به انتقال تجربیات، فناوری های نو و کارآفرینی در ایران روی آورده که تاسیس چند شرکت در ایران از جمله شرکت آریادیزل (نمایندگی کامیونهای رنو Renault Trucks) و شرکتهای حوزه ی سخت افزار، کامپیوتر و الکترونیک نمونه ی فعالیتهای وی است
    مقالات گوناگون وی راجع به فناوریهای نوین برای چند دهه است که در ماهنامه های علمی و فنی ایرانی مانند مجله ی ماشین، نوآور و غیره مورد اقبال خوانندگان است ...

Last edited by 3274; 01-08-2015 at 12:12.

کاربر فعال تاریخ، سبک زندگی و ادبیات Demon King's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

سلام؛

اولا شعاری حرف زدن کار راحتیه و مفهوم کلی ( ایجاد شغل ) بسیار مبهم.

ثانیا ما حق قضاوت درباره ی دیگران رو نداریم و صرف به یک حرف از یک نویسنده نمیتونیم افرادی رو متهم کنید.

ثالثا اون هایی که تو خیابون ها جلوی ماشین ها رو میگیرند گدا نیستند. در ازای فروش چیزی پول میگیرند. گل، لواشک یا فال ....

رابعا اگه نیت تو برای رضای خدا باشه کمکت اون چیزی رو که میخوای برات داره

خامسا حرف زدن که هنر نیست. به خصوص بیای افرادی رو مطلقا متهم کنی.

سادسا نمیخواید کمک کنید نکنید کسی جبرتون نکرده اما کسی حق نداره بسیاری از کودکانی که مبرا از اتهامات پست اول هستند رو به اونها متهم کنه و این تنها قضاوت کلیه و بس ...

سابعا گفته شد که این پول ممکنه صرف مواد مخدر بشه. اینم تفسیریه و میشه عکس نگاه کرد. بدون این پول زندگی فرد با سختی های نا متعارفی مواجه بشه.

5. 5 کاربر از Demon King بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jul 2009

پيش فرض

من كاملا با ايشون موافقم
    راجع به همشون قضاوت نميكنم اما چند مورد از گداهاي خيابوني رو ميشناسم كه كاملا كلاش هستند و با بازي با احساسات مردم پول خيلي زيادي در ميارن

[emoji266]

7. این کاربر از saeedrele بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال انجمن ادبیات dourtarin's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2009

پيش فرض

این متن یک نقد در مورد معضل گداهای خیابانی است و به نظر می رسه راهکاری که ایشون پیشنهاد داده، بخشی است که مردم می تونن انجام بدن. راه حل اصلی این مورد از طریق سیستم های اجرایی قابل اجراست. حمایت های مالی، کارآفرینی، سرپرستی کودکان بی یا بد سرپرست. در کل با دید مثبت به این متن یا عدم موافق بودن با ان، این معضل باید دیر یا زود حل شود.
    Last edited by dourtarin; 01-08-2015 at 10:01.

9. 2 کاربر از dourtarin بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال Mehrshad-msv's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2006
    محل سكونت
    زمین - کرج

پيش فرض

این معضل حل نخواهد شد و ثانیا عده ای کمی به شغل گدایی می پردازند. با احترام به مدارک ایشان ایشون انگار فقط در محیط خودشون وقت تفکر دارند و نه بیشتر و یک قضاوت کلی کرده اند.
    مدرک یک طرف فهم یک طف. آیا ایشون شبی را گرسنه خوابیده اند....یا شبی با بچه های کار زندگی کرده اند. مشکل از گدایان نیست مشکل از سیستم است و نه فقط سیستم اقتصادی کشورما.کلی گفتم...

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •