فناوری چاپ سه بعدی توسطِ علاقمندان ِبیشماری در سراسر دنیا استفاده می‌شود تا چیزی در ستایش بازیهای ویدئویی یا فیلمهای محبوب خود بسازند، اما یکی از خانمهای کاربر ثبت شدهٔ وب سایت reddit.com به نام Talaaya کاری انجام داد که کلا در ردهٔ متفاوتی قرار دارد. در طی دوره‌ای دو ساله، این علاقمند که شدیدا خود را وقف این موضوع کرده‌است یک لباس Samua Aran خیلی باحال و قابل پوشیدن را بر اساس فرانشیز مجموعه بازی بسیار محبوبِ Metroid خلق کرد.
کار بر روی این پروژهٔ بلندپروازانه در ژانویه 2012 آغاز شد، اما بزودی بخشهای عظیم این کار ساعتهای کاری بیشماری را به خود اختصاص دادند، و در سپتامبر 2014 خاتمه یافت. Talaaya امیدوار بود که بتواند در Penny Arcade Expo 2013 این لباس را بپوشد، اما خیلی زود متوجه شد که این کار غیرممکن است. بشکل تحسین برانگیزی به کار روی این پروژه فوق العاده ادامه داد، و نتیجهٔ درخشان این کار اکنون در معرض دید همگان است.
طبق توضیحات بلندپروازانه و خوش بینانهٔ او در وبلاگی در ژانویه 2012، «من عاشق ساختن اشیای مختلف هستم. خصوصا ساخت چیزهای مشکل. هیچ چیزی دشوارتر از ساختِ لباس Varia نیست که Samus در مجموعه بازیهای Metroid به تن دارد. مدتها بود که مشتاق انجام این پروژه بودم، و نهایتا ابزار و انگیزه‌اش را پیدا کردم تا به سراغ انجام این کار بروم. Samus همیشه یکی از شخصیتهای محبوب من در بازیهای ویدئویی بوده‌است و ساخت این لباس کار دشواری خواهد بود، ولی وقتی با موفقیت انجام شود، کاری حماسی خواهد بود».
و واقعا هم حماسی است. وقتی Talaaya اولین بار برنامه‌ریزی مربوط به فرآیندهای ساخت و طراحی را آغاز کرد، برای ساخت لباس ِقدرت خود به سراغ مواد مختلفی رفت. ابتدا، به pepakura روی آورد، یعنی روش ساختی که برای ایجاد شکلها به تاکردن چیزها (کاغذهای مقوایی سنگین) مبتنی است، اما ایجاد سطحی کمی صاف و صیقلی هم با این روش تقریبا غیرممکن است.
او (و ما) شانس آورد که درست در زمانی که مرحله ساخت را آغاز کرد، چاپ سه بعدی ناگهان به گزینه‌ای کارآمد تبدیل شد. طبق توضیح او در وبلاگش:
دقیقا همان وقت که می‌خواستم کار را شروع کنم، یکی از دوستان خوبم به نام Mathhew Serle به من گفت که به تازگی چند چاپگر سه بعدی Zcorp 450 خریده‌است. نمی‌توانستم آنچه را می‌شنوم باور کنم. کمی قبل مختصرا نگاهی به چاپ سه بعدی انداخته بودم و متوجه شدم که دستیابی به چیزهای چاپ شده‌ای که مربوط به شرکتهایی مانند Shapeways هستند خیلی پرهزینه است، بنابراین آنرا کنار گذاشتم. اما دوستم تنها هزینه مواد را از من مطالبه می‌کرد (هرچند باز هم گران بود، اما در مقایسه با کاهش زحمت و دقت و صحتِ فوق العاده‌ای که داشت کاملا به صرفه بود)!
اما در سراسر فرآیند چاپ، Talaaya به روش آزمون و خطا همچنان از تاکردن به روش pepakura استفاده می‌کرد تا شکلهای لازم را ایجاد کند و آنها را به نحوی سایزبندی کند تا کاملا متناسب و اندازه‌اش باشند. از این طریق، او حداکثر تلاش خود را انجام می‌داد تا در حد ممکن هزینه‌های چاپ را کاهش دهد (ساخت لباس به تنهایی به مواد زیادی نیاز داشت). اما امتیازات متعدد چاپ سه بعدی قطعا به او کمک کرد تا به نتایج نهایی برسد:
امتیازات چاپ سه بعدی حیرت انگیز هستند. اول، دقت و صحت بالایی وجود دارد؛ نمی‌توانید به دقتی بیشتر از کپی یک به یکِ مدلی سه بعدی با روش چاپ سه بعدی دست یابید (با این فرض که مدل اولیه نیز دقیق و صحیح باشد). دوم اینکه در مقایسه با کل مراحلْ کاری سریع و آسان است و برای ساختِ دستی باید تنظیماتِ ظریف و کمی اعمال کنید (به این معنی نیست که چاپ سه بعدی اصلا به تلاش نیاز ندارد). تنها معایب آن هزینه و مشکلات احتمالی هستند.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]