تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 2 از 2

نام تاپيک: ■-چگونه سوالات پزشکی بپرسیم؟

کاربر فعال پرسش و پاسخ پزشكی laxer's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011
    محل سكونت
    Th

پيش فرض ■-چگونه سوالات پزشکی بپرسیم؟

هو الشافی

___[چگونه سوالات پزشکی بپرسیم؟]___

×موارد ذکر شده در این تاپیک جز قوانین نبوده و صرفا حکم راهنمایی و توصیه را دارد.×
    ×بعضی از قوانین انجمن در لابه لای تاپیک کپی شده و رعایت آنها ضروری است.×

این قسمت مربوط به دنیای واقعیست:

شاید شما هم سوالی از پزشکتان داشته باشید ولی ندانید که چگونه آن را مطرح کنید.

بسیاری از پزشکان از اینکه در روند درمان دخالت کنید عصبانی میشوند و جواب سوالات مطرح شده از طرف بیمار را نمیدهند.
    آنها بیمارانشان را افرادی عام میدانند و اینگونه فکر میکنند که بیمار توانایی درک جواب را ندارد. ( چون تخصصش را ندارد)
    در حالی که این قضیه اشتباه است, جواب یک سوال به ظاهر تخصصی میتواند بسیار ساده در عین حال قانع کننده باشد.

و اما این شما هستید که باید طوری سوال را مطرح کنید که پزشک برای جواب آن راغب باشد.

سناریوی زیر را در نظر بگیرید:
    مردی 36 ساله به مطب یک روانپزشک جهت درمان اضطراب اجتماعی مراجعت میکند.
    در همان ابتدای امر روانپزشکی اوقاتی را برای پایش و ببرسی مشکل فرد اختصاص میدهد.
    با بررسی کامل مبادرت به نوشت نسخه برای بیمار میکند , و حالا بمب سوالات شروع میشوند:
    آقای دکتر راسته که میگن دارو های اعصاب اعتیاد آورن؟
    آقای دکتر راسته که میگن دارو های اعصاب آدم رو عقیم میکنند؟
    آقای دکتر راسته که میگن دارو های اعصاب آدم رو لرز میکنند؟
    اقای دکتر راسته که ....
    واقعا" چه کسی حوصله جوابدادن به این سوالات را دارد؟
    در نهایت پزشک با یک نه تلخ جواب بیمار رو میده و بیمار دودل میشه و بعد از 1 هفته درمان رو قطع میکنه.
    اما اگر بخوایم جواب قانع کننده ای غیر از "نه" بشنویم چگونه سوالمان را بپرسیم؟
    در همان سناریو بالا اگر بیمار اینگونه سوالاتش را بیان میکرد پزشک مشتاقانه به سوال فرد جواب میداد و فرد رو قانع مینمود:
    "آقای دکتر دارو هایی که مینویسید آیا عوارض شدید دارند که من نتوانم تحمل کنم؟ چه راه کار هایی رو برای کنترل و کاهش این عوارض بکار بگیرم؟
    آیا اگر عوارض بسیار زیاد بودند درمان را قطع کنم و در صورت لزوم با شما تماس بگیرم؟"
    در مجموعه سوالات 1 بدبینی موج میزنه ولی در سوالات دوم ( پاراگراف بالا)
    پزشک احساس میکنه که بیمارش احتیاج به یک سری راهنمایی های خاص داره و در این صورته که پزشک تک تک سوالات رو با راهنمایی کامل جواب میده.

سناریوی زیر را در نظر بگیرید:
    به پزشک ENT (متخصص گوش حلق بینی) مراجعه میکنید.
    بعد از ورود به اطاق پزشک ننشسته غر زدن را شروع میکنید.
    پزشک بعد از معاینه و تشخیص شروع به نسخه نویسی میکند.
    آقای دکتر خجالتا" اگه میشه فلان آمپول ننویسید آخه میگن درد زیاد داره حساسیت زا هم هست...
    آقای دکتر این پسر عموم هم مثل من عفونت گوش داد یکم روغن داغ کرده ریختن شود خوب خوب شد لازمه من این همه دارو بخورم یا ....
    آقای دکتر میگم نکنه پرده ی گوشم پاره شده باشه یه وقت کر نشم. ( و پزشک همچنان در حال نسخه نویسی
    )
    آقای دکتر خارش گوشم خیلی خیلی زیاده طوری که بعضی وقتا هرچی دم دست باشه میکنم تو گوشم میخارونمش.
    پزشک مهر رو بر دفترچتون میزنه و با کمال متانت تا دم در راهنمایتون میکنه.
    اما جواب این سوالات بی پاسخ چی؟ چرا جواب نگرفتین؟
    شیوه سوال کردنتون کامل غلط بود.
    اولا" هر سوالی که دارین هر مشکلی که دارین هر حساسیتی که دارین قبل از اینکه پزشک نسخه بنویسه باید با پزشک مطرح کنید.
    دوما" سوالات پیش پا افتاده رو خیلی خیلی کوتاه کنید در غیر اینصورت جوابی نخواهید گرفت.
    سوما" مثال های جور واجور نیارین که فلانی این کارو کرد خوب شد فلان دکتر فلان دارو رو نوشت برای دختر خالم خوب شد و ... برای مطرح کردن همچین صحبت هایی باید با یه شیوه خاص سوال کرد.
    سنارویی بالا رو در نظر بگیرید و حالا فرض کنید که سوالات و حرف هاتو رو اینطوری مطرح میکنید:
    " آقای دکتر نظرتون راجب بیماری من چیه؟آیا کار خاصی باید بکنم که روند بهبودیم تسریع بشه؟ با شیوه های سنتی مثل روغن داغ موافقید؟
    برای کاهش خارش گوشم چه راه کاری پیشنهاد میکنید؟
    آیا امکاش هست که به جای آمپول قرص خوراکی تجویز کنید؟"
    پزشک باز هم مثل سناریوی قبلی کاملا" منطقی با شما حرف خواهد زد.

یک اصل مهم هست که میگه: " هیچ وقت در روند نسخه نویسی یک پزشک دخالت نکنید"
    مثلا" شما قبلا" در مورد دارو های Tricyclic Antidepressant مطالعه داشتین و یه چیزایی ازش میدونید مثلا" میدونید که این رده دارو ها برای افسردگی استفاده میشن.
    وقتی روانپزشک در حال تجویز این دارو برای شماست فوری حرفش رو قطع نکنید که ای فلانی من که افسرده نیستم که همچین دارویی رو برای من تجویز میکنی یا من که وسواسی نیستم و غیر ... اشتباه بزرگ شما اینست که فکر میکنید درباره TCA اطلاعات کاملی دارید در حالی که اینطور نیست و اطلاعات اینترنتی شما 1/100 اطلاعات مکتوب در دانشکده های پزشکی نیست.
    اگر احساس میکنید دارو به اشتباه برای شما تجویز میشود کاملا" ملایم از دکتر بپرسید که آیا این دارو تاثیری بر بیماری من خواهد داشت؟
    مثلا" کسی که اضطراب اجتماعی دارد در دوره های اول تجویز دارو معمولا" ضدافسردگی ها و تثبیت کننده های خلق و خو و یا حتی ضد صرع برایش تجویز میشود بیمار که اطلاعات ناقصی از این دارو داره شاکی میشه که من صرع ندارم یا من دو قطبی نیستم که همچین دارو هایی برای من تجویز شده بی خبر از اینکه یک داروی ضد صرع فقط برای صرع و یک داروی ضد افسردگی فقط برای افسردگی کاربرد ندارد دارو هایی مثل سرترالین یا فلوکستین میتواند درمان بیش از 10 بیماری و اختلال شخصیتی باشند.
    اگر احساس میکنید که پزشکتان اشتباه کرده است ( که 100% نکرده) کاری کنید که پزشک نسخه رو دوباره مرور کنه مثلا" ازش بپرسین که قرص اولی رو در چه زمانی بخورم؟ (صرفا جهت مجبور کردن پزشک برای مرور)

در بعضی مواقع شرایط پرسش سوال وجود نداره , پزشکی که سرش شلوغه و در راه رو های مطب جا برای آدم نمونده شما باید این موقعیت رو ملاحظه کنید و از پرسید سوالات کلیشه ای خود داری کنید و سوالاتتون رو برای مراجعه بعدی نگه دارید چون در همچین وضعیتی یا جواب دریافت نمیکنید یا جوابی که دریافت میکنید ناقص خواهد بود.

مورد دیگه ای که باید درک کنید اینکه پزشک تا پزشک و تخصص تا تخصص فرق دارد.
    یک روانپزشک معمولا" بیشتر با بیمارش حرف میزنه و وقت بیشتری رو بهشون اختصاص میده ولی یک چشم پزشک یا یک اورولوژیست همچین کاری نخواهد کرد.
    ورود و خروج به مطب یک اورولوژیست معمولا" یک بازه زمانی 5 دقیقه ایست.
    شما باید حداکثر استفاده رو از این زمان کم ببرید وسوالات مهمتون رو کامل خلاصه کرده و از پزشک بپرسید.

اما تکلیف سوالات جانبی و به اصطلاح کلیشه ای چی میشه؟
    خوشبختانه اینترنت یک راه کار خوب برای شماست.
    بسیاری از سایت هاو فروم های پزشکی بخشی رو به "پرسش و پاسخ" اختصاص دادند. ( مثل همین فروم که با داشتن هزاران تاپیک و موضوع پزشکی میتونه برای همه ی بیماران بسیار مفید باشه)

افراد فعالی در این فروم ها در حال فعالیت اند که اکثرا" پزشک و دانشجوی پزشکی هستند.

سوالاتی که شما نتونستید از پزشکتون بپرسید رو میتونید در همین فروم ها مطرح کنید.
    و اما شیوه درست طرح سوال در یک فروم پزشکی:

این قسمت مربوط به دنیای مجازی و فروم پرسش و پاسخ پزشکی انجمن -[p30world]- است:

اولین قدم خواندن این متن بسیار مهم است!( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

اگر با متن مذکور موافقید ادامه را بخوانید و اگر موافق نیستید از خواندن این مطلب صرف نظر کنید. ( and close this tab)

قبل از پرسیدن سوال جادوی "جستجو" را امتحان کنید! بی شک بسیاری مثل شما در گذشته سوالاتی مشابه داشته و پرسیده و جواب گرفته اند. (قله انجمن! بخش چپ-> جستجو)

در زیر انجمن "پرسش و پاسخ" پزشکی معمولا تنی چند از دوستان با رشته های مرتبط پاسخ گوی سوالات شما عزیزان هستند. ( پزشک ، پزشک متخصص ، داروساز ، پرستار و ...)

اگر میخواهید بهترین پاسخ را بگیرید لطفا این چند مورد را رعایت کنید:

[شروع]

بر خلاف دنیای واقعی شما میتوانید 10 ها خط در مورد بیماری , مشکل یا سوالتون بنویسید و هر چقدر که متن طولانی تر باشد فرد پاسخ گو بیشتر متوجه وضعیت شما شده و جواب بهتری میدهد.
    سوالی مانند زیر:
    " چشم چپم دو روزه درد میکنه , چیکار کنم"
    میتواد هزار گونه راهکار و جواب داشته باشد.
    همین سوال را اینگونه مطرح میکنیم:
    "چشم چپم از دو روز پیش خارش و درد و التهاب داره, چشمم بشدت قرمز شده و آبریزش هم دارم , از لنز تماسی استفاده نمیکنم و هیچ مشکل زمینه ای هم نداشتم"
    مطمئنن پاسخ به این سوال خیلی آسان تر و کاربردی تر خواهد بود.
    پس تا میتوانید وضعیتتان را شرح دهید.
    سن ، جنسیت و وضعیت و سابقه سلامتی را را حتما ذکر کنید.
    در مورد بانوان همواره ذکر حاملگی و شیر دهی بسیار بسیار حیاتی است.

سوالات کلیشه ای هرچند جواب داده میشوند ولی بهتر است قبل از ایجاد تاپیک جدید برای مطرح کردن سوال , تاپیک های index رو جست وجو کنید شاید سوال شما قبلا مطرح و جواب داده شده باشد. ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

از جواب ها ناراحت نشید.
    مثلا وقتی سوالی مطرح میکنید که چرا من زود به زود سرماخوردگی میگیرم و یا عفونت در بدن از بین نمیره ممکن بسیاری از کاربران از شما بخوان که تست H.I.V بدید.
    جواب این دوستان منطقیه و لزومی نداره ناراحت بشید.
    بعضی ها فکر میکنند که H.I.V فقط از طریق روابط جنسی متعدد و کنترل نشده و اعتیاد منتقل میشه که کاملا در اشتباه هستن.

هر سوالی روزی جواب میگیرد ، چه امروز چه ماه دیگر ، در تاپیک سوالی که ارسال کرده اید مشترک شوید تا اگر جوابی داده شد برایتان ایمیل شود. (هنگام ارسال سوال بخش "اشتراک" را علامت بزنید)

سوالات بعضی از بیماری ها به صورت FAQ جواب داده شده اند که میتوانید از آنها نیز استفاده ببرید. ( لینک در پی نوشت)

[دارو]
    پرسش سوال در مورد دارو هم یک سری اصول دارد.
    طبق قوانین هیچ دارویی در این انجمن تجویز یا منع نمی شود.
    بهتره سوال و پاسخ مربوط به دارو فقط به نحوه مصرف , توضیح و معرفی محدود شود.
    چون تمام عواقب و مسئولیت مصرف دارو بر عهده درخواست دهنده است.
    در ضمن تشریح مکانیسم دارویی تا زمانی که در این انجمن برای بخش داروسازی بخش مجزایی قرار نگرفته میتواند پرسیده شود و شایسته است دوستان متخصص ( و مطلع) جواب قانع کننده این بدهند.

یک سوال مناسب در باره دارو:
    "کلونازپام چیه و دوز مصرفیش چقدر است؟ آیا عوارضی هم دارد؟"
    پاسخ دهنده بصورت کامل در مورد کلونازپام براتون مینویسه و دوز مصرفی رو به اطلاع تون میرسونه منتها این دلیل نمیشه که شما برید کلونازپام رو تهیه و با دوز معرفی شده مصرف کنید. ( باز هم میگم عواقب بر عهده خودتونه)

در خیلی از پست ها کاربران سوال میکنند که مثلا" برای یک سخنرانی بدون استرس چه دوزی از کلونازپام مصرف کنیم.
    جواب این سوال بسیار سخت است زیرا دوزاژ بنزودیازپین هایی مانند کلونازپام باید بر حسب تحمل , سن و جنسیت تعیین بشن.
    من بسیار راحت میتونم بگم 2 میل مصرف کن منتها همین 2 میل میتواند یک فرد مسن را به اغما ببرد ولی در یک جوان 20 ساله تاثیر زیادی نداشته باشد.

یک سری سوالات دیگه هستند که معمولا" جواب اونها بسیار سخته.
    مثلا" بیماری که به پزشک مراجعه کرده در انجمن سوال میکنه که آیا تجویز و تشخیص آن پزشک درست بوده یا غلط؟ و ایا بهتر نیست به پزشک دیگه ای مراجعت کنم؟
    که من شخصا" جواب همچین سوالاتی رو نخواهم داد چون تشخیص اون پزشک بر مبنای بررسی فیزیکی و جسمی بوده و دارو تجویز کرده در حالی که در اینترنت ما فقط حرف های بیمار رو میشنویم نه صدای جسم بیمار رو.

بعضی وقت ها هم سوال میپرسید ولی بعد از مدت طولانی بی جواب میمونن که در این موراد در صورت امکان تاپیک سوال رو به اصطلاح up کنید.
    ( یک پست خالی با عنوان up یا هر چیز دیگری ارسال کنید)

[آزمایش]
    سوالات در مورد آزمایشات طبی رو میتونید در تاپیک مربوطه مطرح کنید.( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

سعی کنید اطلاعات برگه آزمایش رو بطور کامل ارسال کنید.
    بسیاری از دوستان normal range آزمایش رو ارسال نمیکنند در حالی که تفسیر آزمایشات منوط به این مورد میباشد.
    همراه normal range جنسیت , سن و دلیل انجام آزمایش رو هم بنویسید.

هزینه و تعرفه آزمایشات پزشکی را میتوانید در تاپیک مربوطه مشاهده فرمایید. ( لینک در پی نوشت)

~[Abuse]~

دارو های محرک اعصاب مرکزی بخصوص کلاس آمفتامین ها ایجاد سرخوشی (Euphoria) میکنند که هر فردی را ممکن است مجذوب خود کند.
    در بحث با یکی از استادانم به این موضوع رسیدیم که بیمار گاهی برای دریافت نسخه دارو های کنترل شده سندرم یک بیماری خاص را برای پزشک متخصص تقلید میکند و پزشک با اعتماد به سخنان بیمار برای وی نسخه مینویسد.

بیشترین تقلید از بیماری ADHD یا ADD میشود .... عموما با نام بیشفعالی شناخته میشوند و درمان این بیماری دارو های محرک CNS اند.
    این دارو ها باعث وابستگی روانی شدیدی میشن که دلکندن ازآنها کار هرکسی نیست ... تمرکز بالایی که این دارو ها به ارمغان می آورند محبوب قشر تحصیل کرده و کنکوریست.
    (ritalin , dexamphetamin, adderal, & ....)

به غیر از دارو های محرک CNS ، داروی های ضد درد اپیوئیدی (opioide pain killer) نیز به صورت عمده در سطح جامعه مورد abuse قرار میگیرند که خدا رو شکر پزشکان برای صحت ادعای درد بیمار راه های خوبی را سراغ دارند و راحت میشود بیماری را که درد میکشد را با بیماری که فقط نشانه های درد را تقلید میکند تشخیص داد.
    (tramadol , morphine , codeine & ....)

موضوع این بخش از پست هماهنگ با عنوان تاپیک است و از دوستان و بیماران عزیز خواهش میکند که برای دریافت دارو دست به حربه های ناشایست تقلید از سندرم بیماری نزنند.
    با پزشک خودتون رو راست باشید ... کسی که دارو برای شما تجویز میکند به شما اعتماد دارد زیرا شما به او برای دریافت دارو اعتماد کرده اید.

در این انجمن سوالات غیر پزشکی مربوط به مواد مخدر جواب داده نمیشود .... سوالات پزشکی را از غیر پزشکی میتوان تشخیص داد و پرسیدن "نشئگی شیشه بیشتره یا مفدرون" صرفا یک خلاف است و هیچ پزشکی جواب نخواهد داد!

در هر کجای این انجمن اگر دارویی تجویز ،پیشنهاد یا تبلیغ شد فورا آن را گذارش دهید ، این میتواند یک قدم برای افزایش کیفیت سلامتی جامعه و رعایت قانون باشد... هرچند کوچک

بمرور زمان این متن تکمیل خواهد شد.

امیدوارم بیماران و سوال کنندگان عزیز با رعایت موراد بالا بهترین استفاده را از نکات و پاسخ های پزشکی ببرند.

سالم و موفق باشید ...

قوانین و اساسنامه انجمن p30world: [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    قوانین مربوط به انجمن علمی:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    فهرست تاپیک مفید:
    تعرفه آزمایشات پزشکی:
    FAQ- تورم غدد لنفاوی:
    FAQ- اضطراب اجتماعی:
    FAQ- کراتوکونوس ( قوز قرنیه) [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Last edited by laxer; 02-12-2015 at 02:09. دليل: debug

2. 7 کاربر از laxer بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت buttheme's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2018

پيش فرض

سلام

اگه میشه خلاص بگید از کجا بتونم سئوال خودم بپرسم در بحث های پزشکی ؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •