تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 13 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 129

نام تاپيک: آموزش بازيابي پارتيشنهاي RAW و Unallocated شده

مدیر انجمن های هارد دیسک ata.royalfalcon's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

13 آموزش بازيابي پارتيشنهاي RAW و Unallocated شده

گاهي اوقات كاربران پس از متصل كردن هارد ديسك اكسترنال و يا فلش مموري و ... به سيستم با پيغامهاي زير مواجه ميشوند .

?You need format the disk in drive before you can use . do you want to format it

?The disk in drive is not formatted . do you want to format it now

و اگر از قسمت Disk management پارتيشن مورد نظر را بررسي كنند متوجه ميشوند فايل سيستم صحيحي ندارد و RAW شده اند . فرمت كردن اين پارتيشنها گرچه باعث فيكس شدن پارتيشن مورد نظر ميشود اما اطلاعات موجود از بين خواهد رفت . در اين تاپيك ، آموزشي براي نحوه بازيابي اين پارتيشنها بي نياز به فرمت كردن آن ارائه ميشود .

RAW شدن پارتيشنهاي هارد ديسك و مشكلاتي از اين قبيل كه اكثراً ناشي از خراب شدن Partition Table هست مخصوصاً در هارد ديسكهاي اكسترنال و حتي فلش مموري ها مسئله شايعي هست و علتهاي متفاوتي دارد . ممكن هست كه هارد ديسك مورد نظر مشكلات سخت افزاري داشته باشد . گاهي اوقات ويروسها و بدافزارها ميتواند باعث خرابي ساختار فايل سيستم شود . نوسانات ولتاژ و يا كافي نبودن جريان ميتواند علت ديگری باشد مثلاً خرابي و فرسودگي كانكتورهاي USB كه در هارد ديسكهاي پرتابل باعث قطع و وصلي مكرر ميشود و يا استاندارد نبودن خروجي پريز برق و بی کیفیت بودن آن که باعث ميشود آداپتور بخوبي روي آن فيكس و محكم نشود و به اصطلاح لق بزند . Safely Remove نكردن و يا جدا كردن ناگهاني كابل USB مخصوصاً در زماني كه هارد در حال Read/Write هست ميتواند در ايجاد چنين مشكلاتي موثر باشد و چندين موارد ديگر ...

برای کاربردی بودن این آموزش ، هارد دیسک باید سالم و مشکل سخت افزاری خاصی نداشته و حجم و مدل آن بدرستی Detect شده باشد در غیر اینصورت این آموزشها برای بازیابی پارتیشن مورد نظر ممکن هست فایده ای نداشته باشد .

از این روش هم میتوان برای بازیابی پارتیشنهای Unallocated شده (یا Free Space در پارتیشنهای Logical) هم استفاده کرد . روش کلی همانی هست که در پایین توضیح داده شده و تفاوتی وجود ندارد ولی به دلیل سهولت بیشتر و بازخوردهای مثبت تر در مورد نحوه عملکرد برنامه Acronis recovery expert در بازیابی پارتیشنهای Unallocated شده یا Free Space پیشنهاد میشود از برنامه Acronis recovery expert استفاده شود . آموزش این برنامه در پست [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] موجود هست .

آموزش :

همانطوريكه در عكس زير ميبينيد پارتيشن مربوط به Disk 1 به حالت RAW رفته است .

محتوای مخفی: Check Disk 

گاهی اوقات (نه صددرصد) مشکل با Check Disk کردن پارتیشن مورد نظر برطرف میشود . برای اینکار CMD را اجرا كنيد و دستور زير را وارد و سپس اينتر بزنيد
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    دقت کنید که اگر پارتیشن مورد نظر letter ديگري دارد به جاي I در دستور بالا ، آنرا وارد كنيد.

1. آخرين ورژن برنامه MiniTool Partition Wizard را دانلود ، نصب ، رجیستر و اجرا كنيد .

2. طبق عكس زير روي ديسك مورد نظر راست كليك و گزينه Partition Recovery را انتخاب كنيد .

3. مطابق عكس زير و در مرحله Scanning Range Settings گزينه Full Disk را انتخاب كنيد و سپس دكمه Next را بزنيد .

4. در مرحله Scanning Method Settings ، گزينه Quick Scan را انتخاب كنيد . البته اگر در اين مرحله پارتيشني پيدا نشد بعداً ميتوانيد Full Scan را هم تست كنيد .

5. اگر پارتيشن مورد نظرتان پيدا شد ، براي مشاهده فايلها ميتوانيد روي آن دابل كليك كنيد . در پنجره Partition Explorer ميتوانيد فايل و فولدرهاي خودتان را مشاهده كنيد . براي بستن پنجره Partition Explorer كافيست دكمه Close را بزنيد . در نهايت چك باكس پارتيشن RAW شده + پارتيشنهاي سالم فعلي را بزنيد و سپس دكمه Finish را بزنيد.

در پنجره Choose Searched Partitions ، فایل سیستم پارتیشنی که RAW شده باید درست Detect شده باشد . بعنوان مثال در عکس زیر FAT32 هست که نشاندهنده بازیابی صحیح پارتیشن هست . از قبل بایستی بدانید فایل سیستم پارتیشن RAW شده چی بوده ! در صورتیکه فایل سیستم صحیح آن پارتیشن شناسایی نشده یا باید برگردید و گزینه Full Scan را انتخاب کنید و یا اینکه از روش گفته شده در پست دوم همین تاپیک استفاده کنید .

نكته مهم : اگر هارد ديسك مورد نظر چند پارتيشن داشته باشد ، مطمئن باشيد كه تمامي آن (هم پارتيشنهاي سالم + پارتيشن RAW شده مورد نظرتان) در فرايند Scan بازيابي شده اند و چيزي از قلم نيافتاده باشد و همگي آنها هم تيك خورده باشد . چون بعداً قرار هست کلیه پارتيشنهاي انتخاب شده در Partition Table رجيستر شوند . بنابراین باید از قبل بدانید که هارد دیسکتان چه تعداد پارتیشن داشته (از طریق Disk management) چون حتی پارتیشنهای مخفی (آنهایی که Letter نداشته اند) هم بایستی انتخاب بشوند .

نکته دیگر : پس از تکمیل Scan هارد ديسك ، علاوه بر پارتيشن RAW شده مورد نظرتان ، ممكن هست پارتيشنهاي حذف شده ديگري هم پيدا شود كه معمولاً مربوط به زمانهاي قديم هست و نبايد انتخاب شوند (یک زمانی قبلاً حذف و اضافه کرده بودید که حالا پیدا شده) .

محتوای مخفی: multi partition 

همانطوريكه در عكس زير ميبينيد تمام پارتيشنهاي سالم (Existing) و پارتيشنهاي حذف و گم شده (Lost/Deleted) انتخاب شده اند .

6. پس از انتخاب كليه پارتيشنهاي سالم و پارتيشن RAW شده مورد نظرتان و زدن دكمه Finish ؛ مطابق عكس زير دكمه Apply را که در قسمت بالا سمت چپ هست بزنيد تا كليه پارتيشنهاي انتخاب شده در مرحله قبل در Partition Table رجیستر و عمليات ريكاوري پارتيشن انجام شود .

7. همانطوريكه در عكس زير ميبينيد پارتيشن RAW شده بازيابي شده است . اگر آن پارتیشن letter ندارشد میتوانید به آن یک حروف غیر اختصاصی بدهید تا در my computer هم دیده شود .

منابع :

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تاپيك قديمي نحوه استفاده از Test Disk

Last edited by ata.royalfalcon; 19-12-2014 at 22:15.

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

روش دیگری برای بازیابی اطلاعات موجود در پارتیشنهای RAW شده (یا Unallocated و Free Space شده) هم وجود دارد و تفاوت آن با روش گفته شده در پست اول این هست که برای ذخیره اطلاعات بازیابی شده نیاز به حجم و فضای دیگری (مثل هارد دیسک اکسترنال دوم ، پارتیشن سالم یک هارد دیسک و ...) هست چون پارتيشن بازيابي نميشود بلكه فقط اطلاعات موجود در آن بازيابي ميشود . در مواقعی که روش گفته شده در پست اول ناموفق بود میتوان اطلاعات را با روش توضیح داده شده زیر بازیابی کرد .

همچنان تاکید میکنم که تا قبل از بازیابی کامل اطلاعات ، پارتیشن RAW شده را فرمت نکنید . پس از اطمینان از بازیابی کامل اطلاعات میتوانید پارتیشن را فرمت کنید تا قابل استفاده شود .

یک نمونه برنامه مناسب برای اینکار EaseUS Data Recovery Wizard Professional هست . نحوه کار با این برنامه ساده و آسان هست . پس از دانلود و نصب و رجیستر نمودن ، آنرا اجرا کنید .

1. پس از اجرا ، پنجره زیر دیده میشود که کلیه فایلهای موجود در پارتیشن به شش گروه زیر طبقه بندی میشوند . بطور پیشفرض ، چک باکس تمام موارد تیک خورده است . اگر فایل خاصی مدنظر هست برای صرفه جویی در وقت و سریعتر کردن فرایند Scan ، میتوان فقط چک باکس مورد نظر را تیک زد و سپس دکمه Next را بزنید .
    1. Graphic
    2. Audio
    3. Document
    4. Video
    5. Email
    6. Other

2. همانطوریکه در عکس زیر دیده میشود ، درایو مورد نظر را انتخاب کنید .

یک آپشن در پایین صفحه دیده میشود (Lost Disk Drive) . این آپشن در شرایطی که اطلاعات به خاطر حذف شدن پارتیشن (Delete Partition) ، پارتیشن بندی کردن مجدد (re-partition) از بین رفته مناسب هست . این برنامه با خواندن Partition Table در فایل سیستم هارد دیسک ، کلیه اطلاعات مربوط به پارتیشنهای حذف شده را لیست خواهد کرد .

پس از انتخاب پارتیشن مورد نظر دکمه Next را برای آغاز فرایند Scan بزنید .

3. در عکس زیر مدت زمان تقریبی برای اسکن کامل دیده میشود .

4. اولین مرحله بصورت Quick Scan هست و فایلهایی که بطور ساده حذف شده اند و یا از Recycle Bin پاک شده اند پیدا و لیست میشوند . در صورتیکه :
    1. نمیتوانید فایلهای مورد نظرتان را در مرحله Quick Scan پیدا کنید .
    2. فایلهای بازیابی شده در مرحله Quick Scan بدرستی اجرا نمیشوند و یا خراب هست .

پس طبق عکس زیر دکمه Deep Scan را کلیک کنید . این برنامه تک تک سکتورهای موجود را Scan خواهد کرد که در مقایسه با روش قبل زمانبر خواهد بود . لطفاً صبور باشد و بجزء در موارد استثنایی و ضروری آنرا متوقف نکنید .

5. همانطوریکه در عکس زیر دیده میشود . در سمت چپ که "Directory Tree list" هست میتوان فایلهای لیست شده را براساس مسیر ، نوع و زمان ، فـیـلـتـر و مرتب کرد . در قسمت وسط پنجره ، کلیه فایل و فولدرهای مربوط به فولدر انتخاب شده در سمت چپ را با اطلاعات بیشتری نشان میدهد .

6. فایل مورد نظر را انتخاب و دکمه Recover را بزنید و از کادر ظاهر شده مکانی را جهت ذخیره سازی آن انتخاب کنید . دقت کنید که این فایل نباید در همان فضای قبلی خود ذخیره شود ، گرچه بر روی پارتیشنهای RAW شده نمیتوان چیزی ذخیره کرد .

7. شما میتوانید با کلیک بر روی Export Scan Status ، نتایج Scan را در جایی ذخیره کنید تا بعداً نیازی به Scan مجدد و صرف وقت فراوان جهت جستجوی مجدد فایل خاصی نداشته باشد .

منبع :

از برنامه MiniTool Power Data Recovery هم میتوانید استفاده کنید . طبق عکس زیر گزینه Damaged Partition Recovery رو انتخاب کنید .

طبق عکس زیر پارتیشن RAW شده رو انتخاب و با توجه به یکی از شرایط زیر گزینه open یا full scan را انتخاب کنید .
    در شرایط زیر میتوانید دکمه open را بزنید .
    1. پارتیشن مورد نظر در دسترس هست . یعنی در داخل ویندوز هم میتونید به داخل این پارتیشن بروید .
    2. پارتیشن مورد نظر غیر قابل دسترسی هست اما فایل سیستم این پارتیشن توسط این برنامه بطور صحیح شناسایی میکند (مثلاً NTFS هست) .
    3. فایل سیستم هم هیچ تغییری نداشته (مثلاً دوباره فرمت نشده) و میخواهید اطلاعات مورد نظر رو بازیابی کنید .

در شرایط زیر باید گزینه full scan را انتخاب کنید .
    1. فایلهای مورد نظر را نمیتوانید با دکمه Open پیدا کنید (ردیف یک بالا) .
    2. پارتیشن مورد نظر که غیر قابل دسترسی هست این برنامه هم فایل سیستم صحیح را هم نمیتوانید شناسایی کند (ردیف دو بالا) .
    3. پارتیشن مورد نظر دوباره فرمت شده ولی نوع فایل سیستم تغییری نداشته .
    4. پارتیشن مورد نظر دوباره فرمت شده و نوع فایل سیستم تغییر کرده است .

در این شرایط که پارتیشن RAW شده باید گرینه full scan را انتخاب کنید .

پس از اتمام اسکن طبق عکس زیر اطلاعات بازیابی شده را انتخاب و دکمه SAVE را بزنید و در فضای دیگر ذخیره کنید . همچنین از قسمت Export Scan Result میتونید نتایج اسکن رو در جایی ذخیره کنید تا دوباره نیاز به انجام مجدد همه مراحل نباشد .

منبع :

Last edited by ata.royalfalcon; 19-12-2014 at 19:38.

3. 20 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2012

پيش فرض

سلام جناب [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من دو روزه دارم نوشته های شما رو که مرتبط با مشکلم هست مطالعه میکنم. خسته نباشید. عالی ست. اما متاسفانه هنوز مشکل من حل نشده. قصه هم اینه که من یک هارد WD My Pssport 1TB دارم. هفته پیش وقتی وصل میکرد Error Fix & Repair خود ویندوز میداد ولی محتویات در دسترس بود. زدم برای fix بعد 1 ساعت error داد و از اون موقع به بعد هارد نمیاد که نمیاد. جزئیات بیشتر :
    -Partion RAW شده و پیغام فرمت میده
    -کوچکترین مشکلی توی Detect هارد وجود نداره. حتی رمز رو میپرسه...
    -گاهی اوقات هرچندساعت 1 باری یه صدای گیرپاچ ماند از هارد میاد!
    -یک بار با نرم افزار Hdd regenerator گذاشتم repair شه 3 روز طول کشید!!! آخراش قبل از اتمام Error داد.
    - حالا هم با نرم افزار test disk طبق فرمایشات شما گذاشتم repair بشه . الان 12 ساعته 58% پیش رفته. 45 درصد اول رو 1 ساعته رفت جلو اما الان بعد از 11 ساعت همش 13 درصد جلو رفته و مدام هم این پیغام رو زیر بخش analyze میده:
    read error at 71768/230/32 (1ba=11565643828)
    به نظر شما هارد من مشکل physical خورده؟
    آقا عطا من خودم کارم شبکه هست و نزدیک به 600 گیگ اطلاعات فوق مهم در این هارد دارم. 1 هفته ست از زندگی افتادم بخدا....

Last edited by HGH11; 14-02-2015 at 10:52.

5. 2 کاربر از HGH11 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام جناب [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من دو روزه دارم نوشته های شما رو که مرتبط با مشکلم هست مطالعه میکنم. خسته نباشید. عالی ست. اما متاسفانه هنوز مشکل من حل نشده. قصه هم اینه که من یک هارد WD My Pssport 1TB دارم. هفته پیش وقتی وصل میکرد Error Fix & Repair خود ویندوز میداد ولی محتویات در دسترس بود. زدم برای fix بعد 1 ساعت error داد و از اون موقع به بعد هارد نمیاد که نمیاد. جزئیات بیشتر :
    -Partion RAW شده و پیغام فرمت میده
    -کوچکترین مشکلی توی Detect هارد وجود نداره. حتی رمز رو میپرسه...
    -گاهی اوقات هرچندساعت 1 باری یه صدای گیرپاچ ماند از هارد میاد!
    -یک بار با نرم افزار Hdd regenerator گذاشتم repair شه 3 روز طول کشید!!! آخراش قبل از اتمام Error داد.
    - حالا هم با نرم افزار test disk طبق فرمایشات شما گذاشتم repair بشه . الان 12 ساعته 58% پیش رفته. 45 درصد اول رو 1 ساعته رفت جلو اما الان بعد از 11 ساعت همش 13 درصد جلو رفته و مدام هم این پیغام رو زیر بخش analyze میده:
    read error at 71768/230/32 (1ba=11565643828)
    به نظر شما هارد من مشکل physical خورده؟
    آقا عطا من خودم کارم شبکه هست و نزدیک به 600 گیگ اطلاعات فوق مهم در این هارد دارم. 1 هفته ست از زندگی افتادم بخدا....

سلام .

همانطوريكه در پست اول هم اشاره كردم ، كاربردي بودن اين آموزشها مشروط بر اين هست كه خود هارد ديسك سالم باشد و فقط دچار اشكالات ساده اي مثلاً خرابي در فايل سيستم شده .
    با توجه به موارد و شرايطي كه گفتيد و همچنين با توجه به اينكه اطلاعات براي شما مهم هست بايد به كلينيكهاي تخصصي جهت بازيابي اطلاعات ارسال كنيد . توصيه ميكنم ديگر به سيستم متصل نكنيد تا مشكلات آن تشديد نشود . مشكلاتي كه هارد ديسكتان دارد در حدي نيست كه با اين برنامه ها قابل رفع باشد .
    Last edited by ata.royalfalcon; 14-02-2015 at 11:41.

7. 4 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Dec 2012

پيش فرض

ممنون از پاسخ شما . خیلی متاسفم از این موضوع. الان هم بعد15 ساعت در اواسط چک کردن این پیغام رو داده :
    check_FAT: can't read FAT boot sector
    Invalid FAT boot sector
    0 D FAT16 <32M 200703 124 58 366418 47 61 2662206628
    FAT16 <32M 200703 124 58 366418 47 61 2662206628
    یعنی واقعا هیچ راهی نمونده؟ به نظر شما همین test disk هم صبر نکنم تا آخرش بره؟ کلینیک های بازیابی همه مدعی هستند و تو اینترنت که جستجو میکینی کم هم نیستند اما مراکز تخصصی معتبر رو از کجا میتوان یافت و مطمئن شد ، چون واقعا ریسک هست و اطلاعات برام فوق العاده مهم هست....

9. این کاربر از HGH11 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

ممنون از پاسخ شما . خیلی متاسفم از این موضوع. الان هم بعد15 ساعت در اواسط چک کردن این پیغام رو داده :
    check_FAT: can't read FAT boot sector
    Invalid FAT boot sector
    0 D FAT16 <32M 200703 124 58 366418 47 61 2662206628
    FAT16 <32M 200703 124 58 366418 47 61 2662206628
    یعنی واقعا هیچ راهی نمونده؟ به نظر شما همین test disk هم صبر نکنم تا آخرش بره؟ کلینیک های بازیابی همه مدعی هستند و تو اینترنت که جستجو میکینی کم هم نیستند اما مراکز تخصصی معتبر رو از کجا میتوان یافت و مطمئن شد ، چون واقعا ریسک هست و اطلاعات برام فوق العاده مهم هست....
    كنسل كنيد . وضعيتش بهتر نميشه كه ممكن هست بدتر هم بشه و سعي كنيد ديگه به سيستم هم متصل نكنيد .

چند مورد از كلينيكهاي معتبر در زمينه تعمير يا ريكاوري را براي شما پيغام خصوصي ميكنم . باهاشون مكاتبه كنيد .

11. 3 کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Feb 2015

پيش فرض

سلام. من این کاری که شما گفتید رو کردم نسخه minitool partiion wizard server ورژن 9 رو نصب کردم و شناسایی کرد که NTFS بوده تا 99% درصد اسکن کرد و قسمت بوت هارد رو هم نشون داد بعد اسکن ( حدود چهار ساعت طول کشید برای هارد 500 گیگ اکسترنال ) اما در 99% هنگ کرد. دوبار انجام دادم در هر دو بار در 99% هنگ کرد. شما نگفتید کدوم نسخه استقاده شه نسخه server یا proffesional? ممکنه از این باشه که نسخه سرورد رو استفاده کردم؟! حالا موندم با برنامه دیگه تست کنم یا اینکه نسخه proffesional رو نصب کنم و با اون اسکن کنم؟
    ممنونم ا

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Feb 2015

پيش فرض

هارد من سالم هست نگاه کردم مشکل در همون جدول آذرسی دهی فایلش هست اما با این برنامه اسکن که شد در 99% هنگ میکنه! تمام نمیشه تا چدول آدرس دهی رو دوباره ریجستر کنه! :(

تاريخ عضويت
    Mar 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام. من این کاری که شما گفتید رو کردم نسخه minitool partiion wizard server ورژن 9 رو نصب کردم و شناسایی کرد که NTFS بوده تا 99% درصد اسکن کرد و قسمت بوت هارد رو هم نشون داد بعد اسکن ( حدود چهار ساعت طول کشید برای هارد 500 گیگ اکسترنال ) اما در 99% هنگ کرد. دوبار انجام دادم در هر دو بار در 99% هنگ کرد. شما نگفتید کدوم نسخه استقاده شه نسخه server یا proffesional? ممکنه از این باشه که نسخه سرورد رو استفاده کردم؟! حالا موندم با برنامه دیگه تست کنم یا اینکه نسخه proffesional رو نصب کنم و با اون اسکن کنم؟
    ممنونم ا
    سلام .

نسخه Professional را هم تست کنید . اگر جواب نداد پیشنهاد میکنم طبق پست دوم اطلاعات را بازیابی و روی درایو دیگر ذخیره کنید .

15. این کاربر از ata.royalfalcon بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Apr 2015

پيش فرض

سلام من یک هارد اکسترنال WD 500 دارم که Unallocate شده. حالا تو قسمت Disk managment هستم و می خواد به یکی از طریق های MBR یا GPT عمل initialize رو انجام بده. آیا درست کردن مجدد MBR باعث از دست دادن اطلاعاتم میشه؟

صفحه 1 از 13 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •