تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 38

نام تاپيک: مـغــــزهــای پــــــوک !

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض مـغــــزهــای پــــــوک !

همیشـه سـر زدن به کتـابفروشـی‌های انقـلاب برایـم غـم‌انگیـز اسـت، مغـازه‌هـای بی‌رونـق و مشتـریـان بی‌رمـق .کسـانی کـه بـه توصیـه یا اجبـار استـاد خـود، راهـی انقـلاب شـده‌اند تا کتـابـی را تهیـه کنند و بخـوانند. کسـانی که «کتـاب خـوانـدن» برایشـان، یک شغـل است. چهـار سـال یا شـش یا ده سـال ایـن کـار را انجـام می‌دهنـد تا «فـارغ التـحصیـل» شونـد.

در زبـان انگلیـسی، برای پـایـان مقطـع تحصیـلی، از واژه Graduate استفـاده می‌کننـد؛ از ریشه‌ی Grad به معنـای «پلـه» و «گـام». پـایـان مقطـع تحصیـلی به معنـای یـک گـام به پیـش یا حـرکـت به یک پلـه‌ی بـالاتـر اسـت. ولـی مـا از «فـارغ» شـدن استفـاده می‌کنیـم. تـو گویـی که زایمـانی سخـت در کـار بـوده و اکنـون می‌خواهیـم به رونـد عـادی زنـدگی بازگردیـم…

بگذریـم . .

در خیـابـان انقـلاب با ایـن آگهـی‌ها مواجـه شـدم:

با قیـمت بسیـار ارزان، برایـت پـایـان‌نـامـه می‌نویسنـد: تاریـخ و علـوم سیـاسی، مدیـریـت و اقتصـاد، زبـان و ادبیـات فارسـی، مقـالـه‌ی ISI !

با قیـمتـی بـاورنکـردنـی برایـت برنـامـه‌نویسـی می‌کننـد، با هر زبـان که بخواهـی!

آری. خوشبختـانه امکانـات در حـدی زیـاد شـده، که می‌تـوانـی بی‌آنـکه چیـزی از مدیـریـت بفهـمـی، مـدرکـش را دریـافت کنـی!

بی‌آنکـه زبـان بدانـی، ترجـمه کنـی. بی‌آنکـه سیـاست و اقتصـاد بفهمـی، مقالـه‌هایی در آن حـوزه داشتـه باشـی، آنهـم در سطـح ژورنـال‌هـای بیـن‌الملـلی و آی اس آی. کافـی اسـت پـول داشتـه باشـی، آنهـم نـه زیـاد؛ بلـکه به نـرخ دانشجـویی!

از امـروز وقتـی میـوه فـروش همسـایـه به هر کـس که کـت و شلـوار پوشیـده «دکتـر» و آنهـا را که اسپـورت می‌پوشنـد، «مهنـدس» صـدا می‌زنـد، نمی‌خنـدم! او جامعـه را بهتـر می‌شنـاسـد. حتمـاً او هم می‌دانـد که هزینـه‌ی دکتـر و مهنـدس شـدن، گرفتـن یک تاکسـی به مقصـد میـدان انقـلاب اسـت.

از امـروز دیگـر، به حسابـدار شرکتمـان نمی‌خنـدم که همیشـه می‌گویـد: " درستـه مـن دیپلـم دارم، امـا دیپلـم قدیـم اسـت! " او فـرق دیپلـم جدیـد و قدیـم را خـوب فهمیـده اسـت.

از امـروز دیگـر تعجـب نمی‌کنـم که چـرا دوستـم که کارشنـاس سخـت افـزار اسـت – به قـول خـودش – سـوراخ‌هـای اطـراف لـپ تـاپ را با یکدیـگـر اشتبـاه می‌گیـرد!

از امـروز دیگر می‌دانم که چـرا، یکـی از آشنـایـانـم که سمـت بـالای اقتصـادی در یـک سازمـان دارد، نمی‌تـوانـد «اصـل» و «بهـره»ی وامـی را که پـرداخـت می‌کند، جـداگانـه محاسبـه کنـد.

از امـروز دیگـر می‌دانـم که چـرا می‌گوییـم «فـارغ التحصیـل!»

مـا مردمـی شده‌ایم که تقلب می‌کنیـم. دانـش معاملـه می‌کنیـم. عنـوان می‌خریـم!

اقتـصـاد ایـرانـی، صنعـت ایـرانـی، فرهنـگ ایـرانـی، تاریـخ ایـرانـی، ادبیـات ایـرانـی. همـه و همـه را می‌تـوانـم صفحـه‌ای ۱۵۰۰ تومـان بخـرم و خوشحـال باشـم که مدرکـم را با کمتـریـن وقـت و هزینـه گرفتـه‌ام. امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!

لابـد می‌گـوییـد: "اگـر اوضـاع چنیـن اسفنـاک اسـت، چـرا مـردم بـی‌درد و دغـدغـه این وضعیـت را پذیرفتـه انـد و کسـی نگـران نیـست؟"

دلیـلـش ایـن اســت کــه «هـمـه چیــزمـان» با «هـمـه چیــزمـان» جــور اسـت.

چنیـن است که جامعـه‌ی‌مـان سرشـار می‌شـود از "روح‌هـای پـاک و مغـزهـای پـوک."

بـه راسـتـی مـا ایرانیـان، به لقـمه های آمـاده چه مشتـاقیـم !

به نقل از سـایـت محمدرضـاشعبانعـلی: روزنوشـته هـا "روح هـای پـاک! جیـب های پـوچ! مغـزهای پـوک! "

به نظـر شمـا چـرا ایـن مسئـله در نظـر بعضـی از افـراد بی اهمیــت اسـت ؟ دلیـل اشتیـاق به انجـام ایـن تقلــب چیسـت ؟

چـه راهـکاری بـرای مقـابلـه بـا ایـن معضـل وجــود دارد ؟

ریشـه ی این معضـل از کجـا ایـجاد شـده و بـرای ریشـه کنـی آن چـه راهـکارهایی مفیــد هســتند ؟

حـــــرفـه ای *Ali*'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

سلام
    امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!
    متلک سـیاسی جالبی بود. ظاهراً تمام هدف از نگارش این مطلب رسیدن به همین جمله بوده. اول مقدمه چینی و بعد به زیر سوال بردن کلهم اجمعین هرچی که هست.
    فارغ از اینکه اینو در نظر داشته باشه که دانشگاه های معتبر زیادی تو کشور هستن که هنوز به این اوضاع گرفتار نشدن و هنوز دانشجوهایی هستن به سختی دانش آموخته بشن. یا اینکه یکی از علل آشفته شدن این وضع خود ما مردمیم که اینقدر افراطی و بیجا به مدرک های دانشگاهی بها میدیم. مدرک هایی که گاه هیچ ربطی به شغلمون ندارند.
    اما انتظار زیادی نمیشه داشت. طبق معمول همه چیز سیاه است و برای همه باید به یک چوب قضاوت کرد.

3. 6 کاربر از *Ali* بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

کافیه دور وبرمون نگاه کنیم یا یکم وجدانی به خودمون نگاه کن، نمیگم خودمون که کسی بخودش بگیره، الان اگر به خیلی از کسانی که دارند ارشد یا دکترا میگیرند نگاه کنیم همه به دنبال همین سرچ ها و همین فروشگاه ها برای پروپوزالها و پایان نامه ها هستند.

اینکه چهارتا دانشگاه خوب هستند، در مقابل صدها دانشگاه که مثل قارچ سبز شدن تا جوونای بیکار و ازدواج نکرده سرشون گرم باشه و پول پرداخت کنن، به هیچ وجه دوای درد نیست...کافیه یک نظر سنجی در سطح موسسات معتبر انجام بشه که مشخص بشه چند نفر دارند به خاطر کسب دانش و یا حتا کسب درجات بالاتر کاری ادامه تحصیل میدهند؟

امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!

پیشنهاد میکنم در همین رابطه:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    یا داستان کردان رو همه یادمون هست...یا وزیر علوم رفته معترض به بورسیه های ناحق رو هم یادمون هست...
    یا...

5. 19 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن علوم انسانی PLAΨMID's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    اصفهان

پيش فرض

دقیقا" . . . .

همیشه می ترسیدم به پزشکی مراجعه کنم که به همین ترتیب مدرک گرفته است !!!! فکرشو بکنید ، میخواد خودکارشو برداره و واسم دارو تجویز کنه !!! یـــــــــــا خدا !!!

انتظار زیادی نمیشه داشت. طبق معمول همه چیز سیاه است و برای همه باید به یک چوب قضاوت کرد.
    حق با شماست . ولی متاسفانه اینقدر زیاد و شایع شده این داستان که رنگ سیاه بقیه رنگ ها رو محو کرده !!!

7. 8 کاربر از PLAΨMID بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

سلام
    پیشنهاد میکنم در همین رابطه:
    [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
    یا داستان کردان رو همه یادمون هست...یا وزیر علوم رفته معترض به بورسیه های ناحق رو هم یادمون هست...
    یا...
    شما هم مثل نویسنده به جریان نگاه میکنید.
    همین که افرادی مثل کردان به این سرعت از گردونه مدیریت حذف میشن یا وزیر علوم مسئله دار بعد از چند اولتیماتوم استیضاح و کنار گذاشته میشه خیلی از حقایق رو نشون میده.
    فقط کافیه عینک رو عوض کنیم و کمی نگاه رو به قسمت های پر لیوان هم بندازیم.

9. 4 کاربر از *Ali* بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

متلک سیاسی جالبی بود. ظاهراً تمام هدف از نگارش این مطلب رسیدن به همین جمله بوده. اول مقدمه چینی و بعد به زیر سوال بردن کلهم اجمعین هرچی که هست.

اما انتظار زیادی نمیشه داشت. طبق معمول همه چیز سیاه است و برای همه باید به یک چوب قضاوت کرد.
    همـه چیز سیاه نیست متن تاپیک برای محو کردن سیاهی ها به اندازه کافی رنگین شده : دی

مثل این میمونه که گفته بشه به جای صحبت درباره آلودگی هوا بیایم درباره زیبایی رنگین کمونی که در این هوا تشکیل شده یا پاکی هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم ه خب ؟ دردی درمان شد؟!! من میتونم به مدت 72 ساعت برای شما از زیبایی های رنگین کمون و پاکی هوا تو بعضی قسمت ها صحبت کنم رنگین کمون پدیده جالبیه ولی بحث ما درباره علت آلودگیه و نمیشه در بحثی که مروبط به آلودگیه از زیبایی هایی رنگین کمان یا پاک بودن هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم !

11. 17 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال تاریخ، سبک زندگی و ادبیات Demon King's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2013
    محل سكونت
    Dreams

پيش فرض

وقتی مهندس کارخونه ای وسیله ی از کارخونه خراب میشه و هیچی ازش سر در نمیاره و کارگر کارخونه بیاد اون رو تعمیر میکنه عاقبت این جامعه چطور میخواد بشه!

حالا میفهمم چرا زمان قدیم اینقدر لیسانس و دکتری کم بود و اکثرا یا دیپلم بودن یا سیکل. چرا که اونقدر سخت گیری های به جایی انجام میشد که کسی که دکتری را میگذرونه، واقعا دکتر باشه و کسی هم که لیسانس میگیره به طور حقیقی یه خبره در رشته ی خودش باشه. اما حالا دیگه کم تر جوونی هست که لیسانس رو نداشته باشه اما ! همشون بدون حرفه، بیسواد ، بیکار.

سراغ داشتم کسانی رو که درسشون رو بعد از مدتی دوباره ادامه دادن تا لیسانش بگیرن و بعد علتش رو پرسیدم فهمیدم که دوستش لیسانس بوده و نخواسته اونم کم بیاره.

من ترجیح میدم برای جامعه ام مفید باشم، به دنبال پژوهش باشم، به این مردم خدمت کنم ولی هیچوقت اون دکترایی رو نگیرم که با یه آمپول اشتباه مریض رو به کشتن بده، و السلام.

13. 11 کاربر از Demon King بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال فلسفه B.Russell's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

اگـر اوضـاع چنیـن اسفنـاک اسـت، چـرا مـردم بـی‌درد و دغـدغـه این وضعیـت را پذیرفتـه انـد و کسـی نگـران نیـست؟

من فکر نمیکنم مردم از این وضعیت راضی هستند و نگران هم نیستند !

در این تاپیک به این سئوال پرداخته بشه، نتایج بهتری حاصل میشه.
    من ریشه اصلی این اقدامات رو از سوی ایرانی ها و بسیاری از مردم کشورهای جهان سوم، کمال گرایی کاذب میدونم !

یعنی چه در حوزه های مذهبی، چه مادی همواره به دنبال رسیدن به اون قله ای هستند که خودشون هم نمیدونن نوک قله چه خبره، ولی دوست دارن نوک اون قله باشن.

کاری ندارن قراره به صورت جاودان تو بهشت چکار کنن، فقط میخوان تو بهشت باشن.
    کاری ندارن جایگزین سلطنت چیه، فقط میخوان سلطنت نباشه !!
    کاری ندارن قراره با مدرک تقلبی ارشد چکار کنن، فقط میخوان ارشد رو داشته باشن.
    کاری ندارن قراره وقتی از ایران خارج میشن میخوان چکار کنن، فقط میخوان از ایران برن.
    و ....

این حرص به کمال گرایی های کاذب هم ریشه های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، استعماری و ... داره که همه دست به دست هم دادن و امروز به اینجا رسیدیم.

من بر عکس نویسنده مطلب که دلیل را اینگونه می پندارد :

دلیـلـش ایـن اســت کــه «هـمـه چیــزمـان» با «هـمـه چیــزمـان» جــور اسـت.
    فکر میکنم که :

دلیلش این است که ما هیچ چیزمان با هیچ چیزمان جور نیست، پس ناگزیز یک چیز آرمانی جور میکنیم تا حداقل با لذت بردن از خیالات آن چیز آرمانی، زندگی بر ما کمی سخت تر بگذرد.

همانطور که مرحوم مارکس گفت دین افیون ملت هاست، اکثر این پدیده های مدرک گرایی و تقلب و... هم افیون ملت ما شدن، تا حداقل لحظاتی خوش باشن.

و اینکه ما چقدر موظفیم همین افیون هارو هم از این ملت بگیریم وقتی جایگزینی با توجه به ضعف قدرت منطق و نیرومندی قدرت تعبد و تقلید در آنها نداریم، خودش جای سئواله.
    Last edited by B.Russell; 06-10-2014 at 08:48.

15. 11 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

سلام

شما هم مثل نویسنده به جریان نگاه میکنید.
    سلام،
    خوب بله مثل ایشون نگاه میکنم. اینجوری که شما میگید مثل نویسنده به جریان نگاه میکنید، انگار چون خودتون به یقین رسیدید که ایشون غلط نگاه میکنه پس من هم دارم با زاویه غلطی نگاه میکنم، در حالی که من این اعتقاد رو ندارم و دلایلش رو برشمردم.
    و کل این جمله میشه یک جمله احساسی و واکنشی و جوساز.

همین که افرادی مثل کردان به این سرعت از گردونه مدیریت حذف میشن یا وزیر علوم مسئله دار بعد از چند اولتیماتوم استیضاح و کنار گذاشته میشه خیلی از حقایق رو نشون میده.
    تعریفتون از سرعت چیه؟ جریان کردان سریع بود؟ یک دولت سرش درگیر شد...یا وزیر علوم شد مساله دار چون به نمایندگانی اشاره کرد؟
    من سر بحث مصادیق رو ندارم، انقدر این موارد مبرهنه..
    شما انگار در این هوا نفس نمیکشید، انگار از میدون انقلاب رد نشدید و بهتون آگهی "ساختن" ISI ندادن ، من ده ها بار شاهد شخم زدن اینترنت توسط رفقا و همشاگردی ها و... برای "دودر" کردن پایان نامه بوده ام...این حتا در اون حد نیست که پایان نامه خارجی ترجمه بشه، در این حد که یک پایان نامه ایرانی در یک حدودی تغییر کنه و دوباره نویسی بشه...خوب این به چه درد میخوره؟ هدف این مدارک و پایان نامه ها چیه؟ آخرین مورد یکی از دوستان که ارشد متالوژی میخونه برای اینکه هزینه آزمایشگاه رو نده....نتایج رو ساخت...نمیدونم چطوری ...در مورد رشته اش اطلاعاتی ندارم فقط چند میلیون تومنی صرفه جویی کرد در این رابطه.

هر کسی در دانشگاه رفت و آمد داشته باشه میدونه این ها یعنی چی.... موضوع سـیاسی نیست، که شما اینطور نگران قسمتهای پر و خالی لیوان شدید.
    موضوع اینه: همین ما که به این شکل فارغ التحصیل شدیم پس فردا ممکنه عهده دار مسئولیت جایی بشیم بعد گند بزنیم در گلخانه ای که داریم، در کارخونه تولید پلاستیک که داریم، در نهادی که توش کار میکنیم، در ... چون سوادش رو نداریم.
    اوکی...من به قسمت پر لیوان نگاه میکنم، شما هم یک مقدار قسمت خالی رو مد نظر بگیرید: )

17. 13 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2008

پيش فرض

عینکی از این واقع بین تر برای قضاوت در مورد متن پیدا نکردم.
    همـه چیز سیاه نیست متن تاپیک برای محو کردن سیاهی ها به اندازه کافی رنگین شده : دی
    با این حساب انتظار عوض کردن عینک نداشته باشید.
    مثل این میمونه که گفته بشه به جای صحبت درباره آلودگی هوا بیایم درباره زیبایی رنگین کمونی که در این هوا تشکیل شده یا پاکی هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم ه خب ؟ دردی درمان شد؟!! من میتونم به مدت 72 ساعت برای شما از زیبایی های رنگین کمون و پاکی هوا تو بعضی قسمت ها صحبت کنم رنگین کمون پدیده جالبیه ولی بحث ما درباره علت آلودگیه و نمیشه در بحثی که مروبط به آلودگیه از زیبایی هایی رنگین کمان یا پاک بودن هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم !
    اگر بدونیم از مدتها قبل این هوا مدام در حال آلوده شدن بوده و تازه وقتی که میخواسته روی پای خودش بایسته و آلودگیهاش رو اصلاح کنه از هر طرف ممکن هم از داخل و هم از داخل تحت فشار و مشکلات قرار گرفته و با این وجود باز هم دست از تلاش برای حذف آلودگی ها بر نداشته٬ اون موقع صحبتهای امیدوارانه بی معنی نخواهد بود. البته بستگی داره نگاهمون چی باشه و چی رو آلودگی و چی رو تمیزی به حساب بیاریم.
    Last edited by *Ali*; 06-10-2014 at 14:03.

19. این کاربر از *Ali* بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •