تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 266 اولاول 1234561252102 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 2659

نام تاپيک: مباحث مربوط به Overclock اا اورکلاک

حـــــرفـه ای Gabana's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

خوب حالا بريم سر تعاريف مورد نيازمون - چند تا تعريفي كه بايد بدونيد رو بطور خلاصه در دو پست براتون مي آرم .
    به اوليش دقت كنيد :

FSB : اولين و مهمترين قضيه اينه كه بدونيد در مادربورد يك فركانس پايه هست كه بر اساس اون قطعات مي تونن كار كنن و ديتا ارسال كنن . Front Side Bus در واقع باس جلويي يا بعبارتي گذارگاه ارتباطي CPU با چيپ شمالي هست .
    در مورد FSB تعاربف مختلفي هست اما اون چه كه براي ما از تعريف مهمه System Bus Speed يا سرعت ارتباطي
    از طريق اين باس هست .
    براي مثال يه پردازنده Pentium 4 با FSB 800 توانايي ارسال ديتا در اين فركانس رو داره .
    اما اينجا فركانس پايه 200 مگاهرتز هست كه بدليل Quad كار كردن پردازنده هاي اينتل تبديل ميشه به 800 مگا هرتز .
    خلاصه اينكه سرعت ارسال ديتا يا ارتباط با باس براي هر قطعه ميشه FSB اون .
    براي رم هم همين تعريف هست . براي مثال ارتباط DDR2 400 با باس در فركانس 400 مگا هرتز هست .
    در اينجا هم فركانس پايه 100 مگاهرتزه و فركانس كاري ميشه 200 مگاهرتز و نهايتا چون DDR ها توانايي ارسال در هردو لبه سيكل را دارن تبديل ميشه به 400 مگاهرتز كلاك Nominal يا فركانس اسمي .

گذشته از موارد بالا چند نكته ديگه هم هست :

هر چه فركانس بالاتر بره پهناي باند و در نهايت Performance بيشتر ميشه .
    اما هميشه RAM و مادبورد در افزايش FSB محدوديت دارن و اوور كلاك رو محدود مي كنن

خوب اميدوارم متوجه شده باشيد ( تعاريف بالا ساده بودن شايد پيچيده ترش رو هم بشه پيدا كرد اما لپ كلام همينه )

PCI Bus : اين هم كه مشخصه - فركانسي هست كه PCI Cards و هارد و USB Device هاتون باهاش كار مي كنن .مقدار پايه هم معمولا 33.3 مگاهرتزه . مهم ترين نكته اينه كه با افزايش اين فركانس Performance
    افزايش پيدا نمي كنه و بر عكس افزايشش باعث ناپايداري سيستم ميشه - حتي گاهي داده هاي Device هم از بين ميرن .
    لذا بهترين مادربورد براي اوور كلاك اينه كه بشه فركانس PCI Bus رو قفل كرد .
    خلاصه حتما دقت كنيد كه فركانسش از 38 بالاتر نره كه اوضاع بهم مي ريزه .

AGP Bus : اين مورد هم در واقع فركانس كاري AGP Bus هست و برابر PCI Bus * 2 است .
    تقريبا ميشه 66.6 مگاهرتز . افزايشش پهناي باند بيشتر رو سبب ميشه اما اصلا احتياجي نيست . اين مورد هم اگه بشه قفلش كرد عالي ميشه !

MultiPlier : در مورد فركانس پايه در هر مادربورد صحبت كرديم . عدد ضريب در فركانس پايه ضرب ميشه و فركانس كاري پردازنده رو بوجود مي آره - مثلا همون 200 يادتونه !؟ در ضريب 11 ضرب ميشه و فركانس 2200 رو فراهم مي كنه .

CPU Cache : اينم كه مشخصه و همه بلدن . حافظه اي است روي CPU . سطح 1 كمتر ولي با سرعت بالاتر .
    سطح 2 بيشتر و سطح 3 هم كه در بعضي پردازنده ها هست . زياد شايد مهم نباشه اما محض اطلاع خوبه .

حالا فعلا اين تعاريف رو داشته باشيد تا بقيه اش رو بگم .

ممنون - علي

2. 7 کاربر از Gabana بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه rax's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

نقل قول نوشته شده توسط Gabana
    خوب حالا بريم سر تعاريف مورد نيازمون - چند تا تعريفي كه بايد بدونيد رو بطور خلاصه در دو پست براتون مي آرم .
    به اوليش دقت كنيد :

FSB : اولين و مهمترين قضيه اينه كه بدونيد در مادربورد يك فركانس پايه هست كه بر اساس اون قطعات مي تونن كار كنن و ديتا ارسال كنن . Front Side Bus در واقع باس جلويي يا بعبارتي گذارگاه ارتباطي CPU با چيپ شمالي هست .
    در مورد FSB تعاربف مختلفي هست اما اون چه كه براي ما از تعريف مهمه System Bus Speed يا سرعت ارتباطي
    از طريق اين باس هست .
    براي مثال يه پردازنده Pentium 4 با FSB 800 توانايي ارسال ديتا در اين فركانس رو داره .
    اما اينجا فركانس پايه 200 مگاهرتز هست كه بدليل Quad كار كردن پردازنده هاي اينتل تبديل ميشه به 800 مگا هرتز .
    خلاصه اينكه سرعت ارسال ديتا يا ارتباط با باس براي هر قطعه ميشه FSB اون .

براي رم هم همين تعريف هست . براي مثال ارتباط DDR2 400 با باس در فركانس 400 مگا هرتز هست .
    در اينجا هم فركانس پايه 100 مگاهرتزه و فركانس كاري ميشه 200 مگاهرتز و نهايتا چون DDR ها توانايي ارسال در هردو لبه سيكل را دارن تبديل ميشه به 400 مگاهرتز كلاك Nominal يا فركانس اسمي .

گذشته از موارد بالا چند نكته ديگه هم هست :

هر چه فركانس بالاتر بره پهناي باند و در نهايت Performance بيشتر ميشه .
    اما هميشه RAM و مادبورد در افزايش FSB محدوديت دارن و اوور كلاك رو محدود مي كنن

خوب اميدوارم متوجه شده باشيد ( تعاريف بالا ساده بودن شايد پيچيده ترش رو هم بشه پيدا كرد اما لپ كلام همينه )

PCI Bus : اين هم كه مشخصه - فركانسي هست كه PCI Cards و هارد و USB Device هاتون باهاش كار مي كنن .مقدار پايه هم معمولا 33.3 مگاهرتزه . مهم ترين نكته اينه كه با افزايش اين فركانس Performance
    افزايش پيدا نمي كنه و بر عكس افزايشش باعث ناپايداري سيستم ميشه - حتي گاهي داده هاي Device هم از بين ميرن .
    لذا بهترين مادربورد براي اوور كلاك اينه كه بشه فركانس PCI Bus رو قفل كرد .
    خلاصه حتما دقت كنيد كه فركانسش از 38 بالاتر نره كه اوضاع بهم مي ريزه .

AGP Bus : اين مورد هم در واقع فركانس كاري AGP Bus هست و برابر PCI Bus * 2 است .
    تقريبا ميشه 66.6 مگاهرتز . افزايشش پهناي باند بيشتر رو سبب ميشه اما اصلا احتياجي نيست . اين مورد هم اگه بشه قفلش كرد عالي ميشه !

MultiPlier : در مورد فركانس پايه در هر مادربورد صحبت كرديم . عدد ضريب در فركانس پايه ضرب ميشه و فركانس كاري پردازنده رو بوجود مي آره - مثلا همون 200 يادتونه !؟ در ضريب 11 ضرب ميشه و فركانس 2200 رو فراهم مي كنه .

CPU Cache : اينم كه مشخصه و همه بلدن . حافظه اي است روي CPU . سطح 1 كمتر ولي با سرعت بالاتر .
    سطح 2 بيشتر و سطح 3 هم كه در بعضي پردازنده ها هست . زياد شايد مهم نباشه اما محض اطلاع خوبه .

حالا فعلا اين تعاريف رو داشته باشيد تا بقيه اش رو بگم .

ممنون - علي
    این تیکه که های لایت شده رو یه توضیحی میدید..؟؟ FSB چه ربطی به سایر قطعات حتی سایر برندها داره..؟؟

کواد کار کردن یعنی چی؟؟؟

داره خودمونی میشه dead_makers's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

این خطری که در over کردن ازش صحبت میشه چی هست؟چی میشه میگن ممکنه بسوزه یا صدمه بیبینه که خود گارانتی هم قبول نمیکنه؟منظورم اینه که علت خرابی بالا رفتن دما هست یا دلیل دیگه ای هم واسه خرابی هست؟

داره خودمونی میشه dead_makers's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2006
    محل سكونت
    Tehran

پيش فرض

مسئله دیگه اینکه برای over کردن cpu رم هم باید تایمینگ بشه؟من با برنامه ntune شرکت Msi تونستم Overclock کنم(amd athlon xp2600+(az از fsb 166 به 191 رسوندم،خودم گرافیست هستم ،توی 3ds max نزدیک 20% افزایش سرعت رندر داشتم که خیلی خوب بود.دمای cpu هم بالا نرفت.باید نگران چیزی باشم؟

تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

نقل قول نوشته شده توسط rax
    این تیکه که های لایت شده رو یه توضیحی میدید..؟؟ FSB چه ربطی به سایر قطعات حتی سایر برندها داره..؟؟

کواد کار کردن یعنی چی؟؟؟
    سلام

1) اول اينكه پردازنده هاي مثل Pentium 4 كه با FSB 800 هستش داراي فركانس پايه 200 هست .
    و چون CPU در هر سيكل مي تونه 4 بار داده ارسال كنه پس : 4*200 ميشه 800.
    يا پردازنده اي مثل Woodcrest كه FSB 1333 داره فركانس پايه اش ميشه 333 , 4*333 ميشه 1333
    منظروم از Quad اين بود
    ( اما علت بكار بردن كلمه Quad : قبلا در همون بخش مفاهيم پايه PT اين كلمه از يكي ار استيد اونجا به چشمم خورد و يادم موند - در واقع اين دو سه خط كه هاي لايت كرديد رو از اونجا يادم مونده )

اما در مورد اينكه FSB و برند !
    من جايي نگفتم كه FSB به برند ارتباط داره . شايد به خاطر گفتن عبارت " Quad كار كردن اينتل " شما اينطوري فكر كرديد .

در ضمن شايد نشه خيلي جدي گفت اما از وقتي كه Hyper Transposrt آمد اين دو مفهوم يه جورايي جدا شدن و به اصطلاح اينتل رو با FSB و AMD رو با HT جدا كردن .

اگه اشكالي داره تصحيح كنيد /.

ممنون و موفق باشي .

7. این کاربر از Gabana بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

سلام

1) اول اينكه پردازنده هاي مثل Pentium 4 كه با FSB 800 هستش داراي فركانس پايه 200 هست .
    و چون CPU در هر سيكل مي تونه 4 بار داده ارسال كنه پس : 4*200 ميشه 800.
    يا پردازنده اي مثل Woodcrest كه FSB 1333 داره فركانس پايه اش ميشه 333 , 4*333 ميشه 1333
    منظروم از Quad اين بود
    ( اما علت بكار بردن كلمه Quad : قبلا در همون بخش مفاهيم پايه PT اين كلمه از يكي ار استيد اونجا به چشمم خورد و يادم موند - در واقع اين دو سه خط كه هاي لايت كرديد رو از اونجا يادم مونده )

اما در مورد اينكه FSB و برند !
    من جايي نگفتم كه FSB به برند ارتباط داره . شايد به خاطر گفتن عبارت " Quad كار كردن اينتل " شما اينطوري فكر كرديد .

در ضمن شايد نشه خيلي جدي گفت اما از وقتي كه Hyper Transposrt آمد اين دو مفهوم يه جورايي جدا شدن و به اصطلاح اينتل رو با FSB و AMD رو با HT جدا كردن .

اگه اشكالي داره تصحيح كنيد /.

ممنون و موفق باشي .
    من قانع نشدم...چرا مفاهیمی مثه بیتراژ باس رو این حرفا قاطی میکنن؟؟/

FSB مختص شرکت اینتل بود..AMD هم از اون تا قبل از سری K8 استفاده کرد..یه رابطه..مثه PCI...HT..MuTIOL...Hub link..PCIe... وغیره..

اینطوری همه برداشت میکنن که مثلا یه پردازنده مثه p233 هم FSB استفاده میکرده..

کلا وقتی میگن FSB 800 اصلا ارتباطی به کواد و دوال و این حرفا من توش نمیبینم..

یعنی سمپرونها هم واسه HT800 دارن کواد کار میکنن؟؟اصلا مقایسه ارتباطی این دو تا رابط یعنی FSB..HT درسته...
    چرا HT ضریب داره ولی FSB نداره؟؟؟چرا HT مسیرهای منفک 4و 8 و 16 تایی داره و FSB نداره؟؟؟

چرا مفهوم پهنای باند با مفهوم داده ارسال شده اشتباه گرفته میشه؟؟

چرا PCIe به فرکانس حساس نیست ولی PCI و AGP حساسند..؟؟؟

تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

نقل قول نوشته شده توسط rax
    من قانع نشدم...چرا مفاهیمی مثه بیتراژ باس رو این حرفا قاطی میکنن؟؟/

FSB مختص شرکت اینتل بود..AMD هم از اون تا قبل از سری K8 استفاده کرد..یه رابطه..مثه PCI...HT..MuTIOL...Hub link..PCIe... وغیره..

اینطوری همه برداشت میکنن که مثلا یه پردازنده مثه p233 هم FSB استفاده میکرده..

کلا وقتی میگن FSB 800 اصلا ارتباطی به کواد و دوال و این حرفا من توش نمیبینم..

یعنی سمپرونها هم واسه HT800 دارن کواد کار میکنن؟؟اصلا مقایسه ارتباطی این دو تا رابط یعنی FSB..HT درسته...
    چرا HT ضریب داره ولی FSB نداره؟؟؟چرا HT مسیرهای منفک 4و 8 و 16 تایی داره و FSB نداره؟؟؟

چرا مفهوم پهنای باند با مفهوم داده ارسال شده اشتباه گرفته میشه؟؟

چرا PCIe به فرکانس حساس نیست ولی PCI و AGP حساسند..؟؟؟
    با سه خط اول موافقم . قبول - پس AMD تا قبل K8 از FSB استفاده مي كرده . پس بعد از K8 ديگه شود HT .
    خوب من تو حرفام گفتم كه يه جورايي با اومدن HT اين دوتا از هم جدا شدن .
    بر اساس حرفهاي خودت هم همين نتيجه رو ميشه گرفت ( پس من اصلا FSB و HT رو مقايسه نكرده ام !! )
    خوب اين از اين !
    خوب شما مي گي وقتي ميگن FSB 800 ارتباطي به Quad يا Dual نداره ! ثابت كن مستند !!
    راستي درسته DDR ها Double Data Rate هستن و واسه همين فركانسشون دو برابر ميشه و بهشون مي گن DDR400 ( پايه اش 200 بوده ! مگه به خاطر دابل كار كردن بهش نگفتن ؟ )

==========

FSB به چي مي گن ؟ سرعت ارسال داده با پهناي باند خب قطعا فرق مي كنه . شكي نيست .
    اصلا من نمي دونم من تو حرفام در مورد FSB گفتم ولي هنوز به HT اشاره نكردم . حالا چرا براي شما شبهه دار شده من دقيقا نمي دونم مشكل كار كجاست .

مورد بعدي در مورد سمپرون بود كه اشاره كردي خوب سمپرون هم از HT استفاده كرده و بحثش جداست
    ارتباطي نداشت فكر كنم .
    مورد بعدي باز هم من در مورد PCI صحبت كردم نه PCIe .

خوب مهندس مشكل كار كجاست ؟
    ( راستي يادم رفت تو پست اولم در مورد FSB اشاره كنم كه HT هم بعدا بحث ميشه )

به هر حال مصاحبت و تبادل اطلاعات با شما لذت بخشه ( منتظرم )

موفق باشي .

تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

سلام rax جان - به اين دو مرد دقت كن :

For example the Pentium 4 has a “400Mhz Front Side Bus”, but it is in fact 100Mhz ‘quad pumped’. This means that data is transferred twice per clock cycle, on the rising and falling edge (like DDR memory which will be mentioned later), and also transfers two bytes of data at a time to effectively give four times the throughput of a 100Mhz front side bus.

منبع : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دقيقا همون حرفيه كه من زدم . ( در مورد Quad و ارتباطش با FSB ) قانع كننده هست ؟

مورد بعدي : به ويكي پديا هم سر بزن ( FSB رو سرچ كن ) زير جدول چند تا عبارت نوشته :
    * - Pentium 4, Pentium M, Pentium D, Pentium EE, Xeon, Intel Core, and Intel Core 2 processors use a front side bus that transfers data four times per cycle
    ** - Athlon and Athlon XP processors use a front side bus that transfers data twice per cycle (Double data rate)

. فكر كنم راضي كننده باشه .

تاريخ عضويت
    Jun 2005

پيش فرض

سلام rax جان - به اين دو مرد دقت كن :

For example the Pentium 4 has a “400Mhz Front Side Bus”, but it is in fact 100Mhz ‘quad pumped’. This means that data is transferred twice per clock cycle, on the rising and falling edge (like DDR memory which will be mentioned later), and also transfers two bytes of data at a time to effectively give four times the throughput of a 100Mhz front side bus.

منبع : [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دقيقا همون حرفيه كه من زدم . ( در مورد Quad و ارتباطش با FSB ) قانع كننده هست ؟

مورد بعدي : به ويكي پديا هم سر بزن ( FSB رو سرچ كن ) زير جدول چند تا عبارت نوشته :
    * - Pentium 4, Pentium M, Pentium D, Pentium EE, Xeon, Intel Core, and Intel Core 2 processors use a front side bus that transfers data four times per cycle
    ** - Athlon and Athlon XP processors use a front side bus that transfers data twice per cycle (Double data rate)

. فكر كنم راضي كننده باشه .
    خوب..این شد علم نه تفسیر...

4 تا پمپ چه ربطی به 4 سیکل کاری پردازنده داره..پهنای باند در هر حالتی ثابت مومونه..این فقط بازی با بیتراژ لین هاست که 4 و 8 و 2 ضریب واسش در میارن..

در واقه تو یه FSB حدود 400 ما 4 تا مسیر داریم که هر کدوم بیتراژ 16 دارن..میرسن به پردازنده میشن یه مسیر
    با بیتراژ 64 ولی فرکانس 100...ناظر خارجی سرعت انتقال رو 400 میبینه..ولی در نهایت تفاوتی نداره....

بزرگترین مسئله که من منظورم از تمام اون سوالاتم بود انعطاف پذیری رابطهایی مثه HT و PCIe نسبت به رابطهایی مثه FSB..PCI..AGP هست...اینا یه رشته دوتایی تنظیم فرکانس و ضریب پکت ها دارن..همیشه نرخ انتقال اصلاعات رو در یه حد حفظ میکنند..احتیاج به خطایابی در انتهای مسیر ندارن..
    در مورد اتلونها با رابط FSB اینا 4 تا مسیر داشتن..همونطور که خودتون اشاره کردید سیستم DDR رو که شرکت VIA ابداع کرد و به همراه AMD توسعه داد استفاده میکردند...وهنوز هم استفاده میکنند..( به همین دلیل اینتل از این روش استفاده نمیکنه..)

همین نکته قوت اتلونها بود برای اور کردن..اسکلابلیتی رو مهمترین مزیت این باس ها میشه برشمرد..

اینتل هم PCIe رو میخواست جاگزین FSB بکنه...ولی محدودیت فنی داشت..در اینده نزدیک حتما رابطش رو عوض میکنه...در این شکی نیست..

تاريخ عضويت
    Mar 2005

پيش فرض

خوب..این شد علم نه تفسیر...
    حله ؟ بريم ادامشو !؟

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •