تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 4 از 4

نام تاپيک: سوال: چرا موتورهای الکتریکیِ ایرانی زیاد میسوزه ؟

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض سوال: چرا موتورهای الکتریکیِ ایرانی زیاد میسوزه ؟

سلام دوستان .
    موتورهای الکتریکی ساختِ ایران و چین زیاد میسوزه
    علتش چی هست ؟
    به نظرِ بنده دو علتِ عُمده داره :
    1- مس یک فلز گرانقیمت هست ( هر کیلو حدودِ 20 هزار تومان ) . گرانیِ مس باعث شده سازندگانِ موتورهای الکتریکی و کسانی که موتورهای الکتربکی رو سیم پیچی میکنند ( تعمیر ) سعی کنند تا حد امکان از سیم کمتری استفاده کنند که باعث کوتاه شدنِ مدار سیم پیچ و داغ شدنِ سیم پیچها و همچنین بالا رفتن مقدار مصرف برق موتور میشه .
    2- استفاده از سیمهای لاکی با کیفیتِ پائین که نمیتونه حرارتِ زیاد رو تحمل کنه و لاک میسوزه و باعث اتصال کوتاه و سوختن سیم پیچ میشه .
    یعنی کوتاهی سیم پیچ باعث گرم شدنِ زیاد سیمها میشه و بی کیفیتی لاکِ عایق هم قوزِ بالا قوز میشه و درنتیجه موتور میسوزه .

همه میدونیم که اگر پمپِ کولر آبی از کار بیافته یا آب کولر قطع بشه موتور کولر آبی به علتِ کار کردنِ در فضایِ گرم میسوزه .
    درحالیکه اگر طول سیم پیچ مناسب باشه و کیفیت لاکِ عایق هم خوب باشه حتی زیر آفتاب سوزان هم نباید سیم پیچ بیش از حد گرم بشه و بسوزه .
    میدونین مغازه های سیم پیچی هر ماه چقدر به جیب میزنند فقط از فروش سیمهای مسی درآورده شده از موتورهای سوخته ؟
    با این وجود و باوجودیکه کلی پول هم بابت سیم پیچی میگیرند , باز هم خیلیهاشون کم فروشی میکنند یعنی سیمها رو کمتر از حدِ لازم و استاندارد میپیچند که باعث مصرف زیاد موتور و داغ شدنش و سوختنش در گرما میشه .
    3- نوسانِ برق موقع قطع و وصل برق هم یک عامل دیگه هست که باز هم به مقدار سیم و کیفیت لاک ربط داره اما با نصب یک محافظ مشکل تا حد زیادی حل میشه .

اگر بتونین موتور سوخته رو پیش یک تعمیرکار باوجدان و فهمیده بپیچین , این کار باعث کم مصرف شدن موتور , کمتر گرم شدنش و درنتیجه طول عمر بیشتر موتور میشه .
    شاید هم هرگز نسوزه .

بنده موتور یک لباسشوئی رو بردم دادم یک نفر پیچید .
    3 روز کار کرد دوباره سوخت .
    رفتم پیشش بهش گفتم :
    موتور رو دارم , فاکتور رو هم دارم , توی اداره ی حمایت از مصرف کننده ی کویت هم آشنا دارم .
    یا مثل بچه آدم دوباره درست سیم پیچیش میکنی به حسابِ خودت یا درِ مغازت رو میبندم و از نون خوردن میندازمت چون ظلم کردی .
    گفتد دوباره سیم پیچیش میکنه .
    همون موتور الان حدود 17 ساله داره کار میکنه , آخ هم نگفته .
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 24-06-2014 at 14:16.

2. 7 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

سلام..

- جنس سیم پیچ هم تاثیر گذار خواهد بود، قطعن کیفیت مس به کار رفته تفاوت داره و ممکنه چیزی که در ایران استفاده میشه عیار مسش ناخالصی زیادی داشته باشه بنابراین مقاومت سیم پیچ زیاد میشه که منجر به بالا رفتن حرارت و نتیجتن عمر کوتاه تر سیم پیچ.

- بعضی سیم پیچ ها از آلومینیوم ساخته میشن که طبعن کیفیت کمتری نسبت به مس دارن.

- اصولن بهترین شرایط برای نگهداری یک موتور شامل سیم پیچ، حفظ حرارت در دماهای پایین هستش. هرچقدر محیط خنک تر باشه عمر اون سیم پیچ بیشتر میشه. حالا اگه شما شرایط اضافه بار موتور (بدون داشتن محافظ اضافه بار) رو در نظر بگیرید، این گرمای تولید شده بر اثر اضافه بار رفته رفته عایق سیم پیچ رو از بین میبره و این منجر به برقراری اتصال کوتاه بین نقاط مختلف سیم پیچ میشه و این خودش حتا منجر به کمتر شدن امپدانس سیم پیچ میشه و جریان بیشتری در هرلحظه از سیم عبور میکنه که سیم پیچ دیگه کشش رو نداره. خلاصه ممکنه دو حالت پیش بیاد، این سیم پیچ در قسمت انتقال جریان به طور کامل بسوزه تا مدارش باز بشه و این روند متوقف بشه، یا اینکه فیوز خونتون میپره!

- یه عامل دیگه که به ذهنم میرسه اینه که در یک موتور دی سی اگه مثلن اون قسمت یاتاقانی روتور به لحاظ مکانیکی به هردلیلی اختلالی واسش پیش بیاد، باعث میشه موتور یا آهسته حرکت کنه یا کلن جم کنه ، در حالت اول (حرکت آهنسته ی موتور) بخشی از انرژی اعمال شده تبدیل به گرما میشه ، و در حالت دوم کل انرژی اعمال شده منتج به اتلاف گرمایی میشه. در هردو حالت و بخصوص حالت دوم ما سوختگی سیم پیچ رو در بر خواهیم داشت. دلیل علمیش هم اینه که با جم کردن روتور، نیروی ضد محرکه برگشتی تولید نمیشه و در نتیجه حداکثر جریان از سیم پیچ عبور میکنه که سریعن منجر به سوختن سیم پیچ میشه. در یک موتور سالم با چرخش صحیح روتور نیروی ضد محرکه برگشتی تولید میشه و این نیرو جریان عبوری از سیم پیج رو تحدید میکنه..
    بنابراین توصیه میشه موتورهایی که قابلیت روغن کاری دارن به طور منظم روغن کاری بشن تا احتمال هرگونه جم کردن کاهش پیدا کنه. همچنین باید از صحت و سلامت خازن هم اطمینان حاصل کنید چرا که در صورت خرابی باعث حرکت نکردن یا سخت حرکت کردن روتور میشه و همون قضایای بالا میتونه اینجا هم پیش بیاد.

- من خودم به شخصه با سیم پیچ دستی و مجدد موتور سوخته (خصوصن موتورهای کوچک) موافق نیستم ، چون در اکثر مواردی که اینکار رو انجام دادیم همون مشکلاتی که برای شما پیش اومده رو داشتیم، و حتا اگه این روند به شکل درست انجام میشد هزینه ی سیم پیچ مجدد خیلی کمتر از یک موتور نو نبوده! و اغلب موتور راندمان اولیه ش رو هم نداره پس از تعمیر.

بنده موتور یک لباسشوئی رو بردم دادم یک نفر پیچید .
    3 روز کار کرد دوباره سوخت .
    رفتم پیشش بهش گفتم :
    موتور رو دارم , فاکتور رو هم دارم , توی اداره ی حمایت از مصرف کننده ی کویت هم آشنا دارم .
    یا مثل بچه آدم دوباره درست سیم پیچیش میکنی به حسابِ خودت یا درِ مغازت رو میبندم و از نون خوردن میندازمت چون ظلم کردی .
    گفتد دوباره سیم پیچیش میکنه .
    همون موتور الان حدود 17 ساله داره کار میکنه , آخ هم نگفته .
    منم اگه جای اون تعمیر کار بودم جرات کم کاری نداشتم پس از این حرف

4. 4 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه ali_mohammad1365's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2008
    محل سكونت
    My Love;SHIRAZ

پيش فرض

توی اداره ی حمایت از مصرف کننده ی کویت هم آشنا دارم .
    البته اینم نکته مهم و حائز اهمیتی هست!!!!

6. این کاربر از ali_mohammad1365 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال years's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2011

پيش فرض

و یک نکته دیگه رو هم در نظر بگیرید مشعل که روی هسته موتور یا همون ورقه های استاتور میگیرن باعث از فرم افتادن هسته میشه و کشیدن زیاد جریان توسط سیم پیچ ها داغی هسته و باقی مسائل و در نهایت سوختن موتور
    عامل بعدی موتور الکتریکی وقتی در کارخانه مراحل نهایی پیچیده میشه اینا رو میندازن داخل حوض پر از شالاک عایق که به کل منافذ داخل هسته نفوذ کنه و عایق کاری بالا بره
    اما این تعمیرکاران بی سواد یا میدونن یا نمیدونن بخاطر کم کردن هزینه میان با برس شالاک میمالن رو سیم پیچ یا اصلا نمیمالند
    Last edited by years; 02-08-2018 at 10:01.

8. این کاربر از years بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •