تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 26

نام تاپيک: اتاق تشخیص مغالطه | تمرین هنر استدلال

حـــــرفـه ای A M ! N's Avatar
    تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

13 اتاق تشخیص مغالطه | تمرین هنر استدلال

با درود و سلام..

دوستان گرامی همــونطور که می دونید ما یک تاپیک رو اختصاص دادیم
    به عنوان مرجــع انواع مغالطه ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ). اما در ایـن تاپیــک قصد داریـم تاپیـک
    حالت تعاملی ، سوالــی و یــا حتــا مسابقــه ای داشتــه باشه بــه این
    صورت که جملات حاوی مغالطه اینجـا قــرار داده بشه و دوستــان دیگــر
    سعی کنن مغالطه رو تشخیص و نوعش رو تعیین کنند. ایــن تاپیـــک رو
    مکان تمرین هنر استدلال و استنتاج و تشخیص اشکالات در نظر بگیرید.

نکته ی مهم:

هنگامیکه مغالطه ای رو تشخیص می دهیــد ، به طــور واضـح نــام آن
    مغالطه رو ذکـر کنید و بگویید کدام بخش جمله شامل آن مغالطه است.

با سپاس از همکاری.

تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

کار رو با دو نمونه ی آسون شروع می کنم. در این جا دو تا جمله گذاشته شده که نیاز به مشخص کردن مکان مغلطه هم نداره. البته در آینده به صورت پاراگراف قرار داده میشه تا کار کمی سخت تر بشه. در جملات پایین چه نوع مغالطاتی صورت گرفته؟

- برخلاف آنچه برخی افراد اظهار دارند، تعداد قشر فقیر در ایران در حال افزایش است چراکه هیچ مدرکی دال بر اینکه این رقم در حال کاهش است، وجود ندارد.

- رضا امتحان ریاضی 2 را قبول شد. محمد امتحان ریاضی 2 را قبول شد. مسعود امتحان ریاضی 2 را قبول شد. از آنجا که تعداد سه از سه نفر کسانی که من می شناختم امتحان ریاضی 2 را قبول شده اند، امتحان ریاضی 2 باید امتحان آسانی بوده باشد.

3. 11 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

کار رو با دو نمونه ی آسون شروع می کنم. در این جا دو تا جمله گذاشته شده که نیاز به مشخص کردن مکان مغلطه هم نداره. البته در آینده به صورت پاراگراف قرار داده میشه تا کار کمی سخت تر بشه. در جملات پایین چه نوع مغالطاتی صورت گرفته؟

- برخلاف آنچه برخی افراد اظهار دارند، تعداد قشر فقیر در ایران در حال افزایش است چراکه هیچ مدرکی دال بر اینکه این رقم در حال کاهش است، وجود ندارد.
    فکر کنم این مغلطه توسل به جهل هست ... یعنی با تکیه بر این مسئله که ما موضوعی رو نمیدونم ، نقضیش رو اثبات شده در نظر بگیریم !
    اینکه ما نمیدونیم فقر در حال کاهش هست یا نه دلیل بر افزایش فقر نیست !

- رضا امتحان ریاضی 2 را قبول شد. محمد امتحان ریاضی 2 را قبول شد. مسعود امتحان ریاضی 2 را قبول شد. از آنجا که تعداد سه از سه نفر کسانی که من می شناختم امتحان ریاضی 2 را قبول شده اند، امتحان ریاضی 2 باید امتحان آسانی بوده باشد.
    فکر کنم مغلطه تعمیم نادرست هست از چند مورد محدود نتیجه گیری کلی شده ...

5. 11 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Jun 2014

پيش فرض

این عبارت بسیار منطقی است و در آن هیچ مغالطه ای وجود ندارد. مشابه این عبارت در فلسفه اسلامی داریم «قرآن کتاب آسمانی و معجره است و کسی مانند آن را نمی تواند بیاورد زیرا هیچ مدرکی دال بر اینکه مانند آن آورده شده است وجود ندارد.» آیا شما این عبارت را قبول ندارید؟ پس آن نیز صحیح است.

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

این عبارت بسیار منطقی است و در آن هیچ مغالطه ای وجود ندارد. مشابه این عبارت در فلسفه اسلامی داریم «قرآن کتاب آسمانی و معجره است و کسی مانند آن را نمی تواند بیاورد زیرا هیچ مدرکی دال بر اینکه مانند آن آورده شده است وجود ندارد.» آیا شما این عبارت را قبول ندارید؟ پس آن نیز صحیح است.
    ما نمیتونیم به جهل خودمون استناد کنیم !

من در مازندران زندگی میکنم و الان هیچ مدرکی دال بر اینکه تهران آفتابی هست ندارم . آیا میتونم نتیجه بگیرم که تهران بارانی هست ؟؟

نکته ی دیگه ای که در مورد این جمله یادم اومد اینه که فکر کنم یه مغلطه ی دیگه هم داره ! مغلطه دوراهی کاذب . به این صورت که اگر ما یافته ای مبنی بر کاهش فقر نداشته باشیم و واقعا هم فقر در حال کاهش نباشه ، اونوقت الزاما فقر رو به افزایش نیست . ممکنه ثابت مونده باشه ... در واقع درسته که کاهش و افزایش فقر متضاد هستن ولی تناقضی بوجود نمیاد اگر فقر نه در حال افزایش و نه کاهش باشه ....

8. 8 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای
    تاريخ عضويت
    Dec 2009

پيش فرض

قرآن کتاب آسمانی و معجره است و کسی مانند آن را نمی تواند بیاورد زیرا هیچ مدرکی دال بر اینکه مانند آن آورده شده است وجود ندارد
    یعنی پیدا کردن جرجیس از میان پیامبران فقط کار شما بود مهندس

#RESPECT

10. 11 کاربر از Arash4484 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

فکر کنم این مغلطه توسل به جهل هست ... یعنی با تکیه بر این مسئله که ما موضوعی رو نمیدونم ، نقضیش رو اثبات شده در نظر بگیریم !
    اینکه ما نمیدونیم فقر در حال کاهش هست یا نه دلیل بر افزایش فقر نیست !

فکر کنم مغلطه تعمیم نادرست هست از چند مورد محدود نتیجه گیری کلی شده ...

ما نمیتونیم به جهل خودمون استناد کنیم !

من در مازندران زندگی میکنم و الان هیچ مدرکی دال بر اینکه تهران آفتابی هست ندارم . آیا میتونم نتیجه بگیرم که تهران بارانی هست ؟؟

نکته ی دیگه ای که در مورد این جمله یادم اومد اینه که فکر کنم یه مغلطه ی دیگه هم داره ! مغلطه دوراهی کاذب . به این صورت که اگر ما یافته ای مبنی بر کاهش فقر نداشته باشیم و واقعا هم فقر در حال کاهش نباشه ، اونوقت الزاما فقر رو به افزایش نیست . ممکنه ثابت مونده باشه ... در واقع درسته که کاهش و افزایش فقر متضاد هستن ولی تناقضی بوجود نمیاد اگر فقر نه در حال افزایش و نه کاهش باشه ....
    بله مورد اول دقیقن همون مغالطه ی دوراهی کاذب ( aka "سیاه و سفید" یا "این یا آن" یا "معمای غلط ( False dilemma ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) )" ) هستش که بیشتر در حالت قیاس دو آپشن مستعد اتفاق افتادن هست.

اگه A صدق نکند پس حتمن B صادق است. (If-then clause)
    حال انکه ممکنه لزومن مورد B که ظاهرن متضاد مورد A هست صادق نباشد و مورد صحیح C باشد.

جای زخمی روی بدنت دیده نمیشه پس حتمن در آن دعوا کتک نخورده ای و تو آنهارا کتک زده ای.

کتک زدن تنها آپشن متضاد دیده نشدن اثر زخم و کتک روی بدن آن فرد نیست. شاید آن فرد فرار کرده باشد یا با وجود اینکه کتک خورده اثر زخمی روی بدنش نمانده باشد!

+

مورد دوم هم، دقیقن درست اشاره کردید، تعمیم ناروا یا تعمیم شتاب زده یا داده/نمونه/آمار/ ناکافی ( نتیجه گیری شتاب زده با جامعه آماری ناکافی و محدود) ( [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )

دوست گرامی.. یک شکل ساده ی حرف شما جمله ی پایینه که باز خودش یک ذوالحدین جعلی دیگر یا استدلال از سکوت است:

کسی مانند آن را نیاورده، پس هیچکس توانایی آوردنش را ندارد.

12. 6 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

مورد اول مغلطه توسل به جهل نداره ؟

14. 2 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه L͠øneWolf's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2014
    محل سكونت
    ۴۱ تریلیون کیلومتری آلفا قنطورس

پيش فرض

موافقم. البته خود توسل به جهل هم یک دوراهی کاذب هست:

یا 1- مدرکی دال بر درستی الف وجود دارد. یا 2-الف نادرست هست.

در صورتی که گزینه سومی هم موجود هست: مدرکی دال بر درستی الف وجود ندارد و الف نادرست نیست.
    Last edited by L͠øneWolf; 22-06-2014 at 02:27.

16. 2 کاربر از L͠øneWolf بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Dec 2009
    محل سكونت
    Under the weeping moon

پيش فرض

بله. به طور کلی این دو نوع مغالطه از یک خانواده محسوب میشن و در موارد کثیری هم هدفشون منجر شدن به تغییر جهت وظیفه ی اثبات است.

18. 2 کاربر از A M ! N بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •