تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 9 اولاول 123456 ... آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 89

نام تاپيک: علم چیست (و چه نیست) | Science 101

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

بسیار عالی ... ممنون از شما بخاطر این پست خیلی خوب ...

چیزی که تو ذهن منه اینه که در واقعیت متاسفانه مرز مشخصی بین حقایق بدست اومده از روش علمی و غیر علمی نداریم یا بدست اوردن این مرز ساده نیست ...

مثلا امروزه خیلی شنیدم که روانکاوی علم نیست و در حوزه ی شبه علمه در حالی که فروید خودش همیشه تاکید داشت به اینکه نباید از حوزه ی علم خارج بشیم ... قاعدتا وقتی در مورد روانکاور همچین دیدگاهی وجود داشته باشه ما به منابع علمی هم رجوع کنیم ممکنه کلی مقاله ی علم پژوهشی در مورد روانکاوی وجود داشته باشه ... در کل گیج کنندست. انگار نمیشه هر موضوعی که در مراکز و مجامع علمی بررسی میشه رو علمی دونست و بعدش این مشکل پیش میاد که چه مرجع دقیقی برای این مرز بندی وجود داره ؟

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

بسیار عالی ... ممنون از شما بخاطر این پست خیلی خوب ...

چیزی که تو ذهن منه اینه که در واقعیت متاسفانه مرز مشخصی بین حقایق بدست اومده از روش علمی و غیر علمی نداریم یا بدست اوردن این مرز ساده نیست ...

مثلا امروزه خیلی شنیدم که روانکاوی علم نیست و در حوزه ی شبه علمه در حالی که فروید خودش همیشه تاکید داشت به اینکه نباید از حوزه ی علم خارج بشیم ... قاعدتا وقتی در مورد روانکاور همچین دیدگاهی وجود داشته باشه ما به منابع علمی هم رجوع کنیم ممکنه کلی مقاله ی علم پژوهشی در مورد روانکاوی وجود داشته باشه ... در کل گیج کنندست. انگار نمیشه هر موضوعی که در مراکز و مجامع علمی بررسی میشه رو علمی دونست و بعدش این مشکل پیش میاد که چه مرجع دقیقی برای این مرز بندی وجود داره ؟
    از یک نظر این حرف صحیحه، که ادعاهای زیادی در قالب علم داره پخش میشه و در محیط عادی و برای افراد عادی جدا کردن علم از شبه علم خیلی ساده نیست، از یک نظر دیگه صحیح نیست به اون شکل که در محیط های آکادمیک و مجامع علمی شکی درباره علم یا شبه علم بودن یک سری مطالب وجود نداره چون هر تحقیق رو به راحتی میشه بررسی کرد آیا متد علمی در اون رعایت شده یا خیر (مینیمم)، و آیا نتایج اون قابل تکرار توسط سایرین هستند یا خیر (تکرار پذیری مکرر توسط افراد بیشتر نشون از قدرت بیشتر تئوری های مطرح شده میده).

مثلا همین روانکاوی، یک چیز خاص و محدود نیست که بگیم علمی است یا نیست، مجموعه ای است از تئوری های مختلف که بعضی هاشون پایه و اساس علمی دارند و بعضی هاشون هم ندارند. هر کدوم از اون تئوری ها رو میشه سنجید و در نهایت بعضی هاشون رو میشه در آزمایشات تکرار پذیر نشون داد و بعضی هاشون رو هم نمیشه و اشتباه هستند و خب استفاده از روانکاوی برای درمان مشکلات روانی هم تاثیرش توسط متد علمی مشخص است (که برای بعضی مشکلات می تونه تاثیر مثبت داشته باشه و برای بعضی ها هم قطعا نمی تونه).

اساس علم متد هست و نه مرجعیت و این شاید مهمترین فاکتور علم باشه که یک متد وجود داره که بی نیاز از مرجعیت تونسته یک مجموعه بسیار منظم و دقیق از دانش ایجاد کنه (چیزی که خارج از محیط علمی به هیچ وجه نداریم). یک مرجع نداشتیم که گفت Higgs Boson از الان می دونیم وجود داشته و بعد همه قبول کنند، نتایج و آزمایشات و ... منتشر میشن و دانشمندان مختلف نتیجه خودشون رو می گیرند و چون متد علمی مستقل از نظرات Subjective افراد است در نهایت همه به نتیجه ثابت می رسند چون اساس کار تکرار پذیر بودن مشاهدات است.

3. 2 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

از یک نظر این حرف صحیحه، که ادعاهای زیادی در قالب علم داره پخش میشه و در محیط عادی و برای افراد عادی جدا کردن علم از شبه علم خیلی ساده نیست، از یک نظر دیگه صحیح نیست به اون شکل که در محیط های آکادمیک و مجامع علمی شکی درباره علم یا شبه علم بودن یک سری مطالب وجود نداره چون هر تحقیق رو به راحتی میشه بررسی کرد آیا متد علمی در اون رعایت شده یا خیر (مینیمم)، و آیا نتایج اون قابل تکرار توسط سایرین هستند یا خیر (تکرار پذیری مکرر توسط افراد بیشتر نشون از قدرت بیشتر تئوری های مطرح شده میده).

مثلا همین روانکاوی، یک چیز خاص و محدود نیست که بگیم علمی است یا نیست، مجموعه ای است از تئوری های مختلف که بعضی هاشون پایه و اساس علمی دارند و بعضی هاشون هم ندارند. هر کدوم از اون تئوری ها رو میشه سنجید و در نهایت بعضی هاشون رو میشه در آزمایشات تکرار پذیر نشون داد و بعضی هاشون رو هم نمیشه و اشتباه هستند و خب استفاده از روانکاوی برای درمان مشکلات روانی هم تاثیرش توسط متد علمی مشخص است (که برای بعضی مشکلات می تونه تاثیر مثبت داشته باشه و برای بعضی ها هم قطعا نمی تونه).

اساس علم متد هست و نه مرجعیت و این شاید مهمترین فاکتور علم باشه که یک متد وجود داره که بی نیاز از مرجعیت تونسته یک مجموعه بسیار منظم و دقیق از دانش ایجاد کنه (چیزی که خارج از محیط علمی به هیچ وجه نداریم). یک مرجع نداشتیم که گفت Higgs Boson از الان می دونیم وجود داشته و بعد همه قبول کنند، نتایج و آزمایشات و ... منتشر میشن و دانشمندان مختلف نتیجه خودشون رو می گیرند و چون متد علمی مستقل از نظرات Subjective افراد است در نهایت همه به نتیجه ثابت می رسند چون اساس کار تکرار پذیر بودن مشاهدات است.
    بله درسته ولی مشکلی هست ...

فرض بفرمائید که من رفتم بقالی سر کوچمون یک کیلو پیاز بخرم یهو بقال عزیز تبلتش رو میده دستم که بیا داداش ، ببین خلقت گراها به چه نتایج علمی جالبی رسیدن !! یا مثلا چه شواهدی بدست اوردن که فرگشت رو دود میکنه میفرسته هوا !!

من بعنوان یک اقتصادخونده چه میدونم شواهدی که بدست اومده یا آزمایشاتی که شده اصلا تکرار پذیر بوده یا متد علمی رعایت شده یا نه ... چه میدونم ساختار DNA چیه یا اینکه مکانیزم اثر داروهای ایدز چیه که طرف میاد از داروهای یه دکتر پروانه سوخته استفاده میکنه بیشتر از همه ی درمان های موجود زنده می مونه ! یا اینکه ناخوداگاه در روانکاوی چطور مورد مطالعه قرار میگیره ... خروجی نهادهای علمی پژوهشی هم تمامش 30 برگ مقالست دیگه. مقاله الف و ب از این علما اومده بیرون یکی انگار چینیه ، یکی گواتمالایی !! چیزی ازش نمی فهمیم هر دو هم میگن علمین !!

یک کلام علم امروز تخصصی هست و کار من نیست که در همه ی علوم به متدولوژی واقف باشم. تکرار پذیر بودن و ابطال پذیربودن ویژگی کلی هست که میگیم ... در عمل بسیار پیچیده و تخصصی هست ... میخوام بگم راه فرار از تخصص برای دانستن در حد دانسته های عمومی در مورد علم چیه ؟

5. 3 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

بله درسته ولی مشکلی هست ...

فرض بفرمائید که من رفتم بقالی سر کوچمون یک کیلو پیاز بخرم یهو بقال عزیز تبلتش رو میده دستم که بیا داداش ، ببین خلقت گراها به چه نتایج علمی جالبی رسیدن !! یا مثلا چه شواهدی بدست اوردن که فرگشت رو دود میکنه میفرسته هوا !!

من بعنوان یک اقتصادخونده چه میدونم شواهدی که بدست اومده یا آزمایشاتی که شده اصلا تکرار پذیر بوده یا متد علمی رعایت شده یا نه ... چه میدونم ساختار DNA چیه یا اینکه مکانیزم اثر داروهای ایدز چیه که طرف میاد از داروهای یه دکتر پروانه سوخته استفاده میکنه بیشتر از همه ی درمان های موجود زنده می مونه ! یا اینکه ناخوداگاه در روانکاوی چطور مورد مطالعه قرار میگیره ... خروجی نهادهای علمی پژوهشی هم تمامش 30 برگ مقالست دیگه. مقاله الف و ب از این علما اومده بیرون یکی انگار چینیه ، یکی گواتمالایی !! چیزی ازش نمی فهمیم هر دو هم میگن علمین !!

یک کلام علم امروز تخصصی هست و کار من نیست که در همه ی علوم به متدولوژی واقف باشم. تکرار پذیر بودن و ابطال پذیربودن ویژگی کلی هست که میگیم ... در عمل بسیار پیچیده و تخصصی هست ... میخوام بگم راه فرار از تخصص برای دانستن در حد دانسته های عمومی در مورد علم چیه ؟
    بله این یک مشکل اساسی امروز هست در خبرنگاری و ریپورت کردن علم و اینجا مثل هر خبرنگاری دیگه بحث اعتبار اون واحدی که خبر رو گزارش می کنه مهم میشه. در سیاست هم این یک مسئله است و در خیلی موارد دیگه. مثلا من در مورد بیماری ها و ... اعتماد می کنم به اطلاعاتی که در NHS یا WebMD اومده ولی اعتماد نمی کنم به مطالبی که در Underground Health یا Daily Mail یا Sun منتشر میشه که این برمی گرده به سوابق این موسسات در انتشار اطلاعات.

منابع اطلاعاتی همیشه بحث قابل اعتماد بودنشون مطرح هست ولی منابع مطرح و قابل اعتماد میشن به خاطر اینکه مرتب اطلاعاتی رو منتشر می کنند که همیشه اساس علم به درستی در اون ها رعایت میشه، مثلا دانشنامه های علمی یا مثلا برنامه تلویزیونی Cosmos ، ولی دایره ای نداریم که این منابع تبدیل بشن به مرجع تعیین صحت تحقیق های علمی. اگه دایره المعارف بریتانیکا در نسخه بعدیش چند تا حرف بیخود وارد دامنه اطلاعاتش کنه شدیدا زیر بار فشارهای مختلف قرار می گیره و اعتبار چند صد ساله اش شدیدا پایین میاد، نه اینکه به خاطر محبوبیت و مرجعیتی که داره باورهای عمومی درباره اون مفاهیم تغییر پیدا کنه. کل نکته همین هست که این منابع و خبررسانی ها و ... اعتبارشون رو از صحت مطالبشون بدست میارن، نه اینکه مطالب صحتشون توسط اعتبار این موسسات سنجیده بشه.

برای همینه که من معتقدم افراد باید حداقل الفبای علم رو بشناسند یعنی مفاهیم خیلی ابتدایی در حد این تاپیک + مطالب دیگه مثل چگونگی تحقیق های علمی و ساختار دانشگاه ها و Peer-review و ... / کل قضیه رو در کمتر از یک روز میشه یاد گرفت و اصلا پیچیده نیست و نیاز به سواد آنچنانی هم نداره.

7. 4 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال badboys_87's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    گیلان - لنگرود

پيش فرض

علم رو میشه به سه دسته تقسیم کرد

اول ...علم عقلی یا انتزاعی مثلا" علم ریاضی یا فلسفه که کاملا" بر اساس انتزاعات ذهنی انسان هاست..
    دوم....علم تجربی که بر اساس آزمایش و تجربه بوجود امده است مثلا" علم پزشکی

سوم.... علم دین یا وحی که پیرامون مباحث غیر مادی و ماورا ئی مثل عالم آخرت و معاد و قیامت و ... صحبت میکنه البته در غرب هنوز حقانیت وحی پذیرفته شده نیست
    Last edited by badboys_87; 18-07-2014 at 19:00.

9. این کاربر از badboys_87 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

کاربر فعال فلسفه B.Russell's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

سوم.... علم دین یا وحی که پیرامون مباحث غیر مادی و ماورا ئی مثل عالم آخرت و معاد و قیامت و ... صحبت میکنه البته در غرب هنوز حقانیت وحی پذیرفته شده نیست
    نظرتون در مورد علم سحر و جادو یا علم فالگیری و رمالی چیه؟

متاسفانه غرب هنوز این علم رو هم نپذیرفته. در حالیکه من کلی آدم اطرافم میبینم که به کمک این علم بسیاری از مشکلاتشون رو حل میکنند.
    و با یکسری طلسم حتی شر بلا میکنند.

متاسفانه غربی ها همه چیو در چارچوب آزمون و تجربه میبینند و از علم های ملت های باستانی مخصوصا در خاورمیانه کاملا بی اطلاع هستند.
    یک زمانی هندوستان بودم، در رودخانه پر از لجن گنگ هنگامی که هندوها از گاو شفا میگرفتن علمی عجیب فوران میکردند و اشک هایی که از چشم های شفا یافتگان جاری میشد.
    متاسفانه غربی ها به خواب رفته اند و بر چشم ها و گوش هاشون مهر زده اند، فکر هم نکنم بیدار شن و این همه علم در جهان باستان رو درک کنند.

11. 6 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    گیلان - لنگرود

پيش فرض

منظورتونو متوجه نشدم .

علم فالگیری اصلا" وجود نداره و یک دروغ بزرگه فقط خداوند سرنوشت و طالع انسان رو میدونه

در مورد سحر و جادو و طلسم کاملا" درسته و حتی رابطه با جن و شیطان و احضار روح هم واقعیت داره و انسان هایی هستند که این کارها رو انجام میدن.. من خودم شخصا" بارها با ارواح رابطه بر قرار کردم .

را هایی هست که متاسفانه شما میتونید زندگی دیگران رو با طلسم خراب کنید

الان در دنیا گروهایی هستند تحت عنوان شیطان پرست که شیاطین رو میپرستند و با شیاطین ارتباط برقرار کرده و از انها پیروی میکنند
    دانشمندان غربی اصلا" به امور غیر مادی هیچ اعتقادی ندارند و همه چیز رو محصور به مادیات میبینند کلا" ماتریالیسم هستند.
    Last edited by badboys_87; 18-07-2014 at 22:18.

کاربر فعال فلسفه B.Russell's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2014

پيش فرض

منظورتونو متوجه نشدم

علم فالگیری اصلا" وجود نداره و یک دروغ بزرگه فقط خداوند سرنوشت و طالع انسان رو میدونه
    چه جوری میخوای ثابت کنی علم فالگیری دروغ محض هست؟
    من یکی رو میشناسم فال قهوه میگیره و چند سری رفتم پیشش، اتفاقی که برام در آینده میوفته مثل اینکه کدام دانشگاه قبول میشم و .... رو بهم گفته و به نظرم رو دست خدای شما دارن بلند میشن.

فعلا که علم فالگیری نه تنها برای من بلکه برای خیلی ها که دیدم و شنیدم جواب داده، برای اثبات دروغ بودن چیزی که من علم نامیدم و جواب هم ازش گرفتم، متد علمی خاصی دارین؟

14. 6 کاربر از B.Russell بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر انجمن علوم انسانی New Ray's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    21°N - 71°W

پيش فرض

نظرتون در مورد علم سحر و جادو یا علم فالگیری و رمالی چیه؟

متاسفانه غرب هنوز این علم رو هم نپذیرفته. در حالیکه من کلی آدم اطرافم میبینم که به کمک این علم بسیاری از مشکلاتشون رو حل میکنند.
    و با یکسری طلسم حتی شر بلا میکنند.

متاسفانه غربی ها همه چیو در چارچوب آزمون و تجربه میبینند و از علم های ملت های باستانی مخصوصا در خاورمیانه کاملا بی اطلاع هستند.
    یک زمانی هندوستان بودم، در رودخانه پر از لجن گنگ هنگامی که هندوها از گاو شفا میگرفتن علمی عجیب فوران میکردند و اشک هایی که از چشم های شفا یافتگان جاری میشد.
    متاسفانه غربی ها به خواب رفته اند و بر چشم ها و گوش هاشون مهر زده اند، فکر هم نکنم بیدار شن و این همه علم در جهان باستان رو درک کنند.
    درسته ، یکی از خصوصیات علم بعنوان زبان مشترک بشر قابل توضیح و اثبات بودن برای عموم است. بهمین دلیل ماورای اون رو نمیشه خیلی بعنوان علم Science دسته بندی کرد حتی اگر نشه نقضش کرد.

16. این کاربر از New Ray بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    May 2006
    محل سكونت
    گیلان - لنگرود

پيش فرض

هیچ کسی حتی از دو دقیقه بعدش خبر نداره همین الان که من دارم اینو مینویسم شاید دو دقیقه دیگه سکته کردم مردم !!!!

هیچ کسی در جهان نمیتونه آینده ادمو پیش بینی کنه .. اون فالگیر اگه آینده خودشو میتنونست پیش بینی کنه تا الان میلیاردر شده بود و اصلا" نیازی نیست که با فال پول در بیاره

18. این کاربر از badboys_87 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •