تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 2 از 2

نام تاپيک: کدام توزیع را انتخاب کنم؟؟؟

کاربر فعال انجمن گنولینوکس Ali_RNT's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2013
    محل سكونت
    home/ali_rnt/

پيش فرض کدام توزیع را انتخاب کنم؟؟؟

712:از اونجا که توی فروم میدیدم که دوستانی که میخوان به دنیای لینوکس وارد شن در انتخاب توزیعشون خیلی مردد هستن، گفتم که این مقاله رو بنویسم تا شاید تونسته باشم کمکشون کنم.

اولین مورد، لینوکس چیست؟؟؟

بخوام خیلی ساده توضیح بدم، لینوکس هم یه سیستم عامله.سیستم عامل یه نرم افزاره که واسطه برقراری ارتباط شما و رایانه است.کامپیوتر بدون سیستم عامل هیچ کاری نمیکنه.از سیستم عامل های معروف میشه DOS، ویندوز، مکینتاش، لینوکس و ... رو نام برد...

لینوکس ساخته شد تا بتونه یه سیستم عامل رایگان باشه و مهمتر از اون، متن باز (Open source) باشه.یعنی برنامه ها و حتی خود سیستم عامل، کدشان رایگان بوده و در دسترس همه هست.و برنامه نویسان میتوانند آن را بازبینی و اصلاح کنند.پس برای برنامه نویس ها یک سیستم عامل مناسبه...

اصل لینوکس خط فرمانی و متنی است (توضیح: سیستم عامل ها به دو دسته گرافیکی و خطی تقسیم میشوند.خطی مثل داس و گرافیکی مثل ویندوز) یعنی برای کار با رایانه باید با دستورات سرو کار داشته باشید.اما یک رابط گرافیکی روی اون نصب میشه که کار با رایانه رو براتون آسون میکنه.به زبان ساده رابط گرافیکی یک نرم افزاره که عملیات مختلف شما رو که در محیط سیستم انجام میدید (مثلا یک کلیک) رو به دستورات قابل فهم لینوکس تبدیل میکنه...

توزیع های لینوکس چیستند؟؟؟

توزیع نسخه ای از لینوکس هست که یک فرد، یک شرکت یا هر برنامه نویس به همراه یک سری نرم افزار ها و یک رابط گرافیکی عرضه میکنه.مثلا توزیع اوبونتو که کانونیکال با یک سری نرم افزار ها و رابط کاربری یونیتی عرضه میکنه.

//توجه:این تعاریف ممکن است کاملا درست نباشند.هدف این نیست که تعاریف صحیح ارائه شوند، بلکه هدف این است که افراد مبتدی هم بتوانند این مقاله را درک کنند...

اکنون به معرفی و بررسی برخی توزیع های معروف میپردازیم:

1.اوبونتو:
    پر استفاده ترین و معروف ترین توزیع لینوکس که در حال حاضر نسخه 14 آن نیز عرضه شده است.رابط کاربری پیش فرض آن یونیتی نام دارد.این رابط خیلی زیباست و فکر نکنم نیازی به تعویض آن داشته باشید اما با این حال شما میتوانید رابط های کاربری دیگر را هم نصب کنید.اگر رایانه شما از گرافیک مناسبی برخوردار است پیشنهاد میکنم KDE که یک رابط گرافیکی بسیار زیبا و گرافیکی است را روی آن نصب کنید...

برای نصب آن کافی است در Software centre آن را جستجو کنید.همچنین رابط های کاربری دیگری هم موجودند.

نرم افزار های معمول که استفاده میکنید نیز به طور پیش فرض نصب شده اند، مانند فایرفاکس، ریتم باکس که برای پخش آهنگ است و ...البته کدک ها نصب نیستند و باید نصبشون کنید...

من خودم همواره این توزیع رو به مبتدیان پیشنهاد میکنم...

2:لینوکس مینت:
    چهارمین سیستم عامل پر مصرف دنیا (بین تمامی سیستم عامل ها) و نشعت گرفته شده از اوبونتو.هنگام دانلود این توزیع میبینید که با چندین رابط کاربری عرضه میشه که اون ها سینامون (Cinnamon)، میت (Mate)، ایکس اف سی ای (XFCE)، گنوم و فلاکس باکس هستند...

سینامون:
    من به کسایی که این توزیع رو انتخاب میکنند این رابط رو پیشنهاد میکنم رابط قشنگی هست و از زبان های مختلف پشتیبانی میکنه و منویی شبیه به استارت ویندوز داره...

در ضمن رابط کاربری KDE برای مینت هم موجوده و میتونید مینت رو با این رابط هم دانلود کنید...

روی مینت به طور پیش فرض نرم افزار های فایرفاکس، پیجین (Pidgin) برای چت و وی ال سی و بنشی هم نصب اند.کدک ها هم نصبند و نیازی به نصب مجدد نیست...

متاسفانه امروز وقت نمیکنم این مقاله رو کامل کنم.بقیه توزیع ها ایشاا... فردا.دوستان هم میتونن نظرات و توضیحتشون رو بنویسن.فقط خواهش میکنم که تو این تاپیک مشکلاتتون رو مطرح نکنید.اگه راهنمایی هم درمورد انتخاب توزیعتون میخواید اینجا مطرح کنید...

2. 2 کاربر از Ali_RNT بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال انجمن گنولینوکس Ali_RNT's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2013
    محل سكونت
    home/ali_rnt/

پيش فرض

712:اکنون به یکی دیگر از توزیع های معروف لینوکسی میرسیم:

دبیان:من خودم با این توزیع زیاد آشنایی ندارم.ولی توزیع معروف و پر کاربردی هست و با رابط های گرافیکی GNOME، KDE، XFCE و LXDE عرضه میشه.برای اولین بار در سال 1993 عرضه شد و جالب است که نام آن از ترکیب نام بنیان گذار آن، یان مورداک، و نام نامزد وی یعنی دبرا لین بود.آخرین انتشار آن نسخه جسی (Jessie) میباشد.

دبیان تقریباً بر روی تمامی پردازنده‌ها، از جمله مدل‌های قدیمی، اجرا می‌شود و تقریباً از تمامی سخت‌افزارهای رایج پشتیبانی می‌کند. در حالت پایه دبیان به منابع سخت‌افزاری بیش از آنچه هسته لینوکس و برنامه‌های اساسی گنو(مانند bash,coreutils و ...) به آن‌ها نیاز دارد،نیازمند نیست. از آن جمله نیازمندی به مقدار حافظه رم ۲۰ مگابایت برای پردازنده s390(رایانه ibm system z) یا ۴۸ مگابایت برای پردازنده‌های خانواده x86 یا نیازمندی به ۱ گیگابایت فضای دیسک سخت خالی در حالت پایه می‌باشد. همچنین دبیان تمامی ویژگی‌های هسته لینوکس مانند چندپردازندگی ،ارتباط با شبکه‌های بی‌سیم و ... پشتیبانی می‌کند.

با این توضیحات این سیستم عامل هم انتخاب مناسبی برای افراد مبتدی هست...

4. این کاربر از Ali_RNT بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •