تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 5 از 42 اولاول 12345678915 ... آخرآخر
نمايش نتايج 41 به 50 از 415

نام تاپيک: پرسش و پاسخ روانپزشکی

اگه نباشه جاش خالی می مونه DrH.motasami's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

فکر کنم بخاطر اینکه روانشناسی مربوط به فرهنگ های غربی میشه و تفاوت های فرهنگی باعث کم شدن کارایی میشه، درسته؟
    حرف شما این معنی رو میده که روانشناسی اونطوری که باید تو ایران کاربرد نداره؟ اگه جواب مثبته، این به نظر شما بد نیست؟
    نظرتون درمورد روان کاوی چیه؟ تو ایران خیلی روان کاو کم داریم، دلیلش چیه؟ روان کاوی در کشور های خارجی کاربردی داره؟
    مردم عزیزمون مشکلی ندارن،روانشناسها هم باسوادن اما:
    تعداد جلسات کافی نیست( حاضر به پرداخت نیستن)و تعداد روانشناسهای باتجربه کمه.
    باورهای غلط
    عدم امکان پیروی از نظر روانشناس-از اثر خانواده گرفته تا اثر شغل و روابط اجتماعی
    باورهای مذهبی هم در برخی افراد باعث دید منفی به روانشناس میشه
    اختلالات هم به حدی بر شخصیت فرد اثر گذاشته اند که تغییر خیلی سخته
    و....

2. 3 کاربر از DrH.motasami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال ramshad's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

سلام،ابتدا با یک مشاور گفتگو فرمایند،اگر نیاز به مداخله دارویی باشه حتما ارجاعش میدن.زیاد متوجه منظورتون در رابطه با اقدامتان نشدم.

سلام! همان طور که مطلعید اریک برن "تحلیل رفتار متقابل" رو پایه گذاری کرد و بعدها تامس هریس و ... ادامه دادند. کتاب "وضعیت آخر" و "ماندن در وضعیت آخر" از تامس هریس با ترجمه عالی اسماعیل فصیح و همین طور کتاب "بازی ها" از اریک برن با اجازه شما به همه دوستان معرفی میشه.
    من می خوام به این دوستم تحلیل رفتار متقابل رو آموزش بدم!
    Last edited by ramshad; 19-04-2014 at 09:41.

4. این کاربر از ramshad بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

مردم عزیزمون مشکلی ندارن،روانشناسها هم باسوادن اما:
    تعداد جلسات کافی نیست( حاضر به پرداخت نیستن)و تعداد روانشناسهای باتجربه کمه.
    باورهای غلط
    عدم امکان پیروی از نظر روانشناس-از اثر خانواده گرفته تا اثر شغل و روابط اجتماعی
    باورهای مذهبی هم در برخی افراد باعث دید منفی به روانشناس میشه
    اختلالات هم به حدی بر شخصیت فرد اثر گذاشته اند که تغییر خیلی سخته
    و....
    من فقر فرهنگی رو مهم ترین گزینه بی توجهی عامه مردم به روان شناسی می دونم. فاجعه است به هزار و یک ریسمان پاره و چاه آب دخیل بستن و نادیده گرفتن آموزه های روان شناسی
    نکته دیگه این که بسیاری از مردم خیال می کنند چون انسانند؛ انسان شناس هم هستند! مطلقا چنین نیست.

6. 2 کاربر از ramshad بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

سلام،ابتدا با یک مشاور گفتگو فرمایند،اگر نیاز به مداخله دارویی باشه حتما ارجاعش میدن.زیاد متوجه منظورتون در رابطه با اقدامتان نشدم.

سلام! همان طور که مطلعید اریک برن "تحلیل رفتار متقابل" رو پایه گذاری کرد و بعدها تامس هریس و ... ادامه دادند. کتاب "وضعیت آخر" و "ماندن در وضعیت آخر" از تامس هریس با ترجمه عالی اسماعیل فصیح و همین طور کتاب "بازی ها" از اریک برن با اجازه شما به همه دوستان معرفی میشه.
    من می خوام به این دوستم تحلیل رفتار متقابل رو آموزش بدم!

یكی از سودمند ترین ویژگی های «تحلیل رفتار متقابل» (تحلیل تبادلی) این است كه به ما اجازه می دهد كه عملاً «ببینیم» چه می گوییم و كدام قسمت از شخصیت ما حرف می زند. ما همچنین می توانیم نمودار مواقعی را كه گفتگوی درونی بر ما مستولی می شود و ما را از صحنه خارج می سازد روی كاغذ بیاوریم.
    اما نباید با مطالعه یک کتاب اقدام به قضاوت در مورد دیگران نمود،مطالعه مفیده اما
    بهتره در هر امری از متخصصش پیروی کرد.

8. این کاربر از DrH.motasami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

یكی از سودمند ترین ویژگی های «تحلیل رفتار متقابل» (تحلیل تبادلی) این است كه به ما اجازه می دهد كه عملاً «ببینیم» چه می گوییم و كدام قسمت از شخصیت ما حرف می زند. ما همچنین می توانیم نمودار مواقعی را كه گفتگوی درونی بر ما مستولی می شود و ما را از صحنه خارج می سازد روی كاغذ بیاوریم.
    اما نباید با مطالعه یک کتاب اقدام به قضاوت در مورد دیگران نمود،مطالعه مفیده اما
    بهتره در هر امری از متخصصش پیروی کرد.
    عزیزم قضاوتی در کار نیست من قراره بهش آموزش بدم تا بتونه متوجه بشه ریشه این که براش راحت نیست علیرغم تمکن مالی؛ کمتر کار کنه کجاست. متن پست شماره 43 و 48 شما نشون میده به هر دلیل آشنایی کافی با تحلیل رفتار متقابل ندارید. ایرادی هم ندارد چون شما روان پزشکید. بنده حدود 10 سال پیش یکی از سخنرانان دعوت شده به سمیناری در زمینه تحلیل رفتار متقابل در یکی از دانشگاههای کشور بودم و هم چنین در هنگامی که سمت مشاور و معاونت آموزش (هم زمان) یک هنرستان را داشتم با سخنرانی های متعدد در این زمینه برای صدها نفر دانش اموز و والدین شان به سهم خود تلاش کردم آنها را با تحلیل رفتار متقابل آشنا کنم. با این قسمت نوشته تان موافقم که "بهتره در هر امری از متخصصش پیروی کرد.". ارادت.

10. 2 کاربر از ramshad بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

عزیزم قضاوتی در کار نیست من قراره بهش آموزش بدم تا بتونه متوجه بشه ریشه این که براش راحت نیست علیرغم تمکن مالی؛ کمتر کار کنه کجاست. متن پست شماره 43 و 48 شما نشون میده به هر دلیل آشنایی کافی با تحلیل رفتار متقابل ندارید. ایرادی هم ندارد چون شما روان پزشکید. بنده حدود 10 سال پیش یکی از سخنرانان دعوت شده به سمیناری در زمینه تحلیل رفتار متقابل در یکی از دانشگاههای کشور بودم و هم چنین در هنگامی که سمت مشاور و معاونت آموزش (هم زمان) یک هنرستان را داشتم با سخنرانی های متعدد در این زمینه برای صدها نفر دانش اموز و والدین شان به سهم خود تلاش کردم آنها را با تحلیل رفتار متقابل آشنا کنم. با این قسمت نوشته تان موافقم که "بهتره در هر امری از متخصصش پیروی کرد.". ارادت.
    l
    ضمن آرزوی موفقیت لطفا تخصص خودتان را بیان یا پیغام خصوصی فرمایید.
    Last edited by DrH.motasami; 19-04-2014 at 14:12.

12. این کاربر از DrH.motasami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

ضمن تشکر بابت لطف و تشکر دوستان در پیغام خصوص میخوام نکته ای رو ابهام زدایی کنم:
    اگه فردی روانپزشک باشه لزوما اینطور نیست که همه جا و با همه کس به شکل بیمار و پزشک رفتار کنه،اینطور نیست که همش دنبال اختلالات اطرافیان،دوستان و خانواده باشه،اینطور نیست که به صورتی بی ادبانه به اکثر افراد دارو توصیه کنه.

14. این کاربر از DrH.motasami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

شايد شما هم از رفتارهاي آدميان به شگفت آمده باشيد. اگر با نظريه تحيلي عاملي”اریک برن” آشنا شويد ، خود و ديگران را بهتر درک کرده و مي توانيد رفتارتان را بهبود بخشيد. ضمنا کمتر نسبت به رفتار ديگران متعجب مي شويد. در اين نظريه شخصيت هر فردي از بخش تشکيل شده است. ولي در هرفردي يکي از اين بخشها غالب هست ، لذا بيشتر کارهاي فردي از بخش غالب سرچشمه مي گيرد. در ادامه به توضيح مفصل اين سه بخش شخصيت مي پردازيم.
    اریک برن مي گويد رفتارها ، افکار ، احساسات و عواطف مختلف انسان از بخش هاي مختلف شخصيت وي سرچشمه مي گيرد.
    وي اجزاء شخصيت انسان را به 3 بخش تقسيم مي کند.
    1 – حالت من کودک child ego
    2 – حالت من والــد parent
    3 – حالت من بالــغ adult
    1– حالت من کودک child ego stage
    کودک به هنگام به دنيا آمدن ،احساس هاي دروني و نيازهايي دارد که منجر به رفتارهايي در وي مي شود . مثلا با گرسنه بودن، مي گريد . و با تامين بودن ، مي خندد…. و اين حالت در کودکي پايان نمي پذيرد و تا بزرگسالي در افراد مختلف به انحاء مختلفي ادامه مي يابد.
    اين بخش شخصيت بدون هيچ تدبر ، فکر يا بررسي جوانب ، فقط با احساسات و لذات سرو کار دارد . پيوسته به دنبال لذت جويي و دفع درد و رنج است.
    سه خاصيت کلي << حالت من کودک >> عبارت است از :
    1 – هرگز از لذت جويي سير نمي شود.
    2 – آينده را نمي بيند.
    3 – خواسته اش را به تاخير نمي اندازد.
    احساسات منفي ، خلاقيت ، کنجکاوي ، علاقه به دانستن ، اصرار به تجربه کردن و احساس کردن از جمله خصوصيات حالت من است. اين بخش از شخصيت فرد را وا مي دارد که هر چيزي را شخصا خودش تجربه کند . اصلا خويشتن دار نيست و به عواقب احتمالي رفتارش توجهي ندارد.
    تمايلي به رعايت قيود اجتماعي ، عرف ، مذهب ، قانون ، تعقل و… ندارد….
    2– حالت من والد
    در سالهاي اوليه کودکي ( مخصوصا 3 سال اول ) ، بايد و نبايد هاي زيادي از طرف والدين به کودکان تحميل شده يا ياد داده مي شود.
    اين مجموعه عظيم از وقايع خارجي و تحميلي غير قابل سئوال در حالت من والد کودک ثبت مي گردد. و در آينده بخشي از شخصيت فرد را تشکيل مي دهد.
    اين بخش شخصيت ، مسئول خشک و متعصب کارهاي انضباطي فرد ، قانون مداري ، بايد ها و نبايدها در افراد مختلف است. وقتي فردي بدون توجه به احساسات و عواطف ، يا بدون توجه به تعقل و منطق به امري مبادرت مي کند و يا صحبت مي کند و يا ديگران را مجبور به انجام چنين اموري مي نمايد از اين بخش شخصيت خود استفاده مي کند.
    همانطور که بعدا خواهيم گفت . 3 بخش شخصيت در هر فرد وجود دارد ولي مقدار اثر گذاري آنها از فردي به فرد ديگر فرق مي کند. همچنين حاکميت شخصيت در هر فرد ممکن است به عهده يکي از اين اجزاء باشد که هر کدام طبيعتا حکومتهاي متفاوتي را بنا خواهند گذاشت. پس شخصيت افراد متفاوت خواهد شد.
    شايد شما کساني را ديده باشيد که براي آنها زندگي کار است و کاراست و کار .
    و يا کساني را ديده باشيد که بسيار سخت گير و منضبط هستند به مانند يک نيروي نظامي مقيد به تريبت و توالي خاصي هستند و هيچ انعطافي را در زندگي نمي پذيرند.
    اين افراد بايد سر ساعت خاصي بيدار شوند يا به رختخواب بروند و استثنائي بر اين امر قائل نيستند.
    اضافه کاري و غرق شدن در کارهاي جدي چنان است که تفريح و سرگرمي خانواده ، دوستان و فرزندانشان بي اهميت جلوه مي کنند. جلسات متعدد دارند. قرارهاي متعدد دارند. در شيوه تربيتي سخت و خشک و متعصب عمل مي کنند.
    ديدن خنده آنها مانند خورشيد گرفتگي هر چند سال يکبار در يک زمان کوتاه اتفاق مي افتد و البته آنها هم روي نظم معين خودش که مي توانيد رصد کنيد.
    ( فراموش نکنيد شخصيتي نداريم که فقط همين يک جزء را داشته باشد ولي شخصيت هاي زيادي در فرهنگ و جامعه ما هستند که اين بخش بر ساير بخشهاي شخصيت غلبه داشته و آنها را زير حکومت خود دارد.)
    3 – حالت من بالغ
    اين بخش شخصيت مخ شخصيت است. در واقع مجموعه اي از احساسات ، نگرشها و طرحهاي رفتاري خود مختار و مستقل است که فرد را با واقعيتهاي موجود تطبيق و هماهنگي مي دهد.
    اين بخش شخصيت است که :
    - تجزيه و تحليل مي کند.
    - آينده نگري مي کند.
    - ميان احساسات و تعقل فرد تعادل برقرار مي کند.
    - احتمالاتي را که براي حل و فصل موثر دنياي خارج ضروري هست محاسبه مي کند.
    - فعاليتهاي دو بخش قبلي ( کودک و والد ) را تنظيم مي کند و واسطه عيني شدن ميان آنهاست
    در واقع شخصيت کامل انساني ، شخصيتي هست که 3 بخش فوق ( کودک – والد – بالغ ) توام به صورت متعادل در آن حضور داشته باشد. ليکن رئيس بخش بالغ باشد و با روشنفکري در جاي خود به کودک و در جاي خود به والد اهميت دهد. و شخصيت را با تجزيه وتحليل متعادل نگه دارد.

16. 3 کاربر از DrH.motasami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2006
    محل سكونت
    تهران

پيش فرض

شايد شما هم از رفتارهاي آدميان به شگفت آمده باشيد. اگر با نظريه تحيلي عاملي”اریک برن” آشنا شويد ، خود و ديگران را بهتر درک کرده و مي توانيد رفتارتان را بهبود بخشيد. ضمنا کمتر نسبت به رفتار ديگران متعجب مي شويد. در اين نظريه شخصيت هر فردي از بخش تشکيل شده است. ولي در هرفردي يکي از اين بخشها غالب هست ، لذا بيشتر کارهاي فردي از بخش غالب سرچشمه مي گيرد. در ادامه به توضيح مفصل اين سه بخش شخصيت مي پردازيم.
    اریک برن مي گويد رفتارها ، افکار ، احساسات و عواطف مختلف انسان از بخش هاي مختلف شخصيت وي سرچشمه مي گيرد.
    وي اجزاء شخصيت انسان را به 3 بخش تقسيم مي کند.
    1 – حالت من کودک child ego
    2 – حالت من والــد parent
    3 – حالت من بالــغ adult
    1– حالت من کودک child ego stage
    کودک به هنگام به دنيا آمدن ،احساس هاي دروني و نيازهايي دارد که منجر به رفتارهايي در وي مي شود . مثلا با گرسنه بودن، مي گريد . و با تامين بودن ، مي خندد…. و اين حالت در کودکي پايان نمي پذيرد و تا بزرگسالي در افراد مختلف به انحاء مختلفي ادامه مي يابد.
    اين بخش شخصيت بدون هيچ تدبر ، فکر يا بررسي جوانب ، فقط با احساسات و لذات سرو کار دارد . پيوسته به دنبال لذت جويي و دفع درد و رنج است.
    سه خاصيت کلي << حالت من کودک >> عبارت است از :
    1 – هرگز از لذت جويي سير نمي شود.
    2 – آينده را نمي بيند.
    3 – خواسته اش را به تاخير نمي اندازد.
    احساسات منفي ، خلاقيت ، کنجکاوي ، علاقه به دانستن ، اصرار به تجربه کردن و احساس کردن از جمله خصوصيات حالت من است. اين بخش از شخصيت فرد را وا مي دارد که هر چيزي را شخصا خودش تجربه کند . اصلا خويشتن دار نيست و به عواقب احتمالي رفتارش توجهي ندارد.
    تمايلي به رعايت قيود اجتماعي ، عرف ، مذهب ، قانون ، تعقل و… ندارد….
    2– حالت من والد
    در سالهاي اوليه کودکي ( مخصوصا 3 سال اول ) ، بايد و نبايد هاي زيادي از طرف والدين به کودکان تحميل شده يا ياد داده مي شود.
    اين مجموعه عظيم از وقايع خارجي و تحميلي غير قابل سئوال در حالت من والد کودک ثبت مي گردد. و در آينده بخشي از شخصيت فرد را تشکيل مي دهد.
    اين بخش شخصيت ، مسئول خشک و متعصب کارهاي انضباطي فرد ، قانون مداري ، بايد ها و نبايدها در افراد مختلف است. وقتي فردي بدون توجه به احساسات و عواطف ، يا بدون توجه به تعقل و منطق به امري مبادرت مي کند و يا صحبت مي کند و يا ديگران را مجبور به انجام چنين اموري مي نمايد از اين بخش شخصيت خود استفاده مي کند.
    همانطور که بعدا خواهيم گفت . 3 بخش شخصيت در هر فرد وجود دارد ولي مقدار اثر گذاري آنها از فردي به فرد ديگر فرق مي کند. همچنين حاکميت شخصيت در هر فرد ممکن است به عهده يکي از اين اجزاء باشد که هر کدام طبيعتا حکومتهاي متفاوتي را بنا خواهند گذاشت. پس شخصيت افراد متفاوت خواهد شد.
    شايد شما کساني را ديده باشيد که براي آنها زندگي کار است و کاراست و کار .
    و يا کساني را ديده باشيد که بسيار سخت گير و منضبط هستند به مانند يک نيروي نظامي مقيد به تريبت و توالي خاصي هستند و هيچ انعطافي را در زندگي نمي پذيرند.
    اين افراد بايد سر ساعت خاصي بيدار شوند يا به رختخواب بروند و استثنائي بر اين امر قائل نيستند.
    اضافه کاري و غرق شدن در کارهاي جدي چنان است که تفريح و سرگرمي خانواده ، دوستان و فرزندانشان بي اهميت جلوه مي کنند. جلسات متعدد دارند. قرارهاي متعدد دارند. در شيوه تربيتي سخت و خشک و متعصب عمل مي کنند.
    ديدن خنده آنها مانند خورشيد گرفتگي هر چند سال يکبار در يک زمان کوتاه اتفاق مي افتد و البته آنها هم روي نظم معين خودش که مي توانيد رصد کنيد.
    ( فراموش نکنيد شخصيتي نداريم که فقط همين يک جزء را داشته باشد ولي شخصيت هاي زيادي در فرهنگ و جامعه ما هستند که اين بخش بر ساير بخشهاي شخصيت غلبه داشته و آنها را زير حکومت خود دارد.)
    3 – حالت من بالغ
    اين بخش شخصيت مخ شخصيت است. در واقع مجموعه اي از احساسات ، نگرشها و طرحهاي رفتاري خود مختار و مستقل است که فرد را با واقعيتهاي موجود تطبيق و هماهنگي مي دهد.
    اين بخش شخصيت است که :
    - تجزيه و تحليل مي کند.
    - آينده نگري مي کند.
    - ميان احساسات و تعقل فرد تعادل برقرار مي کند.
    - احتمالاتي را که براي حل و فصل موثر دنياي خارج ضروري هست محاسبه مي کند.
    - فعاليتهاي دو بخش قبلي ( کودک و والد ) را تنظيم مي کند و واسطه عيني شدن ميان آنهاست
    در واقع شخصيت کامل انساني ، شخصيتي هست که 3 بخش فوق ( کودک – والد – بالغ ) توام به صورت متعادل در آن حضور داشته باشد. ليکن رئيس بخش بالغ باشد و با روشنفکري در جاي خود به کودک و در جاي خود به والد اهميت دهد. و شخصيت را با تجزيه وتحليل متعادل نگه دارد.
    دکتر جان بسیار پسندیده است منبع نوشته مان را به هنگام کپی پیست ذکر کنیم:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تاريخ عضويت
    Apr 2014

پيش فرض

دکتر جان بسیار پسندیده است منبع نوشته مان را به هنگام کپی پیست ذکر کنیم:
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

19. 2 کاربر از DrH.motasami بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •