تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

مشاهده نتيجه نظر خواهي: اگر متکــدی از شمــا تقاضای کمــک مــادی کنــد به او کمــک می کنید ؟

راي دهنده
30. شما نمي توانيد در اين راي گيري راي بدهيد
  • بـلـــه

1 3.33%
  • خـیــر

17 56.67%
  • علــی رغــم میــل باطــنی کمــک می کنـــم

7 23.33%
  • عــلی رغــم میــل باطــنی کمــک نمی کنــم

5 16.67%
صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 29

نام تاپيک: تکـــدی گــری

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض تکـــدی گــری

گِدا، مُتِکَدی، یا دَریوزه‌گر به شخصی اطلاق می‌شود که از طریق درخواست کمک مادی از مردم ارتزاق می‌کند و با ایجاد حس ترحم از مردم پول می‌ستاند و این کار به صورت حرفه وی محسوب گردد.

تکدی گری در شهرها از معضلات اجتماعی است آنان که با گدایی کردن حیات می گذرانند، نه تنها به کار تولیدی نمی پردازند ، یا خدمتی ارائه نمی دهند ، بلکه در مسیرهای انحرافی قدم می گذارند . در این حالت، جامعه آسیب دیده و مغشوش می شود و در نهایت راه برای هنجار شکنی هر چه بیشتر باز می شود.

بدون تردید پدیده تکدی گری در اکثر شهرهای جهان وجود داشته و به عنوان یک معضل اجتماعی که هم خود مصداق آسیب اجتماعی بوده و هم زمینه از گسترش و شیوع آسیبها است در جوامع امروزی مطرح است، اما فقر و بیکاری، مهاجرت از روستاها، فرار از منزل، طلاق والدین، سود دهی بدون زحمت و سرمایه، مشکلات جسمی و روحی و...
    از علل عمده تکدی گری محسوب می شوند.

نقـش دیگر عوامل را در رشد تکـدی گری چه میدانید ؟

اگر متکدی از شما تقاضای کمک مادی کند به او کمک میکنید ؟ و چــرا؟

کمک به متکدی چه میزان در افزایش تکدی گری نقش دارد ؟

محتوای مخفی: انــواع تکــدی گــری از نگاه طنز 

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

قوانين مرتبط با تکدي‌گري‌

1- مواد 712 و 713 قانون مجازات اسلامي‌ مصوب 1375 به تکدي‌گري و نيز گماردن اطفال و اشخاص غيررشيد به انجام اين کار نظر دارند و براي شخص متکدي علاوه بر مجازات حبس از يک تا 3 ماه، مصادره اموالي که از طريق تکدي‌گري به دست آمده است را نيز منظور کرده‌اند. براساس اين مواد قانوني، شخصي که اطفال و اشخاص غيررشيد را به تکدي گري مي‌گمارد يا آنان را وسيله تکدي قرار مي‌دهد، علاوه بر حبس از 3 ماه تا 2 سال به استرداد تمامي اموالي که از اين طريق به دست آورده است، محکوم مي‌شود

2- ماده 1173 قانون مدني سوء‌استفاده از طفل يا اجبار او به ورود در مشاغل ضـداخـلاقـي مانند فساد، فحشا، تـکـدي‌گـري و قـاچاق را از مــــواردي مــــي‌دانــــد کـــه محکمه مي‌تواند تصميم مقتضي را در مورد حضانت طفل اتخاذ کند و از پدر و مادر سلب حضانت نمايد‌

3- اســاسـنــامــه تـشـکـيــلات و ســازمـان دهـيـاري‌هـا مـصـوب 21 بـهـمن1380 هيئت وزيران در ماده 10 خود يکي از وظايف دهيار را جلوگيري از تکدي‌گري و واداشتن متکديان به کار معرفي کرده است. ‌

4- برابر ماده 55 قانون شهرداري مصوب 11 تير 1334 "جلوگيري از گدايي و واداشتن گدايان به کار و توسعه آموزش عمومي" يکي از وظايف شهرداري است‌.

با در نظر گرفتن مجموعه قوانيني که در اين زمينه موجود است، مي‌توان نتيجه گرفت قانون‌گذار ما جنبه کيفري را چاره مشکلات دانسته و به جنبه پيشگيرانه توجه کافي نداشته است؛ در حالي که اگر ما الگوي "پيشگيري بهتر از درمان است" را برگزينيم، به نتيجه بهتري خواهيم رسيد ‌.

shorasm.ir

3. 3 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

l i T e R a t U r E Ahmad's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2005
    محل سكونت
    The Green Mile

پيش فرض

سلام

نقـش دیگر عوامل را در رشد تکـدی گری چه میدانید ؟
    مطمئنا شرایط اقتصادی جامعه، شغل، امنیت کاری ، فقدان بیمه‌ی همگانی، وضعیت اعتیاد و ... تأثیر فروانی در این زمینه داره.
    از طرف دیگه قدرت سی ا سی یک کشور در کنترل مرزها و روابط با دیگر کشورها هم مهمه.
    و یه دلیل مهم دیگه ازدیاد جمعیت در جایی است که نباید صورت بگیره.

اگر متکدی از شما تقاضای کمک مادی کند به او کمک میکنید ؟ و چــرا؟
    جواب به این سوال کمی سخته.
    نمی‌تونم بگم کمک نمی‌کنم. شده وقتهایی که کمک هم کردم.
    ولی شاید تحت تأثیر شرایط بوده.

و در نظرسنجی گزینه‌ی برای این حالت نمی‌بینم.

کمک به متکدی چه میزان در افزایش تکدی گری نقش دارد ؟
    به نظرم نقش مثبتی داره.
    اگر مردم یک شعر تصمیم بگیرن به کسی که گدایی می‌کنه چیزی پرداخت نکنند و واقعا عمل کنند تا تبدیل به یک فرهنگ تو اون جامعه بشه، گدایی هم وجود نخواهد داشت.
    و الیته یک عامل مهم دیگه هم باید کمک کنه و اون محل و مکانی برای رسیدگی درست به اینگونه افراده.

و دلم بسیار می‌سوزه برای آن کودکی که می‌بینم چنین شرایط سختی رو تجمل می‌کنه درحالیکه باید در اون سن کارش بازی باشه و داشتن بهترین شرایط.
    آن‌هم در این کشور ثروتمند که متأسفانه ... .

بد نیست در پایان متنی از توکا نیستانی که در پست 375# وبلاگش نوشته بود اشاره کنم.
    یک چیزی یک حسی در این متن وجود داره که باعث شده هیچ‌گاه فراموشش نکنم. مطمئنن شما هم فراموش نخواهید کرد:
    ...
    - پائین شهر تورنتو جایی است که بیشترین گالری‌های نقاشی و رستوران‌ها و برج‌های اداری و مسکونی گران قیمت را در خود جا داده و در عین حال هرچه آدم بی‌خان و مان و آشفته حال است در این قسمت از شهر زندگی می‌کند. این‌ها پناهگاه‌هایی دارند که در همسایگی با ثروتمندان است، کار ندارند و اکثراً الکلی هستند و ظاهرشان آشفته و ترسناک است و امکان ندارد از این محدوده بگذرید و چندتایی از این موجودات ترسناک سر راهتان را برای مقداری پول خرد یا یک نخ سیگار نگیرند. یکی از همین‌ها سر راهم سبز شد و گفت که اگر دارم چند سکه‌ای در لیوانش بیندازم. بدون این‌که بایستم یا از سرعت قدم‌هایم کم کنم به دروغ گفتم که هیچ ندارم و به سرعت از کنارش گذشتم. همان‌طور که دور می‌شدم صدای پیرمرد را شنیدم که بعد از تشکر روز خوبی را برایم آرزو کرد...

5. 5 کاربر از Ahmad بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

علــی رغــم میــل باطــنی کمــک می کنـــم

من هم تحت تاثیر شرایط و احساسِ رحم کمک میکنم . اغلب مواقع هم به کسانی که ناتوانی جسمانی دارن مثل افراد سالمند کمک میکنم ولی موافق کمک به متکدیان نیستم این کمک نمی تونه راه حل مناسبی برای رفع نیاز باشه.

خیلی از مشاغل هستن متکدیان می تونن از طریق این مشاغل امرار معاش کنند ولی بیشتر به نظر میاد سهل الوصول بودن این منبع درآمد متکدیان رو ترغیب میکنه به جای اینکه تولید کننده باشند از حاصل دست رنج دیگران بهره مند بشن. وقتی متکدی به راحتی در طول روز برای خودش کسب درامد داشته باشه برای بقیه افراد هم تشویق و ترغیبی به وجود میاد که از راه آسونتری هزینه زندگی رو تامین کنن ..

برای برخورد با تکدی گری هم نیاز به فرهنگ سازی هست.

7. 4 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز M e i s a m's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2011
    محل سكونت
    هــمـدان

پيش فرض

جواب من: خیر

مطمئنا در شهرهای پرجمعیت گدا هم بیشتره ولی در شهر ما چند سال پیش طرح جمع اوری متکدیان اجرا شد و دیگه از اون به بعد تا حالا به گدا برنخوردم در حالیکه قبل از اون در میدان اصلی شهر هم چپ و راست گدا نشسته بود که همه هم زن بودن با یک بچه بیهوش کنارشون ولی حقیقت قضیه وقتی معلوم شد که هویت اینها مشخص شد که هرکدوم چه اموالی دارن و با استناد به اون اخبار میگم که گدایی برای همشون حرفه بود نه اجبار... حالا خبر ندارم در تهران وضع به چه صورت پیش رفته ولی چیزی که مشخصه اینه که نباید این افراد رو تو سطح خیابون ببینیم

علت هم مسائل اقتصادی و سطح فرهنگه البته فرهنگ ارجحیت داره چون طرف ممکنه فقیر باشه ولی فرهنگه که در اخر اثر میذاره

9. 2 کاربر از M e i s a m بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Banned
    تاريخ عضويت
    Jan 2014

پيش فرض

درست هست که غالب کسانی که تکدی گری میکنند مشکلات رایج مالی و... دارند اما باید بعد روانی موضوع هم بررسی بشه این بزرگسالان از نظر روانی/شخصیتی دچار
    اختلالات هستند که دست درازی میکنند سمت بقیه ...[ منظر نظر همه نیستند ]

کمک میکردم ! اما الان شاید بسته به شرایط ی که قرار میگیرم این کار و انجام بدم در حال حاضر به جای پول به کودکانی که غالبا از مراکز نگهداری کودک توسط افراد سودجو تحت
    سرپرستی قرار میگیرند اغدیه میخرم و میدم دستشون ..

کمک به تکدی گری در حقیقت خیانت به کودکان هست با این کار کودکان بیشتری توسط افراد سودجو به این کار وادار میشند

+

و اما خبر جالبی که چند وقت پیش خوندم در مورد کودکان
    خیابانی و کار این بود که 70 درصد اون ها از طبقه متوسط جامعه هستند

11. این کاربر از Azad/ بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض نگاهی به تکدی‌گری در ایران و راههای مقابله با آن

به گزارش خبرگزاری خانه ملت

نتایج تحقیقات نشان می دهند که علی رغم جرم قلمدادشدن تکدی گری، با شمار زیادی از متکدیان روبروییم (البته آمار دقیقی در مورد آن ها وجود ندارد). از نظر فرآیندی نیز نتایج حاکی از آنند که در سال های اخیر بر تعداد متکدیان زن، کودک، جوان و متکدیانی که از نظر جسمی سالم اند افزوده شده است .

حتی برخی افراد با نگاهی حرفه ای به این پدیده می نگرند که درآمد زیادی را نصیب آنها خواهد کرد. به عبارت دیگر با پدیده «حرفه ای » شدن تکدی گری روبروییم . البته در بسیاری از موارد ، باندهای مافیایی به سازماندهی این افراد می پردازند و در واقع بسیاری از متکدیان ، مزدبگیران این باندهای مافیایی اند.

از نظر علت شناسی این پدیده باید متغیرهای اجتماعی همانند بیکاری، فقر و ... را مهمترین متغیرهایی دانست که به این پدیده دامن می زنند. از نظر نتایج نیز تکدی گری یک تعامل اجتماعی میان کمک کننده و متکدی است که مقابله با آن از یک سو نیازمند مرتفع کردن زمینه ساختاری است که این پدیده را به وجود آورده و از سوی دیگر تغییر نگرش جامعه نسبت به متکدیان و چگونگی کمک به افراد نیازمند است.

به عبارت دیگر از یک سو باید زمینه ایجاد اشتغال مناسب و با درآمد مکفی را در جامعه به وجود آورد تا همه افراد بتوانند از شغل مناسب برخوردار باشند و از سوی دیگر با ایجاد نظام های حمایتی، حمایت های لازم و کافی را برای آن دسته از متکدیانی که از روی اجبار به تکدی گری روی می آورند، فراهم کرد و در عین حال نگرش های جامعه را نسبت به تکدی گری و نحوه کمک به افراد مستمند تغییر داد.

البته سال هاست که دستگاه هایی در این زمینه فعالند ، اما به دلیل تبدیل شدن تکدی گری به یک مسئله اجتماعی و همچنین فقدان هماهنگی های لازم میان دستگاه های متولی و بعضا عدم اختصاص اعتبار لازم ، اقدام های یاد شده چندان قرین موفقیت نبوده است.

در ادامه این گزارش پیشنهادهایی بدین شرح مطرح شده است: بنابر آن چه گفته شد پیشنهاد می شود:

1- برآورد آماری دقیقی از وضعیت متکدیان در کشور از طریق تدوین ساز و کارهایی محاسبه شده انجام شود که بر اساس آن بتوان تصویری درست از وضعیت تکدی در کشور داشت.

2- ساختارهای اقتصادی به گونه ای اصلاح شوند که امکان ایجاد اشتغال به اندازه نیازهای جمعیت فعال وجود داشته باشد. پر واضح است مهمترین اقدام در این زمینه سرمایه گذاری است که البته خود مبتنی بر وجود امنیت سرمایه گذاری و سایر بسترهای لازم است.

3- نهادهای حمایتی و تامینی به گونه ای تقویت و اصلاح شوند که اولا به راحتی بتوانند جمعیت نیازمند را تحت پوشش قرار دهند و ثانیا میزان حمایت ها به اندازه ای باشد که امکان یک زندگی معمولی را برای نیازمندان فراهم کند.

4- دوره های مهارت آموزی توسط سازمان های متولی به گونه ای تقویت و ساماندهی شوند که امکان شرکت افراد متقاضی را فراهم کند و در عین حال مهارت هایی را به آنها بیاموزد که به واسطه آن ها بتوانند ضروریات زندگی خود را تامین کنند.

5- نهادهای متولی امور فرهنگی، تلاشی سازمان یافته، علمی و دقیقی انجام دهند تا بتوانند نگرش مردم نسبت به مقوله تکدی گری و نحوه کمک رسانی به متکدیان را به گونه ای تغییر دهند که زمینه سودجویی و اخاذی در این قالب از میان برود و در عین حال مردم را به مشارکت نظام یافته در جهت کمک به نیازمندان ترغیب کند.

13. 2 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

سلام .
    یک بیماری خطرناک هست که باعث میشه انسان برای برطرف کردنِ نیازمندیهاش و رسیدن به خواسته هاش رو بیاره به راههایِ آسان مثل گدائی و خودفروشی و سرقت و کلاهبرداری و غیره .

بیماریِ تنبلی .

این بیماری از مغز شروع میشه و بعدش بدن رو هدف قرار میده و باعث میشه انسان رو بیاره به آسانترین راهها برای به دست آوردنِ نیازمندیهایِ ضروری ( آب و غذا و پوشاک و سرپناه و غیره ) و رسیدن به خواسته هاش و آرزوهاش .
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 13-03-2014 at 06:49. دليل: تصحیح

15. 4 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز
    تاريخ عضويت
    Jun 2012

2 آیا باید از این بچه هایی که سر چهارراهها گل و ... میفروشند چیزی بخریم؟!

سلام

من چند شب پیش پشت چراغ قرمز بودم یک جوون گل فروش اومد التماس میکرد یدونه گل بخر آخر شبم بود میگفت از صبح هیچی نفروخته و پول نداره و...
    بعد یکی ازش گرفتم و هزار تومن بهش دادم گفت قیمتش 3 هزار تومنه گفتم خودت گفتی هرچی دلت میخواد بده و من دلم نمیخواست بیشتر از هزار تومن برای یه شاخه گل پژمرده بدم ... (خودش گفته بود هرچی دوس داری بده...)

بعد که رفت فحش خواهر و مادر داد و چون جوون بی تربیتی بود از درستش عصبی شدم و با خودم گفتم کاش بهش پول نمیدادم...

حالا میخواستم بدونم از نظر شما فیلسوفان و روشنفکران و دانشمندان ، اصولا کار درستیه از این بچه ها چیزی خریدن یا نه؟!

تاپیک اگه بجا نبود لطفا منتقل بشه

متشکر.

17. 2 کاربر از banii بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه
    تاريخ عضويت
    Jun 2012

پيش فرض

نمیشه که تر و خشک رو باهم بسوزونیم . گل فروشایی هم داریم واقعا نیازمندن و خیلی هم با ادبن

19. 2 کاربر از pc-game بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •