تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 6 از 36 اولاول ... 234567891016 ... آخرآخر
نمايش نتايج 51 به 60 از 353

نام تاپيک: صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن

پروفشنال "R E Z A"'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

افزایش دمای موتور و راه حل های آن

خودروی سمندی را دیدم که به دلیل گرم کردن شدید موتور در جاده متوقف وتقاضای اب می کرد.

موضوع را که جویا شدم; به دلیل پرتاب سنگ از عقب یک کمپرسی شن کش و برخورد ان با رادیاتور باعث سوراخ شدن و نشتی اب از رادیاتور شده بود. راننده می گفت که از عقب کمپرسی سنگ زیادی خارج می شد و چند تائی از انها با بدنه وشیشه ماشین برخورد کردند.در ابتدا دما روی حالت نرمال و90درجه سانتیگراد بود ولی دیدم که به ارامی دمای موتور در حال افزایش است.توجهی نکردم تا اینکه دما به بالای 120درجه رسید.

خودرو را متوقف کردم و با بالازدن کاپوت و بازدید از موتور متوجه شدم که رادیاتور نشت پیدا کرده است. وبرای خنک کردن ان بلافاصله موتور را خاموش ومقداری که اب همراه داشتم به موتور پاشیدم تا زودتر خنک شود.

متاسفانه این اقدام نه تنها سودی ندارد بلکه باعث صدمه شدید به موتور خواهد شدو در واقع باعث گیرپاژ موتور خواهدشد.

در گرمای بالا به دلیل اینکه قطعات در بیشترین انبساط خود هستند سرد کردن سریع نه تنها سودی ندارد بلکه انقباض سریع انها باعث چسبیدن رینگها به پیستون شده و ادامه حرکت باعث خراشهای زیادی بر روی بلوکه موتور خواهد شد.از طرفی سرد وگرم شدید پیستون نیز باعث ترک خوردگی بر روی سطح پیستون خواهد شد.تاب برداشتن سرسیلندر و ایجاد ترک در بلوکه نیز به ان اضافه میگردد.یعنی یک تعمیر موتور اساسی با هزینه ائی بیش از پانصد هزار تومان.

پیشنهاد:

در مواقعی که موتور خیلی گرم شده و هیچ اب خنک کننده ای نیز همراه ندارید بلافاصله خودرو را دریک موقیعت مناسب متوقف نموده و کاپوت را بالا زده و هر سی ثانیه موتور را چند ثانیه روشن کنید و بعد خاموش نمائید. این کار را چندین مرتبه ادامه دهید تا موتور به دمای محیط اطراف خود برسد.در این حالت از چسبیدن رینگها و صدمات دیگر که ذکر شد جلوگیری خواهد شد. البته باید به فکر تعویض یک واشر سر سیلندر به دلیل بالابودن دمای زیاد موتور که اولین خسارت ان واشر سرسیلندر است باشید البته د ر صورت وارد شده اب به روغن موتور و یا بالعکس ورود روغن به اب رادیاتور این کار باید انجام شود.

در صورتیکه اب همراه دارید وقصد اضافه کردن به رادیاتور را دارید باید دقت بسیار زیادی انجام شود.لازم است خودرو را روشن کرده تا حرکت و پمپاژ واتر پمپ اب را به سمت بلوکه موتور هدایت کرده و از ایجاد فشار زیادی در رادیاتور خودداری نماید.برای باز کردن درب رادیاتور میباید دقت لازم صورت پذیرد.پیشنهاد میگرددبا یک لوله و یا هر وسیله دیگر باز کردن ان را به ارامی و از فاصله حداقل یک متری انجام دهید تا در صورت وجود فشار زیاد در رادیاتور اب بسیارگرم ان به سر وصورت شما نپاشد که بسیار خطرناک است.پس از بازکردن در رادیاتور به ارامی اب را در چند مرحله به ان اضافه می کنیم و دور موتور را بالا برده تا اب سریعا گردش پیداکرده و دمای موتور را پایین بیاورد. وپس از خنک شدن موتور ان را خاموش کرده و به فکر سایر اقدامات بعدی نطیر انتقال به تعمیرگاه مجاز و رفع نشتی باشید.در خودروهای امروزی به دلیل مدار بسته بودن انها لازم است هواگیری از سیستم خنک کاری انجام پذیرد. در غیر این صورت موتور با گرم کردن مجدد مواجه خواهد شد.

چند نکته:

1. توصیه میگردد در مواقعی که قصد کارواش خودروی خود را دارید حتما به موتور اجازه دهید به دمای نرمال خود رسیده و سپس نسبت به شستشوی خودرو اقدام نمائید.

2. همیشه بالا رفتن غیر عادی امپر حرارت موتور را جدی بگیرید.

3. بالا رفتن خیلی سریع امپر درجه حرات می تواند به دلیل گیرکردن ترموسات; خرابی واتر پمپ و یا تخلیه خیلی سریع اب رادیاتور به دلیل باز شدن جنتهای رادیاتور و یا نشتی شدید از رادیاتورباشد.

4. بالا رفتن ارام اما مدام امپر درجه حرارت نیز به دلیل کمبود اب رادیاتور ;نشتی کم اب از رادیاتور و یا جنتها و مسیرهای هدایت اب رادیاتور است.

5. از سالم بودن درب رادیاتور مطمئن باشید چون خرابی ان باعث خروج اب در مواقعی که اب به دمای بالا می رسد میشود و مرتبا سیستم نیاز به رفع کسری اب خواهد داشت.که در دراز مدت باعث ایجاد رسوبات در جداره رادیاتور و بلوکه موتور می شود که باعث گرم کردن دائمی موتور خواهد شد و تنها راه باقیمانده ان تعویض رادیاتور و یا بازکردن ترموسات است. که باعث ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد.البته شویندهائی در بازار وجود دارد که کار شستشو را انجام می دهندکه متاسفانه باعث مشکلات دیگری می شوند که سعی خواهد شد در یک پست جداگانه به ان پرداخته شود.

2. 4 کاربر از "R E Z A" بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال "R E Z A"'s Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2008

پيش فرض

آیا به عنوان راننده یا مالک وسیله نقلیه می‌دانید چطور بنزین بزنید که هم سبب صرفه‌جویی شود هم استفادهٔ بیشتر و بهتری از بنزینی کنید که خریده‌اید؟ حتی اگر می‌دانید هم پیشنهاد می‌کنیم آنچه را در پی آمده بخوانید شاید نکته‌ای بیابید که فایده بیشتری برای کمک به اقتصاد خانواده و یا جیب خودتان داشته باشد.
    صبحها بنزین بزنید
    فقط صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین‌ترین حدّ قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ‌بنزین‌ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد. هرچه زمین سرد‌تر باشد، بنزین غلیظ‌تر و متراکمتر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین منبسط می‌گردد. بنابراین، خرید بنزین در بعد از ظهر و حتّی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می‌شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد. در صنعت نفت، گرانش معیّن و حرارت بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما، اتانول و سایر محصولات نفتی نقشی مهم ایفا می‌کند. هر درجه حرارت که افزایش یابد منفعت زیادی نصیب این صنعت می‌کند. امّا جایگاه‎های سوخت دارای دستگاه جبران حرارت در پمپ‌هایشان نیستند.
    دستگیره را تا آخر فشار ندهید
    وقتی مشغول بنزین زدنید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید می‌‎بینید دارای سه درجه است: کُند، متوسّط و تند. در حالت کُند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می‌شود به حدّاقلّ می‌رسانید. همهء شیلنگ‌ها دارای محلّ بازگشت بخار هستند. اگر سریع بنزین بزنید، مایع دیگری که وارد مخزن بنزین شما شده بخار می‌شود. این بخار مکیده شده وارد مخزن زیرزمینی می‌شود به طوری که وقتی شما بنزین می‌زنید، در واقع به آن میزان که دستگاه نشان می‌‎دهد بنزین نزده‌اید.
    با باک نیمه خالی بنزین بزنید
    یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید. دلیل آن این است که هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می‌‎کند. بنزین به مراتب سریع‌تر از آنچه که تصوّر می‌‎کنید تبخیر می‌شود. مخازن ذخیرهء بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند. این سقف به عنوان نقطهء صفر بین بنزین و جوّ عمل می‌کند تا تبخیر را به حدّاقل برساند.
    هنگام تخلیه تانکر سوخت، بنزین نزنید
    نکتهء دیگری که باید یادآوری کنم این است که اگر تانکر بنزین در حال تخلیه به مخزن بنزین باشد و شما هم در جایگاه سوخت باشید، در آن موقع بنزین‌ نزنید. به احتمال زیاد بنزینی که تخلیه می‌شود سبب می‌گردد که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگی که معمولاً ته‌نشین می‌شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب اتومبیل شما شود.

4. 6 کاربر از "R E Z A" بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز mr_khodaei2008's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض

اقا این ابها که در فروشگاها هستن و به عنوان اب رادیات هستن و سبز یا ابی رنگن واقعا اب رادیات هست و اینا رو بریزیم خوبه یا اینها هم الکین .

6. این کاربر از mr_khodaei2008 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا (أرضُ اللّٰه الواسعة)

پيش فرض

آقا این آبها که در فروشگاه ها هستن و به عنوان اب رادیات هستن و سبز یا آبی رنگن واقعا آب رادیات هست و اینا رو بریزیم خوبه یا اینها هم الکین .
    سلام
    بنده یه دوست دارم تو ایران که نمایندگی ایساکو داره .
    آب رادیاتور هم میفروشه .
    دو سال پیش پیشش بودم .
    یه آب رادیاتور دو لیتری داشت 500 تومن !!! ( 5000 ریال ) .
    یه کمیش رو ریختم روی زمین . بعد از اینکه خشک شد یه پودر سیز رنگ ازش موند !!!
    خودش میخندید میگفت : بابا همش الکیه ولی چکار کنیم ؟ ملت جنس گرون نمیخرند حتی اگه درجه یک باشه . اما آشغال رو ارزون بفروش رو هوا میبرند .
    آب رادیاتور اگر غیر استاندارد باشه ضررهاس زیادی به خودرو و جیبِ صاحب ماشین میزنه .
    =============================

در تاپیک عیب یابی خودرو , عکس یک آب رادیات خارجی رو گذاشتم که احتیاج به آب مقطر نداره
    ظاهراً رنگش صورتیه

یکی از دوستان به بنده اطلاع دارد که یک قوطی1 لیتریش رو 22000 تومن میفروشند !!!!
    یعنی گالن چهار لیتریش میشه 88000 تومن !!!!
    در حالیکه یک گالن کولانتِ درجه یک امریکائی اونطرفِ آب حدود 40000 ت هست ( با دلار 3100 ت ) .
    توی ایران دارند میلیارد میلیارد میخورند فقط روی همین آب رادیاتورهای خارجی که در نمایندگیهای تویوتا و بنز و بی ام و و غیره فروخته میشع به مردم .
    دارند خون مردم رو میمکند .
    ===================================
    شما و دیگر دوستانی که براتون مهم هست که آب رادیاتور استاندارد بریزین توی ماشینتون , باید :
    1- اگر سیستم خنک کننده نشتی داره , نشتی رو برطرف کنین
    2- اگر از نظر بودجه مشکل ندارین از همون کولانتهای خارجی درجه یک بخرین
    3- اگر اونطرف آب آشنا دارین یا خودتون میرید اونظرف آب , بگین براتون بفرستند یا بیارند یا خودتون وقتی میرید , ببارید .
    4- اگر نمیتونین از اون گرانها بخرین , بهترین ضد یخ و آب مقطر ایرانی رو بخرین و به نسبت 50% - 50% ( نصف و نصف ) با هم مخلوط کنین بریزین توی رادیات .
    میتونین هم 60% آب مقطر بریزین و 40% ضد یخ .
    اما هرگز نباید ضد یخ بیشتر از آب مقطر باشه .
    درضمن حتی بهترین کولانتها ( آب رادیاتورها ) باید پس از دو سال یا سه سال کشیده بشه و عوض بشه ( وقتی که رنگش کاملاً تغییر میکنه .

8. 7 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز mr_khodaei2008's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    esfahan

پيش فرض

ممنون از توضیحات .

والا از این اب رادیاتها که عکسشو گزاشتید که فک نکنم تو شهر ما باشه .

پس بهتره یه اب مقطر بگیرم و با ضد یخ 50 50 مخلوط کنم و بریزم تو رادیات . اخه اونقدرم نمیتونم هزینه کنم . راستی رادیات پراید چند لیر اب میگیره که به اندازه بگیرم

10. این کاربر از mr_khodaei2008 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام دوستان
    یکی دو روز پیش توی تلوزیون نشون داد که :
    عده ای قطعات یدکیِ چینیِ بدون نام و نشون رو بصورتِ فله ای وارد میکنند و خودشون دستگاههای لیزری دارند و کلمات MADE IN JAPAN يا GERMANY یا USA و غیره رو همراه با اسم کارخونه روی قطعات , بسیار باکیفیت حـک میکنند و در قوطیهائی که در ایران ساخته شده میذارند و لیبل ساخته شده در ایران هم میزنند روش و به اسم قطعات اصلی میدند به مردم .
    یه عده هم فقط دستگاه لیزری و قوطی و لیبل رو دارند و اجناس چینی مثل بلبرینگ رو از بازار میخرند 6000 تومن و بعد از دستکاری و بسته بندی میفروشند 18000 تومن .
    دیگه تشخیص جنس اصلی از تقلبی فقط کار کسی هست که قطعات اصلی رو دیده باشه و تفاوتِ ظاهریش رو با تقلبی بدونه . وگرنه دیگه نمیشه به مارک و کارتون و کلمات حک شده روی قطعات اعتماد کرد .

12. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Ali_softcenter's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2011

پيش فرض

ممنون عزیز تاپیک رو دارم مطالعه میکنم خیلی مفیده فقط یه سری سوال برام پیش اومده که اگه اجازه بدید کم کم مطرح کنم.

1-رسوب زدایی رادیات ا نژکتوری ماشینی مثل پراید بعد از دو سال ضرورریه؟ با این توضیح که من هم از آب خالی استفاده کردم در این دو سال هم از مخلوط ضد یخ و آب معمولی 50-50
    الان با توضیحات شما فهمیدم اصلا نباید آب استفاده میکردم و باید از مخلوط آب مقطر و ضد یخ استفاده کرد...( چون آب رادیات استاندارد در ایران نیست اگه باشه خیلی گرونه )
    الان میخوام رسوب زدایی کنم...منتهی فهمیدم شست و شوی رادیات خیلی خرج داره...
    منتهی یه سرچ زدم فهمیدم یه محلولی هست به اسم میتره
    که میشه بدون باز کردن داشبورد و بردن پیش تعمیر کار و خرج زیاد..رسوب زدایی کرد...
    عملکردش هم اینجوریه که محلول رو می ریزی داخل رادیات بعد از 8 ساعت برای خودرو سواری شیر رادیات رو باز میکنی تخلیه میکنی بعد مجدد آب گیری اصولی میکنی.

فقط نمیدونم اول که میخوام بریزم باید رادیات آب چقدر توش باشه! مهم هست یا نه...باید اولش هم تخلیه بشه بعد این رسوب گیر ها ریخته بشه یا نه.
    چون قراره ماشین با این محلول 8 ساعت کار کنه...آیا میشه بدون آب فقط با این رسوب زدا کار کنه یا نه...

2- روغن موتور طبق توضیح شما 20-50 حداکثر دمایی که در سرما خوب کار میکنه 0 درجه هست
    برای پراید هم 20-50 توصیه شده توسط کارخونه اونم SG از اونجا که در تهران در زمستون دما به زیر 0 هم میرسه باید چه کار کرد؟
    زیر در کاپوت پراید من نوشته SG مناسبه...آیا میشه از SJ استفاده کرد؟

3- فرمودید بهترین روش برای مخزن شیشه شوی آب مقطر هست بعد در ادامه فرمودید که بهتره مقداری مایع ظرفشویی بهش اضافه بشه میخوام ببینم
    اگه مقداری اسپری شیشه شوی اصافه کنیم بهتر نیست؟
    Last edited by Ali_softcenter; 15-11-2014 at 11:41.

ناظر بخش فنی و تخصصی انجمن اتومبیل kasra2002's Avatar
    تاريخ عضويت
    Nov 2007

پيش فرض

یه توضیح مختصر بدم اینکه رسوب زدا بد نیست با اینکه خودتون می بینید که این ابی که الان درن رادیاتور هست چرب و زنگی شده
    اما یک نکته اینجا مهمه این که بدلیل جنس خوب و پوسیدگی ها ممکنه بعد از استفاده از این مواد دچار نشتی بشه و خطر ناک و ازار دهند است حتی خود ضد یخ نفوذ پذیری بالایی داره و امکان داره بعد از شستشو نشتی ایجاد کنه به نظر من اگه خیلی وخیم نیست به شستشو همونطوری که در این دو تاپیک توضیح داده شده اکتفا کنید و ترموستات رو حتما چک کنید و بعد یکبار با آب رادیاتور به مدت چند ساعت و بعد از اون تخلیه و آب رادیاتور مناسب همراه با ضد یخ مرغوب استفاده نمایید
    در مورد روغن هم به نظرم از همون Sg استفاده کنید و درسته که دمای تهران زیر صفر هم میاد اما اونقدر نیست که مشکل سازز بشه فقط اگر می تونید در پرگینگ که دما پایین نمیره ویا از روپوش استفاده کنید مثل پتو یا چادر
    منظور جایی ه که دما در طول روز هم خیلی پایین تر از صفر باشه چون استفاده از روغن قوی تر برای موتور خوب نیست

15. 3 کاربر از kasra2002 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت

پيش فرض

سلام
    همیشه اول کلاچ بگیرین بعدش استارت بزنین .
    این کار باعث جدا شدنِ گیبرکس از فلایویل و میل لنگ میشه و عملیاتِ استارت با سرعت و قدرت بیشتری انجام میشه چون فشار کمتری وارد میشه به استارتر چون فقط میل لنگ رو میچرخونه اما اگر کلاچ نگیرین باید شفت گیربکس رو هم بچرخونه که نسبتاً سنگین هست .

خصوصاً در سرما که باتری کمی ضعیف میشه خیلی تاثیر داره کلاچ گرفتن

اول خلاص کنین
    بعد پا روی کلاچ تا آخِر
    بعدش استارت بزنین .
    بعد از روشن شدن ماشین کلاچ رو ول کنید
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 19-11-2014 at 13:48. دليل: تصحیح

17. 5 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Ali_softcenter's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2011

پيش فرض

سلام

دیروز ماشین رو بردم پیش یه برق کار خیلی باتجربه که آدم با وجدانی هم هست و میشناسمش...گفتم میخوام دینام رو سرویس کنی..گفت مگه مشکلی داری؟ گفتم نه میخوام پیشگیری کنم..خلاصه دینام رو باز کرد ( سایپا دینام رو خیلی سفت کرده بود بنده خدا پدرش در اومد دینام رو باز کنه ) و یک ساعت روی دینام کار کرد و وقتی آورد گفت کی بهت گفت دینام رو سرویس کنی؟ گفتم چطور؟ گفت کار خوبی کردی ..دقیقا موقع سرویسش بود ...
    خلاصه...وقتی نصب کرد و استارت زدم ..با به نیش استارت ماشین استارت خورد..
    خلاصه خواستم تشکر کنم از استارتر تاپیک ...حالا میفهمم نباید ماشین رو به حال خودش رها کرد تا خراب بشه و بعد بریم سراغ مکانیک.

الانم دارم پست به پست مطالعه میکنم و قطعاتی که به نظرم باید چک بشه رو یاداشت میکنم .

فقط یه سوال : استارتم رو که یک سال پیش سرویس کردم چون گیرپاژکرده بود....
    باتری رو هم که میخوام عوض کنم...
    از قطعاتی که به برق ماشین مربوط میشه فقط کویل میمونه دیگه؟

به نظرم پراید من کویل داره به جای دلکو چون قیافش شبیه به تصاویری هست که از کویل گذاشتید ...

یه سوال در مورد کویل اینه که دلکو اون کاسه نمد و اورینگش برای چک کردن مهم هست...

کویل رو چطوری میشه چک کرد؟؟؟ اینم کاسه نمد داره؟؟یا اورینگی داره؟؟

رله انژکتور رو تازه عوض کردم چون خراب شد و منو گذاشت تو خیابون! جز این رله..رله های دیگه ای هم هست ؟ و آیا میشه قبل از خراب شدن چکشون کرد؟ ( کل تاپیک رو نخوندم هنوز ..اگه در مورد رله ها توضیح داده شد بفرمایید )
    Last edited by Ali_softcenter; 22-11-2014 at 10:20.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •