تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 33 از 36 اولاول ... 232930313233343536 آخرآخر
نمايش نتايج 321 به 330 از 353

نام تاپيک: صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن

كاربر فعال اتومبیل، متفرقه، سبک زندگی MOHAMMAD_ASEMOONI's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

سلام
    .
    طبق خبر IRINN
    .

هشدار پلیس راهور نسبت به وکالت برای نقل و انتقال خودروها

.
    رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا نسبت به وکالت برای نقل و انتقال خودروها هشدار داد.
    .

سرهنگ علی محمدی با اشاره به اینکه تاکید می کنیم فروشنده و خریدار خودرو باید حتماً به صورت همزمان در مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک حضور داشته باشند گفت:
    .
    متاسفانه وکالت برای تعویض پلاک خودرو مشکلات فراوانی برای برای خریدار و فروشنده ایجاد می کند.
    .

وی افزود: در برخی موارد ارکان اصلی خودرو عوض شده و یا خودرو تصادف شدید بالای ۶۰ درصد داشته است و لذا به از لحاظ پلیس ایمنی و استاندارد لازم را برای شماره گذاری ندارد و خریدار عملاً نمی تواند خودرو را تعویض پلاک کند. در این حال فروشنده پول خودرو را گرفته و خریدار متضرر می شود.
    .

وی افزود: از سوی دیگر پیش آمده است که خودرو سرقتی بوده و مشکلات زیادی برای خریدار ایجاد شده و فروشنده نیز متواری گشته است.

.
    وی خاطرنشان کرد: در موارد برعکس هم فروشنده وکالت داده و خریدار تعویض پلاک نکرده و تخلفات رانندگی که در این مدت مرتکب شده در کد ملی فروشنده نشسته و جریمه ها برای فروشنده آمده است.

.
    سرهنگ محمدی تاکید کرد: اکیداً توصیه می کنیم خریدار و فروشنده خودرو باید حتما ابتدا به مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک مراجعه کرده و پس از کنترل خودرو و مدارک مربوطه تعویض پلاک کنند.
    .

رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا یادآور شد: تأکید می کنیم با توجه به مشکلات یاد شده , فروشندگان و خریداران خودرو از دادن و گرفتن وکالت تعویض پلاک جدا خودداری کنند تا متضرر نشوند.

2. 4 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

ناظر خودروهای امریکایی camaro lt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

ایرادات زیادی به قوانین شماره گذاری و خرید و فروش اتومبیل در ایران وارد هست بخصوص داستان پلاک ملی که وقتی برای اولین بار دیدم، سریع متوجه شدم که چقدر اشتباه و مشکلساز هست و متاسفانه نه تنها ایرادات قبلی را رفع نمیکرد ، بلکه مشکلی به انبوه مشکلات قبلی اضافه اضافه شده بود.

خوشبختانه وقتی این مقاله را خواندم متوجه شدم تنها من نیستم که اینطور فکر میکنم و البته قوانین شماره گذاری و خرید و فروش اتومبیل در ایران، با یک سیستم منطقی و کارآمد فاصله بسیار زیادی دارد و همین بجز مانع تراشیدن در پیش پای افراد خلاق و درآمد زایی قانونی و ایجاد شغل و توسعه صنعت و اقتصاد و...، یکی از دلایل پدید آمدن فساد اداری و رشوه و..است .

مقاله زیر به قلم " مهندس فرهاد کاشانی" است که یکی از صاحبنظران در ضمینه اتومبیل بحساب می آید.

داستان نمره License Plate Story
    این مقاله را در جواب یکی از دوستان در اینستاگرام می نویسم.
    هدف این است که اگر یکی از مامورین راهنمایی رانندگی نیز این مقاله را بخواند، شاید راههای جدیدتری بجز پلاک نیم متری و طریقه عجیب انتقال ماشین و نمره آن در ایران پیدا کرد.
    آدم همیشه بهترین راه های هر سیستمی را اگر پیدا کند فقط کافیست که آن را کپی کند و احتیاج به اختراع چرخ هشت ضلعی و دوازه ضلعی نیست.
    نوشته من بر اساس قوانین ایالت کالیفرنیا است و ربطی به ایالت دیگر و کشور آمریکا ندارد زیرا اینجا هر ایالتی قانون خود را دارد ولی کالیفرنیا چون هم پر جمعیت ترین و هم پر ماشین ترین و هم پولدارترین ایالت آمریکاست، در خود آمریکا الگوی نهایی برای خیلی ها است و به قول "john naisbitt" نویسنده کتاب "مگا ترندز" یا "روندهای بزرگ" ، دنیا از آمریکا تقلید می کند و در خود آمریکا مرجع تقلید پنج ایالت "کالیفرنیا "کلرادو" نیویورک "ماساچوست" و فلوریدا هستند.
    سند مالکیت یک ماشین در کالیفرنیا فقط یک تکه کاغذ کوچک است که اطلاعات شماره VIN "vehicle identification number " مدل و سال و سازنده ماشین در آن مشخص شده است.
    شماره موتور و رنگ ماشین مطرح نیست ، چرا؟
    برای اینکه کار بوجود بیاید و مردم موتورهای ماشین خود را به راحتی عوض کنند چه به دلیل خرابی و چه به دلیل تقویت موتور.
    همچنین بتوانند رنگ ماشین خود را عوض کنند چه به دلیل خرابی و چه برای داشتن یک رنگ جالبتر و دلخواه.
    حالا این وسط چندتا ماشین دزدی و موتور دزدی هم استفاده بشود اشکالی ندارد و باید به تصویر بزرگتر نگاه کرد که ایجاد نوآوری ( تقویت موتور) خلاقیت و کار است.
    خب حالا من میخواهم ماشین شما را بخرم و آن را دیده و پسندیده ام و سر قیمت توافق داریم.
    شما سند یک برگی خود را می آورید و قسمت خریدار آن را با نام من پر میکنید و در قسمت امضای فروشنده امضاء میکنید البته به شرطی که ماشین در گروه وام بانکی نباشد.
    یک کاغذ کوچک هم رد و بدل می کنیم که در آن شما اعلام می کنید که ماشین را به من چند فروخته اید که باید بر اساس آن بسته به ایالت و شهرستان مالیاتی حدود 9% بدهم.
    آیا مردم کلک میزنند؟ بعضیها بله بعضی ها خیر.
    اگر دو طرف شخص حقیقی باشند کلک آسانتر است ولی اگر یکی شرکت باشد قیمت نمی تواند الکی بشود چون با دفاتر مالیاتی شما باید بخواند چه برای خرید چه برای فروش.
    در کاغذ خرید اولیه جایی هم برای کیلومتر ماشین هست که باید آن را به مایل درج نمایید .
    پس اگر امروز ماشین 100 هزار کیلومتر کار کرده و به ثبت رسیده ،دفعه بعد که من میخواهم آن را بفروشم نمیشود 90 هزار کیلومتر باشد.
    بدین ترتیب کلک زدن بر روی کیلومتر شمار تا حدودی کنترل میشود و البته اینجا هم کسانی هستند که از راه کلک روی کیلومتر شمار پول در می آورند.
    خب حالا تکلیف سند روشن شد دیگر بنچاق و اینجور کلکها و محضر لازم نیست .
    مدارک لازم به اداره راهنمایی یا DMV "DEPARTMENT OF MOTOR VHICLE " فرستاده میشود یا خودتان میبرید و ظرف یک ساعت اجازه تردد برای شما صادر میشود و دو هفته بعد سند جدید ماشین (pink slip ) به آدرس خانه شما می آید.

پس تکلیف نمره چه میشود؟
    سه حالت کلی میتواند وجود داشته باشد:
    1.نمره شما اختصاصی است مثل نمره SHAHKAR در ماشین من.
    شماره تان را از روی ماشین برداشته و ماشین را بدون نمره تحویل میدهید.
    خریدار به اداره راهنمایی رفته و نمره عادی جدید میگیرد.

2. نمره شما عادی است ماشین را با نمره به خریدار تحویل میدهید و او هم از همان نمره استفاده میکند.

3.ماشین از ایالتی به ایالت دیگر می رود نمره قدیمی را از روی ماشین برداشته و تحویل DMV میدهید که به ایالت قبلی پس بفرستد و یک نمره جدید می گیرید.

سیستم مضحک اداره راهنمایی و رانندگی ایران که احتمالا توسط یک درجه دار نوشته شده یک یا چند نمره را به یک شخص اختصاص میدهد که احتیاج به داشتن نمره را دوچندان میکند .
    خود من روزی سه ماشین داشتم و الان یکی بیشتر ندارم ولی احتمالا دو نمره من هنوز در انباری منتظر من هستند.
    همچنین اختصاص بعضی نمرات به بعضی استانها قابل قبول است ولی اختصاص 22 به شمال تهران و 33 به جنوب تهران عملی تبعیض آمیز است که منطقه ماشین من را برای دیگران روشن میکند و درضمن احتیاج به ارقام را برای تولید نمره زیاد میکند.
    مثالی میزنم که مسئله نمره اختصاصی بیشتر روشن بشود:
    در رشته انبار داری قدیم رسم بود که شما هر قسمت انبار را به چیزی اختصاص میدادید مثلا A1 برای برنج ، A2 برای روغن، A3 برای صابون و..و..و.
    حالا اگر شما روغن نداشتید ولی برنج زیاد داشتید کارتان خراب میشد چون قسمت روغن خالی بود و نمیدانستید با برنج اضافه چه بکنید؟
    این یک مثال ساده بود. فکر کنید در یک شرکت کامپیوتر سازی با هزاران قطعه و محل این قطعات روبرو هستید که نمیتوانید به راحتی جای آنها را عوض کنید در سیستم Assigned Inventory بطور کلی شما فضای بیشتری برای کار احتیاج دارید.
    در سیستمRandom که توسط کامپیوتر انجام میشود هیچ چیز جای مشخصی ندارد ولی کامپیوتر جای همه چیز را میداند. در این سیستم شما به فضای کمتری احتیاج دارید.
    مثال دوم: شما در مورد شماره قطعه ، باز میتوانید سیستمی داشته باشید که مثلا حرف اول یعنی مدل ماشین، حرف دوم یعنی قسمتی از ماشین، حرف سوم یعنی قسمتی از آن قسمت و..و..و..
    شماره قطعه یا شماره فنی شما مجبور است که مثلا ده رقمی باشد که برای هرگونه افزایش قطعات در آینده و مدلهای آینده هم جا داشته باشد.
    مثلا مدل ماشینها که از 9 گذشت باید دو رقم برای ماشین در نظر گرفته شود ولی اگر حرف انگلیسی بود 28 عدد.
    حالا اگر از مدل Random استفاده شود که از روی شماره قطعه هیچ چیز را نتوانید تشخیص بدهید اعم از مدل و ساخت و سال و ماه و غیرو ، آن وقت به حروف خیلی کمتری احتیاج دارید و مثلا شش رقم ممکن است کار ده رقم را انجام دهد.
    ایراد نمره احتصاص شده به یک فرد را در دو مثال بالا میتوانید ببینید.
    در حالت الابختکی بودن تعداد نمره های کمتری لازم دارید و نمرتان نیم متری نمیشود. نمره کالیفرنیا با سی سانتیمتر، چهل میلیون ماشین را جوابگو است ،جایی که نمره نیم متری ما حریف بیست ملیون هم نیست.
    در ایران ما از ترس اینکه کسی جریمه اش را ندهد، نمره را اختصاصی کرده ایم . در اینجا نمره تا تاریخ و ساعتی که در قرارداد نوشته شده یا مال من است یا طرف مقابل و هر جریمه ای که بیاید بسته به زمان یا مال من است یا طرف مقابل.
    زمان و تاریخ قرارداد هم که مشخص است و طرفین زیر آن را امضاء کرده اند پس دیگر مشکلی نیست.
    اگر هم من ادعا کنم که در آن ساعت من پشت فرمان نبوده ام ، باید نشان بدهم و ثابت کنم که چه کسی بوده است؟
    قبل از انقلاب نمره های ما الابختکی بود و بسیار کوچک و به همین طریق بالا میشد گفت که قبض جریمه به چه کسی تعلق دارد؟
    پس کل مراسم خرید یک ماشین شامل 5 دقیق کاغذ بازی ، و یک ساعت اداره DMV است ولی اگر ماشین از یک ایالت دیگر بیاید یک گواهی معاینه فنی SMOG CHECK هم لازم دارد که در کمتر از یک ساعت کار دارد.
    این داستان خرید و فروش ماشین در ایران را لابی محضرخانه ها چنان در دست دارند که پلیس راهنمایی که در فکر ساده کردن جریان بود آخر کوتاه آمد و اجازه داد که محضرخانه ها با روش قرن نوزدهم به چپاول و وقت تلف کردن مردم بپردازند در صورتیکه همان برگ سبز پلیس همه چیز را روشن میکند و احتیاج به بنچاق که به راحتی هم گم میشود نیست.

اجازه انتشار مقاله بطور کتبی از مهندس کاشانی گرفته شده
    Last edited by camaro lt; 13-03-2019 at 19:01.

4. 4 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

با سلام و تبریک سال نو
    .
    IRINN :
    مکملهایی که در پمپ بنزینها فروخته میشه تاثیری در کیفیتِ بنزین ندارد و فروش آن هم ممنوع هست
    در صورت مشاهده ی این تخلف و یا کم فروشیِ بنزین با شماره 09627 تخلف رو اطلاع بدین

.
    نکات مهم که باید در پمپ بنزینها باید مراقبش باشید:
    وقتی شیلنگِ پمپِ بنزین تکان میخوره و صدای نازل هم هی کم و زیاد میشه , این یعنی دارند هوای مخلوط شده با بنزین میفروشند بهتون

شیلنگِ بنزین به هیچ وجه نباید تکان و لرزش داشته باشه و صدای خروجِ بنزین از نازل هم باید ثابت و یکنواخت باشه .
    .
    در مورد مکمل هم در بعضی از پمپ بنزینها حتی بدون اجازه ی مشتری مکمل رو میریزند توی باک یعنی فروش زوری !!!
    پس وقتی میرید پمپ بنزین , تا جایی که امکان داره خودتون بنزین بزنید چون بعضی از پمپ بنزینها پمپ رو صفر نمیکنند و اینجوری پول زیادی میگیرند از مردم خصوصاً خانومها و افراد خوشخیال و سهل انگار
    یعنی بر فرض مثال یک موتوری میره 8 لیتر بنزین میزنه , بعدش یک نفر با ماشین میاد و میگه باک رو پر کن , پمپ رو صفر نمیکنه و از ادامه ی همون 8 لیتر بنزین میزنه براش یعنی دزدی توی روز روشن که آدمهای غافل و ساده و خوشخیال راحت سرشون کلاه میره

6. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Ali_softcenter's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2011

پيش فرض

سلام عزیز
    جایی هست که قطعات و کارکرد اکسل عقب رو توضیح داده باشید؟ من ۲۰۷ دارم و میخوام یاد بگیرم دقیقا قطعات اکسل عقب ژامبون و بلبرینگ و بوش و میل رابط و لوله تانکی و کلا هر چی لوازم داره اکسل عقب دقیقا چی هست و چه کاری انجام میدن..آیا در ماشین های مختلف فرق دارن اینا؟؟؟ خسته شدم از بس هر مکانیکی اون چیزی رو که میدونه و من نمیدونم به من میگه. میخوام سر دربیارم. الانم میخوا م از سیستم تعلیق شروع کنم چون ماشینم به نظرم مشکل داره و فقط داره از جیبم هزینه میره و مشکلی حل نمیشه حداقل بدونم چه قطعاتی در این سیستم هست که دونه دونه بررسیشون کنم.
    اکسل عقب و کمک عقب شروع کنم..مثلا اصلا نمیدونم چه قطعاتی در کمک عقب قابل تعمیر یا تعویضن مثلا توپی سر کمک یا بلرینگ کمک///از اینا سر در نمیارم

تاريخ عضويت
    Aug 2011

پيش فرض

مهمترین قطعات کولر اینه :
    معمولاً 2 مدل کولر داریم در ماشینها:
    نوع اول مثل پراید و ماتیز , قطعاتش به ترتیبِ حرکتِ گاز و روغن در اونها شامل:
    کمپرسور و کلاچ کمپرسور , کندنسر , دِرایر یا همون خشک کن یا همون کپسول رسیـور , سوئیچ فشار , اِکسپَنشِن والو یا همون شیر انبساط , اواپراتور و لوله ها . والسلام
    .
    نوع دوم مثل سیلو و ریسر و پژو و غیره , قطعاتش شامل:
    کمپرسور و کلاچ کمپرسور , کندنسر , سوئیچ فشار , فیلتر مدادی یا همون اوریفیس تیوب , اواپراتور , تِرمیستور یا سنسور برفک سنج که چسبیده به اواپراتور هست , اکومولِیتور یا همون رطوبت گیر ,لوله ها ,. والسلام

.
    فیلتر مدادی و اکومولیتر و درایر و تمام اورینگها باید 5 سال یک بار عوض بشه تا کمپرسور به فنا نره
    .

سلام عزیز
    من میخوام طبق توصیه شما بعد از ۸ سال فیلتر مدادی و اکومولیتر و درایر و اورینگ های کولر رو عوض کنم .
    ماشین ۲۰۷ هست
    فقط گیج شدم.
    سرچ میکنم فیلتر مدادی ۲۰۶ هیچی نمیاد! اگر این قطعه با این اسم باشه باید یه چیزی نشون بده در گوگل! بعد که بیشتر سرچ کردم ظاهرا فیلتر مدادی همون سوپاپ فشار شکن یا همون اکسپنشن ولو هست در پژو! آیا درسته؟
    بعد در مورد رطوبت گیر..طبق چست جویی که کردم اکومولیتر یا رطوبت گیر همون درایر هست در پژو ۲۰۶ . و من میخوام همین رطوبت گیر رو عوض کنم که عکسشو گذاشتم. آیا همینه؟

بعد دور مورد اورینگ ها من باید برم کولر ساز و بگم اورینگ های سیستم کولر من رو عوض کن؟؟؟
    در مورد تعویض این رطوبت گیر و اورینگ ها و ..که فرمودید هر ۵ سال باید تعویض بشه....حتی اگر کولر ساز گفت سالمن هم عوض کنم؟ چون معمولا اینجور مواقع طرف میگه مگه مشکلی داری؟ مشکل کجاست؟؟؟
    یه راهنمایی میکنید؟؟؟

ناظر خودروهای امریکایی camaro lt's Avatar
    تاريخ عضويت
    Aug 2009
    محل سكونت
    اهواز

پيش فرض

سلام عزیز
    من میخوام طبق توصیه شما بعد از ۸ سال فیلتر مدادی و اکومولیتر و درایر و اورینگ های کولر رو عوض کنم .
    ماشین ۲۰۷ هست
    فقط گیج شدم....
    رطوبت گیر و expansion valve درست هست و دقیقا همین مواردی بود که پیدا کردید،
    اما توصیه من بر اساس تجربه های بسیار زیاد بر روی ماشینهای مختلف داخلی و خارجی:
    اگر ایرادی پیدا نکرده باشه بهتره دست نزنید همینطور اورینگها که فقط در زمان خراب شدن و نشت پیدا کردن باید تعویض بشه.
    انجام این تعویضها یعنی تخلیه گاز کولر و در ادامه نیاز به گاز گیری مجدد و همچنان در ادامه پیدا نکردن گاز مرغوب و مناسب و در نهایت افت کیفیت و کارایی کولر بعد از انجام تمام این مراحل و همچنین هزینه های بسیار سنگینی که روی دست شما مانده.
    اگر مرکز تعمیرات کولر خودرویی پیدا کردید که گاز کولر اتومبیل شما را دوباره بازیافت کرده و مجددا به ماشین تزریق بکنه، میشه روی این کار حساب کرد وگرنه من توصیه میکنم چنین کاری انجام ندید که با از دست رفتن گاز مرغوب اصلی ماشین، تقریبا محاله که گاز مناسب و با کیفیت پیدا کنید و باید با هزینه بسیار زیاد و آزمون و خطا و گازگیری های متعدد، بهترین نمونه را پیدا کرده و تزریق کنید.

نمونه ای از دستگاه بازیافت گاز کولر خودرو که بعضی از مراکز تعمیر کولر دارن اما به دلایل اقتصادی استفاده نمیکنن، بر اساس این فلسفه که اگر گاز خودروها را بازیافت کنیم پس گاز خودمان را کی و به چه کسی بفروشیم؟!

10. 2 کاربر از camaro lt بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

سلام عزیز
    جایی هست که قطعات و کارکرد اکسل عقب رو توضیح داده باشید؟
    من ۲۰۷ دارم و میخوام یاد بگیرم دقیقا قطعات اکسل عقب ژامبون و بلبرینگ و بوش و میل رابط و لوله تانکی و کلا هر چی لوازم داره اکسل عقب دقیقا چی هست و چه کاری انجام میدن..آیا در ماشین های مختلف فرق دارن اینا؟؟؟
    خسته شدم از بس هر مکانیکی اون چیزی رو که میدونه و من نمیدونم به من میگه.
    میخوام سر دربیارم. الانم میخوا م از سیستم تعلیق شروع کنم چون ماشینم به نظرم مشکل داره و فقط داره از جیبم هزینه میره و مشکلی حل نمیشه حداقل بدونم چه قطعاتی در این سیستم هست که دونه دونه بررسیشون کنم.اکسل عقب و کمک عقب شروع کنم..
    مثلا اصلا نمیدونم چه قطعاتی در کمک عقب قابل تعمیر یا تعویضن مثلا توپی سر کمک یا بلرینگ کمک///از اینا سر در نمیارم
    سلام
    کار خوبی میکنین که میخواین خودتون همه چیز رو یاد بگیرین .
    در ماشینهای دفرنسیال جلو , سیستم اکسل عقب نسبتاً ساده هست چون چرخهای عقب کِشنده نیست .
    .

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

عکسهای بیشتر

در یوتیوب هم اگر همین رو بنویسید کلیپهای آموزشی زیاد هست
    peugeot 207 rear axle
    احتمالاً به 206 هم خیلی شبیه هست پس کلیپهای 206 رو هم میتونید ببینید
    مهمترین تعمیراتش :

تعویض بوشهای سرهای بالا و پایین کمکها
    تعویض بوشهای سر نگهدارنده های تکسل عقب
    تعویض کمک (روش تست کمک قبل شرح داده شده . اگر با فشار دادن عقب ماشین, بدنه مثل توپ بسکتبال بارها بالا پایین میشه پس کمکها کهنه و نرم و بی خاصیت شده .)
    .
    گریسکاری و یا تعویض بلبرینگهای اکسل عقب (اگر ساچمه های بالبرینگ دیده میشه پس قابل گریسکاری هست تا خراب نشه . ولی اگر ساچمه هاش دیده نمیشه و قابل گریسکاری نیست پس فقط تعویضی هست )
    قبلاً روش بسیار آسانِ تستِ بلبرینگ, روی جک هم شرح داده شده
    تعویض لنتهای عقب هم هست که اگر دیسکی هست پس ساده هست چون مثل چرخ جلو هست . ولی اگر درامی هست کمی دنگ و فنگش بیشتره

.
    .

سلام عزیز
    ماشین ۲۰۷ هستفقط گیج شدم
    سرچ میکنم فیلتر مدادی ۲۰۶ هیچی نمیاد!
    اگر این قطعه با این اسم باشه باید یه چیزی نشون بده در گوگل! بعد که بیشتر سرچ کردم ظاهرا فیلتر مدادی همون سوپاپ فشار شکن یا همون اکسپنشن ولو هست در پژو! آیا درسته؟
    بعد در مورد رطوبت گیر..طبق چست جویی که کردم اکومولیتر یا رطوبت گیر همون درایر هست در پژو ۲۰۶ . و من میخوام همین رطوبت گیر رو عوض کنم که عکسشو گذاشتم. آیا همینه؟

بعد دور مورد اورینگ ها من باید برم کولر ساز و بگم اورینگ های سیستم کولر من رو عوض کن؟؟؟
    در مورد تعویض این رطوبت گیر و اورینگ ها و ..که فرمودید هر ۵ سال باید تعویض بشه....حتی اگر کولر ساز گفت سالمن هم عوض کنم؟ چون معمولا اینجور مواقع طرف میگه مگه مشکلی داری؟ مشکل کجاست؟؟؟ یه راهنمایی میکنید؟؟؟
    تا جایی که بنده اطلاع دارم در دنیا 90% ماشینها کولرهاشون فقط 2 مدل هست
    1- درایردارِ اکسپنشن دار مثل ماتیز و پراید
    2- اکومولیتر دارِ اوریفیس تیوب دار . اوریفیس تیوب همون فیلـتر مدادی یا فشارشکن هست
    10 درصدِ بقیه رو گذاشتم برای سیستم کولری که شاید جدیداً اومده و بنده ازش بی خبرم
    .
    روش تشخیص اون 2 نوع سیستم بسیار ساده هست :
    اکومولیتر , موقع کار کردنِ کولر , به شدت سرد میشه و معمولاً یک پنجره ی کوچولو هم داره برای دیدنِ گازهای داخلش . جای اکومولیتور بین اتاق و کمپرسور هست یعنی گازهایی که از اتاق میاد و هنوز هم خیلی سرد هست , میاد توی اکومولیتور و مایع در اون میمونه و گازِ بسیار سرد میره برای کمپرسور

درایر , موقع کار کردنِ کولر , به شدت داغ میشه و اکثراً پنجره هم نداره برای دیدنِ گازهای داخلش چون فشار گازِ داخلش خیلی بالاست . جای درایر بین کندنسر و اتاق هست یعنی گازهای داغی که از کندنسر میاد, میره توی درایر و فقط گاز مایع میمونه ازش رد بشه و بره برای اتاق

.
    اوریفیس تیوب در سیستم اکومولیتور دار نصب میشه
    اکسپنشن والو در سیستم درایر دار نصب میشه

سیستم درایر دار ساده تر و قدیمی تر هست
    سیستم اوریفیس دار کارآمدتر هست
    =============================== ====
    کمپرسورها هم تا جایی که بنده میدونم 90 درصدشون فقط 2 مدل هست :
    1- کمپرسور معمولی که با سرد شدنِ اتاق , کلاً خاموش میشه

2- کمپرسور متغیر ( variable )
    برای دیدن عکسها و کلیپهاش در گوگل و یوتیوب بنویسید
    variable ac compressor car
    کمپرسور متغیر , با شرد شدنِ هوای اتاق خاموش نمیشه بلکه کم کم دامنه ی حرکتِ پیستونهاش کم میشه یعنی اگه با اتاقِ گرم , پیستونها 10 سانت حرکت میکنند , با اتاق سرد فقط 4 سال حرکت میکنند .
    مکانیزم کارش هم در یوتیوب هست که بسبتاً ساده هست .
    سیستم درایر دار کمپرسورش معمولی هست . بنده تا حالا سیستم درایر دار با کمپرسور متغیر ندیده ام
    ==================================

اورینگها رو همیشه از مغازه های تخصصی اورینگ بخرید که در تهران مرکزش کوچه ناظم الاطبا در تهران هست نزدیک ایستگاه مترو ملت
    کاسه نمدها و بلبرینگها رو هم همینطور
    ==================+=========
    موقع تعوض فیلتر مدادی و اکومولیتور و درایر باید همه ی اورینگها هم عوض بشه وگرنه فقط پولتون رو هدر میدین چون ممکنه چند ماه بعدش گاز در بره به دلیل فرسودگی یک اورینگ و دوباره باید پول گاز بدین
    ================================
    علتِ تعویض درایر و اوریفیس تیوب و اکومولیتر و اورینگها دقیقاً مثل علت تعویض فیلتر روغن و فیلِتر بنزین و فیلِتر هواست . یعنی یعنی سرویس حساب میشه نه تعمیر
    سرویس یا همون maintenance یعنی تعویض فیـلترها و اورینگها و روغنکاری و گریسکاری و نظافت و شستشو و رگلاژ و تست کردن

سرویسِ به موقع باعث جلوگیری از تعمیر و یا به تعویق افتادنِ تعمیر میشه
    پس سوالِ مکانیک برای علتِ سرویس منطقی نیست . یعنی منطقی نیست که بگیم مگه مشکلی داره که میخوای سرویس انجام بدی
    سرویس رو انجام میدند تا مشکلی پیش نیاد . وقتی مشکل پیش میاد دیگه باید تعمیر انجام بدیم
    ===================================
    ضمناً تا میتونین قطعاتِ تعویضی رو نگه دارین و دور نندازین رای نمونه در خریدهای بعدی و مقایسه ی کیفیت قطعات . حتی اورینگهای خراب رو هم نگه دارین و داخل یک نایلون موچک بذارین و بنویسین مربوط به کدام قسمت هست . حتی لامپ سوخته رو دور نندازین چون واتش خیلی مهم هست . لامپ با واتِ زیاد میتونه باعث داغ شدنِ هولدر و آب شدنش بشه خصوصاً در ماشینهای ایرانی که خیلی از قطعاتش (عمداً) بنجل ساخته میشه
    Last edited by MOHAMMAD_ASEMOONI; 15-04-2019 at 14:37. دليل: تصحیح

12. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض گردگیرهای ماشینتون رو دائماً چک کنین و به محض خراب شدن, عوضش کنین وگرنه هزینه ی سنگینی متحمل میشید

با سلام
    .
    میلیونها تومن صرفه جوئی در هزینه های خودرو , فقط با تعویض به موقعِ گردگیرهای خودرو
    .
    .
    .
    https://d3vl3jxeh4ou3u.cloudfront.net/6%20-%20How%20to%20Know%20if%20You%20Need%20a%20Wheel%2 0Alignment%20-%20Image%20of%20the%20suspension%20on%20a%20vehicl e%20with.jpg?_e_pi_=7%2CPAGE_ID10%2C2476022462[/IMG]

.
    تعجب نکنین . گردگیرها اگر به موقع عوض نشه خسارت سنگین میزنه تا سقف میلیونها تومن .
    .

=======================================
    توضیح بیشتر :
    .

حداقل 8 عدد گردگیر در خودرو هست . این گردگیرها کار بسیار مهمی انجام میدند و به محض پاره شدنشون باید در اولین فرصت عوض بشند وگرنه خسارتِ سنگینی بهتون وارد میشه با قیمتهای فعلیِ قطعات یدکی و تعمیر که گرانتر و گرانتر هم میشه
    .

این 8 گردگیر عبارتند از :

.

4 تا گردگیرهای پلوسها ( در ماشینهای دیفرنسیال جلو ) . معمولاً گردگیرهای سرپلوسها عمر کمتری دارند و زودتر خراب میشند چون درست پشت چرخهای جلو هستند و با پیچیدنِ چرخهای جلو , گردگیرها هم زیاد کشیده میشند و در ماشینهای غیراستاندارد و بنجل مثل ماشینهای ایرانی , این گردگیرها از لاستیک نامرغوب و کوتاه و نازک ساخته میشه برای کاهش هزینه ی تولید و بیشتر سود بردن و زودتر خراب شدنش و درنتیجه فروش بیشتر و سود بیشتر .
    .
    .
    2 تا گردگیرهای جکِ هیدرولیکِ فرمان (در ماشینهای با فرمانِ هیدرولیک )
    .
    .
    2 تا گردگیرهای کمکهای جلو .
    .
    .
    تعویض نکردنِ این گردگیرها ابداً صرفه جویی نداره بلکه کلی هم ضرر مالی داره که بسته به نوعِ خودرو ممکنه به میلیونها تومن هم برسه چون با پاره شدنِ این گردگیرها , قطعاتِ زیرشون در معرض گرد و خاک و شُل و شن و آب قرار میگیره و زود خراب میشه
    .
    .
    در ماشینهای دیفرنسیال عقب که سیستم تعلیق مستقل دارند هم پلوسهای چرخهای عقبشون گردگیر داره مثل بی ام دبلیو و بنز
    .

.

.

14. این کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Aug 2011

پيش فرض

سلام یه مطلبی بود در مورد تعویض به موقع تایم نوشته بودید که اولش نوشته بودید که وقتی تسمه تایم میخواد عوض بشه بهتره یه واشری هم عوض بشه نمیدونم واشر سر سیلندر بود یا سوپاپ یادم نیست
    هر چی میگرم پیدا نمیکنم مطلب رو

16. این کاربر از Ali_softcenter بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Sep 2007
    محل سكونت
    زمین پهناور خدا

پيش فرض

سلام
    یه مطلبی بود در مورد تعویض به موقع تایم نوشته بودید که اولش نوشته بودید که وقتی تسمه تایم میخواد عوض بشه بهتره یه واشری هم عوض بشه
    نمیدونم واشر سرسیلندر بود یا سوپاپ . یادم نیست
    هر چی میگردم پیدا نمیکنم مطلب رو
    سلام
    ممنون از توجهِ شما
    .
    برای تعویض تسمه تایم باید نیازی نیست که سرسیلندر باز بشه
    ولی قالپاق سوپاپها باید برداشته بشه . اگر واشرش سالمه و از نوعِ لاستیکی و یا چوب پنبه ای و "چند بارمصرف" هست و نشتی روغن نداشته پس اون هم قابلِ استفاده ی دوباره هست و نیاز به تعویض نداره
    .
    ولی اگر تسمه تایم پاره بشه و پاره شدنش هم باعثِ کج شدنِ چند تا از سوپاپها بشه پس برای تعویض سوپاپها باید سرسیلندر باز بشه
    سرسیلندر هم وقتی که به هر علت باز بشه دیگه واشر سرسیلندر باید حتماً عوض بشه حتی اگر کاملاً سالم باشه

.
    این رو هم بگم که بنده یک بار سرسیلندر یک ماشین کره ای رو باز کردم و واشرش رو عوض کردم و بعد از نصبش و بستنِ پیچهاش مجبور شدیم دوباره سرسیلندر رو باز کنیم برای نصب یک قطعه که جا مونده بود !
    بعدش دوباره سرسیلندر رو با همون واشر سرسیلندر بستیم و چند سال هم از ماشین استفاده کردم و مشکلی پیش نیومد
    البته این کار ریسک داره و ممکنه مشکلاتی مثل نشت روغن یا کولانت پیش بیاد
    .
    .

دوستان , به نفعتون هست که مطالب بنده ی مخلص رو بخونید و دنبال کنید چون هم پول توشه هم امنیت و ایمنی هم آسایش و آرامش إن شاء الله .
    چند نمونه :
    ===================================
    میلیونها تومن صرفه جویی در هزینه های خودرو و زندگی
    قوانین و مقرراتِ گفتگو و تبادلِ نظر

.
    برنامه های مهم و کاربردی برای گوشیهای اندرویدی
    .
    .

18. 2 کاربر از MOHAMMAD_ASEMOONI بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •