تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 11

نام تاپيک: راهنمایی درباره برق لپ تاپ

پروفشنال hamid1002's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2008

پيش فرض راهنمایی درباره برق لپ تاپ

سلام

یه سوال داشتم اینکه برای استفاده از لپتاپ بهتره از مصرف باطری استفاده بشه یا مواقعی که به برق دسترسی هست ( مثل خونه و.... ) بهتره که لپ تاپ رو به برق بزنیم ؟
    و اگه از برق استفاده کنیم بهتر اینه که باطری داخلش باشه یا اینکه باطری رو برداریم (
    اگه باطری داخلش باشه و شارژش هم کامل شده باشه مشکلی پیش نمیاد)

با تشکر فراون

کاربر فعال انجمن گنو لینوکس V i r u s e r's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    bin/

پيش فرض

سلام
    طول عمر باتری لپتاپ و موبایل که لیتیم یون یا لیتیم پلیمر هستن بر اساس تعداد سیکل شارژ اندازه گیری میشه
    مثلا یه باتری بعد از 1000 سیکل (پر و خالی شدن) 50% ظرفیت خودشو از دست میده. اگر شما فقط از بخشی از باتری استفاده کنید و دوباره شارژش کنید، به همون اندازه از سیکلش کم میشه
    مثلا اگر شما یه باتری رو تا 90% استفاده کنید و پر کنید و این کار رو 10 بار تکرار کنید تازه یه سیکل از عمر باتری کم میشه.
    بنابر این بهتره با برق کار کنید

اما درباره ی سوال دومتون: لازم نیست باتری رو در بیارید، برخلاف ذهنیت خیلی ها، وقتی لپ تاپ به برق وصله جریان باتری رو قطع می کنه (یه جریان خیلی خیلی کم هنوز برقرار می مونه تا اگه برق قطع شد بدون خاموش شدن باتری وارد مدار بشه. این جریان خیلی کمه، مثل این که لپتاپ رو Sleep کرده باشید)
    وقتی باتری پر میشه بلافاصله جریان برق شارژر به باتری قطع میشه. اگر این اتفاق نیفیته بعد از یه مدت کوتاه باتری منفجر میشه. بنابراین سازنده مطمئن میشه که جریان برق رو از باتری قطع کنه!

اما یه نکته ای هست اینه که باتری ها به دما حساس هستند و وقتی در دمای بالا فعالیت کنند از عمرشون کم میشه. به خاطر همین پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بازی کنید باتری رو دربیارید، چون موقع بازی لپتاپ گرم میشه و باتری در دراز مدت عمرشو از دست میده
    در شرایط معمولی مثل اینترنت رفتن فیلم دیدن و .. احتیاجی به دراردن باتری نیست.

ضمن اینکه خیلی از باتری خودتون انتظار نداشته باشید و عموما بعد از 3 4 سال مجبور به تعویض باتری میشید.

البته چون معمولا بعد از 4 یا 5 سال لپتاپ نو باید گرفت این اشکال زیاد به چشم نمیاد

3. 3 کاربر از V i r u s e r بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

پیشنهاد می کنم اگر می خواهید بازی کنید باتری رو دربیارید
    درآوردن باتری بهیچوجه توصیه نمیشه. موارد بسیار زیادی وجود داره که در اثر رفتن ناگهانی برق وسط گیم به آسیب های بسیار پرهزینه به مادربورد منتهی شده
    بدسکتور گرفتن هارد تنها بخش کوچکی از اتفاقات محتمل در این موارد هست
    ایشون بهتره بجای درآوردن باتری بفکر تهیه ی یک کولپد مناسب باشه

5. این کاربر از 3274 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال hamid1002's Avatar
    تاريخ عضويت
    Oct 2008

پيش فرض

سلام
    طول عمر باتری لپتاپ و موبایل که لیتیم یون یا لیتیم پلیمر هستن بر اساس تعداد سیکل شارژ اندازه گیری میشه
    مثلا یه باتری بعد از 1000 سیکل (پر و خالی شدن) 50% ظرفیت خودشو از دست میده. اگر شما فقط از بخشی از باتری استفاده کنید و دوباره شارژش کنید، به همون اندازه از سیکلش کم میشه
    مثلا اگر شما یه باتری رو تا 90% استفاده کنید و پر کنید و این کار رو 10 بار تکرار کنید تازه یه سیکل از عمر باتری کم میشه.
    بنابر این بهتره با برق کار کنید
    مرسی دوست عزیز از توضیحاتتون
    اما یه سوال برام پیش امد گفته بودید که
    اگر شما یه باتری رو تا 90% استفاده کنید و پر کنید و این کار رو 10 بار تکرار کنید تازه یه سیکل از عمر باتری کم میشه خب من وقتی که بخوام تو خونه از برق استفاده کنم در حالی که وقتی هم از برق استفاده میکنه باطری هم شارژ میشه در حالی که هنوز شارژش تموم نشده این موردی که شما گفتید براش پیش نمیاد ( هنوز شارژ باطری تموم نشده دوباره پروسه شارژ شدن اتفاق می افته)

مرسی

تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    bin/

پيش فرض

ببینید
    شما اینطوری فزض کن که عمر باتری 5000 ساعته. شما هرچه قدر از باتری کار بکشی همون قدر از عمرش کم میشه
    حالا اگه فقط 10 دقیقه از باتری استفاده کنی و بعدش بزنی به برق از عمرش به اندازه ی همون 10 دقیقه کم میشه.
    اگر هم 3 ساعت استفاده کنی و شارژش کنی 3 ساعت از عمر باتری کم میشه

خیلی مهم نیست که باتری تا اخر استفاده بشه یا نه، عمر باتری به میزان کارکرد باتری ربط داره تا نحوه ی شارژ شدنش

در کل بهتره که نذاری باتری به مدت طولانی کامل خالی بشه، اگه باتری به مدت طولانی خالی باشه (مثلا 1 ماه) خالی باشه به شدت از عمرش کاسته میشه
    اگر هم قرار هست از باتری به مدت طولانی استفاده نکنید، باتری رو تا 30% شارژ کنید و در جای خنک نگه داری کنید

8. 2 کاربر از V i r u s e r بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز manli7's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

ممنون دوست من توضیحات خیلی خوب بود

چس ربطی نداره هر وقت شارژ کنیم کردیم چه 90 درصد شارژ داشته باشه چه 10 درصد ؟

اخه میگن بزاریم باطری خالی کنه و بعد شارژ کنیم 1

10. این کاربر از manli7 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

اخه میگن بزاریم باطری خالی کنه و بعد شارژ کنیم 1
    اینکار اشتباهه و کسانیکه این توصیه رو بشما کردند نه اطلاعات کافی از ساختار باتری داشتند و نه حداقل خودشون تجربه کردند. مثل خیلیهای دیگه فقط برای باتجربه نشون دادن خودشون یک ادعایی کردند
    اخیرا سلولهای دو تا باتری مربوط به دو فروند از لپتاپهام رو عوض کردم ولی یک باتری نو اصل هم در کنارش تهیه کردم که بهای اون دو برابر تعویض سلول تمام شد
    روی باتری نو که از پک درآورده بودم برای اطمینان کامل از غلط بودن این حرف که باتری تا ته خالی بشه، این تست رو انجام دادم:

بعد از فول شارژ اولیه، با هر بار تا ته خالی کردنش متوجه شدم حدود %13 از ظرفیت باتری داره کم میشه
    دو بار اینکار رو کردم و %27 از ظرفیت نگهداری باتری در همون روزهای اول کم شد! دفعات بعد که فقط تا 25 درصد خالی کردم دیگه ظرفیت کم نشد
    با برنامه ی Battery Bar و یا CPUID HW Monitor Pro ظرفیت ها رو میتونید چک کنید
    بنابراین توصیه ی اکید میکنم نه تنها هیچوقت باتری رو در نیارید (چون باتری برای لپتاپها همزمان سه نقش : محافظ، استابیلایزر و UPS رو داره ایفا می کنه) بلکه باتری رو هم هیچوقت نذارید تا زیر %30-25 درصد خالی بشه

12. 2 کاربر از 3274 بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

آخر فروم باز manli7's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2010

پيش فرض

یعنی برای باطری lp

بزاریم 25 30 درصد نیست بعد شارژ کنیم ؟

پروفشنال
    تاريخ عضويت
    Sep 2013

پيش فرض

چند ماهه باتریهای پلیمری هم تازگی وارد گود شده که فعلا و عموما روی دستگاههای High-End داره نصب میشه.توصیه ی کارخونه ی سازنده ببینید چی هست
    ولی من تستی که گفتم رو روی باتری های لیتیومی رایج (Li-ion) انجام دادم و برای انواع پلیمری کسانیکه روی اونها شخصا تجربه کردند بهتره نظر بدن
    بنظرم تا تجربه ی عینی خودتون یا دیگران نشون نداده که خالی کردن پلیمری ها تا %0 باعث کاهش ظرفیتشون میشه یا نه، بهتره مراقب حد دشارژ باشید

تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    bin/

پيش فرض

سلام
    باتری های لیتیم پلیمر هم نحوه ی عملکردشون شبیه لیتیم یون هست.
    تفاوتشون در ظرفیت بیشتر وزن کمتر ، حجم بیشتر و طول عمر بیشتر در باتری های لیتیم پلیمر هست

بنده خودم لپتاپم لیتیم پلیمر هست، کلا خالی کردن باتری ها تا اخر کار اشتباهی هست و فقط برای باتری های نیکلی توصیه میشه(بعضی از گوشی های تلفن ثابت بیسیم از این نوع استفاده می کنن)

16. 2 کاربر از V i r u s e r بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •