تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 12 1234511 ... آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 118

نام تاپيک: حقیقت داریم ؟

کاربر فعال علوم انسانی mohammad varaste's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    کشور37 شهر 37 کوچه37 پلاک37

پيش فرض حقیقت داریم ؟

ماها از کجا میدونیم خواب نیستیم ؟
    تاحالا شده توی خواب بفهمین دارین خواب میبینین و بعد برای خلاص شدن از شر این خواب بد خودتونو بکشین؟
    از کجا میدونین ما الان توی یه خواب نیستیم و بعد از مرگ از این خواب بیدار نمیشیم از زندگی واقعیمون ؟
    اگه فیلم اینسپشن نولان رو دیده باشین یه جورایی به این مساله تا حد زیادی دامن میزنه و برای شما این مساله رو قابل لمس تر میکنه
    مثل اونجایی که همسر کاب خودش رو میکشه و به کاب اصرار داره که اونها توی یه خواب هستن و باید بیدار بشن.
    نظر شما چیه ؟
    تئوریهایی مثل این رو تا چه حد جدی میدونین ؟

2. 11 کاربر از mohammad varaste بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

از کجا می دونیم خواب نیستیم؟ چون جزئیاتی که توی دنیا می بینیم و میزان تنوع ها و ... خیلی خیلی فراتر از میزانی است که مغز یک انسان می تونه پردازش کنه. فیلم Inception پایه و اساس علمی نداره (و برای همین بهش میگیم Science-fiction).

از کجا می دونیم توی یک شبیه سازی نیستیم، واقعا نمی دونیم (و با فرضیات بسیار بسیار کمی می تونیم به این نتیجه برسیم که احتمال اینکه در یک شبیه سازی باشیم بیشتر از اینه که ما در واقعیت باشیم).

محتوای مخفی: Simulation Argument 

یک مقوله ایست به نام Simulation Argument یا Simulation Hypothesis که توضیح می ده حداقل یکی از سه فرضیه زیر صحیحه:

1. در کل کیهان هیچ تمدن و موجودات زنده ای، به حدی از پیشرفت و علم نخواهند رسید که بتونیم اون رو پست مدرن بنامیم. در چنین دوره ای اون موجودات قادر خواهند بود یک جامعه موجودات رو (اعم از انسان یا حیوانات، به شکل کامل یا ناقص) همراه با قوانین علمی (کامل یا ناقص) در یک شبیه سازی کامپیوتری قرار بدهند و طبیعتا کامپیوتر هایی که چنین قدرتی داشته باشند هم باید داشته باشند.

2. هر تمدنی که در این سطح فوق باشه، علاقه ای به اجرا کردن تعداد قابل توجهی از این شبیه سازی ها نخواهد داشت.

3. ما به احتمال بسیار زیاد (0.99999999999999999999999999999) در یک شبیه سازی کامپیوتری هستیم.

نکته اینجاست که حداقل یکی از این سه فرضیه باید صحیح باشه. اثبات منطقی و فلسفی محکمی داره که دانشمندان زیادی روش کار کردند و من دربارش بحث نمی کنم (پیدا کردنش بسیار ساده است).

درباره فرضیه اول: اگه این فرضیه صحیح باشه، یعنی ادعا می کنیم هیچ تمدن بشری به اون سطح از علم و دانش نخواهد رسید. نه فرضا ما که حدود 50 هزار سال از تمدنمون می گذره، نه ما در صد هزار سال دیگه، نه ما در صد میلیون سال دیگه، نه در صد میلیارد سال دیگه. نه تمدن های موجوداتی که هوش و توانایی چند صد برابر ما دارند. صحیح دونستن این فرضیه لازمه اینه که یکی از این دو فرضیه زیر صحیح باشه:

A. یا همه تمدن های کیهان قبل از رسیدن به این مرحله نابود خواهند شد.
    B. یا رسیدن به این مرحله از تمدن اصلا ممکن نیست.

درباره فرضیه دوم: اگه این فرضیه صحیح باشه، یعنی اصلا این موضوع، موضوع جالبی نیست که افراد رو نسبت به اجرای چنین شبیه سازی هایی مشتاق کنه. اینکه منظور از عدد قابل توجه چقدره، به نسبتی برمی گرده که ما از اون در فرضیه سوم استفاده می کنیم. فرضا اگه چنین شبیه سازی ای فقط یک بار اجرا بشه، احتمالی که ما در فرضیه سوم داریم 50 درصد خواهد بود. اگه 100 بار انجام بشه، 99 درصد خواهد بود و ...

نکته: سنگین بودن پردازش چنین شبیه سازی هایی دلیل موجه برای صحیح دونستن فرضیه دوم نیست چون سنگین بودن پردازش ها فاکتوری است وابسته به زمان، فرضا محاسباتی که امروز ما با لپ تاپ خودمون می تونیم خیلی راحت انجام بدیم 30 سال پیش اصلا با سوپر کامپیوتر ها هم ممکن نبود. محاسباتی که صد سال آینده می تونند انجام بدن رو ما الان با کل کامپیوتر های دنیا هم نمی تونیم. بنابرین حتی اگه در زمانی چنین محاسباتی سنگین باشه، در آینده همون تمدن سنگین نخواهد بود.

درباره فرضیه سوم: این فرضیه به این صورت شکل می گیره (خلاصه) که در صورتی که هر دو فرضیه اول و دوم لزوما صحیح نباشند، یعنی اینکه تمدنی می تواند پدید بیاید که چنین شبیه سازی هایی را انجام دهد و چنین شبیه سازی هایی هم مورد علاقه خواهند بود، پس تعداد دنیاهایی که موجودات زنده (انسان یا غیر انسان) در آنها هستند بسیار بالاست، ولی در عین حال فقط یک دنیای واقعی وجود دارد و تعداد بسیار زیادی دنیاهای شبیه سازی شده، و احتمال اینکه ما در این دنیاهای شبیه سازی شده باشیم بسیار بالاتر است (قانون احتمال).

نکته: به فرض اینکه تمدنی به چنین مرحله ای از پیشرفتگی برسه، یعنی بتونه چنین شبیه سازیی هایی رو انجام بده، و علاقه داشته باشه تعداد زیادی از این شبیه سازی ها رو انجام بده، در حقیقت داره ثابت می کنه اون دو فرض ابتدایی لزوما صحیح نیستند، پس در همون لحظه نشون داده به احتمال بسیار زیادی خودش هم در یک شبیه سازی به سر می بره. یعنی هر وقت ما تونستیم چنین شبیه سازی هایی کنیم، در اصل ما داریم نشون می دیم به احتمال بسیار زیاد خودمون هم در یک شبیه سازی هستیم.

تئوریهایی مثل این رو تا چه حد جدی میدونین ؟

فرضیه، نه تئوری / بهتره حواسمون باشه از چه لغاتی استفاده می کنیم.

تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت

پيش فرض

اولا من که این تئوری یا به قول شما فرضیه رو از روی فیلم اینسپشن که نگفتم.
    قبل از دیدن این فیلم هم به اینچیزا فکر کرده بودم.

دوما واقعا جواب شما منو قانع نکرد به نظرم ربط نداشت.

اگه واقعا این مساله واقیت داشته باشه و ما توی جهان های تو در تو زندگی میکنیم راهی بود که بفهمیم ؟
    یا مثلا وقتی بیدار بشیم چیز شفافی یادمون میمونه از زندگی الانمون ؟.
    اصلا اگه همچین چیزی واقعیت داشته باشه باید همه چیزهای اطراف من ساخته هایی از ذهن من باشه

5. 2 کاربر از mohammad varaste بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

جواب من قرار نیست کسی رو قانع کنه چون من ادعایی ندارم، وظیفه اثبات یا همون Burden of proof با اونهایی است که فرضیه ای رو مطرح می کنن، من فقط توضیح دادم که چرا اینکه ما جهان اطرافمون رو در خواب می بینیم برای من قابل قبول نیست و دوباره میگم، مغز یک انسان قدرت پردازش این همه اطلاعات رو نداره.

درباره اینکه آیا راهی هست بفهمیم یا خیر باید ابتدا دونست مشخصات چنین دنیایی چگونه است که ما نمی دونیم. در دنیای فیزیکی ما که هیچ دلیلی نداریم فکر کنیم الان در خواب هستیم قطعا هیچ راهی هم پیدا نکردیم که چطور ازش بیدار بشیم یا با اساس و روالی آشنایی داشته باشیم که عواقب این در خواب بودن در دنیای بعدی رو بررسی کنیم.

اصلا اگه همچین چیزی واقعیت داشته باشه باید همه چیزهای اطراف من ساخته هایی از ذهن من باشه
    مشکل همینجاست، مغز یک انسان قابلیت ساختن و پردازش اطلاعاتی رو که ما در دنیای اطرافمون داریم رو نداره و برای همین فرضیه هایی که میگن ما الان در خواب هستیم یا عجیب تر از اون فرضیه هایی که مدعی میشن همه دنیا در مغز ماست و چیزی وجود خارجی نداره (Solipsism) پایه و اساسی ندارن.

7. 10 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت

پيش فرض

کتابی یا مقاله خاصی میشناسی در این باره ؟

تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت

پيش فرض

اینو یاد آور بشم اینکه
    اگه من استارتر تاپیک بودم دلیلش این نمیشه که من به این موضوع اطمینان دارم.
    من فقط قصدم این بود در این رابطه اطلاعات بهتری بگیرم.

10. این کاربر از mohammad varaste بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

کتابی یا مقاله خاصی میشناسی در این باره ؟
    نه متاسفانه.

اینو یاد آور بشم اینکه
    اگه من استارتر تاپیک بودم دلیلش این نمیشه که من به این موضوع اطمینان دارم.
    من فقط قصدم این بود در این رابطه اطلاعات بهتری بگیرم.
    متوجه هستم و کلا هم مهم نیست استارتر تاپیک کیه و قطعا مشخصه شما مدعی این ادعاها نیستید ولی نکته اینه که اون افرادی که مدعی هستند در ارائه دلایل و توضیحات کافی موفق نبوده اند.

12. 3 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت

پيش فرض

مثلا دقت کردی وقتایی که خوابیم گاهی اوقات میفهمیم که خوابیم گاهی اوقات هم نمیفهمیم
    اما گاهی هم هست که شک میکنیم خوابیم یا توی واقعیت .

مثلا توی دنیای حالا هم چیزای غیر عادی مثل دژاوو هستن که این این شکو تو دل آدم میذارن.

اما حسی که توی این دنیا داریم نسبت به حسی که توی خواب داریم واقعی تره (وبا فرض اینکه دنیای واقعی ما پس از مرگمونه) قطعا اون دنیا هم نسبت به چیزایی که الان داریم حس میکنیم واقعی تر و شفاف تره.

14. 4 کاربر از mohammad varaste بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

اما حسی که توی این دنیا داریم نسبت به حسی که توی خواب داریم واقعی تره (وبا فرض اینکه دنیای واقعی ما پس از مرگمونه) قطعا اون دنیا هم نسبت به چیزایی که الان داریم حس میکنیم واقعی تر و شفاف تره.
    اشکال اینطور روال بررسی (که فرض می کنیم موضوعی که درباره بحث اون هستیم صحیحه و از عواقبش صحبت می کنیم) اینه که احتمال اینکه بطور ناخودآگاه در مغالطه های [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ، [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] گیر کنیم بسیار زیاد است. این سه مغلطه در کنار هم در 99 درصد مواقعی که این روال برای اثبات (یا توجیه) یک ادعا بکار میره آورده شدند، نمونه بارزش کتاب های تعلیمات دینی دوران دبیرستان است.

اگه بخوایم بطور منطقی این قضیه رو بررسی کنیم هیچ دلیلی وجود نداره فکر کنیم اگه ما الان در خواب باشیم و اگه دنیای دیگه ای وجود داشته باشه، در اون دنیا احساس واقعی تر و شفاف تری داشته باشیم و چنین چیزی کاملا بی ربط هم هست به اینکه آیا این ادعا صحیح است یا خیر چون نه حس و احساس ما معیاری برای سنجش واقعیت های دنیاست و نه اصلا ما می تونیم چنین چیزی رو احساس کنیم و برگردیم و در این دنیا اون حس و احساس رو توضیح بدیم.

16. 3 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

جواب من قرار نیست کسی رو قانع کنه چون من ادعایی ندارم، وظیفه اثبات یا همون Burden of proof با اونهایی است که فرضیه ای رو مطرح می کنن، من فقط توضیح دادم که چرا اینکه ما جهان اطرافمون رو در خواب می بینیم برای من قابل قبول نیست و دوباره میگم، مغز یک انسان قدرت پردازش این همه اطلاعات رو نداره.
    سلام ...
    دقیقا منظورتون کدوم اطلاعات هست ؟!

شما بین بودن در یک شبیه ساز و بودن در خواب تفاوت قائلید ؟

من فکر میکنم غیر مکن نیست. ما در خواب اطلاعات بالایی رو پردازش نمیکنیمدر عین اینکه در خواب هیچ چیز نسبت به بیداری کم نداریم ...

18. 3 کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

صفحه 1 از 12 1234511 ... آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •