تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمايش نتايج 1 به 10 از 28

نام تاپيک: روش اندازه گیری سختی آب ؟

آخر فروم باز arash59b's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    اکسین ــ O X I N

پيش فرض روش اندازه گیری سختی آب ؟

سلام

همونطور که می دونید دستگاه های تصفیه اب خانگی دارای 4 فیلتر قابل تعویض هستند که سه تای از اونها رو معمولا بسته به مصرف هر 2 تا 6 ماه عوض می کنند و قیمت چندانی هم ندارند

اما فیلتر چهارم که معروف به ممبرنس (غشاء) هست رو معمولا بعد از 1 تا 2 سال و وقتی که سختی اب زیاد میشه عوض می کنند و قیمتش هم در انواع خوب و امریکاییش تا 40 تومن میرسه و روش کار هم اینطور هست که یه مقدار از آب فیلتر شده رو

ازمایش سختی می کنند تا بقهمند که موقع تعویض رسیده یانه.

می خواستم ببینم که چه روش هایی برای اندازه گیری سختی آب وجود داره داره و روش معمولش چی هست

همچنین اسم مواد شیمیایی لازم برای این کار چیه و از کجا می تونم تهیه کنم. و ایا از نظر هزینه می صرفه خودم این کار رو انجام بدم یا مثل همیشه بدم بیرون.
    Last edited by arash59b; 01-10-2013 at 22:28.

حـــــرفـه ای Atghia's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض

سختی آب با سنجش میزان کلسیم و منیزیم موجود در آب سنجیده میشه
    کاری نیست که به دور از وسایل و مواد ازمایشگاهی انجام پذیر باشه(در حد اطلاعات من البته)

مواد و وسایل مورد نیاز: محلول بافر، محلول بازدارنده سدیم سولفید، معرف EBT، محلول EDTA 0.1 مولار، آب نمونه، آب دوبار تقطیر شده،دی اتیل آمین،معرف کالکن، بورت، ارلن، پیپت حبابدار و...

یک توضیح خوب که یافتم:
      محتوای مخفی: آزمایش 

آب نرم
    Hardness =< 50
    نسبتا نرم
    50 < Hardness <100
    کمی سخت
    100 < Hardness <150
    نسبتا سخت
    150 < Hardness 250
    سخت
    250 < Hardness 350
    بسیار سخت
    350 < Hardness

به منظور اندازه گیری یونهای کلسیم و منیزیم موجود در آب ابتدا با کمک هیدروکسید آمونیوم pH محیط را به ١٠ رسانده و سپس معرف اریوکروم را به آن اضافه می کنیم. اگر هیچ یون فلزی از کلسیم و منیزیم در آب موجود نباشد این معرف در این شرایط به رنگ آبی است ولی کمپلکس های فلزی آن به رنگ قرمز شرابی و یا نارنجی میباشند. پس اگر رنگ محیط قرمز شود یونهای فلزی در آن وجود دارد. اگر به چنین محلول قرمز رنگی محلول EDTA اضافه شود ابتدا با کلسیم سپس منیزیم متصل به اریوکروم کمپلکس تشکیل داده و از آنجایی که این کمپلکس ها از کمپلکس های فلز با رنگ پایدار تر هستند اریوکرم کاملاً از قید یونهای فلزی آزاد شده و آبی می شود .پس لحظه آبی شدن محلول زمانی است که تمامی یونهای فلزی با EDTA واکنش داده اند. از آنجایی که تشکیل کمپلکس کلسیم و منیزیم محیط را اسیدی میکند به منظور حفظ pH محیط بین ٩ تا ١٠ که در آن معرف آبی رنگ است از هیدروکسید آمونیوم و یا محلول بافر کلرور آمونیوم استفاده میشود.
    شرح آزمایشتعیین سختی کل مواد و وسایل مورد نیاز: محلول بافر، محلول بازدارنده سدیم سولفید، معرف EBT، محلول EDTA ٠١/٠ مولار، آب نمونه، آب دوبار تقطیر شده،دی اتیل آمین،معرف کالکن، بورت، ارلن، پیپت حبابدار و...
    ابتدا با پبپت حبابدار مقدار ٢٠ میلی لیتر آب نمونه (آب شهر) را به داخل ارلن ریخته و توسط آب دوبار تقطیر شده و تا حجم ٨٠ میلی لیتر رقیق می نماییم، بهتر است که این محلول را تا دمای حدود ٤٠ درجه سانتی گراد گرم کنیم، بعد از اینکه محلول را گرم کردیم ٢ میلی لیتر محلول بافر، ٢ میلی لیتر محلول بازدارنده و ٦ قطره معرف EBT افزوده و فورا با محلول استاندارد EDTA ٠١/٠ مولار که از قبل آماده کرده و داخل بورت ریخته شده تا ظهور رنگ آبی تیتر می کنیم. در اینجا مقدار EDTA مصرفی برابر ٨٠/١٨ میلی لیتر بود(V1=18.80 )برای تعییین سختی کل می توان از رابطه زیر استفاده کرد:
    (VEDTA)(FEDTA)(100)(1000) / Vsample = Hardness (1)
    VSample : حجم آب نمونهFEDTA: غلظت EDTAتعیین میزان کلسیم در آب سخت در حضور منیزیممطابق آزمایش قبل ٢٠ میلی لیتر آب نمونه را در ارلن تا حجم ٨٠ میلی لیتر رقیق می کنیم. این بار ٥ میلی لیتر دی اتیل آمین اضافه می کنیم تا pH به ٥/١٢ برسد. سپس ١ میلی لیتر محلول بازدارنده سدیم سولفید و ٦ قطره معرف کالکن اضافه کرده و با محلول استاندارد EDTA تیتراسیون را آغاز کرده تا ظهور رنگ آب تیتراسیون را ادامه می دهیم. این بار حجم EDTA مصرفی برابر ٣/١٣ میلی لیتر بود. (V2=13.30) می توان با استفاده از روابط ٢ و ٣ میزان کلسیم و منیزیم موجود در آب را محاسبه نمود.
    Ca (mg) = V2 (0.4008) (2)
    Mg (mg) = (V1-V2)(02432) (3)
    با توجه به محاسبات و نتایج بدست آمده و همچنین جدول شماره ١ می توان گفت که آب نمونه مورد استفاده در این آزمایش در گروه آب های بسیار سخت قرار دارد. (سختی کل=٩٥٠)

3. 3 کاربر از Atghia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای V E S T A's Avatar
    تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

می خواستم ببینم که چه روش هایی برای اندازه گیری سختی آب وجود داره داره و روش معمولش چی هست

همچنین اسم مواد شیمیایی لازم برای این کار چیه و از کجا می تونم تهیه کنم. و ایا از نظر هزینه می صرفه خودم این کار رو انجام بدم یا مثل همیشه بدم بیرون.

اگر برای این که زمان تعویض فیلتر رو متوجـه بشین می خواین سختی رو اندازه بگیرین که فکر نمی کنم روش آزمایشگاهی سنجش سختی آب برای تصفه کننده ها

مورد استفاده قرار بگیره مکانیسم عمل تصفیـه کننده هابر اساس اسمز معکوس هست به این صورت که معمولا از یه غشا نیمه تراوا استفاده می شه که نسبت به

مولکول های خنثی نفوذپذیری دارند و بر عکس یونها رو از خودش عبور نمی ده بنابراین مولـکول های خالص آب از غشا عبور می کنن و برای اینـکه متوجـه بشن زمان

تعویض فیلتر رسیده بیشتر به از دست رفتن خـواص و کیفیت عمل غشا نیمه تراوا یا آزمایش هایی که مربوط به فشار میشه (مثل افت فشار)توجه میشه نه سنجش

سختی آب ...

غیـر از این که شما بـرای سنجش سختـی آب نیـاز به ابـزارآلات آزمایشگاهـی و تهیه مـواد شیمیـایی دارین باید با روش اندازه گیـری و تهیـه هر کـدوم از معرف ها یا

استاندارد کردنشون و میزان دقیق استفاده از مواد اولیـه چه در زمان ساخت معرف چه در زمان انجام آزمایش سختی کاملا آشنا باشیـن که در روش اسمز معکوس از

این مواد شیمیایی هیچ استفاده ای نمیشه چون مکانیزم عمل تو تصفیه کننده ها به طور کلی با چیزی که تو آزمایشگاه هست کاملا فرق داره .

5. 2 کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    اکسین ــ O X I N

پيش فرض

با تشکر

منم دونبال همین روش های معمولی هستم. فکر نمی کنم خود فروشنده های فیلتر هم ازمایشی روی سختی اب انجام بدن

میشه بگید دقیقا این روش اسمز معکوس چی هست؟

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

با تشکر

منم دونبال همین روش های معمولی هستم. فکر نمی کنم خود فروشنده های فیلتر هم ازمایشی روی سختی اب انجام بدن

میشه بگید دقیقا این روش اسمز معکوس چی هست؟
    اسمز معکوس روش کار دستگاهه یعنی با این روش دستگاه آب رو تصفیه می کنه. فرض کنید دو تا محـلول داریـم با یه ارتفـاع یکی آب خالص یکی آبی که نمک محلـول داره که با

لوله به هم مربوط شدن و بین این دو تا یه غشا نیمه تراوا قرار گرفته (همون فیلتر) برای برقراری تعـادل غلظتـی ،یـون ها از نمـک به سمت آب خالص پیش میرن (زمانی که فشار

وارد شده به محلول نمک بیشتر از فشار اسمزی باشه) ولی وجود این غشا نیمـه تراوا( که خاصـیت عبـور دادن مولکـول خنثـی رو داره) باعث میشه مولکول های خالص آب عبور

کنن ولی نمک های محلول نتونن عبور کنن این روند یعنی حرکت آب نمک به سمت آب خالص تا زمانی ادامه پیدا می کنه که ارتفاع محلول آب نمک فشار مضاعف ایجاد کنه و مانع

حرکت آب نمک به سمت آب خالص بشه ..

تو دستگاه تصفیه کننده چند تا فیلتر وجود داره که عمرشون به تواناییشون در جذب یون ها یا عبور دادن آب خالص بستگی داره و با هم متفاوت هستن و آزمایشی هم روی فیلتر

انجام نمی شه، شرکت سازنده بر اساس جنس فیلتر میزان تقریبی عمر فیلتر رو اعلام می کنه که می تونه بر اساس املاح موجود در آب و کیفیت آب متفاوت تو مناطـق مختلف

تغییر کنه..

8. این کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jan 2008
    محل سكونت
    اکسین ــ O X I N

پيش فرض

متوجه شدم ولی من جوابم رو نگرفتم.

من با چه ازمایش با ترفندی می تونم متوجه بشم سختی اب چه اندازه است (حالا نه خیلی دقیق)

ایا برچسب هایی مثل او چیزایی که تو ازمایشگاه داشتیم ( و با تغییر رنگش اسیدی وباز بودن یا ph اب رو تشخیص میدادیم) وجود داره که بشه میزان منیزیم یا کلسیم رو اندازه بگیره.

احتمالا باید یه روش ساده ای وجود داشته باشه چون این فروشنده ها که اغلبشون سواد چندان علمی ندارند حتما از یه روش ساده ای برای بدست اوردن زمان تعویض دارن (البته اونها سختی رو به عدد سختیش می گن)

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

درباره نحوه کار فروشنده ها اطلاعی ندارم ولی :

وقتی یون در آب محلول باشه آب خاصیت اسیدی پیدا می کنه و PH پایین میاد بنابراین با شناساگر اسید میشه میزان اسیدی بودن آبی که از

فیلتر گذشته رو تشخصی داد (مثل لیتموس یا متیل اورانژ) وقتی این نوع سختـی رو حرارت بدیـم یـون ها خارج می شـن و در این صـورت آب

سختی موقت داره ولی اگر یون ها با حرارت هم جدا نمی شن آب سختی دائم داره ..

11. این کاربر از V E S T A بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض

البته من فکر نمیکنم مقدار PHبتونه معیار قابل قضاوتی برای نتیجه گیری در مورد کارا بودن یا از کار افتادن فیلتر باشه!
    چون اگر فیلتر خوب هم کار نکنه و یونها بتونن عبور کنند قاعدتا شاهد تغییرات زیادی در PHنخواهیم بود که قابل لمس باشه...
    اما یک مطلب جالب دیدم گفتم شاید ربطی داشته باشه(هرچند قاعدتا فروشنده هایی که وارد به امر هستند و راه ساده ای بلدند روش رو نمیگن تا اصطلاحا نونشون آجر نشه )

برای تعیین سریع سختی آب، کارخانه شیمیایی واقع در آلمان قرصهایی ساخته است. در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج آب مورد آزمایش را تا خط نشان لوله پر می‌نمایند و به‌وسیله معرفی که همراه بسته قرصهاست رنگ این آب را قرمز می‌کنند و آنگاه آنقدر از این قرصها در آن می‌اندازند تا رنگ آب سبز گردد. شماره قرصهای ریخته شده در لوله آزمایش برابر درجه سختی آب می‌باشد!

13. 2 کاربر از Atghia بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Feb 2007

پيش فرض

البته من فکر نمیکنم مقدار PHبتونه معیار قابل قضاوتی برای نتیجه گیری در مورد کارا بودن یا از کار افتادن فیلتر باشه!
    چون اگر فیلتر خوب هم کار نکنه و یونها بتونن عبور کنند قاعدتا شاهد تغییرات زیادی در PHنخواهیم بود که قابل لمس باشه...
    سلام

یه مقدار توضیحات اگر امکان داره درباره این قسمت بدین و اینکه چه طور آب ار یون ها پر می شه ولی ph تغییر نمی کنه ؟

و

برای تعیین سریع سختی آب، کارخانه شیمیایی واقع در آلمان قرصهایی ساخته است. در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج آب مورد آزمایش را تا خط نشان لوله پر می‌نمایند و به‌وسیله معرفی که همراه بسته قرصهاست رنگ این آب را قرمز می‌کنند و آنگاه آنقدر از این قرصها در آن می‌اندازند تا رنگ آب سبز گردد. شماره قرصهای ریخته شده در لوله آزمایش برابر درجه سختی آب می‌باشد!
    جنس این قرص ها از چیه و مکانیزم عملشون به چه صورت هست و چه واکنشی رو ایجاد میکنن ؟

تاريخ عضويت
    Jun 2011
    محل سكونت
    تهران کثیف

پيش فرض

سلام

یه مقدار توضیحات اگر امکان داره درباره این قسمت بدین و اینکه چه طور آب ار یون ها پر می شه ولی ph تغییر نمی کنه ؟

و

جنس این قرص ها از چیه و مکانیزم عملشون به چه صورت هست و چه واکنشی رو ایجاد میکنن ؟
    سلام
    من نگفتم از یون پر میشه ولی PHتغییر نمیکنه! همه ی صحبت من این بود که فرضا اگر اون غشا خوب کار نکنه و درصدی یون عبور کنه در اون حدی نیست که قابل ملاحظه باشه که بشه بهش استناد کرد و بگید پس فیلتر باید تعویض بشه!اگر سنجیدن سختی به همین سادگی قرمز آبی شدن کاغذ شناساگر بود که اونهمه دنگ و فنگ رو برای سنجش سختی نباید میکشیدیم!
    دوست خوبم منم مشتاقم که عملکرد قرص رو بدونم به چه صورت هست!(این حرفی که نوشته شد از یک سایت برداشته شده توضیح اضافه ای ندادن )

+

شما PHآب شهری رو تا الان اندازه گرفتید؟ در حالتی که از فیلتر رد نشده آِیا اینقدر اسیدی هست که شناساگر رو به PHاسیدی برسونه؟((جمله سوالی هست نه انتقادی))

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •