تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

نمايش نتايج 1 به 5 از 5

نام تاپيک: مشکل در نصب سیستم عامل دوم در لپ تاپ asus x450vc

اگه نباشه جاش خالی می مونه HEGMATANEH's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    هرکجا هستم باشم آسمان مال من است

پيش فرض مشکل در نصب سیستم عامل دوم در لپ تاپ asus x450vc

سلام دوستان عزیز
    من وقتی این لپ تاپ رو خریدم ویندوز 8 اصل روش نصب کردم . چون بیشتر کارهام هم رو اوبونتو انجام میدم ، 3 4 روز پیش اومدم کنار ویندوز 8 یه اوبونتو هم نصب کنم . ولی جاتون خالی نمیدونم چرا زد و کل هارد رو فرمت کرد . (البته بگم که در داخل نصب اوبونتو گزینه something else رو زدم و من قبلا هم رو پی سی اینکارو میکردم و بدون مشکل نصب میشد . ) و یک درایور یک ترابایتی تحویلم داد . خوب من گفتم پس اول میام اوبونتو نصب میکنم و بعدش ویندوز . اوبونتو رو نضب کردم و وقتی اومدم ویندوز کنارش نصب کنم دوباره دیدم اینبار ویندوز کل هارد رو فرمت کرد و باقی ماجرا . اینکارو دوبار انجام داد و دیگه اعصابم خرد شده . هر کودوم رو به تنهایی خیلی رووون و شیک و مجلسی نصب میکنه ولی نمیدونم چرا با هم نه .
    آخه تازه کارم نیستم که با خودم بگم بلد نیستم سیستم عامل نصب کنم . تا الان بارها اینکارو روی پی سی انجام دادم و همینطور لپ تاپ قبلی . ولی نمیدونم مشکل این از کجاس .
    خدا خیرتون بده اگر میتونید مشکلمو حل کنید .
    ممنون

ناظر انجمن های لپ تاپ و نرم افزار Public Enemy's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2012
    محل سكونت
    San Andreas ( محله ی بنفش ها )

پيش فرض

سلام دوستان عزیز
    من وقتی این لپ تاپ رو خریدم ویندوز 8 اصل روش نصب کردم . چون بیشتر کارهام هم رو اوبونتو انجام میدم ، 3 4 روز پیش اومدم کنار ویندوز 8 یه اوبونتو هم نصب کنم . ولی جاتون خالی نمیدونم چرا زد و کل هارد رو فرمت کرد . (البته بگم که در داخل نصب اوبونتو گزینه something else رو زدم و من قبلا هم رو پی سی اینکارو میکردم و بدون مشکل نصب میشد . ) و یک درایور یک ترابایتی تحویلم داد . خوب من گفتم پس اول میام اوبونتو نصب میکنم و بعدش ویندوز . اوبونتو رو نضب کردم و وقتی اومدم ویندوز کنارش نصب کنم دوباره دیدم اینبار ویندوز کل هارد رو فرمت کرد و باقی ماجرا . اینکارو دوبار انجام داد و دیگه اعصابم خرد شده . هر کودوم رو به تنهایی خیلی رووون و شیک و مجلسی نصب میکنه ولی نمیدونم چرا با هم نه .
    آخه تازه کارم نیستم که با خودم بگم بلد نیستم سیستم عامل نصب کنم . تا الان بارها اینکارو روی پی سی انجام دادم و همینطور لپ تاپ قبلی . ولی نمیدونم مشکل این از کجاس .
    خدا خیرتون بده اگر میتونید مشکلمو حل کنید .
    ممنون
    دوست عزیز سوالات مربوط به لینوکس رو در انجمن خودش مطرح فرمایید .

ولی برای اینکه کارتون راه بیفته توضیح می دم .

دلیل اینکه هی داره فرمت می شه به خاطر UEFI و پارتیشن بندی GPT در ویندوز های OEM ( پیش فرض نصب شده در کارخانه ) هستش .

قبلا سیستم ها به صورت معمولی و تحت بایوس لود می شد که بهش Legacy هم می گفتن . توی این سیستم معمولا پارتیشن بندی به صورت MBR بود .

سیستم های جدید به سیستم UEFI محهز شدند که چک سخت افزار هارو به عهده سیستم عامل می زاره ( در صورتی که در Legacy بر عهده بایوس بود ) که باعث افزایش سرعت بالا اومدن سیستم می شه .
    برای مثال من ویندوز 8 رو در حالت UEFI نصب کردم . همون طور که ملاحظه می کنین زمان فشرده شدن دکمه پاور تا شروع لود ویندوز فقط 1.6 ثانیه طول کشیده ( یعنی 1.6 ثانیه طول کشیده تا ویندوز شروع کنه به لود شدن ! )

در Windows 8 این قابلیت یعنی UEFI در صورتی موجود خواهد بود که با پارتیشن بندی GPT انجام بشه .
    نکاتی هست که باید بدونین :

1 - برای تغییر از GPT به MBR باید کل هارد فرمت بشه .
    2- ویندوز های قبل از 8 یعنی ویندوز 7 و ماقبل از GPT برای نصب پشتیبانی نمی کنند . لذا نمی تونین ویندوز 7 رو روی سیستمی که پارتیشن بندیش به صورت GPT نصب شده نصب کنین .
    3- درایور نوری از UEFI پشتیبانی نمی کنه . لذا فقط در حالت Legacy بوت می شه .
    4 - شرکت ها ویندوز 8 اورجینال رو به صورت UEFI و پارتیشن بندی GPT می ریزن
    5 - برای تعیین نوع بوت باید از طریق بایوس تنظیم کرد . تو سیستم های جدید UEFI هست ، اگر بخواین سیستم روی Legacy بوت بشه باید از روی گزینه UEFI ورش دارین ( ممکنه ننوشته باشه Legacy )
    6 -قابلیت Secureboot در UEFI باعث می شه هر چی که به بوت لودر ویندوز دست بزنه عمل نکنه ! این یه تنظیم امنیتی برای ویندور هستش .لذا موقعی که Secureboot در بایوس فعال باشه شما حتی نمی تونین ویندوز عوض کنین !
    7 - برای اینکه ویندوز رو در حالت UEFI نصب کنین باید روی فلش ریخته بشه و توی بایوس تنظیمات انجام بشه تا در حالت UEFI نصب بشه .
    8 - Secureboot برای لینوکس دردسر سازه . در هنگام کار با لینوکس باید Secureboot غیر فعال باشه
    9 - فعلا Fedora و Ubuntu از UEFI پشتیبانی می کنند . ( تا اونجا که من می دونم ) لذا دقت کنین حداقل ورژن 17 فدورا و 12.04 اوبونتو رو داشته باشین .
    10 - UEFI + GPT در ویندوز اجباری هست . همین طور Legacy و MBR در ویندوز اجباریه . لذا شما نمی تونین با دی وی دی لپ تاپ رو در حالت GPT پارتیشن بندی کنین ( اگر موارد رو دقیق خونده باشین می فهمین چرا ! )

مهم : قبل از نصب چک کنین ویندوز داره در حالت Legacy بوت می شه یا UEFI . از طریق System information می شه فهمید .

1 -روش نصب در حالت Legacy و پارتیشن بندی MBR :

هم Ubuntu و هم Windows 8 رو روی DVD رایت کنین ( برای اینکه مطمئن بشیم در حالت Legacy بوت می شه ) . ویندوز رو نصب کنین . سپس روی کامپیوتر کلیک راست کنین و گزینه Manage رو بزنین . سپس از Disk management یه مقدار فضای خالی برای Ubuntu کنار بزارین .

حالا برین سراغ نصب Ubuntu . از سی دی Ubuntu رو نصب کنین . Ubuntu رو توی اون فضای خالی جدا شده نصب کنین. فقط حواستون باشه اونجایی که می زنین Something Else و به قسمت پارتیشن بندی می رین ، یه گزینه پایین هست که می پرسه Grub کجا نصب بشه که نباید توی جای پیش فرضش نصب بشه !!!! در غیر این صورت بوت لودر ویندوز کاملا تخریب می شه . اونو تنظیم کنین روی یه پارتیشن دیگه مثلا همین پارتیشنی که Ubuntu رو نصب می کنین .

پس از نصب اگر درست انجام داده باشین ، باید ویندوز بالا بیاد و خبری از Ubuntu نباشه ! سپس EasyBCD رو دانلود و نصب کنین . بعد از اجرا و انتخاب زبان ، بزنین Add new Entry و گزینه Linux/BSD رو انتخاب کنین . مطمئن بشین Type روی Grub2 هستش . سپس سیو کنین سیستمو ری استارت کنین . موقع بالا اومدن ویندوز 2 تا گزینه جلوتون میاد که گرینه دوم رو بزنین می رین توی سیستم عامل جدید

2 - روش نصب در حالت UEFI و پارتیشن بندی GPT

این روش برای اونایی خوبه که ویندوز 8 اورجینال شرکت روشه و نمی خوان دست بزنن به درایو ریکاوری و ...

اول از همه توی بایوس Secureboot رو غیر فعال کنین . سپس مطمئن بشین سیستم داره در حالت UEFI بوت می شه . ( من فرض کردم ویندوز 8 اورجینال شرکتی نصبه هنوز . اگر نصب نیست با Poweriso یا UltraIso ایمیح ویندوز رو رایت کنین روی فلش نصب کنین . برای بوت از طریق UEFI حتما باید از روی هارد یا فلش مموری رایت بشه )

با Disk Management همون طور که در روش بالا گفته شد فضای خالی برای لینوکس ایجاد کنین .
    سپس با Poweriso یا Ultraiso لینوکس رو روی فلش رایت کنین . سپس به لپ تاپ وصل کنین .
    سپس برین توی ویندوز توی قسمت Settings .
    گزینه General رو بزنین .
    گزینه Advanced Startup و Restart Now رو بزنین .
    سیستم ری استارت می شه . گزینه Use A Device و سپس EFI usb device رو بزنین . سیستم ری استارت می شه و اوبونتو در حالت UEFI بوت می شه . نشونش هم اینه که اولش چند لحظه می نویسه Secureboot is disabled .

مراحل نصب رو طی کنین . مثل حالت بالا بعد از اینکه زدین Something Else ، حواستون باشه اون گزینه نصب Grub توی یه درایو دیگه غیر از گزینه پیش فرض خودش تنظیم کنین . در غیر اینصورت حرابیش بدتر از حالت Legacy هستش !!!

بعد از نصب و ری استارت دیگه نیازی به EasyBCD مثل روش اول نیست . فقط کافیه در حالتی که Secureboot عیر فعاله ، توی ویندوز مراحل زیر رو طی کنین تا وارد Ubuntu بشین :

Settings > General < Advanced StartUo > Restart now > Use Another Device > Ubuntu
    Last edited by Public Enemy; 25-09-2013 at 02:44.

3. 4 کاربر از Public Enemy بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه HEGMATANEH's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jul 2009
    محل سكونت
    هرکجا هستم باشم آسمان مال من است

پيش فرض

دوست عزیز فوق العاده ممنونم . یعنی کلی حال دادی بهم .

ناظر انجمن های لپ تاپ و نرم افزار Public Enemy's Avatar
    تاريخ عضويت
    Sep 2012
    محل سكونت
    San Andreas ( محله ی بنفش ها )

پيش فرض

دوست عزیز فوق العاده ممنونم . یعنی کلی حال دادی بهم .
    داداش هنوز نخوابیدی ؟ یعنی به این زودی کل مطلبو خوندی ؟

در آغاز فعالیت
    تاريخ عضويت
    Mar 2013

پيش فرض

سلام کسی هست جواب منو بده؟
    لپ تاپ من asus n550jv روش ویندوز 8.1 دارم میخام ابونتو 14 نصب کنم موفق نمیشم
    بارتیشن جدا کردم و از easybcd هم استفاده کردم ارور میده نمیشه
    بوت دوگانه درست میشه وقتی لینوکس رو انتخاب میکنم وارد نمیشه
    source boot رو غیر فعال کردم نشد واردش نمیشه

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •