تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 11 اولاول 1234567 ... آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 103

نام تاپيک: نژاد پرستی

حـــــرفـه ای B3HZ@D's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007

پيش فرض

بهزاد جان ، اینها هم از نظر من ملاک برتری نیست ... گذشته انسان هیچ برتری بهش نمیده ... حال هست که مهمه ... و البته در همین زمان حال هم خیلی از ملاک ها ملاک درستی برای برتر دونستن نیست ... مثلا امریکائی ها که الان پر قدرت ترین کشور دنیا از خیلی لحاظ هستن آیا نژادی برتر هستن ؟! معلومه که نه . اصلا تو دنیای امروز نژاد خاصی با یک مکان خاص دیگه قابل تفکیک نیست.
    درود بر شما
    بنده از منظر نژادی مقایسه نکردم . قسمت پایانی پست هادی عزیز یک جورایی {به نظر من} شخصیت ایرانی رو پایین آورده بود .

اگر هم دقت کنین می بینید که بنده اشاره کردم که در گذشته یک سری برتری ها از لحاظ فرهنگی و تمدن و دیدگاه نسبت به کشورهای دیگه داشتیم و اصلا بحث نژادی نبوده .
    و باز هم در آخر اضافه کردم که در حال حاضر اون خصوصیات خوب گذشته رو تا حدود زیادی از دست دادیم .

2. 4 کاربر از B3HZ@D بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

هادی جان صحبت کلی شما در مورد نژاد پرستی درسته و چیز شایسته ای نیست .
    ولی از نظر فرهنگی و دیدگاه ایرانیان و کلا از نظر تاریخی میشه گفت از خیلی جهات برتر از کشورهای همسایه و خیلی کشورهای دیگه بودیم .

اما یک سری اتفاقات و اشتباهات باعث شد که اون فرهنگ و گذشته ایران رو به فراموشی بره و جایگاه ایران و ایرانی این چیزی بشه که در حال حاضر می بینیم .

شرمنده ولی یک جورایی Off Topic بود.
    درود بر شما
    بنده از منظر نژادی مقایسه نکردم . قسمت پایانی پست هادی عزیز یک جورایی {به نظر من} شخصیت ایرانی رو پایین آورده بود .

اگر هم دقت کنین می بینید که بنده اشاره کردم که در گذشته یک سری برتری ها از لحاظ فرهنگی و تمدن و دیدگاه نسبت به کشورهای دیگه داشتیم و اصلا بحث نژادی نبوده .
    و باز هم در آخر اضافه کردم که در حال حاضر اون خصوصیات خوب گذشته رو تا حدود زیادی از دست دادیم .
    من موافقم و این افت فرهنگی که در ایران می بینیم به نظر من کمی وابسته به توهم های نژادی هست. مشکلی که در کشور داریم اینه که فرهنگ رو با نژاد مخلوط می کنیم و این مشکل در سیستم آموزشی و اجتماعی کشور وجود داره. ما در مدرسه بهمون یاد یاد میدادن که ایران از قوم و نژادهای مختلف ایجاد شده و ما همه در کنار هم زندگی می کنیم و این حرف ها که خوب است، اما در کنارش:

مردم ترک کشور ما اینطور هستن و این خصوصیات رو دارند.
    مردم کرد کشور ...
    مردم عرب ...
    مردم بلوچ ...

شاید منظور اون کتاب ها مردمی بوده که در اون منطقه و با اون فرهنگ زندگی می کردن ولی این از کودکی این ذهنیت رو ایجاد می کنه که نژاد مردم ارتباط مستقیمی با رفتارشون داره. از اینها بگذریم مردمی که در ایران نسلشون به یک شخص خاص می رسه می تونن در ابتدای اسمشون یک لقب داشته باشن و بقیه نمی تونن، که این خودش یک نشونه قوی برای نژادپرستی نباشه ولی برای تبعیض نژادی است. این دید نژادپرستانه در کشور که شاید مال همین 200-300 سال اخیر باشه به نظر من تاثیر مهمی داشته در افت فرهنگی و اجتماعی ما و ارتباط دادنش به نژاد و بطور کلی در ناخودآگاه انسان میگه هر مشکل فرهنگی که داریم مربوط به نژاد هست که همینه که هست و این قضیه در خون و ژنتیک ماست و کاریش نمیشه کرد! در حالی که فرهنگ قابل تغییره. از یه ایرانی بپرسیم مشکلات فرهنگی ما چیست یک لیست بلند بالا به ما میدن که احتمالا لیست صحیحی هم هست، ولی هیچ کس سعی و تلاشی برای درست کردنش نمی کنه.

کلا نژادپرستی جدا از اینکه منصفانه نیست و به دور از ارزش های انسانی است، تفکر و جهان بینی در همچین فریمورکی به خود اون افراد نژادپرست هم صدمه می زنه.

4. 7 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای shabe.saket's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2009
    محل سكونت
    Lost Island

پيش فرض

هادی جان صحبت کلی شما در مورد نژاد پرستی درسته و چیز شایسته ای نیست .
    ولی از نظر فرهنگی و دیدگاه ایرانیان و کلا از نظر تاریخی میشه گفت از خیلی جهات برتر از کشورهای همسایه و خیلی کشورهای دیگه بودیم .

اما یک سری اتفاقات و اشتباهات باعث شد که اون فرهنگ و گذشته ایران رو به فراموشی بره و جایگاه ایران و ایرانی این چیزی بشه که در حال حاضر می بینیم .

شرمنده ولی یک جورایی Off Topic بود.
    درود بر شما

بله منم میدونم بخوبی که خود شما نیز باوری به این اندیشه ی .....(قابل پر کردن با تمامی کلمات رذیل اخلاقی) ندارید...
    در مورد بحث ایران و ایرانی نیز، این قضیه تابعی از جبر جغرافیایی و زمانی است بنظر من، یعنی اون موقع که اجداد ما متمدن بودند، همسایه وحشی بود...
    آن موقع که اجداد من وحشی بودند، یه کسای دیگری متمدن بودند.....در هر صورت بهزاد جان، من بخوبی میدانم که شما معتقد به نژادپرستی نیستید، عقایدتون رو میشناسم.....

چند کلمه برای واژه نژاد پرستی:
    واژه نژادپرستی واژه ای است که در ردیف بررسی علم تجربی بخصوص زیست شناسی و بررسی ژنوم انسان صورت میگیره، همچین تحقیقی نیز اثبات نشده،

نژاد برتری این وسط وجود نداره.....
    این یک مبحث ایدئولوژیک است نه علمی، که از اذهان خودبرتربین بر می آید و تا جایی هم که من دیدم نژاد موهوم آریایی پرچمدار چنین رذیلت های اخلاقی است...

بی شرمی که در نژاد پرستی (هر نژادی از عرب گرفته تا آریایی و سامی و حامی و...) نهفته است ، نمیدانم چه دفاعی دارد.....

در هر صورت نژادپرستی از نظر من چنان شنیع است که حتی شنیدن این کلمه حال بهم زننده است برای من.....

مرد،(انسان) همین جور که هستی خوبی، به عنوان یک انسان به خودت نگاه کردن را آغاز کن... [ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در آخر:
    دیدن غم در چشمان یک سیاهپوست آفریقایی چندان سخت نیست.....
      محتوای مخفی: .......................... 

6. 7 کاربر از shabe.saket بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

کاربر فعال فلسفه A.M.D.D.E.V.I.L's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2009
    محل سكونت
    Void

پيش فرض

سلام دوستان ، منظور از نژاد پرستی چیه؟
    چون هم هولوکاست نمونه اش هست ، هم کوچک شمرده شدن قشر های متوسط به پایین در خود ایران
    به لحاظ تئوریک نباید نژاد پرستی وجود داشته باشه
    اما انتخاب طبیعی و خود طبیعت ایجاب میکنه که نژاد پرستی وجود داشته باشه ، و نژاد برتر بیشترین فرزند رو داشته باشه
    اما کیفیت و چگونگی تعریف کردن نژاد برتر غیر ممکن هست چون خوب و بهتر و بهترین همگی صفت هستند و نمیتونن معنی مستقل داشته باشن

ناظر انجمن طراحی وب Thor God's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2012
    محل سكونت
    بندرعباس،رشت،تهران

پيش فرض

دوستان بحث خیلی خوبی هست.
    متاسفانه بنده به هر بحث قوم و نژادی که وارد شدم یا تاپیک بسته شده یا بنده بن شدم. این رو هم بزارید به حساب نادانی و کم اطلاعات بودن بنده.
    امیدوارم بحثتون به نتیجه برسه اما حرف های من هم جای تامل داشت. تو یران خیلی ها اعراب رو به خاطر دین اسلامیشون نسل برتر میدونن. به همین خاطر از نژاد پرستی دینی حرفی به میان آوردم. اونقدر ها هم بی اطلاع نیستیم

موفق و پیروز باشید.

حـــــرفـه ای Mohammad Hosseyn's Avatar
    تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

چون هم هولوکاست نمونه اش هست ، هم کوچک شمرده شدن قشر های متوسط به پایین در خود ایران
    اما انتخاب طبیعی و خود طبیعت ایجاب میکنه که نژاد پرستی وجود داشته باشه ، و نژاد برتر بیشترین فرزند رو داشته باشه
    اما کیفیت و چگونگی تعریف کردن نژاد برتر غیر ممکن هست چون خوب و بهتر و بهترین همگی صفت هستند و نمیتونن معنی مستقل داشته باشن
    ببنید منظور دقیقش اینه که ما انسان ها در رفتار اجتماعی خودمون ، نژاد خاصی رو نسبت به دیگر نژادها برتر بدونیم و براشون تمایز قائل بشیم. این تمایز میتونه هر چیزی باشه.مثلا قانون متفاوت ، موقعیت اجتماعی متفاوت و این چیزهاست ...
    مثلا در امریکا سیاه پوستان در یک دوره ای نژاد پست تر بودند .بنابراین حق رای نداشتن. یا اساسا جایگاه اجتماعی خاصی جز برده بودن نداشتن.

مسئله ی طبیعت که میفرمائید ربطی به روابط اجتماعی ما انسانها نداره ...
    همونطور که دوستان گفتن نژاد پرستی با مثلا کوچک شمردن یک قشر خاصی یا پیروان دین خاصی فرق داره. نژاد پرستی محوریتش نژاد انسان هاست. البته نژاد پرستی نوع خاصی از تبعیض هست .

یک سوال : اگر برسی های آماری نشون بده که مثلا در یک نژاد خاصی ، رفتار خاصی زیاد دیده میشه ، آیا نسبت دادن اون رفتار یا ویژگی به اون نژاد درسته و آیا میشه بهش گفت نژادپرستی ؟ میخوام نظر دوستان رو راجع به این موضوع بدونم !
    مثلا بگیم مردم کشور ایکس ادمهای تنبل و کم کاری هستن. یا مردم شهر ایگرگ آدم های مهمون نوازی هستن !

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

جوامع انسانی مدت هاست دیگه بر اساس انتخاب طبیعی ساخته نمیشن و کلا علم و به خصوص علم پزشکی یعنی کمک کردن به مردم برای زنده ماندن که دقیقا بر خلاف فلسفه تکامل و انتخاب طبیعی است و اینطور نیست که چون در پروسه انتخاب طبیعی بی رحمی درباره نژادها (بهتر بگم ژن ها) ی ضعیف وجود داره پس این رفتار نژادپرستانه در جوامع انسانی رو توجیه می کنه.

یک سوال : اگر برسی های آماری نشون بده که مثلا در یک نژاد خاصی ، رفتار خاصی زیاد دیده میشه ، آیا نسبت دادن اون رفتار یا ویژگی به اون نژاد درسته و آیا میشه بهش گفت نژادپرستی ؟ میخوام نظر دوستان رو راجع به این موضوع بدونم !
    مثلا بگیم مردم کشور ایکس ادمهای تنبل و کم کاری هستن. یا مردم شهر ایگرگ آدم های مهمون نوازی هستن !
    اگه بطور علمی مشخص شده باشه این نوع رفتار ماهیت ژنتیک داره و آموزشی/محیطی/فرهنگی (developmental) نیست، بله میشه گفت. چیزهایی مثل تنبلی و مهمان نوازی مسائل بیشتر فرهنگی و آموزشی هستن. اگه مثلا ایرانی ها به مهمان نوازی معروف هستند، چند هزار کودک مثلا اهل کشور X رو در یک خانواده ایرانی از روز اول تولد بزرگ کنیم و ببینیم رفتار اون کودک ها در این زمینه مشابه سایر ایرانی ها نیست و مشابه مردم کشور X هست، شاید بشه نتایجی گرفت و اگه نتایج چنین مطالعاتی بارها و بارها تکرار بشه میشه نهایتا به یک نتیجه رسید. این نوع آزمایش ها بیشتر درباره کودکان هندی/شرق آسیایی که توسط خانواده های آمریکایی/اروپایی به فرزند خواندگی گرفته میشن انجام شده و نهایتا فرق خاصی در این نوع رفتار مشاهده نشده.

بطور خلاصه اگه بشه نشون داد ژن A در نوعی رفتار تاثیر داره، و نشون داده بشه این ژن بطور محسوس در مردم یک نژاد بیشتر وجود داره در نهایت شاید بشه نتیجه گرفت مردم این نژاد نسبت به این نوع رفتار نوعی علاقه دارند. مثلا این قضیه درباره بعضی بیماری های پزشکی وجود داره و بعضی نژادها نسبت به بعضی بیماری ها مقاومت کمتر با بیشتر دارند یا نسبت وجود برخی بیماری هایی که ژنتیک هستند در نژادهای متفاوت بطور محسوسی بیشتر یا کمتره، یا مثلا بعضی بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی در بعضی نژادها بطور محسوس بیشتر از سایرین است.

در نهایت هم نباید یادمون بره بحث علمی درباره اینطور چیزها بحث احتمال است. بطور علمی هیچ وقت نتیجه گرفته نمیشه مردم فلان نژاد بد هستند، خنگ هستند، روانی هستند و ... ، تفاوت ها هم در این بین همیشه در حد چند دهم درصد هست.

11. 2 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

جوامع انسانی مدت هاست دیگه بر اساس انتخاب طبیعی ساخته نمیشن و کلا علم و به خصوص علم پزشکی یعنی کمک کردن به مردم برای زنده ماندن که دقیقا بر خلاف فلسفه تکامل و انتخاب طبیعی است و اینطور نیست که چون در پروسه انتخاب طبیعی بی رحمی درباره نژادها (بهتر بگم ژن ها) ی ضعیف وجود داره پس این رفتار نژادپرستانه در جوامع انسانی رو توجیه می کنه.

اگه بطور علمی مشخص شده باشه این نوع رفتار ماهیت ژنتیک داره و آموزشی/محیطی/فرهنگی (developmental) نیست، بله میشه گفت. چیزهایی مثل تنبلی و مهمان نوازی مسائل بیشتر فرهنگی و آموزشی هستن. اگه مثلا ایرانی ها به مهمان نوازی معروف هستند، چند هزار کودک مثلا اهل کشور X رو در یک خانواده ایرانی از روز اول تولد بزرگ کنیم و ببینیم رفتار اون کودک ها در این زمینه مشابه سایر ایرانی ها نیست و مشابه مردم کشور X هست، شاید بشه نتایجی گرفت و اگه نتایج چنین مطالعاتی بارها و بارها تکرار بشه میشه نهایتا به یک نتیجه رسید. این نوع آزمایش ها بیشتر درباره کودکان هندی/شرق آسیایی که توسط خانواده های آمریکایی/اروپایی به فرزند خواندگی گرفته میشن انجام شده و نهایتا فرق خاصی در این نوع رفتار مشاهده نشده.

بطور خلاصه اگه بشه نشون داد ژن A در نوعی رفتار تاثیر داره، و نشون داده بشه این ژن بطور محسوس در مردم یک نژاد بیشتر وجود داره در نهایت شاید بشه نتیجه گرفت مردم این نژاد نسبت به این نوع رفتار نوعی علاقه دارند. مثلا این قضیه درباره بعضی بیماری های پزشکی وجود داره و بعضی نژادها نسبت به بعضی بیماری ها مقاومت کمتر با بیشتر دارند یا نسبت وجود برخی بیماری هایی که ژنتیک هستند در نژادهای متفاوت بطور محسوسی بیشتر یا کمتره، یا مثلا بعضی بیماری های روانی مثل اسکیزوفرنی در بعضی نژادها بطور محسوس بیشتر از سایرین است.

در نهایت هم نباید یادمون بره بحث علمی درباره اینطور چیزها بحث احتمال است. بطور علمی هیچ وقت نتیجه گرفته نمیشه مردم فلان نژاد بد هستند، خنگ هستند، روانی هستند و ... ، تفاوت ها هم در این بین همیشه در حد چند دهم درصد هست.
    درسته که اگر نژادهای مختلف رو در شرایط یکسانی قرار بدیم احتمالا رفتارشون چندان تفاوتی نداره . ولی خب حالا که هر نژادی در شرایط خاص خودش زندگی میکنه و در نهایت یکسری ویژگی های فرهنگی اجتماعی پیدا کرده. مثلا فرض کنید مطالعاتی انجام شده و معلوم شده مردم شهر X نسبت به حالت نرمال جرم و جنایت بیشتری مرتکب میشن و ممکنه بیایم برای اونها قوانین محدود کننده ای بگذاریم که سبب تمایز بین اونها و مردم دیگر شهر ها بشه . آیا این درسته ؟
    بله کلا حوزه ی علوم انسانی احتماله. این پذیرفتنی هست.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

درسته که اگر نژادهای مختلف رو در شرایط یکسانی قرار بدیم احتمالا رفتارشون چندان تفاوتی نداره . ولی خب حالا که هر نژادی در شرایط خاص خودش زندگی میکنه و در نهایت یکسری ویژگی های فرهنگی اجتماعی پیدا کرده. مثلا فرض کنید مطالعاتی انجام شده و معلوم شده مردم شهر X نسبت به حالت نرمال جرم و جنایت بیشتری مرتکب میشن و ممکنه بیایم برای اونها قوانین محدود کننده ای بگذاریم که سبب تمایز بین اونها و مردم دیگر شهر ها بشه . آیا این درسته ؟
    بله کلا حوزه ی علوم انسانی احتماله. این پذیرفتنی هست.
    بحث اصلی اینجاست که مسائل آموزشی و developmental از مسائل نژادی جدا باشن، در دنیای مدرن اینطور نیست که مردمی که کنار هم زندگی می کنن از یک نژاد باشند که می دونیم واقعا نیستن. درباره مسئله شهر و مثلا جرم هم قطعا همینطوره و مثلا الان در کشورهای مختلف قوانین مختلفی داریم که وابسته به فرهنگ و شرایط فعلی اونجاست و حتی در آمریکا در ایالت های مختلف قوانین مختلفی داریم و این قضیه هیچ وقت نژادپرستی نیست. ولی نکته اصلی اینجاست که در اون شهر این قوانین برای همه یکسانه. نمی تونیم بگیم مردم شهر X مثلا بر اساس مطالاعات دقیق ما بیشتر جرم می کنند پس قوانین محدود کننده برای این مردم می گذاریم، یعنی اگه شخصی از شهر X بره شهر Y باز هم قوانین متفاوتی برای این شخص نسبت به بقیه مردم داشته باشیم. چنین کاری نژادپرستانه و به دور از اخلاقه.

تاريخ عضويت
    Apr 2005
    محل سكونت
    ...

پيش فرض

بحث اصلی اینجاست که مسائل آموزشی و developmental از مسائل نژادی جدا باشن، در دنیای مدرن اینطور نیست که مردمی که کنار هم زندگی می کنن از یک نژاد باشند که می دونیم واقعا نیستن. درباره مسئله شهر و مثلا جرم هم قطعا همینطوره و مثلا الان در کشورهای مختلف قوانین مختلفی داریم که وابسته به فرهنگ و شرایط فعلی اونجاست و حتی در آمریکا در ایالت های مختلف قوانین مختلفی داریم و این قضیه هیچ وقت نژادپرستی نیست. ولی نکته اصلی اینجاست که در اون شهر این قوانین برای همه یکسانه. نمی تونیم بگیم مردم شهر X مثلا بر اساس مطالاعات دقیق ما بیشتر جرم می کنند پس قوانین محدود کننده برای این مردم می گذاریم، یعنی اگه شخصی از شهر X بره شهر Y باز هم قوانین متفاوتی برای این شخص نسبت به بقیه مردم داشته باشیم. چنین کاری نژادپرستانه و به دور از اخلاقه.
    بله مواردی که ایالت های مختلف قوانین مختلف دارند نژادپرستانه نیست بلکه مسئله سیاسی هست . یعنی تمایلات سیاسی مردم هر ایالت قوانینشون رو مشخص میکنه . مثال بهتر چیزی هست که امروزه هم وجود داره. مثلا چون در جهان این دید وجود داره که برخی مسلمانان ترورییست هستن ، بنابراین تلفن هاشون شنود بشه و رفت و امدهاشون کنترل بشه . مخصوصا مواقعی که یک تهدیدی صورت بگیره یا حمله ای اتفاق بیافته . یا اجازه ورود مسلمانان و به کشور ندن و تحت فشار بگذارندشون. (مثال اسلام رو زدم چون در جهان تقریبا این مورد هست. حالا میتونه هر چیز دیگه ای جاش باشه. مثل سیاه پوستان ! در مثال مناقشه نیست)
    میخوام بگم از یک طرف این مورد نژادپرستانه هست چون خصلتی به یک نژاد نسبت داده میشه و براش محدودیت بوجود میاد. از یک طرف اجتناب ناپذیر هم هست! یعنی توجیه هم داره ...

15. این کاربر از Mohammad Hosseyn بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده است

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •